Diferite întrebări liturgice

Despre cărţi, veşminte, obiecte bisericeşti şi multe alte lucruri care nu se încadrează la alte categorii
porfirie
Mesaje:237
Membru din:13 Mai 2009, 20:24
Confesiune:ortodox
Re: Diferite întrebări liturgice

Mesaj necititde porfirie » 18 Mai 2011, 22:05

Parinte, voiam sa va intreb de rugaciunea de binecuvantarea a carnii care se foloseste la Paste, este in regula? Se binecuvântează carnea in Biserică?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Diferite întrebări liturgice

Mesaj necititde protosinghel » 18 Mai 2011, 23:22

Parinte, voiam sa va intreb de rugaciunea de binecuvantarea a carnii care se foloseste la Paste, este in regula? Se binecuvântează carnea in Biserică?
Rugăciunea este în regulă, numai că ele trebuie citite afară şi carnea tb binecuvântată DOAR afară.

porfirie
Mesaje:237
Membru din:13 Mai 2009, 20:24
Confesiune:ortodox

Re: Diferite întrebări liturgice

Mesaj necititde porfirie » 24 Mai 2011, 17:02

Parinte, voiam sa va intreb de rugaciunea de binecuvantarea a carnii care se foloseste la Paste, este in regula? Se binecuvântează carnea in Biserică?
Rugăciunea este în regulă, numai că ele trebuie citite afară şi carnea tb binecuvântată DOAR afară.
De ce doar afara. E adevarat ca exista doar in cartile romanesti?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Diferite întrebări liturgice

Mesaj necititde protosinghel » 24 Mai 2011, 19:13

De ce doar afara.
Animale vii şi mai ales moarte nu se admit în Biserică. În NT se aduce doar jertfă nesângeroasă.
E adevarat ca exista doar in cartile romanesti?
Din câte ştiu eu, nu.

porfirie
Mesaje:237
Membru din:13 Mai 2009, 20:24
Confesiune:ortodox

Re: Diferite întrebări liturgice

Mesaj necititde porfirie » 11 Iun 2011, 21:53

Parinte cum se impaca pecetluirea gropii cu deshumarea la 3 sau 7 ani? De ce se prefera la Athos osuarul...doar din ratiuni practice?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Diferite întrebări liturgice

Mesaj necititde protosinghel » 15 Iun 2011, 00:26

Parinte cum se impaca pecetluirea gropii cu deshumarea la 3 sau 7 ani? De ce se prefera la Athos osuarul...doar din ratiuni practice?
Athoniţii spun că deshumarea se face doar din raţiuni practice, mai ales că în multe regiuni din Grecia practica deshumării nu există.
Ca de obicei, românii se pricep să dea diferite interpretări simbolice pt orice act liturgic sau pseudo-liturgic.
Pe de altă parte, ideea pecetluirii gropii nu e chiar veche şi nici nu e practicată de toţi ortodocşii. Nu am studiat această problemă, dar s-ar putea să aibă legătură cu practica (păcătoasă a) deschiderii mormintelor de către hoţi.

Dacă cineva ştie mai multe, voi fi bucuros să aflu şi eu, întrucât nu sunt un bun cunoscător al acestui subiect. Nu poate un om să le ştie pe toate...

politistul

Re: Diferite întrebări liturgice

Mesaj necititde politistul » 15 Iun 2011, 14:46

Pacea Domnului Isus!
Ce mai faceti parinte?
Vremuri tulburi dar ne incredem in Domnul Isus Fiul lui Dumnezeu.
Am si eu o intrebare cum pot creste in spiritual,sa-L cunosc mai mult pe Dumnezeu?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Diferite întrebări liturgice

Mesaj necititde protosinghel » 15 Iun 2011, 16:08

Am si eu o intrebare cum pot creste in spiritual, sa-L cunosc mai mult pe Dumnezeu?
Păi ziceai că-L cunoşti! Iar dacă te simţi neîmplinit acolo la Penticostali, te înţeleg foarte bine şi sunt gata să te ajut, numai că prefer în acest caz o discuţie privată, mai ales că nici topicul nu e potrivit. Aici e vorba despre rânduielile de cult ale Bisericii Ortodoxe.

politistul

Re: Diferite întrebări liturgice

Mesaj necititde politistul » 16 Iun 2011, 09:50

Dumnezeu Tatal,Fiul Isus si Duhul Sfant sa fie laudat!
Dumnezeu sa va binecuvanteze!

david
Mesaje:16
Membru din:24 Aug 2009, 15:40
Confesiune:ortodox

Re: Diferite întrebări liturgice

Mesaj necititde david » 24 Iun 2011, 12:24

Părinte Petru, vă rog mult să explicați ce să facem dacă botezul unui copil săvîrșit cu 25 ani în urmă, mamei nu i sa citit molitfa ( copilul a fost adus acasă de către nașă ) . Mama sa împărtășit de mai multe ori și acum sa trezit că nu i sa citit molitfa, se mai pune acum sau nu?
După mine ar fi ca nu trebuie, fiindcă sa împărtășit iar în „molitfă” se cere ca „să se învrednicească de împărtăsire” !!! Aș vrea să aflu părerea sfinției Dvs!
Vă multumesc!

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Diferite întrebări liturgice

Mesaj necititde protosinghel » 24 Iun 2011, 20:58

Părinte Petru, vă rog mult să explicați ce să facem dacă botezul unui copil săvîrșit cu 25 ani în urmă, mamei nu i sa citit molitfa ( copilul a fost adus acasă de către nașă ) . Mama sa împărtășit de mai multe ori și acum sa trezit că nu i sa citit molitfa, se mai pune acum sau nu?
După mine ar fi ca nu trebuie, fiindcă sa împărtășit iar în „molitfă” se cere ca „să se învrednicească de împărtăsire” !!! Aș vrea să aflu părerea sfinției Dvs
Nu mai este nevoie de nici o rugăciune. Totul e în regulă...

porfirie
Mesaje:237
Membru din:13 Mai 2009, 20:24
Confesiune:ortodox

Re: Diferite întrebări liturgice

Mesaj necititde porfirie » 05 Iul 2011, 10:34

Parinte as vrea sa stiu cum se muta in general praznuirile unor sfinti dupa cum vrea cel mai mare? Am doar franturi de idei despre aceasta tema.Eu am inteles ca mai marele poate hotarî lucruri de acest fel dacă nu este in sensul scurtarii slujbei sau daca exista intr-un alt tipic valabil undeva acesta randuiala.Nu prea stiu cum sa ma exprim sa pun intrebarea asta.Incerc si prin exemple: a) se poate muta o slujba a unui sfant semi-cunoscut(ex.Sf.Nectarie, Sf. Luca) la parohie/catedrala in duminica? b) cand cad doi sfinti amandoi importanti pt comunitate(Sf. Ioan Max., Sf. Stefan cel Mare) se poate muta slujba unui ziua in urmatoare? - stiu ca se pot praznui si impreuna.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Diferite întrebări liturgice

Mesaj necititde protosinghel » 05 Iul 2011, 15:27

Parinte as vrea sa stiu cum se muta in general praznuirile unor sfinti dupa cum vrea cel mai mare? Am doar franturi de idei despre aceasta tema.Eu am inteles ca mai marele poate hotarî lucruri de acest fel dacă nu este in sensul scurtarii slujbei sau daca exista intr-un alt tipic valabil undeva acesta randuiala.Nu prea stiu cum sa ma exprim sa pun intrebarea asta.Incerc si prin exemple: a) se poate muta o slujba a unui sfant semi-cunoscut(ex.Sf.Nectarie, Sf. Luca) la parohie/catedrala in duminica? b) cand cad doi sfinti amandoi importanti pt comunitate(Sf. Ioan Max., Sf. Stefan cel Mare) se poate muta slujba unui ziua in urmatoare? - stiu ca se pot praznui si impreuna.
Nici vorbă de aşa ceva. Problema se pune altfel: în perioada Triodului şi Penticostarului, dacă în duminici nu sunt sărbători de Sfinţi fără Polieleu, slujbele lor se pun la Pavecerniţa de vineri seara sau "când va voi cel mai mare"; adică la Pevecerniţa dintr-o altă zi sau suprapunându-o cu slujba Sfântului de sâmbătă sau luni. El poate chiar să transforme slujba Sfântului respectiv în una cu polieleu şi să o pună duminică (dar fără a diminua fastul duminicii). În nici un caz slujba dintr-o zi de rând nu poate fi transferată pe duminică. Nu la asta se referă acea indicaţie tipiconală.

porfirie
Mesaje:237
Membru din:13 Mai 2009, 20:24
Confesiune:ortodox

Re: Diferite întrebări liturgice

Mesaj necititde porfirie » 05 Iul 2011, 21:48

El poate chiar să transforme slujba Sfântului respectiv în una cu polieleu şi să o pună duminică (dar fără a diminua fastul duminicii)
De ce ar face lucrul asta? Sau va referiti doar in Postul Mare?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Diferite întrebări liturgice

Mesaj necititde protosinghel » 05 Iul 2011, 22:11

El poate chiar să transforme slujba Sfântului respectiv în una cu polieleu şi să o pună duminică (dar fără a diminua fastul duminicii)
De ce ar face lucrul asta? Sau va referiti doar in Postul Mare?
Am zis că e vorba doar de perioadele Triodului şi Penticostarului.

porfirie
Mesaje:237
Membru din:13 Mai 2009, 20:24
Confesiune:ortodox

Re: Diferite întrebări liturgice

Mesaj necititde porfirie » 05 Iul 2011, 23:06

Da, observ. Scrieti frazele prea nemțește. ;)

catehumen
Mesaje:72
Membru din:26 Iun 2011, 23:36
Confesiune:ortodox

Re: Diferite întrebări liturgice

Mesaj necititde catehumen » 06 Iul 2011, 23:37

Parinte Petru, de unde s-a luat obiceiul de a se împodobi biserica cu crengi de tei sau nuc la sărbătoarea Cincizecimii?
Alte Biserici locale au şi ele acest obicei?

Alexandru b17
Mesaje:120
Membru din:29 Mai 2010, 18:36
Confesiune:ortodox

Re: Diferite întrebări liturgice

Mesaj necititde Alexandru b17 » 07 Iul 2011, 09:49

Parinte Petru, de unde s-a luat obiceiul de a se împodobi biserica cu crengi de tei sau nuc la sărbătoarea Cincizecimii?
Alte Biserici locale au şi ele acest obicei?
Se pot aduce aceste crengi si in Altar? Se pot pune pe Sfanta Masa?

porfirie
Mesaje:237
Membru din:13 Mai 2009, 20:24
Confesiune:ortodox

Re: Diferite întrebări liturgice

Mesaj necititde porfirie » 08 Iul 2011, 15:46

Pai este simplu, frunzele de nuc seamana cu niste limbi verzi, unde nucii sunt mai rari sau unde teiul miroase mai frumos se foloseste tei. Daca pe Sfanta Masa se pun bilete la loto cum am auzit inseamna ca se pot pune si frunze deastea, daca nu, - nu.Garantat!

catehumen
Mesaje:72
Membru din:26 Iun 2011, 23:36
Confesiune:ortodox

Re: Diferite întrebări liturgice

Mesaj necititde catehumen » 09 Iul 2011, 23:15

Pai este simplu, frunzele de nuc seamana cu niste limbi verzi, unde nucii sunt mai rari sau unde teiul miroase mai frumos se foloseste tei. Daca pe Sfanta Masa se pun bilete la loto cum am auzit inseamna ca se pot pune si frunze deastea, daca nu, - nu.Garantat!
Am înţeles, dar nu cred că cei care au introdus acest obicei s-au gîndit la acest simbolism, pentru că multe elemente din cultul ortodox au apărut din raţiuni practice şi abia mai tîrziu li s-au dat interpretări simbolice.
Poate această împodobire se făcea iniţial cu scopul de a reda sărbătorii un aspect festiv sau poate are vreo legătură cu sărbătoarea păgînă Rosalia?
Şi totuşi, cît de vechi este acest obicei?
Alte Biserici locale îl au?


Înapoi la “Generalităţi legate de cultul liturgic ortodox”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX