Epitrahilul şi alte veşminte

Despre cărţi, veşminte, obiecte bisericeşti şi multe alte lucruri care nu se încadrează la alte categorii
Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:
Re: Epitrahilul şi alte veşminte

Mesaj necititde protosinghel » 29 Oct 2011, 20:35

Hainele nu sunt cel mai important lucru, dar le contează. Vezi că în Vechiul Testament, Acelaşi Fiu al lui Dumnezeu i-a dictat lui Moise cum trebuie să fie îmbrăcaţi preoţii şi leviţii. Multe din veşmintele preoţilor din Noul Testament sunt preluate din V.T.

cristianhulber
Mesaje:15
Membru din:22 Oct 2013, 13:08
Confesiune:ortodox
Preocupări:preot

Re: Epitrahilul şi alte veşminte

Mesaj necititde cristianhulber » 23 Apr 2015, 17:19

Este obligatorie purtarea felonului la slujba Tainei Spovedaniei, cand aceasta se face la casa bolnavului? Personal mi se pare destul de incomod, cand sunt mai multi bolnavi si trebuie dezbracat si imbracat de mai multe ori. Pe aici preotii nu-l mai imbraca nici la Maslu.

Cu respect, preot Cristian

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Epitrahilul şi alte veşminte

Mesaj necititde protosinghel » 23 Apr 2015, 22:47

Este obligatorie purtarea felonului la slujba Tainei Spovedaniei, cand aceasta se face la casa bolnavului? Personal mi se pare destul de incomod, cand sunt mai multi bolnavi si trebuie dezbracat si imbracat de mai multe ori.
Eu nici nu-mi iau felon la astfel de slujbe, chiar dacă e nevoie şi să împărtăşesc pe bolnav.
Pe aici preotii nu-l mai imbraca nici la Maslu.
Întrucât slujba Maslului presupune şi citirea Evangheliei (şi nu una, ci tocmai 7), e musai să se folosească felonul, chiar şi în Ardeal.

catalinconstantin
Mesaje:152
Membru din:06 Mar 2011, 16:14
Confesiune:ortodox

Re: Epitrahilul şi alte veşminte

Mesaj necititde catalinconstantin » 25 Apr 2015, 08:10

Fraţilor, sfintele veşminte nu sunt doar simple simboluri ca în literatură sau arte, ci mult mai mult. Să nu uităm exemple din istorie unde episcopul în veşminte nu a fost atins de flăcări, şi altele asemenea. Veşmintele, (cele de bază) aş putea spune, poartă într-un fel harul lui Dumnezeu.
Iar ideea asta de a încerca să explici mecanismul istoric al trecerii lor de la un stadiu la altul .s.a. ţine şi de ideile lui michiduţă.

vnicoras
Mesaje:1
Membru din:25 Apr 2015, 10:34
Confesiune:ortodox
Preocupări:elev

Re: Epitrahilul şi alte veşminte

Mesaj necititde vnicoras » 25 Apr 2015, 10:57

Hristos a înviat! Χριστος ανεστη! Христос воскресе!

Părinte Petru,
Voiesc să mă lămuriți cu ceva: cu ce veșminte slujește arhiereul la Denia din Sfânta și Marea Joi, având în vedere că hotărârea sinodală (pe care o găsiți aici: http://patriarhia.ro/images/pdf/Hotarar ... sminte.pdf ) precizează întrebuințarea exclusivă a mantiei și a mitrei, în absența epitrahilului și a omoforului?
Ținând cont și de precizarea Sfântului Simeon al Thesalonicului (privitoare la epitrahil), vă rog să-mi explicați care este măsura corectitudinii celor reglementate de Sfântul Sinod al BOR și, în caz pozitiv, să precizați temeiul acestui fapt de cult.

Vă mulțumesc anticipat și, vă rog, iertați eventualele greșeli (de orice natură)!

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Epitrahilul şi alte veşminte

Mesaj necititde protosinghel » 25 Apr 2015, 11:36

E clar că ierarhul care participă la aceste "denii" nu poate să nu ia epitrahilul şi omoforul.
În tradiţia rusă se slujeşte cu veşminte violete, iar în cea greacă, cu vişinii sau chiar roşii (am văzut la Ierusalim). În nici un caz - veşminte negre.

Liviu0123
Mesaje:11
Membru din:19 Mar 2016, 16:20
Confesiune:ortodox
Preocupări:Student

Epitrahilul

Mesaj necititde Liviu0123 » 21 Mar 2016, 20:29

La slujba sf Sfeştanii care se face acasă la credincios unde preotul citeşte Sf Evanghelie este in regula să poarte doar Epitrahilul?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Epitrahilul

Mesaj necititde protosinghel » 23 Mar 2016, 14:36

slujba sf Sfeştanii
;) "sfânta sfeştanie"...

Regula (convenţională!) este ca Sf. Evanghelie să fie citită doar cu felon, dar nu-i nici o greşeală dacă se citeşte şi în epitrahil.

Liviu0123
Mesaje:11
Membru din:19 Mar 2016, 16:20
Confesiune:ortodox
Preocupări:Student

Re: Epitrahilul

Mesaj necititde Liviu0123 » 23 Mar 2016, 20:28

slujba sf Sfeştanii
;) "sfânta sfeştanie"...

Regula (convenţională!) este ca Sf. Evanghelie să fie citită doar cu felon, dar nu-i nici o greşeală dacă se citeşte şi în epitrahil.
Mulțumesc !

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Epitrahilul şi alte veşminte

Mesaj necititde protosinghel » 10 Iul 2017, 23:27



Înapoi la “Generalităţi legate de cultul liturgic ortodox”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX