Rînduiala spălării Sfintei Mese în Joia Mare

Despre cărţi, veşminte, obiecte bisericeşti şi multe alte lucruri care nu se încadrează la alte categorii
michael
Mesaje:8
Membru din:04 Dec 2009, 19:13
Confesiune:ortodox
Localitate:mun. Bălţi
Rînduiala spălării Sfintei Mese în Joia Mare

Mesaj necititde michael » 02 Iul 2013, 23:19

Binecuvîntați!
Vă rog, dacă e posibil, cineva să concretizeze cu ce fel de apă se spală Sfînta Masă în Marea Joi, deoarece am întîlnit un articol de M. Jeltov (http://www.bogoslov.ru/text/398148.html) în care zice că Sfînta Masă se spăla cu собственно омовения и намащения престола розовой водой și nu găsesc răspuns la întrebarea: Cu apă de culoare roz și dacă da, din ce se face culoarea, sau apă cu flori de trandafir? Nu pot găsi rînduiala într-un trebnic românesc pentru a verifica cu părere de rău. Cel puțin în rînduiala prezentată acolo pe sait bogoslov.ru nu se spune nimic despre modul de pregătire al apei?
Mersi mult!
"Patria este biserica noastră vremelnică, după cum Biserica este patria noastră veşnică!"
Lacordaire

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Rînduiala spălării Sfintei Mese în Joia Mare

Mesaj necititde protosinghel » 02 Iul 2013, 23:57

Ca şi la sfinţirea Sfintei Mese, se foloseşte apă cu esenţă de trandafir. În Bizanţ, iar un timp şi în Rusia, în Joia Mare se spăla Sf. Masă, dar acest lucru se întâmpla numai prin catedrale şi marile mănăstiri. Deci ceea ce scrie pr. M. Jeltov, e o chestie de arheologie bisericească.

rarescalinsocaci
Mesaje:5
Membru din:11 Iun 2015, 12:21
Confesiune:ortodox
Preocupări:teologie

Re: Rînduiala spălării Sfintei Mese în Joia Mare

Mesaj necititde rarescalinsocaci » 11 Iun 2015, 20:43

si unde am putea gasi aceasta randuiala?
Multumesc!

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Rînduiala spălării Sfintei Mese în Joia Mare

Mesaj necititde protosinghel » 12 Iun 2015, 17:08

si unde am putea gasi aceasta randuiala?
Este o singură rugăciune în Molitfelnic. Nu e o rânduială complexă.

rarescalinsocaci
Mesaje:5
Membru din:11 Iun 2015, 12:21
Confesiune:ortodox
Preocupări:teologie

Re: Rînduiala spălării Sfintei Mese în Joia Mare

Mesaj necititde rarescalinsocaci » 12 Iun 2015, 22:42

Eu am in format electronic un Molitfelnic din 1834, dar nu am gasit nicio rugaciune pentru spalarea Sfintei Mese! este aceea care se citeste la Binecuvantarea acoperamintelor pentru Sfantul prestol si ale jertfelnicului? citez din molitfelnic „randuiala binecuvantarii imbracamintelor si acoperamintelor dumnezeiescului prestol si al jertfelnicului”

Si v-as mai intreba, avand in fata textul din molitfelnic, care este diferenta dintre Sfantul Prestol si jertfelnic?

Multumesc anticipat! Doamne ajuta!

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Rînduiala spălării Sfintei Mese în Joia Mare

Mesaj necititde protosinghel » 13 Iun 2015, 12:38

Eu am in format electronic un Molitfelnic din 1834, dar nu am gasit nicio rugaciune pentru spalarea Sfintei Mese! este aceea care se citeste la Binecuvantarea acoperamintelor pentru Sfantul prestol si ale jertfelnicului? citez din molitfelnic „randuiala binecuvantarii imbracamintelor si acoperamintelor dumnezeiescului prestol si al jertfelnicului”
În Molitfelnicul românesc nu este, pentru că rânduiala niciodată nu s-a practicat în România.
Si v-as mai intreba, avand in fata textul din molitfelnic, care este diferenta dintre Sfantul Prestol si jertfelnic?
"Pprestol" şi "jertfelnic" sunt acelaşi lucru. Doar ruşii zic "jertfelnic" la proscomidiar, ceea ce nu este corect, pentru că nu acolo se aduce Jertfa.

Iustin
Mesaje:15
Membru din:22 Feb 2013, 11:56
Confesiune:ortodox
Preocupări:preot

Re: Rînduiala spălării Sfintei Mese în Joia Mare

Mesaj necititde Iustin » 26 Iun 2015, 16:22

Referitor la spălarea Sf. Mese, are legătură cu spălarea de la slujba de sfințire?

radu1984

Re: Rînduiala spălării Sfintei Mese în Joia Mare

Mesaj necititde radu1984 » 24 Iul 2015, 06:39

Personal nu stiam de acest obicei ci numai de spalarea picioarelor obicei manastiresc in care cel mai mare spala piciarelele celorlalti .


Înapoi la “Generalităţi legate de cultul liturgic ortodox”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX