Nasterea Domnului

Tot ce ţine de sărbătorile bisericeşti şi calendarul Bisericii Ortodoxe. Abordare istorico-liturgică şi exegetică
AndreiDinu
Mesaje:65
Membru din:10 Iun 2013, 23:39
Confesiune:ateu
Preocupări:Teologie,Istorie,IT
Nasterea Domnului

Mesaj necititde AndreiDinu » 25 Dec 2014, 13:40

As propune sa discutam despre timpul Nasterii Domnului, pentru ca tot apar articole pe tema "in ce luna" sau "in ce perioada a anului" S-a nascut Hristos ceea ce inseamna ca trebuie sa abordam apologetic problema.

Stim din cuvantul Sfantului Ioan Gura de Aur ca Hristos S-a nascut intr-adevar in luna decembrie (conform informatiilor din Scriptura). Cum se explica insa faptul ca avem pastori in camp iarna? Cum se explica si recensamantul care conform unor studii nu putea fi facut iarna?

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: Nasterea Domnului

Mesaj necititde Pr Haralambie » 25 Dec 2014, 20:37

Trebuie de avut in vedere clima locurilor. Si acum daca veti merge in Israel, veti gasi pastori pe camp. Eu am dat de ei anul trecut pe la sfarsitul lui Noiembrie.
De ce nu putea fi facut recensamantul iarna?
Cu mult respect.

AndreiDinu
Mesaje:65
Membru din:10 Iun 2013, 23:39
Confesiune:ateu
Preocupări:Teologie,Istorie,IT

Re: Nasterea Domnului

Mesaj necititde AndreiDinu » 26 Dec 2014, 01:24

In legatura cu recensamantul, argumentatia pe care am citit-o se referea tot la faptul ca fiind iarna, ar fi facut deplasarea dificila. Pe mine asta ma interesa oricum, sa vad daca in zona respectiva sunt scoase oile la pascut si in aceasta perioada. In rest, cuvantul Sfantului Ioan Gura de Aur mi se pare extrem de documentat si detaliat si lamuritor.

Apropo, eu nu cred ca sarbatoarea Nasterii Domnului a fost asezata in decembrie pentru a combate sarbatori pagane ce aveau loc in jurul soltitiului de iarna. Dovada e in acelasi cuvant al Sfantului Ioan Gura de Aur unde nu se pomeneste nimic de asa ceva.


Înapoi la “Sărbători şi perioade liturgice. Slujbe specifice”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron