Pravila înainte de Sf. Impartăşanie

Despre cărţi, veşminte, obiecte bisericeşti şi multe alte lucruri care nu se încadrează la alte categorii
porfirie
Mesaje:237
Membru din:13 Mai 2009, 20:24
Confesiune:ortodox
Pravila înainte de Sf. Impartăşanie

Mesaj necititde porfirie » 27 Iun 2010, 15:44

Parinte Petru vroiam sa ne spune-ti cate ceva despre randuiala sfintei impartasiri ca sunt cam incurcat.Vatopaedi de exemplu nu recunoaste decat 10 rugaciuni, fara canon...Liturghierul grecesc pare-mi-se ca are 9 rugaciuni, sf voastra stiti mai bine...daca binevoieti sa ne spune-ti cate ceva, mai documentat, sau daca ati scris deja despre asta si nu stiu eu.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Randuiala Sfintei Impartasiri

Mesaj necititde protosinghel » 02 Iul 2010, 13:29

Parinte Petru vroiam sa ne spune-ti cate ceva despre randuiala sfintei impartasiri ca sunt cam incurcat.Vatopaedi de exemplu nu recunoaste decat 10 rugaciuni, fara canon...Liturghierul grecesc pare-mi-se ca are 9 rugaciuni, sf voastra stiti mai bine...daca binevoieti sa ne spune-ti cate ceva, mai documentat, sau daca ati scris deja despre asta si nu stiu eu.
Rugăciunile s-au scris în decursul timpului şi aparţin autorilor care sunt menţionaţi la începutul fiecărei rugăciuni. Canonul este mult mai noi, pare-mi-se din sec. 15.
Grecii au 10 rugăciuni, ruşii 11, iar românii 12. Ceea ce e specific românilor este rugăciunea a 4-a, a Sf. Simeon Metafrast, care de fapt este una de pocăinţă şi nu are nimic cu împărtăşania. Aceasta nu o au nici ruşii, nici grecii. În rest - totul e ok.

hodor cristiuc
Mesaje:86
Membru din:30 Mai 2010, 21:26
Confesiune:ortodox
Localitate:Dorna

Re: Pravila înainte de Sf. Impartăşanie

Mesaj necititde hodor cristiuc » 02 Iul 2010, 21:00

Dupa ce ne-am spovedit,daca primim iertare si dezlegare pt. sf.impartasanie de la duhovnic,
e bine sa ne impartasim,chiar daca am marturisit pacate ca de exemplu mania,lacomia,betia?
Multumesc si doresc sanatate tuturor,incepand cu pr.PETRU.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Pravila înainte de Sf. Impartăşanie

Mesaj necititde protosinghel » 02 Iul 2010, 21:23

Dupa ce ne-am spovedit,daca primim iertare si dezlegare pt. sf.impartasanie de la duhovnic,
e bine sa ne impartasim,chiar daca am marturisit pacate ca de exemplu mania,lacomia,betia?
Ei, chestia cu beţia nu e un lucru mărut. Şi lăcomia dacă e "cronică" la fel... Dar hotărăşte duhovnicul.

porfirie
Mesaje:237
Membru din:13 Mai 2009, 20:24
Confesiune:ortodox

Re: Pravila înainte de Sf. Impartăşanie

Mesaj necititde porfirie » 04 Dec 2010, 21:25

Vroiam sa intreb de unde vine ''pravila'' aceasta pe care trebuie să o săvârşească preotul înainte de a sluji Liturghia şi de a se împărtăşi,fireşte.Mă refer la Acatistul Bunei Vestiri, Acatistul Mântuitorului, Canon de pocăinţă către,...,..., + Rânduiala Sfintei Împărtăşiri...?Când a apărut pe la sfârşitul Liturghierului, cine a introdus-o. se ţin preoţii cu dinţii de ea,să se roage cu aceiaşi cantitate folosind şi alte rugăciuni?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Pravila înainte de Sf. Impartăşanie

Mesaj necititde protosinghel » 04 Dec 2010, 22:48

Vroiam sa intreb de unde vine ''pravila'' aceasta pe care trebuie să o săvârşească preotul înainte de a sluji Liturghia şi de a se împărtăşi,fireşte.Mă refer la Acatistul Bunei Vestiri, Acatistul Mântuitorului, Canon de pocăinţă către,...,..., + Rânduiala Sfintei Împărtăşiri...?
Din mintea cuiva care nu ştia Tradiţia Bisericii şi confunda evlavia personală cu sobrietatea cultului bisericesc.
Când a apărut pe la sfârşitul Liturghierului, cine a introdus-o. se ţin preoţii cu dinţii de ea,să se roage cu aceiaşi cantitate folosind şi alte rugăciuni?
Eu n-am făcut niciodată şi nici nu am de gând. De restul nu răspund.
Canonul ăla de pocăinţă, în care discuţi cu sufletul tău, mai multă tulburare îmi aduce decât pocăinţă... Cât de frumoase şi pătrunzătoare sunt Canoanele de pocăinţă din Triod şi chiar din Octoih pentru zilele de luni şi marţi. Faceţi o comparaţie şi vă rugaţi cu ceea ce vă împlineşte.

george
Mesaje:22
Membru din:21 Feb 2010, 00:32
Confesiune:ortodox

Re: Pravila înainte de Sf. Impartăşanie

Mesaj necititde george » 06 Dec 2010, 00:01

Si totusi ce canon trebuie sa facem inainte de a ne impartasi? Ce rugaciuni? Dar pentru slujitori?

Citirea Canonului de pocainta, Paraclisul Maicii Domnului, Canonul de rugaciune catre ingerul pazitor mi se par, ca sa fiu sincer, prea multa vorba. Nu ar fi mai bine sa se citeaca doar Canonul Sfintei Impartasanii si cele 11 rugaciuni, care mie mi se lipesc mai bine decit o ora jumate de rugaciune, pe care o faci ca trebuie sa o faci, iar daca nu, te mustra constiinta.

porfirie
Mesaje:237
Membru din:13 Mai 2009, 20:24
Confesiune:ortodox

Re: Pravila înainte de Sf. Impartăşanie

Mesaj necititde porfirie » 06 Dec 2010, 00:13

Da cum apar astea prin Traditionalul Ceaslov- parca ceaslovul l-ar face parintele meu de practica liturgica.... :D

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Pravila înainte de Sf. Impartăşanie

Mesaj necititde protosinghel » 06 Dec 2010, 09:28

Pentru cei care participă la Vecernie şi Utrenie este suficient Canonul înainte de împărtăşanie şi rugăciunile respective.
Ar fi bine să se completeze cu cât mai multe "Doamne, Iisuse...".

GeorgeChirita
Mesaje:52
Membru din:18 Apr 2012, 20:00
Confesiune:ortodox
Preocupări:Dumnezeu si oamenii
Localitate:Piatra Neamt

Re: Pravila înainte de Sf. Impartăşanie

Mesaj necititde GeorgeChirita » 19 Apr 2012, 00:10

calea imparateasca e un pic mai abrupta decat credem noi astazi.
Ultima oară modificat 21 Apr 2012, 20:40 de către GeorgeChirita, modificat 1 dată în total.

protopsalt
Mesaje:171
Membru din:11 Dec 2008, 02:49
Confesiune:ortodox

Re: Pravila înainte de Sf. Impartăşanie

Mesaj necititde protopsalt » 20 Apr 2012, 07:16

Sunt curios cum un om care lucreaza 8-10 ore/zi (cam asa se lucreaza azi, si peste program) mai are timp si de toata Pravila de mai sus...

porfirie
Mesaje:237
Membru din:13 Mai 2009, 20:24
Confesiune:ortodox

Re: Pravila înainte de Sf. Impartăşanie

Mesaj necititde porfirie » 20 Apr 2012, 20:12

Viseaza si dansul.... Citirea mecanica, zilnica a acelor canoane este o binecuvantare la formalism, cred ca si a laudelor din Ceaslovul mic- laudele sunt binevenite zilnic doar daca punem si particularitatile zilei din Triod-Pentricostar, Minei, etc...altfel complicat. :x22

GeorgeChirita
Mesaje:52
Membru din:18 Apr 2012, 20:00
Confesiune:ortodox
Preocupări:Dumnezeu si oamenii
Localitate:Piatra Neamt

Re: Pravila înainte de Sf. Impartăşanie

Mesaj necititde GeorgeChirita » 20 Apr 2012, 21:23

iertati, sunt si eu un calator, cauta inca fara sa fi gasit, de aceea pe preoti in primul rand, apoi si pe mireni, ii indemn sa se dea pe mana unui om cu simturile invatate prin obisnuinta sa deosebeasca binele si raul (Evrei 5: 14), chiar daca ii va pune serios la treaba.
Ultima oară modificat 21 Apr 2012, 20:39 de către GeorgeChirita, modificat 1 dată în total.

protopsalt
Mesaje:171
Membru din:11 Dec 2008, 02:49
Confesiune:ortodox

Re: Pravila înainte de Sf. Impartăşanie

Mesaj necititde protopsalt » 20 Apr 2012, 22:14

Nici manastire sa fiu si n-as putea sa le tin singur pe toate. Si iar revin la vorba ca nu trebuie confundata manastirea cu parohia! Chiar daca sunt multi oameni care si-ar dori sa transforme viata mireanului in manastire, ba chiar mireni insusi, nu e cazul sa confundam manastirea cu viata de familie si nici invers.

GeorgeChirita
Mesaje:52
Membru din:18 Apr 2012, 20:00
Confesiune:ortodox
Preocupări:Dumnezeu si oamenii
Localitate:Piatra Neamt

Re: Pravila înainte de Sf. Impartăşanie

Mesaj necititde GeorgeChirita » 21 Apr 2012, 10:50

Asa este, parinte, echilibrat ca de obicei raspunsul (chiar daca uneori si mai indraznet decat indraznesc eu sa fiu, ca incepator).
Ultima oară modificat 21 Apr 2012, 20:39 de către GeorgeChirita, modificat 1 dată în total.

porfirie
Mesaje:237
Membru din:13 Mai 2009, 20:24
Confesiune:ortodox

Re: Pravila înainte de Sf. Impartăşanie

Mesaj necititde porfirie » 21 Apr 2012, 16:16

De la Vecernia din seara asta nu se mai fac Ceasurile Pastilor. Parintele acesta asa ravnitor nu o sa mai aiba timp sa intre aici pana la anul. O sa vedem atunci daca si-a schimbat cumva parerea.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Pravila înainte de Sf. Impartăşanie

Mesaj necititde protosinghel » 24 Apr 2012, 21:41

De la Vecernia din seara asta nu se mai fac Ceasurile Pastilor. Parintele acesta asa ravnitor nu o sa mai aiba timp sa intre aici pana la anul. O sa vedem atunci daca si-a schimbat cumva parerea.
N-am înţeles la ce v-aţi referit. Ceasurile pascale s-au terminat, dar celelalte n-au dispărut din Ceaslov...
(Deşi, după vechiul Tipic Constantinopolitan, Ceasurile erau interzise în toată perioada Cincizecimii).

porfirie
Mesaje:237
Membru din:13 Mai 2009, 20:24
Confesiune:ortodox

Re: Pravila înainte de Sf. Impartăşanie

Mesaj necititde porfirie » 25 Apr 2012, 21:42

De la Vecernia din seara asta nu se mai fac Ceasurile Pastilor. Parintele acesta asa ravnitor nu o sa mai aiba timp sa intre aici pana la anul. O sa vedem atunci daca si-a schimbat cumva parerea.
N-am înţeles la ce v-aţi referit. Ceasurile pascale s-au terminat, dar celelalte n-au dispărut din Ceaslov...
(Deşi, după vechiul Tipic Constantinopolitan, Ceasurile erau interzise în toată perioada Cincizecimii).

Zice părintele de care este vorba intrunul din commenturi ca poate sa intre pe net că ii permite timpul ca sunt Laudele scurte- de Pasti, dar cand s-a trecut la normal ... s-a reîntors la acrivie. ;)

AugustinZaborosciuc
Mesaje:6
Membru din:16 Iun 2012, 19:52
Confesiune:ortodox
Preocupări:Ieromonah

Re: Pravila înainte de Sf. Impartăşanie

Mesaj necititde AugustinZaborosciuc » 19 Iun 2012, 08:17

Referitor la acest subiect, cred ca ar fi bine sa ne conducem dupa o dreapta judecata, caci una e pentru un incepator si alta e pentru cel care deja poate sa deosebeasca dreapta de stanga. N-ar fi corect sa-i punem e toti la acelasi nivel. Sunt oameni pe care trebuie sa-i convingi ca trebuie sa se roage, dar sunt alti caror e necesar sa le amintesti ca nu suntem in sala de lectura ... . Pravila, socot, e asemenea unui baston ce te ajuta pana ce ti se intaresc gleznele picioarelor, iar dupa ce stai bine pe picioare, nu mai vreai sa-l porti doar de forma. Personal sunt pentru aceea ca rugaciunea fiecarui om sa fie propriul zvac launtric, dar, haideti sa fim realisti, oamenii in ziua de azi nu prea stiu a se ruga. Cred ca cu ajuorul duhovnicului fiecare din noi ar gasi raspuns la aceste intrebari. Iertare pentru indrazneala.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Pravila înainte de Sf. Impartăşanie

Mesaj necititde protosinghel » 19 Iun 2012, 14:24

Părinte, Augustin. Eu sunt de aceeaşi părere şi am spus-o de mai multe ori. Nu pot exista reguli generale, dar oamenii caută pretexte şi îndreptăţiri pentru a se ruga cât mai puţin sau a nu se ruga deloc. Bine, poţi să nu citeşti nici un Canon din cele 3 sau 4. Dar asta nu înseamnă că nu trebuie să te rogi măcar 30 de minute şi să mai citeşti şi ceva din Sf. Scriptură.


Înapoi la “Generalităţi legate de cultul liturgic ortodox”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX