Despre biserici mici, scaune şi îngenuncheri

Despre cărţi, veşminte, obiecte bisericeşti şi multe alte lucruri care nu se încadrează la alte categorii
Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:
Re: Despre biserici mici, scaune şi îngenuncheri

Mesaj necititde protosinghel » 29 Oct 2012, 20:40

Din câte am citit la N Uspensky, au fost condamnate şi oprite doar inchinaciunile introduse la, Luaţi mâncati...şi Beţi dintru acesta toţi...deoarece pâinea şi vinul sunt încă nesfintite, numind inchinaciunile pe bună dreptate artolatrie, deoarece conform teoriei scolastice se credea că atunci este momentul prefacerii darurilor.
Iniţial, fusese introduse 2 metanii după "Luaţi, mâncaţi" şi, respectiv, după "Beţi dintru acesta toţi", iar după această condamnare din 1690 a fost introdusă o singură metanie imediat după prefacere, evitând cumva erezia. Dar până atunci nu exista nici o metanie şi nu-i specific Bisericii Ortodoxe să se închine Sfintelor Taine sau Mirului, ci ele sunt folosite cu scopul pt care au fost sfinţite. Clericii ruşi mai au obiceiul ca atunci când iau Sf. Trup în mână să imite cu el semnul Crucii, ca şi cum ar fi binecuvântaţi de acesta. Unii mai şi sărută Sf. Trup înainte de a-l mânca, dar eu cred că toate acestea, se încadrează în acelaşi registru al exagerărilor.

nikolai
Mesaje:88
Membru din:13 Oct 2011, 19:50
Confesiune:ortodox
Preocupări:TEOSEVIE

Re: Despre biserici mici, scaune şi îngenuncheri

Mesaj necititde nikolai » 23 Dec 2012, 21:29

.
Ultima oară modificat 17 Oct 2013, 09:32 de către nikolai, modificat 1 dată în total.

mixail
Mesaje:14
Membru din:16 Aug 2012, 21:41
Confesiune:ortodox
Preocupări:preot

Re: Despre biserici mici, scaune şi îngenuncheri

Mesaj necititde mixail » 27 Dec 2012, 00:51

Chiar nu stiam de lucrurile acestea spre rusinea mea. Problema in Romania se pune atunci cand doresti sa te apuci sa faci lucrurile corect, fiind privit probabil ca un "ciudat" care nu stie ce face prin Sfantul Altar.:) :x3 ;0 Cred ca este nevoie de timp, mult tact si enorm de multa rabdare.

Constantinos

Re: Despre biserici mici, scaune şi îngenuncheri

Mesaj necititde Constantinos » 27 Dec 2012, 11:42

" Ca si cum s-ar ruga in oarecare chip .... " pentru mine nu inseamna ca se roaga ci doar prezinta o asemanare de rugaciune - farfuria de pe masa mea poate sa fie intoarsa invers spre a nu se umple de praf si alte mizerii sau poate sa stea normal , asteptand si cerand parca sa fie umpluta de mancare . Este in puterea mea sa o umplu sau nu, daca am cu ajutorul lui Dumnezeu ceva . Am facut o comparatie dar poate fi total gresita , nu ma pricep si nici nu ma minunez.


Înapoi la “Generalităţi legate de cultul liturgic ortodox”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron