Diaconii cu cruce la gît

Despre cărţi, veşminte, obiecte bisericeşti şi multe alte lucruri care nu se încadrează la alte categorii
Veronika
Mesaje:135
Membru din:05 Sep 2010, 23:00
Confesiune:ortodox
Preocupări:biologie, spiritualitate ortodoxa
Localitate:Chişinău
Diaconii cu cruce la gît

Mesaj necititde Veronika » 27 Ian 2012, 11:44

Pentru prima dată am văzut la Trinitas, că în timpul slujbei, diaconii purtau cruce de aur (dacă nu mă greşesc), la gît.
Au dreptul să poarte şi ei cruce?

MarcelMN
Mesaje:52
Membru din:29 Iun 2010, 13:19
Confesiune:ortodox
Localitate:Timisoara
Contact:

Re: Diaconii cu cruce la gît

Mesaj necititde MarcelMN » 28 Ian 2012, 01:34

aceia sunt ARHIDIACONI este o distincție data diaconilor de către chiriarh unor diaconi cum sunt preoții iconomi stavrofori

Anthropos
Mesaje:99
Membru din:05 Apr 2008, 14:50
Confesiune:ortodox
Preocupări:teologie, stiinte politice
Localitate:Republica Moldova

Re: Diaconii cu cruce la gît

Mesaj necititde Anthropos » 28 Ian 2012, 16:48

Pentru prima dată am văzut la Trinitas, că în timpul slujbei, diaconii purtau cruce de aur (dacă nu mă greşesc), la gît.
Au dreptul să poarte şi ei cruce?
1. Aşa cum s-a spus, este o distincţie specială dată "arhidiaconilor", dar nu s-a precizat că e un specific al Bisericii Ortodoxe Române. Nicăieri în altă parte diaconii nu poartă cruce pectorală!
2. La ruşi "arhidiaconi" se numesc numai ierodiaconii "cu merite", iar diaconii căsătoriţi care "au merite" se numesc "protodiaconi".
3. La greci, şi această practică e cea mai corectă (deşi nu toate practicile greceşti sunt corecte), orice diacon poate fi numit "ierodiacon", pentru că termenul nu înseamnă "monah diacon", ci "sfinţit diacon", pentru a nu se confunda cu orice alt slujitor de pe la Biserică, întrucât cuvântul "diaconie" chiar în greaca modernă are sensul de slujire (la general, nu neapărat liturgică). Ierodiaconii (adică toţi diaconii) care "au merite", primesc distincţia de "arhidiacon", dar dacă sunt slujbe în sobor, primul dintre ei, strict pentru acea slujbă, va fi numit "protodiacon".

Astea le-am scris din notiţele care le-am luat pre vremuri la cursurile de liturgică cu ierom. Petru. Dacă greşesc ceva, corectaţi-mă, vă rog.

Veronika
Mesaje:135
Membru din:05 Sep 2010, 23:00
Confesiune:ortodox
Preocupări:biologie, spiritualitate ortodoxa
Localitate:Chişinău

Re: Diaconii cu cruce la gît

Mesaj necititde Veronika » 28 Ian 2012, 21:42

Mulţumesc mult Anthropos pentru explicaţii.
Fericiţi sunt cei care au trecut prin şcoli teologice cu seriozitate. :)

MarcelMN
Mesaje:52
Membru din:29 Iun 2010, 13:19
Confesiune:ortodox
Localitate:Timisoara
Contact:

Re: Diaconii cu cruce la gît

Mesaj necititde MarcelMN » 01 Feb 2012, 09:12

aceasta este o particularitate a Bisericii Ortodoxe Ruse referitor la proto si arhidiaconi cum sunt si preotii mitrofori care in BOR nu se gasesc

Avatar utilizator
apologet
Mesaje:99
Membru din:22 Aug 2008, 21:17
Confesiune:ortodox
Preocupări:scot balastul din teologie
Localitate:România

Re: Diaconii cu cruce la gît

Mesaj necititde apologet » 01 Feb 2012, 11:39

Anthropos a răspuns corect, iar Marcel nu are dreptate că termenul de "protodiacon" este o particularitate rusească. Chiar în cărţile româneşti din perioada interbelică îl întâlnim. Aşa cum între preoţi se pune problema cine este "protos" la o slujbă în sobor, tot aşa se poate pune problema între diaconi cine este "protodiacon". În acest caz, ca şi la greci (dar nu ca la ruşi), titlul este unul conjuctural, nu personal.
Iar cu mitra aveţi dreptate, că e o prostie rusească, dar aceasta deja nu e legat de contextul discuţiei, ci este un fel de aflare în treabă, în stil românesc.

valercosma
Mesaje:63
Membru din:16 Apr 2011, 12:05
Confesiune:ortodox

Re: Diaconii cu cruce la gît

Mesaj necititde valercosma » 07 Feb 2012, 14:39

Unii ramin in treapta diaconiei toata viata, iar pentru merite deosebite, pentru realizari pe plan spiritual , probabil si cei cu pile la episcopul pe linga care slujesc, primesc dreptul de a purta cruce.Ma gindesc , ca ajunge crucea vietii, e destul de grea, de ce sa mai punem peste ea inca una, cu responsabilitetile ei?

MarcelMN
Mesaje:52
Membru din:29 Iun 2010, 13:19
Confesiune:ortodox
Localitate:Timisoara
Contact:

Re: Diaconii cu cruce la gît

Mesaj necititde MarcelMN » 08 Feb 2012, 11:48

La ruși protodiaconul e diaconul de mir (căsătorit) iar arhidiaconul e cel călugar (ierodiacon) aceste denumiri se folosesc la diaconii cu orar dublu cautati mai bine pe forum si veți vedea că am dreptate. așa a zis părintele Petru


Înapoi la “Generalităţi legate de cultul liturgic ortodox”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX