Liturghier Sf. Antim Ivireanul (1713)

Despre cărţi, veşminte, obiecte bisericeşti şi multe alte lucruri care nu se încadrează la alte categorii
petru3
Mesaje:2
Membru din:04 Ian 2011, 16:33
Confesiune:ortodox
Liturghier Sf. Antim Ivireanul (1713)

Mesaj necititde petru3 » 31 Ian 2011, 20:30

Doamne ajuta!
As dori sa intreb daca sunt pe acest forum cunoscatori in legatura cu Liturghierul Sfantului Antim Ivireanul din 1713.
Exista vreo locatie unde se gaseste scanat. Daca nu exista scanat, stie cineva unde poate fi gasit (colectii speciale sau in muzee sau in unele manastiri)? Am mare nevoie de el si nu stiu cum sa il gasesc.
Apoi as vrea sa intreb daca stie careva daca este scris cu litere latine sau cu chirilice. Daca e cu chirilice, exista vreo transliterare a lui?
Stie careva daca exista vreo reeditare a lui (mi-ar fi de mare folos). Sau exista articole cu privire la el (care sa vorbeasca mai ales despre lexicul din el)? Am gasit biblioteci digitale cu carti de cult mai vechi decat aceasta, dar pe aceasta nu o gasesc nicicum scanata.
|
Nu m-ar interesa neaparat tot Liturghierul, ci mai mult textul Sfintei Liturghii.
Va multumesc anticipat! Doamne ajuta!

protopsalt
Mesaje:171
Membru din:11 Dec 2008, 02:49
Confesiune:ortodox

Re: Liturghier Sf. Antim Ivireanul (1713)

Mesaj necititde protopsalt » 31 Ian 2011, 21:40

O vizita la Biblioteca Academiei Romane v-ar fi de folos. Informatii mai multe va poate oferi si site-ul lor.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Liturghier Sf. Antim Ivireanul (1713)

Mesaj necititde protosinghel » 16 Feb 2011, 21:08

Liturghierul este tipărit cu litere chirilice şi eu îl am scanat, numai că nu am timp să prelucrez imaginile şi să-l fac DJVU sau PDF.
Iată doar o pagină, cu începutul Liturghiei.
Fişiere ataşate
liturghier sf antim 037.jpg
(2.03MiB)Descărcat de 1427 ori

petru3
Mesaje:2
Membru din:04 Ian 2011, 16:33
Confesiune:ortodox

Re: Liturghier Sf. Antim Ivireanul (1713)

Mesaj necititde petru3 » 09 Mai 2011, 11:48

Liturghierul este tipărit cu litere chirilice şi eu îl am scanat, numai că nu am timp să prelucrez imaginile şi să-l fac DJVU sau PDF.
Iată doar o pagină, cu începutul Liturghiei.
Hristos a inviat!
Imi cer scuze ca raspund asa tarziu, nici nu am mai urmarit topicul pt ca ma gandeam ca nimeni nu il are scanat. La biblioteca Patriarhiei nu am cum ajunge prea usor, sunt tocmai din celalat colt al tarii.
Ma bucur ca il aveti, nu se gaseste niciunde scanat, si e foarte important.
Stiu ca sunteti ocupat, dar daca aveti timp candva sa il prelucrati si sa il faceti PDF sau DJVU, asa cum ati zis, mi-ar fi de mare folos, si cu siguranta nu doar mie.
Doamne ajuta!

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Liturghier Sf. Antim Ivireanul (1713)

Mesaj necititde protosinghel » 09 Mai 2011, 12:43

Off, dacă aş avea măcar un secretar la câte am de făcut, aş pune în fiecare zi cărţi şi studii pe net...

Avatar utilizator
Iosif
Mesaje:9
Membru din:26 Feb 2012, 16:32
Confesiune:ortodox
Preocupări:Filologie biblică, istoria Bisericii
Localitate:Iaşi

Re: Liturghier Sf. Antim Ivireanul (1713)

Mesaj necititde Iosif » 07 Iun 2012, 15:56

Văd aceste postări abia acum. Cred că s-a aflat deja că pe www.dacoromanica.ro există peste 1000 de tipărituri vechi româneşti scanate, libere la download (pagină cu pagină, din păcate). Am văzut inclusiv Liturghierul lui Antim.

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: Liturghier Sf. Antim Ivireanul (1713)

Mesaj necititde Pr Haralambie » 07 Iun 2012, 19:06

Cum se descarcă, sau se deschid pdf-urile pe saitul ăsta, că eu nu reuşesc?
Cu mult respect.

Avatar utilizator
Iosif
Mesaje:9
Membru din:26 Feb 2012, 16:32
Confesiune:ortodox
Preocupări:Filologie biblică, istoria Bisericii
Localitate:Iaşi

Re: Liturghier Sf. Antim Ivireanul (1713)

Mesaj necititde Iosif » 07 Iun 2012, 20:59

Cum se descarcă, sau se deschid pdf-urile pe saitul ăsta, că eu nu reuşesc?
Cărţile din sec. XIX-XX sunt în PDF. Click pe pictograma de PDF din descrierea documentului (chiar în primul rând), se deschide apoi o fereastră nouă. Din acel document PDF salvarea se poate face normal, pe simbolul din stânga-sus (discheta). Uneori, când e prea încărcat, eu nu reuşesc să salvez aşa. Atunci dau Save as... pentru pagina întreagă de Internet, iar în dosarul rezultat caut PDF-ul. Aiasta iaste o metodă bună de lucru şi cu alte site-uri care-şi protejează conţinutul de download (deci se face salvarea bifând salvare pagină web completă). Sper că nu am fost prea ambiguu în explicaţii.

Cărţile din Bibliografia românească veche sunt în format JPEG. Din păcate trebuie salvate pe rând. Dacă deschideţi pagini mai multe şi rămân aşa, după mai multişor timp expiră, daţi back pt. revenire, dar e posibil să nu mai poată fi deschise. Pe la miezul nopţii constat că Dacoromanica îşi stinge luminile, în sensul că nu mai încarcă paginile :x1 Toată lumea doarme.

Să-i ţină Dumnezeu sănătoşi, că de multe drumuri la Biblioteca Academiei ne-au salvat cu acest proiect. Ca să nu mai zic că aici găsim operele intelectualilor interbelici, nespurcate de cenzura comunistă. Vedeţi că nici Clujul nu stă prost la resurse electronice: http://documente.bcucluj.ro/patrimoniu.html Cât despre manuscrisele din biblioteci, pt. ele cred că trebuie să mai aşteptăm vreo 200 de ani.

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: Liturghier Sf. Antim Ivireanul (1713)

Mesaj necititde Pr Haralambie » 07 Iun 2012, 21:29

Mulţumesc pt adrese şi indicaţii. Merge acum, cel puţin la PDF am încercat. La DacoRomania, la încărcare nu se vede textul la PDF , dar salvarea în PC se face completă şi în regulă. :)
Nu ştiam de arhivele astea. Să-i ţină Dumnezeu sănătoşi că bun lucru au mai făcut.
Cu mult respect.

Avatar utilizator
Iosif
Mesaje:9
Membru din:26 Feb 2012, 16:32
Confesiune:ortodox
Preocupări:Filologie biblică, istoria Bisericii
Localitate:Iaşi

Re: Liturghier Sf. Antim Ivireanul (1713)

Mesaj necititde Iosif » 07 Iun 2012, 22:12

Cu multă plăcere. Se încarcă destul de greu, mai ales când sunt pagini multe. După aceea pot fi salvate pdf-urile normal, se pot face căutări etc. Au pus şi reviste mai greu accesibile, cum ar fi "Gândirea" sau "Boabe de grâu", dar de remarcat că e şi colecţia completă "Revue des études sud-est européennes" (până la numerele recente). Prin proiectul lor ne-au readus la lumină o lume pe care riscăm să o uităm: sunt postate inclusiv broşurile cu polemici între cărturarii interbelici (ex. Iorga - Giurescu, Ilie Bărbulescu - Sextil Puşcariu), studii istorice, filologice şi teologice de care nu aveam habar, autori care nici măcar nu au pagină de Wikipedia, dar care au câte o contribuţie zdravănă, trecută în uitare. Şi contemplând ce se găseşte pe acolo, parcă înţelegem mai bine cât rău ne-au făcut comuniştii, lipsindu-ne de contactul cu ea. Scuzaţi-mi poliloghia offtopic.

Profit de ocazie pt. o întrebare la subiect: am citit că Mitr. Gavriil Bănulescu-Bodoni a tradus Slujebnikul de la Kiev şi l-a publicat în 1815. Fără a cerceta prea mult această carte (postată pe dacoromanica), am remarcat totuşi unele chestii care trimit la Antim. Poate pr. Petru sau altcineva a aprofundat problema şi îmi poate spune dacă Lit. Antim se regăseşte integral în paginile Lit. 1815 (eventual prin intermediul tipăriturilor-fiice ardeleneşti). Eu nu cunosc nimic scris recent despre această problemă.


Înapoi la “Generalităţi legate de cultul liturgic ortodox”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX