Indatoririle paraclisierului

Despre cărţi, veşminte, obiecte bisericeşti şi multe alte lucruri care nu se încadrează la alte categorii
Alexandru b17
Mesaje:120
Membru din:29 Mai 2010, 18:36
Confesiune:ortodox
Indatoririle paraclisierului

Mesaj necititde Alexandru b17 » 30 Mai 2010, 13:40

Sarut mana parinte, as dori sa stiu si eu care sunt indatoririle unui paraclisier (in timpul slubelor si in afara lor).
Va multumesc!

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Indatoririle paraclisierului

Mesaj necititde protosinghel » 30 Mai 2010, 19:20

Sarut mana parinte, as dori sa stiu si eu care sunt indatoririle unui paraclisier (in timpul slubelor si in afara lor).
La care "îndatoriri" vă referiţi: la cele liturgice sau la cele morale (personale)?

Alexandru b17
Mesaje:120
Membru din:29 Mai 2010, 18:36
Confesiune:ortodox

Re: Indatoririle paraclisierului

Mesaj necititde Alexandru b17 » 30 Mai 2010, 19:22

la cele liturgice

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Indatoririle paraclisierului

Mesaj necititde protosinghel » 30 Mai 2010, 19:29

Paracliserul îl ajută pe preot. Deci trebuie să facă ceea ce-i cere acesta - nici mai mult, nici mai puţin.
Paracliserul trebuie să ştie, măcar în linii generale, toate slujbele: când este nevoie de cădelniţă, când se iese cu lumânarea, când se pune analogul, când se dă căldura etc. - şi să le facă la timp şi cu evlavie.
Un alt aspect al slujirii lui este curăţenia în altar (dar nu şi pe Sf. Masă sau Proscomidiar - unde e treaba preotului), precum şi grija de veşminte şi celelalte obiecte de cult de care răspunde. Toate trebuie să fie curate şi îngrijite.

Alexandru b17
Mesaje:120
Membru din:29 Mai 2010, 18:36
Confesiune:ortodox

Re: Indatoririle paraclisierului

Mesaj necititde Alexandru b17 » 12 Iun 2010, 15:17

In unele biserici (mai ales de la oras) paraclisierii poarta stihar. Este corect/ingaduit acest lucru ?

Ormylia
Mesaje:39
Membru din:25 Iul 2009, 16:01
Confesiune:ortodox
Preocupări:monahism

Re: Indatoririle paraclisierului

Mesaj necititde Ormylia » 12 Iun 2010, 15:30

Cred ca nu exista o regula diferita pt cei care poarta stihar, fie la oras fie la tara. Adica cred ca se poate, nu vad care ar fi oprelistea.
Mai sus parintele a intrebat la care "îndatoriri" vă referiţi. Cred că şi aspectul moral este unul destul de important odată ce nu oricine şi oricum poate intra în Sfîntul Altar. Mulţi din copilandrii şi tinerii care ajută preotul la altar, nici nu se spovedesc, nu au o viaţă curată şi asta e foarte grav, deoarece ar putea confunda slujirea celor sfinte cu o chestie lipsită de importanţă şi mai tîrziu chiar să ajungă preoţi cu astfel de păreri şi atitudini "uşuratice".

Alexandru b17
Mesaje:120
Membru din:29 Mai 2010, 18:36
Confesiune:ortodox

Re: Indatoririle paraclisierului

Mesaj necititde Alexandru b17 » 08 Aug 2010, 16:33

Iertati-ma parinte de intrebari...In ce parte a altarului trebiue sa stea paraclisierul si cadelnita,etc in Sfantul Altar? In "scobitura" de miazanoapte (unde este proscomidiarul) sau in cealalta, de miazazi unde sunt vesmintele liturgice,etc; precum si ce ar trebui sa se afle in fiecare "scobitura"? Totodata as dori sa va intreb ce ar trebui sa se gaseasca pe Sfanta Masa (si ce nu) numeric vorbind ( una, doua, cinci cruci; un,doua,trei sfesnice cu cate brate; una,doua,trei candele cu n brate).
Blagosloviti si iertati,
Alexandru

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Indatoririle paraclisierului

Mesaj necititde protosinghel » 08 Aug 2010, 19:16

Iertati-ma parinte de intrebari...In ce parte a altarului trebiue sa stea paraclisierul si cadelnita,etc in Sfantul Altar? In "scobitura" de miazanoapte (unde este proscomidiarul) sau in cealalta, de miazazi unde sunt vesmintele liturgice,etc;

"Scobiturile" acelea se numesc ABSIDE. Absida pt paracliser este de obicei în partea dreaptă (de miază-zi), ceea ce e şi mai practic, atunci când paracliserul trebuia să dea cădelniţa sau căldura în dreapta preotului. Dar sunt şi cazuri, mai ales prin paraclisele improvizate, când paracliserul stă în stânga, pt că acolo are spaţiu şi toate obiectele - şi acest lucru nu e greşit.
precum si ce ar trebui sa se afle in fiecare "scobitura"?

Strictul necesar şi nimic mai mult. Nimic nebisericesc şi inutil.
Totodata as dori sa va intreb ce ar trebui sa se gaseasca pe Sfanta Masa (si ce nu) numeric vorbind ( una, doua, cinci cruci; un,doua,trei sfesnice cu cate brate; una,doua,trei candele cu n brate).

În Biserica Rusă este obligatoriu ca în spatele Sfintei Mese să stea sfeşnicul cu şapte braţe (semisfeşnicul), dar o asemenea "obligativitate" nu poate fi considerată generală şi absolut necesară. Este necesar să ardă cel puţin o lumânare sau, pt simestrie, două.
Cu crucile la fel: e suficient una singură, iar celelalte se pun pt simetrie, frumuseţe, dar şi mândrie. Nu e un lucru rău, dar nu trebuie să se exagereze.
NU TREBUIE puse pe Sfânta Masă cărţi (afară de Evanghelie), microfoane şi alte obiecte de felul acesta. Trebuie găsite soluţii pt fiecare, inclusiv pt Liturghier.

Alexandru b17
Mesaje:120
Membru din:29 Mai 2010, 18:36
Confesiune:ortodox

Proscomidiarul

Mesaj necititde Alexandru b17 » 13 Aug 2010, 20:16

Totodata as dori sa va intreb ce ar trebui sa se gaseasca pe Sfanta Masa (si ce nu) numeric vorbind ( una, doua, cinci cruci; un,doua,trei sfesnice cu cate brate; una,doua,trei candele cu n brate).
În Biserica Rusă este obligatoriu ca în spatele Sfintei Mese să stea sfeşnicul cu şapte braţe (semisfeşnicul), dar o asemenea "obligativitate" nu poate fi considerată generală şi absolut necesară. Este necesar să ardă cel puţin o lumânare sau, pt simestrie, două.
Am gasit in Liturghier mentiunea ca trebuie sa fie patru sau cinci "lumini" pe Sfanta Masa, ce parere aveti?
Iertati-ma parinte de intrebari...
Dar la proscomidiar cate lumanari, cate candele?(la unele biserici am vazut mai multe iar la altele mai putine si as vrea sa va intreb cum e cel mai bine, precum si ce are voie sa stea / sa nu stea la proscomidiar)

Alexandru b17
Mesaje:120
Membru din:29 Mai 2010, 18:36
Confesiune:ortodox

Re: Indatoririle paraclisierului

Mesaj necititde Alexandru b17 » 13 Aug 2010, 20:18

Mai am si alte intrebari de acest fel in stoc...Iertati! :D :lol:

Alexandru b17
Mesaje:120
Membru din:29 Mai 2010, 18:36
Confesiune:ortodox

Re: Indatoririle paraclisierului

Mesaj necititde Alexandru b17 » 06 Dec 2010, 21:30

Parinte, va rog la Vohod (la Vecernie/la Sfanta Liturghie), paraclisierul cum ar trebui sa mearga cu lumanarea cu fata sau cu spatele la cadelnita/ Evanghelie/ Cinstitele Daruri? Dar la Liturghia Sfantului Grigorie Dialogul? De ce avem doua practici diferite (cu fata si cu spatele)?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Indatoririle paraclisierului

Mesaj necititde protosinghel » 06 Dec 2010, 21:46

Parinte, va rog la Vohod (la Vecernie/la Sfanta Liturghie), paraclisierul cum ar trebui sa mearga cu lumanarea cu fata sau cu spatele la cadelnita/ Evanghelie/ Cinstitele Daruri? Dar la Liturghia Sfantului Grigorie Dialogul? De ce avem doua practici diferite (cu fata si cu spatele)?
Păi este clar, la Liturghia Înaintesfinţitelor Darurile sunt deja sfinţite, de aceea şi abordarea e diferită. În rest se merge cu faţa înainte...

porfirie
Mesaje:237
Membru din:13 Mai 2009, 20:24
Confesiune:ortodox

Re: Indatoririle paraclisierului

Mesaj necititde porfirie » 11 Dec 2010, 11:56

Sarut mana parinte, as dori sa stiu si eu care sunt indatoririle unui paraclisier (in timpul slubelor si in afara lor).
Va multumesc!
Datoriile paraclisierului:
• să facă trei metanii când intră prima dată în zi în Sf. Altar şi când pleacă la sfârşit, însă fără a săruta Sf. Masă;
• să facă curăţenie în biserică în fiecare săptămână cel puţin o dată, iar gunoiul să-l ardă într-un loc special amenajat lângă biserică;
• să aprindă candelele şi lumânările la începutul slujbei şi să le vegheze cu multă grijă şi evlavie;
• să se îngrijească permanent ca lumina să fie potrivită, fără să scoată fum, iar feştila să fie în mijlocul candelei, ca să nu crape paharul;
• să menţină candelele curate, spălându-le ori de câte ori e nevoie şi aruncând restul de ulei într-o groapă special amenajată lângă biserică;
• să se îngrijească de încălzirea bisericii;
• să aibă prosoape curate pentru curăţatul icoanelor, catapeteasmei, strănilor, tetrapoadelor, sfeşnicelor etc.
• să cunoască rânduiala slujbei, pentru a da preotului cădelniţa aprinsă la vreme, a fi pregătit să iasă cu lumânarea la vohoade, a aşeza analogul pentru citirea Evangheliei, a da apa caldă, a trage clopotele şi a bate toaca la momentele potrivite;
• să taie prescurile rămase de la Proscomidie, spre a fi binecuvântate ca anafura;
• să aibă o ţinută cuviincioasă şi el însuşi să fie curat.
.
Paraclisierul nu are voie:
• să folosească la candele ulei rânced sau de proastă calitate, nici ulei sfinţit la Sf. Maslu sau de la Litie;
• să bârfească pe preot, smintind parohienii;
• să bea sau să mănânce în Sf. Altar;
• să aducă în Sf. Altar altceva în afară de ulei, prescuri, vin, lumânări, tămâie şi cărbune;
• să se atingă de Sf. Masă sau să treacă prin faţa ei;
• să schimbe acoperămintele de pe Sf. Masă (aceasta o face numai preotul):
• să atingă sau să mute Sf. Potir, Sf. Disc, Sf. Evanghelie, Sf. Antimis, linguriţa, copia etc;
• să umble la Chivot sau să poarte Sf. Trup şi Sânge al Mântuitorului;
• să se atingă de Proscomidiar sau de Darurile aduse în acest loc;
• să stea în Sf. Altar fără de vreo trebuinţă;
• să vorbească în timpul slujbei, deranjând preotul;
• să mai intre în Altar dacă a făcut păcate grele: beţii, desfrânări etc.

Avatar utilizator
VoitanDaniel
Mesaje:2
Membru din:08 Dec 2010, 18:51
Confesiune:ortodox

Re: Indatoririle paraclisierului

Mesaj necititde VoitanDaniel » 12 Dec 2010, 16:35

să folosească la candele ulei rânced sau de proastă calitate, nici ulei sfinţit la Sf. Maslu sau de la Litie;
De ce?
să facă trei metanii când intră prima dată în zi în Sf. Altar şi când pleacă la sfârşit, însă fără a săruta Sf. Masă;
Daca e duminica mai facem metanii mari ...?

Alexandru b17
Mesaje:120
Membru din:29 Mai 2010, 18:36
Confesiune:ortodox

Re: Indatoririle paraclisierului

Mesaj necititde Alexandru b17 » 12 Dec 2010, 21:38

Ce trebuie facut cu pomelnicele citite(aruncate, arse, etc.)?

porfirie
Mesaje:237
Membru din:13 Mai 2009, 20:24
Confesiune:ortodox

Re: Indatoririle paraclisierului

Mesaj necititde porfirie » 13 Dec 2010, 13:39

Ce trebuie facut cu pomelnicele citite(aruncate, arse, etc.)?
Din cate stiu fiecare biserica trebuie sa aiba o groapa unde arunca gunoiul(si arde daca e necesar) de prin Sfântul altar pentru că se mai întampla să cata o frimitura de antidoron,un fir dintr-un vestmant.Ma rog grija asta e discutabila.Pomelnicele?...Stiu un parinte care le aduna in saci si la o anumita perioda le duce la topit si face din ele carti de rugaciuni de o calitate medie pe care le da mai ales celor care vin la spovedit mai rar,cand vin in Posturi multi si ma rog la oricine are nevoie.

Alexandru b17
Mesaje:120
Membru din:29 Mai 2010, 18:36
Confesiune:ortodox

Folosirea sfesnicelor in cult/ aprinderea lumanarilor

Mesaj necititde Alexandru b17 » 20 Dec 2010, 19:18

La ce momente din cadrul slujbelor trebuie aprinse luminile si lumanarile. Cand se folosesc sfesnicele si la ce icoane se aseaza(si alte intrebuintari ale acestora). Am vazut pe la manastiri ca se foloseste un sfesnic in timpul Impartasirii. Unde se aseaza acesta? Dar analogul portabil?( Am vazut vara aceasta la Tesalonic ca Evanghelia s-a citit spre sfarsitul Utreniei, din fata Usilor Imparatesti, fiind tinuta in maini de catre preot); (La citirea Apostolului se foloseste analogul. Cum este corect?).

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Folosirea sfesnicelor in cult/ aprinderea lumanarilor

Mesaj necititde protosinghel » 20 Dec 2010, 23:04

Am vazut vara aceasta la Tesalonic ca Evanghelia s-a citit spre sfarsitul Utreniei, din fata Usilor Imparatesti, fiind tinuta in maini de catre preot
Săracii greci, au mutat o parte a Utreniei, inclusiv citirea Evangheliei, între cântarea a 8 şi a 9 a Catavasiilor, ca chipurile să asiste cât mai multă lume. Iar faptul că s-a citit din faţa Sf. Uşi, probabil pentru că era o zi de sărbătoare, nu de duminică. Deşi dacă ar fi fost duminică tot nu mă miră. Grecii, cu excepţia Athosului (dar şi acolo au floricelele lor), au făcut harcea-parcea din slujbe. Iar alţii fără să aibă habar, încearcă să-i imite pt că, vezi Doamne, "aşa-i la greci" sau "aşa-i după original".

Cât priveşte celelalte întrebări... mă depăşesc! ;)

Alexandru b17
Mesaje:120
Membru din:29 Mai 2010, 18:36
Confesiune:ortodox

Re: Folosirea sfesnicelor in cult/ aprinderea lumanarilor

Mesaj necititde Alexandru b17 » 21 Dec 2010, 10:50

....Iar faptul că s-a citit din faţa Sf. Uşi, probabil pentru că era o zi de sărbătoare, nu de duminică. Deşi dacă ar fi fost duminică tot nu mă miră.
Din fericire nu era Duminica.

Alexandru b17
Mesaje:120
Membru din:29 Mai 2010, 18:36
Confesiune:ortodox

Re: Indatoririle paraclisierului

Mesaj necititde Alexandru b17 » 08 Ian 2011, 17:22

3. În tradiţia rusă, valabilă în acest sens şi în Basarabia, mirenii nu urcă pe solee niciodată (decât paraclisierul) şi bineînţeles nu ajung "să bată" la uşa altarului.
Paraclisierul poate trece prin fata Sfintelor Usi ca sa aprinda candela de deasupra lor?


Înapoi la “Generalităţi legate de cultul liturgic ortodox”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX