Gesturi ale binecuvantarii

Despre cărţi, veşminte, obiecte bisericeşti şi multe alte lucruri care nu se încadrează la alte categorii
bogabu
Mesaje:26
Membru din:15 Mai 2010, 19:52
Confesiune:ortodox
Gesturi ale binecuvantarii

Mesaj necititde bogabu » 17 Iun 2010, 03:00

Am observat, pe unde am fost (in Romania, Germania, si in trei jurisdictii din SUA) ca preotii binecuvinteaza cu gesturi uneori diferite. Fireste, fiecare mi-a spus ca ceilalti gresesc. V-as ruga mult sa ma lamuriti cum este corect. Asadar...

Varianta 1: palama cu degetele intinse (cam ca la catolici) pentru "trasarea" bratului vertical al crucii, apoi, pentru bratul orizontal, degetele aratator +mijlociu + mic drepte, iar degetul mare si inelarul formeaza o cruce. Preotul care mi-a explicat varianta aceasta spunea ca esential este ca inelarul si degetul mare sa formeze o cruce.

Varianta 2: Aceeasi chestie pentru bratul vertical, dar pentru bratul orizontal, degetul mare si inelarul sunt lipite varf in varf, nu formeaza o cruce. Explicatia: inelarul si degetul mare formeaza doua "C"-uri, in vreme ce degetul mic formeaza "I", iar aratatorul si mijlociul se intersecteaza si formeaza "X". Astfel, binecuvantarea "se traduce" prin IC XC.

Varianta 3: Ambele "linii" trebuie facute cu degetele intr-o pozitie care sa descrie IC XC. Insa aratatorul e drep ("I"), mijlociul este curbat ("C"), inelarul si degetul mare sunt incrucisate ("X"), iar degetul mic este si el putin indoit (al doilea "C").

Cu multumiri pentru saitul acesta minunat si pentru cartea despre Liturghie.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Gesturi ale binecuvantarii

Mesaj necititde protosinghel » 17 Iun 2010, 06:47

Am observat, pe unde am fost (in Romania, Germania, si in trei jurisdictii din SUA) ca preotii binecuvinteaza cu gesturi uneori diferite. Fireste, fiecare mi-a spus ca ceilalti gresesc. V-as ruga mult sa ma lamuriti cum este corect. Asadar...
Iată cum trebuie să se binecuvinteze şi acest semn trebuie să fie făcut atât pe orizontală, cât şi pe verticală.

Imagine
Cu multumiri pentru saitul acesta minunat si pentru cartea despre Liturghie.
Mă bucur. Slavă lui Dumnezeu pentru toate. Aşteptăm şi de la frăţia ta cât mai multe mesaje.


Înapoi la “Generalităţi legate de cultul liturgic ortodox”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX