Despre vinul liturgic

Despre cărţi, veşminte, obiecte bisericeşti şi multe alte lucruri care nu se încadrează la alte categorii
Adrian
Mesaje:39
Membru din:22 Feb 2010, 10:45
Confesiune:ortodox
Despre vinul liturgic

Mesaj necititde Adrian » 26 Feb 2010, 10:25

Ce vin liturgic ar trebui sa foloseasca preotul la Sf Liturghie, si daca aveti si niste sugestii in acest sens?!

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Despre vinul liturgic

Mesaj necititde protosinghel » 26 Feb 2010, 18:07

Ce vin liturgic ar trebui sa foloseasca preotul la Sf Liturghie, si daca aveti si niste sugestii in acest sens?!
Vin roşu, sec, curat şi fără nici un fel de adaos.

Adrian
Mesaje:39
Membru din:22 Feb 2010, 10:45
Confesiune:ortodox

Re: Despre vinul liturgic

Mesaj necititde Adrian » 26 Feb 2010, 18:27

Sec sau dulce??
Iata ce am gasit despre vinul liturgic:
"Ce vin liturgic folosim?

În concluzie, fără a exclude folosirea altui tip de vin (cu condiţia să fie curat) cel mai potrivit pentru Sfânta Liturghie este cel roşu şi dulce.

Ne putem întreba unde găsim un astfel de vin. În alte Biserici Ortodoxe (cum ar fi cea greacă sau cea rusă) s-a generalizat folosirea unor vinuri rosii speciale, curate, foarte dulci şi tari. Astfel sunt vinurile greceşti Roussos şi Mavrodafni, cu specificaţia „nama”. În Basarabia se produce un vin cu o calitate asemănătoare celor greceşti numit Kagor cu specificaţia „pastoral”. Acest din urmă vin este mai uşor de procurat şi mai ieftin decăt cele greceşti însă este destul de mare riscul ca el să fie falsificat. De aceea este preferabil să fie achiziţionat direct de la Mitropolia Moldovei din Chişinău. De asemenea se poate folosi vinul evreiesc Carmel cu specificaţia „for Passover” destinat mesei rituale de Paşti. Asemenea acestora sunt şi alte vinuri. Un avantaj al lor este şi acela că, fiind foarte tari, proporţia îndeobşte recunoscută la amestecarea cu apă (2/3 vin, 1/3 apă) poate fi inversată (1/3 vin, 2/3 apă) fără a se schimba firea vinului în apă.

În cazul în care nu putem găsi aceste vinuri speciale se pot folosi şi unele vinuri româneşti cum ar fi soiul autohton „Busuioacă de Bohotin” (produs la Husi) care, deşi nu are dulceaţa şi tăria vinurilor de mai sus, împlineşte totuşi condiţiile de calitate pentru a fi folosit la Sfânta Liturghie. De asemenea poate fi folosit şi vinul obţinut artizanal, în gospodărie, cu condiţia să fie curat." (Pr. Florin Botezan)

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Despre vinul liturgic

Mesaj necititde protosinghel » 26 Feb 2010, 18:52

Ştiu textul ăsta şi prefer să nu-l comentez.
Kagorul din Basarabia nu este vin curat şi în mod greşit este folosit de unii pentru slujbă.
Desigur ar fi de preferat vin mai dulce, dar numai dacă este natural, fără adaos de zahăr sau alcool. În Grecia ăsta poate fi şi natural, pt că zona e foarte călduroasă, dar pe la noi, el nu poate fi foarte dulce. Oricum, dulceaţa nu este o calitate obligatorie...

Adrian
Mesaje:39
Membru din:22 Feb 2010, 10:45
Confesiune:ortodox

Re: Despre vinul liturgic

Mesaj necititde Adrian » 26 Feb 2010, 20:14

Ştiu textul ăsta şi prefer să nu-l comentez.
Kagorul din Basarabia nu este vin curat şi în mod greşit este folosit de unii pentru slujbă.
Desigur ar fi de preferat vin mai dulce, dar numai dacă este natural, fără adaos de zahăr sau alcool. În Grecia ăsta poate fi şi natural, pt că zona e foarte călduroasă, dar pe la noi, el nu poate fi foarte dulce. Oricum, dulceaţa nu este o calitate obligatorie...
Sfintia voastra ce folositi de obicei la manastire? :D

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Despre vinul liturgic

Mesaj necititde protosinghel » 26 Feb 2010, 20:42

Sfintia voastra ce folositi de obicei la manastire? :D
Noi suntem la Nordul Basarabiei, unde nu sunt struguri buni pt un vin bun. De aceea cumpărăm strugurii de soiul Cabernet de la Cahul ("peste gârlă" de Galaţi), iar vinul îl facem noi după o tehnologie specială. Nu vreau să mă laud, mai ales că nu numai eu am spus asta, dar e cel mai bun vin natural pe care l-am băut vreodată. Este inovensiv şi pt stomac, şi chiar e dulciu...

Adrian
Mesaje:39
Membru din:22 Feb 2010, 10:45
Confesiune:ortodox

Re: Despre vinul liturgic

Mesaj necititde Adrian » 27 Feb 2010, 00:41

Sfintia voastra ce folositi de obicei la manastire? :D
Noi suntem la Nordul Basarabiei, unde nu sunt struguri buni pt un vin bun. De aceea cumpărăm strugurii de soiul Cabernet de la Cahul ("peste gârlă" de Galaţi), iar vinul îl facem noi după o tehnologie specială. Nu vreau să mă laud, mai ales că nu numai eu am spus asta, dar e cel mai bun vin natural pe care l-am băut vreodată. Este inovensiv şi pt stomac, şi chiar e dulciu...
Felicitari si chiar ma bucur sa aud asa ceva, pt ca, din pacate, vinul liturgic este o problema destul de mare dupa parerea mea, iar tragedia rezida in faptul ca, f multi preoti folosesc orice vin (vin sa fie), ca e alb, rosu, sec-dulce, nu prea conteaza, ori noi stim ca ceea ce gasim in comert, numai vin nu se poate chema. Stau si ma gandesc, ca, chiar daca ar dori un preot, sa slujeasca cu un "vin autentic" iar fi foarte greu acest lucru (mai ales ca "micii producatori" folosesc o gramada de substante, sulf, zahar...) Nici nu stiu care ar fi "solutia" acestei probleme... Ar fi ideal daca la nivel de eparhii, ar exista o distributie a vinului liturgic!!! Dar din pacate... (Eu sunt din Cluj, si aici s-a folosti f mult Kagor si lacrima lui Ovidiu - desi multi nu stiu ca e un vin "masluit")

Adrian
Mesaje:39
Membru din:22 Feb 2010, 10:45
Confesiune:ortodox

Re: Despre vinul liturgic

Mesaj necititde Adrian » 03 Mar 2010, 21:57

Stiti cumva despre Lacrima lui Ovidiu daca e "curat" :D?

protopsalt
Mesaje:171
Membru din:11 Dec 2008, 02:49
Confesiune:ortodox

Re: Despre vinul liturgic

Mesaj necititde protopsalt » 13 Apr 2010, 07:03

Exista un vin liturgic grecesc, foarte bun la gust (pt mine, cel putin), si la culoare este foarte bine venit.
Dar de ce sa nu se foloseasca la nevoie si vin alb?

georgedimoiu
Mesaje:144
Membru din:17 Mar 2010, 22:04
Confesiune:ortodox
Localitate:Timisoara, preot
Contact:

Re: Despre vinul liturgic

Mesaj necititde georgedimoiu » 13 Apr 2010, 08:11

Felicitari si chiar ma bucur sa aud asa ceva, pt ca, din pacate, vinul liturgic este o problema destul de mare dupa parerea mea, iar tragedia rezida in faptul ca, f multi preoti folosesc orice vin (vin sa fie), ca e alb, rosu, sec-dulce, nu prea conteaza, ori noi stim ca ceea ce gasim in comert, numai vin nu se poate chema. Stau si ma gandesc, ca, chiar daca ar dori un preot, sa slujeasca cu un "vin autentic" iar fi foarte greu acest lucru (mai ales ca "micii producatori" folosesc o gramada de substante, sulf, zahar...) Nici nu stiu care ar fi "solutia" acestei probleme... Ar fi ideal daca la nivel de eparhii, ar exista o distributie a vinului liturgic!!! Dar din pacate... (Eu sunt din Cluj, si aici s-a folosti f mult Kagor si lacrima lui Ovidiu - desi multi nu stiu ca e un vin "masluit")
Se poate și mai rău prin anii 80 au descoperit un preot în zona Ardealului care făcea liturghia cu pălincă pentru că nu îi plăcea vinul.
În mod normal vinul ar trebui să fie de casă nu industrializat, roșu sau rozosin(culoarea sângelui), dulce sau demi dulce(în nici un caz acru sau sec), "gustați și vedeți că bun este Domnul", calitate foarte bună, dacă se poate primit de la credincioși.
Pe vremuri credincioșii aduceau la biserică tot ce aveau mai bun acuma...
Vinul de le eparhi nu este pentru liturghie ci pentru...porotocol!
Apărătoare Doamnă pentu biruinţă, mulţumim!
Vă iubesc pe toți!
Pace celor ce vin – Bucurie celor ce rămân – Binecuvântare celor ce pleacă

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Despre vinul liturgic

Mesaj necititde protosinghel » 13 Apr 2010, 12:21

...dulce sau demi dulce(în nici un caz acru sau sec), "gustați și vedeți că bun este Domnul"
Dar sunteţi sigur că între gustul vinului şi acest verset care face trimite la altceva, este vreo legătură? :)
Oare în asta stă "bunătatea gustului" lui Hristos? Haideţi să fim mai serioşi...
Bineînţeles, gustul vinului nu poate fi unul respingător, dar nici nu înseamnă că trebuie să acceptăm vin îndulcit artificial, ca poate în felul ăsta "cuiva îi va place de Domnul..." :)

georgedimoiu
Mesaje:144
Membru din:17 Mar 2010, 22:04
Confesiune:ortodox
Localitate:Timisoara, preot
Contact:

Re: Despre vinul liturgic

Mesaj necititde georgedimoiu » 13 Apr 2010, 13:56

Bineînțeles că nu în calitatea vinului stă bunătatea lui Hristos dar vinul care se va transforma în Sângele Mântuitorului în mod simbolic trebui să sugereze această bunătate.
Textul a fost o analogie pentru o mai bună pricepere.
Apărătoare Doamnă pentu biruinţă, mulţumim!
Vă iubesc pe toți!
Pace celor ce vin – Bucurie celor ce rămân – Binecuvântare celor ce pleacă

OLGA

Re: Despre vinul liturgic

Mesaj necititde OLGA » 03 Iul 2012, 13:58

Am dus şi eu la biserică vin pe care nu l-aş fi dus, dacă nu mi-ar fi fost teamă că se supără tatăl meu şi nu mă mai lasă să mă duc deloc. El mi-a dat din vinul pe care îl credea cel mai bun, dar care, în mod sigur, era făcut din struguri trataţi cu fel si fel de substanţe. M-am simţit pusă în mare încurcătură de fiecare dată. M-am descurcat cum am putut cu ajutorul rugăciunii, pentru că preot la care să cer ajutorul nu avem.

presbyterios
Mesaje:5
Membru din:20 Sep 2012, 20:17
Confesiune:ortodox
Preocupări:subiecte despre credinta crestina

Re: Despre vinul liturgic

Mesaj necititde presbyterios » 25 Oct 2012, 20:57

Doamne ajuta! Pe langa alte motive pomenite mai sus sunt pentru folosirea vinuluiui rosu dulce si pentru copiii care se impartasesc si care uneori resping gustul acru al SFINTELOR.Nimic mai rau pentru preotul slujitor.De acum incerc sa produc in casa vinul liturgic si mi-ar fi de folos daca parintele petru ar mentiona foarte pe scurt cum fac parintii calugari vinul cu cele treicalitati necesare:curat,rosu,dulce.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Despre vinul liturgic

Mesaj necititde protosinghel » 27 Oct 2012, 18:30

Acum nu mai sunt la acea mănăstire ca să pot întreba, iar eu nu ieram implicat direct în producerea vinului. Ştiu doar că bobiţele erau luate de pe strugure şi abia apoi pisate, căci ramurile strugurelui dau acreală. De asemenea trebuie cumpărat struguri din zone calde, unde poama e cât se poate de dulce.
După ce am trecut prin Grecia şi am ajuns în Portugalia, am văzut că grecii şi spaniolii au vin foarte dulce şi ei spun că e şi natural. Dulceaţa ar veni de la climă, soiurile de poamă dar şi de la culegerea târzie, când bobiţele deja se stafidesc şi sunt foarte dulci. Dacă aţi putea face rost de vin de ăsta, cred că aţi putea să-l amestecaţi cu vinul curat de acasă.
Cam asta-i. Mai mult nu cred că am ce spune.

presbyterios
Mesaje:5
Membru din:20 Sep 2012, 20:17
Confesiune:ortodox
Preocupări:subiecte despre credinta crestina

Re: Despre vinul liturgic

Mesaj necititde presbyterios » 07 Noi 2012, 22:22

Vă mulțumesc pentru răspuns.

anastasys
Mesaje:82
Membru din:17 Aug 2012, 16:50
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicina (profesie), carti, pelerinaje

Re: Despre vinul liturgic

Mesaj necititde anastasys » 23 Mar 2013, 19:46

Pentru prefacerea darurilor în cadrul Sfintei Liturghii a Sf. Ioan Gură de Aur se poate folosi vin alb? Și ce pot face credincioșii care nu au de unde să știe ce fel de vin folosește preotul pentru Sf. Taine?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Despre vinul liturgic

Mesaj necititde protosinghel » 24 Mar 2013, 02:43

Pentru prefacerea darurilor în cadrul Sfintei Liturghii a Sf. Ioan Gură de Aur se poate folosi vin alb?
Eu zic că nu.
Și ce pot face credincioșii care nu au de unde să știe ce fel de vin folosește preotul pentru Sf. Taine?
Dacă constată că s-a folosit vin alb, să se împărtăşească fără să judece sau să cârtească, pt că vinul alb nu anulează valabilitatea Liturghiei. Dar mai departe, dacă acel credincios e de părerea că vinul tb să fie neapărat ruşu, atunci să meargă acolo unde se foloseşte vin roşu. E abordare subiectivă şi poate băbească, dar după atâtea ore de spovedanie numai idei băbeşti pot să-ţi mai vină în cap.

StefanDruga
Mesaje:13
Membru din:27 Aug 2015, 12:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:Cântăreț la Parohia Slăveşti(Berbeşti)

Re: Despre vinul liturgic

Mesaj necititde StefanDruga » 08 Sep 2015, 12:07

Bineînțeles că nu în calitatea vinului stă bunătatea lui Hristos dar vinul care se va transforma în Sângele Mântuitorului în mod simbolic trebui să sugereze această bunătate.
Textul a fost o analogie pentru o mai bună pricepere.
Vinul NU se transforma SIMBOLIC! Se transforma şi atat!


Înapoi la “Generalităţi legate de cultul liturgic ortodox”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX