Ecfonisul la "Tatal nostru" şi binecuvântarea mesei

Despre cărţi, veşminte, obiecte bisericeşti şi multe alte lucruri care nu se încadrează la alte categorii
porfirie
Mesaje:237
Membru din:13 Mai 2009, 20:24
Confesiune:ortodox
Ecfonisul la "Tatal nostru" şi binecuvântarea mesei

Mesaj necititde porfirie » 21 Oct 2010, 15:32

Parinte Petru,vroiam sa va intreb daca noi acasa (la chilie) cand zicem Tatal nostru inainte de masa, sau ma rog la orice randuiala mai facem sa zicem ecfonisul in forma zisa de preot in cult (Ca a Ta este Imparatia si puterea si slava a Tatalui ...) in forma scripturistica (Ca a Ta este Imparatia si puterea si slava in veci vecilor...) sau zicem Pentru rugaciunile Sfintilor Parintilor nostri...stiu ca e o intrebare mai simplista. :oops:

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Ecfonisul de la Tatal nostru...

Mesaj necititde protosinghel » 21 Oct 2010, 16:06

Nu e o întrebare simplistă (din păcate), chiar dacă a fost scrisă neîngrijit şi fără spaţii, pe care a trebuit eu să le pun... ;)
Am devenit prea tipicari şi pe alocuri farisei în astfel de situaţii.
1. Când "Tatăl nostru" se rosteşte în biserică, Ecfonisul este rostit de preot, cu menţiunea celor 3 Persoane ale Sf. Treimi.
2. Când această rugăciune este spusă acasă, creştinul poate spune acelaşi Ecfonis sau cel puţin în forma lui biblică.* Ecfonisul "Pentru rugăciunile..." nu are ce căuta în astfel de situaţii. Ştiu că aşa scrie prin cărţile noastre, dar asta e o mare prostie, precum că mireanul nu ar avea dreptul să spună aceste cuvinte. Off...
3. Când spunem "Tatăl nostru" la masă, nici nu e cazul să spunem vreun Ecfonis, căci după "...cel viclean", spunem direct Doxologia: "Slavă... Şi acum...", Doamne miluieşte ( de 3 ori) şi "Hristoase, Dumnezeule, binecuvântează mâncarea şi băutura robilor Tăi, că Sfânt eşti, totdeauna acum şi pururea şi în vecii vecilor. Amin". Probabil vă gândiţi să întrebaţi dacă şi mirenii pot spune asta. :) Dacă este un preot, o spune preotul, iar dacă nu este o spune mireanul. Masa trebuie binecuvântată şi pentru asta trebuie rostite cuvinte corespunzătoare, or cu "Pentru rugăciunile..." nu se cere şi prin urmare nici nu se pogoară nici o binecuvântare.

* O mică istorioară:
Am primit la Ortodoxie o familie de foşti penticostali. I-am spovedit, le-am făcut Mirungerea, i-am împărtăşit şi cununat. La Cununie i-am pus să spună "Tatăl nostru", iar ei au adăugat singuri şi Ecfonisul biblic, fără să mă lase pe mine să-l spun. Aşa erau ei obişnuiţi, iar eu am scăpat din vedere acest element, ca să-i preîntâmpin. Un alt părinte care era în biserică mai n-a sărit "să corecteze greşeala enormă care s-a făcut" :lol: . Eu am râs şi chiar m-am bucurat. Am continuat ca şi cum nimic nici nu a fost...

Avatar utilizator
IEREU
Mesaje:175
Membru din:10 Mar 2010, 21:23
Confesiune:ortodox
Preocupări:muzică corală, profesor de religie
Localitate:Republica Moldova

Re: Ecfonisul la "Tatal nostru" şi binecuvântarea mesei

Mesaj necititde IEREU » 21 Oct 2010, 21:21

Imi place foarte mult rugaciunea pt binecuvantarea mancarii si bauturii (pt mireni). Se rosteste Tatal nostru... Si rug.
"Doamne Iisuse Hristoase, Dumnezeul nostru, binecuvinteaza mancarea si bautura aceasta pt rugaciunile Preacuratei Maicii Tale si ale tuturor sfintilor tai, ca binecuvantat esti in vecii vecilor. Amin. Apoi facem semnul sfintei cruci asupra mancarii si a bauturii"
Bibliografie: Rugaciuni..., Chisinau 2005, cu binecuvantarea +PS Dorimedont, episcop de Edinet si Briceni.
"Cele ce ochiul n-a văzut şi urechea n-a auzit, şi la inima omului nu s-au suit, pe acestea le-a gătit Dumnezeu celor ce-L iubesc pe El" (1Cor.2,9)

porfirie
Mesaje:237
Membru din:13 Mai 2009, 20:24
Confesiune:ortodox

Re: Ecfonisul la "Tatal nostru" şi binecuvântarea mesei

Mesaj necititde porfirie » 21 Oct 2010, 21:44

Ma iertati pentru punctuatie.Continui.Si atunci cand se foloseste Pentru rugaciunile?
Mie mi s-a parut ca, probabil ca am inteles gresit,asa am dedus de prin carti si din practica...ca atunci cand de exemplu un mirean si un rasofor ar face un ceas, o lauda cel mai mare ar spune in anumite momente Pentru rugaciunile..de exemplu la majoritatea laudelor dupa Cel ce in toata vremea...,Slava... Si acum... Doamne miluieste(de 3 ori)Ceea ce esti mai cinstita... Pentru rugaciunile(in locul unde preotul ar zice Dumnezeule milostiveste-te...). :o
Ma iertati!
Ultima oară modificat 30 Oct 2010, 15:07 de către porfirie, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Ecfonisul la "Tatal nostru" şi binecuvântarea mesei

Mesaj necititde protosinghel » 21 Oct 2010, 22:22

Ma iertati pentru punctuatie.Contiunui.Si atunci cand se foloseste Pentru rugaciunile?
Mie mi s-a parut ca, probabil ca am inteles gresit,asa am dedus de prin carti si din practica...ca atunci cand de exemplu un mirean si un rasofor ar face un ceas, o lauda cel mai mare ar spune in anumite momente Pentru rugaciunile..de exemplu la majoritatea laudelor dupa Cel ce in toata vremea...,Slava... Si acum... Doamne miluieste(de 3 ori)Ceea ce esti mai cinstita... Pentru rugaciunile(in locul unde preotul ar zice Dumnezeule milostiveste-te...). :o
Ma iertati!
Ei, aici da. Dar întrebarea era despre "Tatăl nostru..."

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Ecfonisul la "Tatal nostru" şi binecuvântarea mesei

Mesaj necititde protosinghel » 21 Oct 2010, 22:23

Imi place foarte mult rugaciunea pt binecuvantarea mancarii si bauturii (pt mireni). Se rosteste Tatal nostru... Si rug.
"Doamne Iisuse Hristoase, Dumnezeul nostru, binecuvinteaza mancarea si bautura aceasta pt rugaciunile Preacuratei Maicii Tale si ale tuturor sfintilor tai, ca binecuvantat esti in vecii vecilor. Amin.
Ei, ăsta este un mod artificial de a face o diferenţiere (de asemenea artificială) între clerici şi mireni. De parcă preoţii nu pot să spună şi ei tot aşa...

porfirie
Mesaje:237
Membru din:13 Mai 2009, 20:24
Confesiune:ortodox

Re: Ecfonisul la "Tatal nostru" şi binecuvântarea mesei

Mesaj necititde porfirie » 21 Oct 2010, 22:35

Ei, aici da. Dar întrebarea era despre "Tatăl nostru...
Nu ma asteptam sa raspunde-si si la intrebarea 2 fara sa v-o pun. ;)

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Ecfonisul la "Tatal nostru" şi binecuvântarea mesei

Mesaj necititde protosinghel » 22 Oct 2010, 09:15

Ei, aici da. Dar întrebarea era despre "Tatăl nostru...
Nu ma asteptam sa raspunde-si si la intrebarea 2 fara sa v-o pun. ;)
Experienţa profesorală (devenită aproape instinct)... ;)


Înapoi la “Generalităţi legate de cultul liturgic ortodox”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron