Binecuvantare eveniment sportiv

Despre cărţi, veşminte, obiecte bisericeşti şi multe alte lucruri care nu se încadrează la alte categorii
mixail
Mesaje:14
Membru din:16 Aug 2012, 21:41
Confesiune:ortodox
Preocupări:preot
Binecuvantare eveniment sportiv

Mesaj necititde mixail » 22 Sep 2012, 09:57

Doamne ajuta.
Vin si eu cu o problema. Am fost solicitat zilele acestea sa dau binecuvantare unui eveniment de Triatlon, organizatorii fiind oameni din Biserica. Am incercat sa gasesc o rugaciune care sa se apropie macar de departe insa nu prea am gasit. In acelasi timp citisem un articol despre PS Varsanufie Prahoveanul ca binecuvantase delegatia sportivilor romani care mergeau la Olimpiada. Nu era insa nici o filmare din care sa imi dau seama ce citise PS-ul.
Asa ca am citit mai multe rugaciuni, ce am considerat ca s-ar potrivi.
Acuma as astepta niste sfaturi de la fratiile voastre. A fost gresita darea acestei binecuvantari avand in vedere ca este vorba de o competitie sportiva? Daca da de ce? Daca nu ce ati fi citit in locul meu, in caz ca stiti ceva exact?
Deocamdata doar aceste intrebari mi-au venit in minte.
Ma iertati si multumiri anticipate pentru raspunsuri.
Doamne ajuta

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Binecuvantare eveniment sportiv

Mesaj necititde protosinghel » 22 Sep 2012, 17:44

În mintea mea nu se prea încadrează creştinismul şi olimpiadele. De aceea nici nu ştiu ce să zic.
Eu cred că Biserica trebuie să susţină declarativ un mod sănătos de viaţă. Dar de la declaraţii şi până la slujbe de binecuvântare a unor întreceri mi se pare cale lungă...

mixail
Mesaje:14
Membru din:16 Aug 2012, 21:41
Confesiune:ortodox
Preocupări:preot

Re: Binecuvantare eveniment sportiv

Mesaj necititde mixail » 22 Sep 2012, 21:36

Sarut-mana pentru raspuns!


Înapoi la “Generalităţi legate de cultul liturgic ortodox”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron