clopotele la morti

Despre cărţi, veşminte, obiecte bisericeşti şi multe alte lucruri care nu se încadrează la alte categorii
David33
Mesaje:29
Membru din:05 Oct 2009, 17:09
Confesiune:ortodox
clopotele la morti

Mesaj necititde David33 » 31 Ian 2010, 14:50

Doamne ajuta! Va rog sa-mi spuneti care este randuiala baterii clopotelor la morti si la inmormantare. Eu stiu ca atunci cand moare unul dintre crestini se trage un singur clopot, de obicei clopotul mare, intr'o doaga. In parohia unde slujesc de vreo 4 ani, inainte sa vin se trageau toate clopotele la fel, chit ca anuntau o slujba, ori venirea arhiereului, ori moartea unui crestin, se bateau toate 3 clopotele, dupa venirea mea acolo am schimbat aceasta randuiala si am introdus ceea ce stiam ca se face : baterea unui sg clopot la morti. Asa se face pe la cimitire si pe la multe biserici de enorie. Cu toate ca majoritatea credinciosilor au inteles lucrul acesta sunt insa si unii care totdeauna protesteaza cand aud clopotele batand astfel. Eu le-am explicat dar parca degeaba. Spuneti-mi va rog cum este corect? Unde anume gasesc scrisa o astfel de randuial? Le-am promis ca le aduc sa vada negru pe alb, dar nici Braniste, nici tipicul nu fac referire la asa ceva. Multumesc! Blagosloviti!

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: clopotele la morti

Mesaj necititde protosinghel » 31 Ian 2010, 21:08

Pe forum nu scrie chiar negru pe alb, dar baterea clopotelor tb să fie diferită la vestirea morţii cuiva, faţă de chemarea la slujbă. E corect să se facă aşa cum fac şi la alte parohii, adică să bată un singur clopot, dar foarte rar, nu ca şi cum ar fi incendiu...

David33
Mesaje:29
Membru din:05 Oct 2009, 17:09
Confesiune:ortodox

Re: clopotele la morti

Mesaj necititde David33 » 31 Ian 2010, 21:22

Sunt intru totul de acord, dar o idee unde pot gasi ceva scris referitor la problema asta ?!

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: clopotele la morti

Mesaj necititde protosinghel » 31 Ian 2010, 22:06

Câte ceva aici, numai că acolo vorbesc despre practica Bisericii Ruse, cursul fiind destinat studenţilor de la noi din Basarabia.

David33
Mesaje:29
Membru din:05 Oct 2009, 17:09
Confesiune:ortodox

Re: clopotele la morti

Mesaj necititde David33 » 02 Feb 2010, 20:46

Multumesc pentru ajutor! Cursul e bun, dar parca vorbeste prea paralel fata de subiect. Caut in continuare, pana duminica am tema pentru acasa. Blagosloviti!

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: clopotele la morti

Mesaj necititde protosinghel » 02 Feb 2010, 23:11

Cursul e bun, dar parca vorbeste prea paralel fata de subiect.
Da, pt că acesta e subiectul care m-am preocupat cel mai puţin din tot cursul. Doar am amintit în treacăt. Pur şi simplu ai vrut ceva "negru pe alb" şi de asta ţi l-am recomandat.

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: clopotele la morti

Mesaj necititde maria_andreea » 04 Feb 2010, 11:47

Va dau şi eu un sfat prietenesc.

Enoriaşii dv. s-au obişnuit (ştiţi că obişnuinţa e a 2-a natură) cu un obicei. E greu acum să îl dezrădăcinaţi dintr-o dată şi mai ales cu metoda "negru pe alb" adică didactică pentru nişte oameni pentru care contează credinţa trăită şi nu teologhisirea despre... .
Personal nu cred că e o problemă dacă se trage de mai multe ori clopotul la morţi. Orice credincios ştie să facă diferenţa între clopotul care îl cheamă la vecernie, liturghie sau cel care anunţă trecerea unui om, mai ales că (virgulă) calendarul e "un prim clopot".

Vorba blândă, toate le împlineşte chiar şi pe cele neîndulpecate le înduplecă ;) .
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

David33
Mesaje:29
Membru din:05 Oct 2009, 17:09
Confesiune:ortodox

Re: clopotele la morti

Mesaj necititde David33 » 04 Feb 2010, 18:46

Sunt intru totul de acord cu dumneavoastra, insa va rog sa ma credeti ca vorba blanda intr-adevar aduce multe dar nici legea nu trebuie neglijata. Daca noi vom lasa legea lui Dumnezeu si ne vom lua dupa mintea fiecarui atunci unde vom ajunge?! Tu ca pastor de suflet ai o responsabilitate mai mare in fata lui Dumnezeu, si nu prea poti sa-ti permiti sa lasi calea cea dreapta. Daca in parohie la mine, majoritatea a inteles lucrul acesta, dar cativa (cu care ATENTIE: suntem in cele mai bune relatii, ne respectam reciproc si avem o relatie duhovniceasca normala, fara primejdia ruperii unul de altul) vor, de dragul vremurilor trecute, cand era alt preot paroh si care facea cum facea slujbele. altceva, atunci NU ESTE DELOC NORMAL. In viata duhovniceasca trebuie sa exista si dreptate dar si blandete, si acrivie si toleranta, toate insa facandu-se cu Duhul blandetii, luand seama la noi insine asa cum spune Sf Apostol Pavel, sa nu cadem si noi in vreo ispita!


Înapoi la “Generalităţi legate de cultul liturgic ortodox”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX