Rugaciunile de dimineata / seara

Despre cărţi, veşminte, obiecte bisericeşti şi multe alte lucruri care nu se încadrează la alte categorii
GeorgeChirita
Mesaje:52
Membru din:18 Apr 2012, 20:00
Confesiune:ortodox
Preocupări:Dumnezeu si oamenii
Localitate:Piatra Neamt
Rugaciunile de dimineata / seara

Mesaj necititde GeorgeChirita » 06 Mai 2012, 17:30

Un forumist intreba pe alt topic si nu i s-a raspuns de vreun an despre istoria si dezvoltarea rugaciunilor de seara si as adauga eu care este locul lor intre cele 7 laude? daca te duci la Utrnie si Liturghie de ex, mai face rugaciunile de dimineata?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: rugaciunile de dimineata / seara

Mesaj necititde protosinghel » 06 Mai 2012, 17:54

Chiar acum scriu un mic studiu în care amintesc şi despre această problemă. Aşteptaţi puţin.

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: rugaciunile de dimineata / seara

Mesaj necititde dimitrie » 08 Mai 2012, 00:10

Un forumist intreba pe alt topic si nu i s-a raspuns de vreun an despre istoria si dezvoltarea rugaciunilor de seara si as adauga eu care este locul lor intre cele 7 laude? daca te duci la Utrnie si Liturghie de ex, mai face rugaciunile de dimineata?
Aceste Rugăciuni fac parte din tic-tac -ul nostru, alături de Rugăciunea lui Iisus. Tic-tac -ul acesta, trebuie să funcţioneze inclusiv / dar mai ales la preot, despre care Sf.Ioan Hrisostom spune: "Mintea preotului trebuie să să fie altar de jertfă pe care să se jertfească neîncetat Numele lui Iisus" (parafrazez). Îndemnul Apostolului - "Rugaţi-vă neîncetat!" (Tes.5:17)- este permanent actual, după cum ni se explică în cuvântul Sf.Nicodim Aghioritul de la sfârşitul Filocaliei româneşti, vol. 8.
Rugăciunea neîncetată are temei dogmatic.

Apoi, aceste rugăciuni scrise, inspirate de Duhul Sfânt, ne sunt necesare şi prin aceea că ne învaţă cum şi ce să vorbim cu Dumnezeu, ce trebuie să gândim despre noi şi despre Dumnezeu..., etc.
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

porfirie
Mesaje:237
Membru din:13 Mai 2009, 20:24
Confesiune:ortodox

Re: rugaciunile de dimineata / seara

Mesaj necititde porfirie » 09 Mai 2012, 13:54

Chiar acum scriu un mic studiu în care amintesc şi despre această problemă. Aşteptaţi puţin.
Sunt curios, de ceva timp in locul lor citesc un ceas,o catisma respectiv o pavecernita, canoanele din minei in locul rugaciunilor de seara/ dimineata...
Poate insa este cazul sa revin la practica veche... astept cu nerabdare articolul. :x4

Anthropos
Mesaje:99
Membru din:05 Apr 2008, 14:50
Confesiune:ortodox
Preocupări:teologie, stiinte politice
Localitate:Republica Moldova

Re: rugaciunile de dimineata / seara

Mesaj necititde Anthropos » 17 Mai 2012, 18:33

Cred că pr. Petru s-a referit la treaba asta. Acolo am văzut câteva menţiuni (pentru mine suficiente) legate de rugăciunile de dimineaţă şi de seară ca alternativă a unor Laude monahale.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Rugaciunile de dimineata / seara

Mesaj necititde protosinghel » 30 Mai 2012, 10:09

Într-un alt comentariu am mai venit cu câteva detalii la acest subiect.


Înapoi la “Generalităţi legate de cultul liturgic ortodox”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX