culionul/ potcapul

Despre cărţi, veşminte, obiecte bisericeşti şi multe alte lucruri care nu se încadrează la alte categorii
Alexandru b17
Mesaje:120
Membru din:29 Mai 2010, 18:36
Confesiune:ortodox
culionul/ potcapul

Mesaj necititde Alexandru b17 » 07 Aug 2010, 14:47

Sarut mana parinte, blagosloviti! In ce momente din timpul slujbelor preotul trebuie sa aibe capul acoperit? Dar in afara lor (acoperit/descoperit)?

Alexandru b17
Mesaje:120
Membru din:29 Mai 2010, 18:36
Confesiune:ortodox

Re: culionul/ potcapul

Mesaj necititde Alexandru b17 » 07 Aug 2010, 14:50

In ce masura este corect ca persoanele neclericale (cantareti, paraclisieri, consilieri sau vanzatori de lumanari, etc) sa poarte culion?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: culionul/ potcapul

Mesaj necititde protosinghel » 08 Aug 2010, 20:05

Sarut mana parinte, blagosloviti! In ce momente din timpul slujbelor preotul trebuie sa aibe capul acoperit? Dar in afara lor (acoperit/descoperit)?
Citiţi articolul 47 din acest Statut. Orientativ e bun.
In ce masura este corect ca persoanele neclericale (cantareti, paraclisieri, consilieri sau vanzatori de lumanari, etc) sa poarte culion?
Aceştia nu au dreptul să poarte culion decât cu binecuvântarea episcopului locului şi după un regulament clar, care din păcate nu există.
Mai ales pe timp de iarnă, acolo unde nu este încălzire, bărbaţii care sunt permanent la biserică sunt motivaţi să-şi ia ceva pe cap (cel puţin cu binecuvântarea preotului), dar în restul cazurilor cred că se exagerează. Unii moşnegi cred că dacă-şi iau culion pe cap, totul le este permis sau că sunt foarte importanţi. ;)

Avatar utilizator
IEREU
Mesaje:175
Membru din:10 Mar 2010, 21:23
Confesiune:ortodox
Preocupări:muzică corală, profesor de religie
Localitate:Republica Moldova

Re: culionul/ potcapul

Mesaj necititde IEREU » 09 Oct 2010, 20:43

Am o intrebare la care nu stiu raspunsul vizavi de acest subiect. Cum ii raspund eu unui eterodox, care reproseaza cu cuvintele de la 1Cor.11,4 Orice bărbat care se roagă sau prooroceşte, având capul acoperit, necinsteşte capul său. Deci nici episcopii, nici preotii nu trebuie sa poarte nimic pe cap cand se roaga sau invata :?:
"Cele ce ochiul n-a văzut şi urechea n-a auzit, şi la inima omului nu s-au suit, pe acestea le-a gătit Dumnezeu celor ce-L iubesc pe El" (1Cor.2,9)

Dumbraveanul
Mesaje:25
Membru din:21 Apr 2016, 19:52
Confesiune:ortodox
Preocupări:Teologie. Muzică. Liturgică.
Localitate:Cluj-Napoca

Re: culionul/ potcapul

Mesaj necititde Dumbraveanul » 27 Apr 2016, 23:05

Care sunt argumentele de la care, clericii poarta capul acoperit la slujbe? *Daca s-a mai vorbit undeva despre asta sa imi dati o trimitere.
ProtovarisTFS


Înapoi la “Generalităţi legate de cultul liturgic ortodox”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX