Semnificatia policadrului?

Despre cărţi, veşminte, obiecte bisericeşti şi multe alte lucruri care nu se încadrează la alte categorii
florinf
Mesaje:1
Membru din:06 Iun 2012, 15:45
Confesiune:greco-catolic
Preocupări:preot
Semnificatia policadrului?

Mesaj necititde florinf » 22 Aug 2012, 22:59

Stiu ca Sf. Simeon al Tesalonicului atribuie o insemnatate/rol liturgic policadrului in iconomia lăcașului de cult. De asemeni, sunt manastiri unde policadrul este mobil, in sensul că este coborat si urcat in diferite momente ale slujbelor (la imnul Lumina lina, la doxologie, la Heruvic). Deci, mi se pare că joaca un rol liturgic atat in taxisul lăcașului de cult cat si in dinamica cultuala.
Intrebarea mea este daca exista alte aprofundari vis-a-vis de forma acestuia, locul ocupat in biseirca si insemnatatea liturgica? Este un simplu corp de iluminat a cărui forma si pozitionare este indiferanta, sau dimpotriva? De exemplu, daca un preot vrea sa puna un policadru in forma de cruce de lumina, care sa coboare din bolta bisericii, de la intrare pana in dreptul soleelor, ce argument litrugic poti sa-i aduci pt a-i explica ca nu e potrivit?

Înapoi la “Generalităţi legate de cultul liturgic ortodox”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX