ÎNNOIREA LITURGICĂ între idealism şi realism

Despre cărţi, veşminte, obiecte bisericeşti şi multe alte lucruri care nu se încadrează la alte categorii
Avatar utilizator
presviter
Mesaje:592
Membru din:24 Noi 2010, 09:30
Confesiune:ortodox
Preocupări:istorie, liturgică, pastorală
Localitate:București
Re: ÎNNOIREA LITURGICĂ între idealism şi realism

Mesaj necititde presviter » 14 Noi 2012, 09:38

Aş vrea din partea membrilor şi vizitatorilor acestui forum propuneri pentru:
- un sistem de lecturi de Vechiul Testament pentru Vecerniile din toate Sâmbetele de peste an (căci la sărbătorile mai mari de peste săptămâne deja sunt);
Eu aș propune o inițiere foarte simplă:
- să vedem ce profeți pomenește Biserica în fiecare lună și să împărțim scrierile lor în sâmbetele pe care le avem la dispoziție.
- în cazul scrierilor lungi, să selectăm părțile mai relevante, care să ne permită o actualizare în predică.
- să nu punem trei paremii, ca la praznice, ci una singură, care să nu depășească întinderea unui capitol.
- să punem această citire la sfârșitul vecerniei, cel puțin în această fază, pentru a fi mai la îndemână de continuat cu predica.
- să evităm acele fragmente care se pun la praznice, multe repetîndu-se și de la un praznic la altul.
Părtaş sunt cu toţi cei ce se tem de Tine şi păzesc poruncile Tale. ps.118,63

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: ÎNNOIREA LITURGICĂ între idealism şi realism

Mesaj necititde protosinghel » 14 Noi 2012, 13:09

Sunt câte 2 luni la rând când nu-i nici un profet şi oricum zilele lor de prăznuire nu sunt cunoscute.
De exemplu, cartea Facerii se începe în martie, în Postul Mare, iar Moise e pomenit în luna mai. Şi unde mai pui că are tocmai 5 cărţi scrise.
Eu pun câte o singură paremie, pe care o aleg arbitrar, şi imediat ţin predica, apoi "Să zicem toţi" - exact ca la Liturghie. Asta-i logica de fapt...

Avatar utilizator
IEREU
Mesaje:175
Membru din:10 Mar 2010, 21:23
Confesiune:ortodox
Preocupări:muzică corală, profesor de religie
Localitate:Republica Moldova

Re: ÎNNOIREA LITURGICĂ între idealism şi realism

Mesaj necititde IEREU » 01 Dec 2012, 19:45

Sunt PENTRU aceea ca la vecernia de sambata seara sa citim paremii. Altfel, pentru ce preotul se mai joaca de-a deschisul usilor imparatesti? Ii place sa faca o rotatie imprejurul sfintei mese doar?
Inteleg ca aceasta deschidere simbolizeaza revelatia divina prin sfintii prooroci. Asa ca pana una alta las usile imparatesti deschise pe parcursul citirii paremiei, chiar daca tipicul spune ca le lasam deschise doar cand se citeste din NT. Nestiind cu ce sa incep, citim din pildele lui Solomon cate un capitol la fiecare vecernie.
"Cele ce ochiul n-a văzut şi urechea n-a auzit, şi la inima omului nu s-au suit, pe acestea le-a gătit Dumnezeu celor ce-L iubesc pe El" (1Cor.2,9)

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: ÎNNOIREA LITURGICĂ între idealism şi realism

Mesaj necititde protosinghel » 03 Dec 2012, 01:34

Asa ca pana una alta las usile imparatesti deschise pe parcursul citirii paremiei, chiar daca tipicul spune ca le lasam deschise doar cand se citeste din NT.
Aşa spune tipicul rusesc. Românii lasă Uşile deschise la primele 2 şi închid la a treia, iar grecii lasă deschise la toate.
Nestiind cu ce sa incep, citim din pildele lui Solomon cate un capitol la fiecare vecernie.
Eu acum citesc din Deutoronom. Am citit şi din Isaia, şi din Iov. Le iau cam la nimereală, în funcţie şi de oamenii pe care-i am în biserică.


Înapoi la “Generalităţi legate de cultul liturgic ortodox”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron