Slujba Sf. Ioan Botezătorul - 7 ianuarie

Tot ce ţine de sărbătorile bisericeşti şi calendarul Bisericii Ortodoxe. Abordare istorico-liturgică şi exegetică
Vasile-Adrian
Mesaje:20
Membru din:29 Noi 2008, 19:58
Slujba Sf. Ioan Botezătorul - 7 ianuarie

Mesaj necititde Vasile-Adrian » 07 Ian 2009, 15:16

In Mineiul ce-l am la Biserica(1975) apare ca la utrenie sa se citeasca Evanghelia de la sfintirea apei, dar in altul mai vechi din 1909, tot de la Biserica nu apare nici o evanghelie. Am mai si auzit de la un preot ca astazi la utrenie nu trebuia citita nici o evanghelie, lucru care de altfel s-a si intamplat. Cum este corect?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Slujba Sf. Ioan Botezătorul - 7 ianuarie

Mesaj necititde protosinghel » 07 Ian 2009, 22:26

Problema nu este doar cu Evanghelia, ci cu toată Slujba. Nu e aşa cum se crede în general. Iată de ce:
1. Pe 7 ianuarie nu avem o pomenire propriu-zisă a Sf. Ioan Botezătorul, ci o simplă după-prăznuire a Botezului Domnului în care se face o amintire secundară (comparativ cu slujba Praznicului) a Sf. Ioan, de aceea, iniţial slujba era mai simplă. Ceva asemănător avem a doua zi după Naşterea Domnului şi Cincizecime.
2. Personalitatea Sf. Ioan Botezătorul, dar şi faptul că numele lui este purtat de f. mulţi creştini (şi aceştia preferă să-l sărbătorească anume acum, în contextul general al sărbătorilor de iarnă) au făcut ca în ultima vreme, Slujba din 7 ianuarie fie făcută cu Polieleu. Aşa i s-a adăugat Evanghelie la Utrenie, care iniţial nu era.
3. Însăşi alegerea Evanghelie s-a făcut arbitrar. Cred că indicația de acum din Minei e bună.


Înapoi la “Sărbători şi perioade liturgice. Slujbe specifice”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX