Adevaratele culori de vesminte la inmormantare si parastse !

Despre cărţi, veşminte, obiecte bisericeşti şi multe alte lucruri care nu se încadrează la alte categorii
Avatar utilizator
barbosioan
Mesaje:53
Membru din:24 Sep 2014, 07:44
Confesiune:ortodox
Preocupări:Liturgica,Tipic,Drept Canonic,Catehetica
Localitate:Timisoara
Adevaratele culori de vesminte la inmormantare si parastse !

Mesaj necititde barbosioan » 26 Sep 2014, 06:42

Doamne ajuta ! Dupa cum spune titlul din cate stiu eu (la noi in banat cel putin) s-au purtat vesminte negre la inmormantari si pomeniri ,parastase erau cele negre sau purpuriu inchis,mai nou am vazut ca de ceva timp ca UNII preoti (nu toti) (tot la noi aici) poarta orice culoare.Care este parerea voastra ? Eu personal consider necesare culorile de doliu !
Trebuie facuta clara diferenta intre credinta si fanatism !

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Adevaratele culori de vesminte la inmormantare si parast

Mesaj necititde protosinghel » 26 Sep 2014, 21:35

La toate acestea trebuie purtata DOAR CULOAREA ALBA! Iar vesmintele de culoare neagra nici nu au cauta in Biserica Ortodoxa.

Avatar utilizator
barbosioan
Mesaje:53
Membru din:24 Sep 2014, 07:44
Confesiune:ortodox
Preocupări:Liturgica,Tipic,Drept Canonic,Catehetica
Localitate:Timisoara

Re: Adevaratele culori de vesminte la inmormantare si parast

Mesaj necititde barbosioan » 27 Sep 2014, 04:21

La toate acestea trebuie purtata DOAR CULOAREA ALBA! Iar vesmintele de culoare neagra nici nu au cauta in Biserica Ortodoxa.
Am inteles Parinte Petru aveti dreptate insa atunci cum s-au indatitant in unele locuri aceste doua culori .........o fi luata de la greci ori din practica bizantinta cum scrie in citatul urmator ? ! :
"Culorile veşmintelor liturgice
Tipicul nu aduce informaţii cu privire la regulile de urmat cu privire la culorile veşmintelor clerului, menţionând doar necesitatea de a folosi veşminte de culori închise dau deschise, după caz. Aceasta este practica bizantină veche, păstrată în Bisericile de tradiţie grecească şi ea dă regula minimală de urmat în materie de veşminte liturgice.
În tradiţia slavă (îndeosebi rusească) a fost elaborată în timp, posibil sub influenţa occidentală, o schemă coloristică destul de complexă, care va fi prezentată în cele ce urmează. În zilele noastre, mulţi membri ai clerului care urmează practica bizantină au preluat şi ei reglementarea din practica slavă.
În tradiţia liturgică a Bisericii Ortodoxe Române se împletesc elemente din tradiţia slavă şi cea grecească, la care se adaugă obiceiurile locale. În privinţa acestora din urmă, tradiţia locală a fost structurată şi în funcţie de dotările materiale mai puţin bogate. Strămoşii noştri purtau ce veşminte aveau, nedispunând de multe rânduri de veşminte, iar pentru cei din zilele noastre alegerile lor de atunci (legate de motivele amintite) au devenit tradiţie. De altfel, întrucât regulile prezentate mai jos nu sunt absolut obligatorii, mulţi slujitori poartă veşmintele pe care ei înşişi le preferă, fără să ţină seama de recomandări. Pe de altă parte, în continuare, puţini sunt cei care îşi permit un număr mare de seturi de veşminte liturgice complete.
Cea mai respectată sursă care cuprinde descrirea schemei coloristice pentru veşmintele liturgice în conformitate cu practica rusească este Nastol'naya Kniga Sviashchenno-sluzhitelia (Carte de precepte pentru slujitorii bisericeşti din cinul preoţesc) a lui Bulgakov, pe care o vom urma şi în cele de mai jos.
Principii generale
În Biserica Ortodoxă sunt folosite în principal şase culori liturgice: alb, verde, purpuriu (vineţiu), roşu, albastru şi auriu. Recent au început a se folosi şi veşminte de culoare neagră. În unele locuri mai sunt folosite şi culorile portocaliu stacojiu şi ruginiu.
Alegerea culorilor veşmintelor liturgice se face în funcţie de semnificaţia fiecărei culori. Astfel, albul reprezintă puritatea luminii harului lui Dumnezeu; verde, culoarea vieţii, a Sfântului Duh şi a lemnului Sfintei Cruci; purpuriu, pentru patima Domnului Iisus Hristos; roşu închis pentru sângele lui Hristos şi pentru sângele martirilor; albastru pentru Maica Domnului; auriu pentru bogaţia darurilor Sfântului Duh şi roşu deschis pentru flacăra intensă a Oastei Duhovniceşti. Negru este în mod tradiţional culoarea morţii şi a doliului în Apus, spre deosebire de Răsărit unde albul este culoarea Adormirii (căci Ortodoxia accentuează Învierea Domnului, nu greutatea şi chinul patimilor şi morţii Domnului). În Rusia, roşu este culoarea bucuriei, strălucirii şi frumuseţii. Nici una dintre acestea nu este scrisă în anumite reguli sau canoane şi, în mod evident, multiplele culori au semnificaţii diferite pentru variile popoare, astfel că şi folosirea lor poate fi diferită de la caz la caz.
Practica rusească"
Sursa : http://ortodoxia.md/crucea-preotiei/164 ... or-parinti
Trebuie facuta clara diferenta intre credinta si fanatism !

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Adevaratele culori de vesminte la inmormantare si parast

Mesaj necititde protosinghel » 28 Sep 2014, 22:58

Veşmintele negre au fost preluate de ruşi de la latini, pe la începutul sec. 18, iar spre sfârşitul aceluiaşi secol, se pare că prin influenţa paisiană de la Neamţ, culoarea a fost preluată şi de români pentru slujbele din Postul Mare. Însă obiceiul din Banat şi Ardeal de a folosi culoarea neagră la slujbele de înmormântare cred că a venit direct de la latini, fără intermediarii din Răsărit. În mod cert culoarea neagră nu are nimic comun cu vechea tradiţie liturgică a Bizanţului.

Avatar utilizator
barbosioan
Mesaje:53
Membru din:24 Sep 2014, 07:44
Confesiune:ortodox
Preocupări:Liturgica,Tipic,Drept Canonic,Catehetica
Localitate:Timisoara

Re: Adevaratele culori de vesminte la inmormantare si parast

Mesaj necititde barbosioan » 06 Oct 2014, 20:22

Se poate parinte insa in aceste 40 de zile de doliu dupa moartea I.P.S.Nicolae Corneanu Mitropolitul Banatului si Arhiepiscopul Timisoarei,Catedrala mitropolitata a schimbat toate , dar absolut toate acoperamintele din catedrala , inclusiv in altar,Sf. Masa Etc In negru,ba chiar la intrare in catedrala atarna o panglica din matase lunga ce formeaza cate o "semiluna" tot neagra. In aceste 40 de zile de doliu Mitropolit si Arhiepiscop al banatului si al timisoarei este Prea Fericitul Daniel,la inmormantare au fost foarte multi ierarhi si va intreb de ce nimic nu e in alb (cum spune liturgica) ci in negru conform traditiei e in negru , mai ales ca Patriarhul este acum Mitropolitul Banatului si Arhiepiscopul Timisoarei ??? Despre trecerea la cele vesnice am scris pe link-ul urmator viewtopic.php?f=8&t=3114&p=38508#p38508 dar redau si aici ca citat
La varsta de 90 de ani Inalt Prea Sfintia sa Dr.Nicolae Corneanu Mitropolitul Banatului si Arhiepiscopul Timisoarei a trecut la cele vesnice in cursul noptii trecute ! Acesta a pastorit Biserica Banatului timp de 52 de ani ! Este o tristete imensa si mare doliu dupa aceasta pierdere imensa ! Dumnezeu sa ii de-a odihna vesnica alaturi de Sfintii sai !
Trebuie facuta clara diferenta intre credinta si fanatism !

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Adevaratele culori de vesminte la inmormantare si parast

Mesaj necititde protosinghel » 07 Oct 2014, 20:48

La slujba înmormântării eu îi văd pe ierarhi şi preoţi în alb: http://basilica.ro/stiri/naltpreasfinti ... 20887.html
Ce-o fi făcut după înmormântare nu ştiu... Se pare că atunci când bănăţenii rămân singuri, îşi fac de cap:
Imagine

Avatar utilizator
barbosioan
Mesaje:53
Membru din:24 Sep 2014, 07:44
Confesiune:ortodox
Preocupări:Liturgica,Tipic,Drept Canonic,Catehetica
Localitate:Timisoara

Re: Adevaratele culori de vesminte la inmormantare si parast

Mesaj necititde barbosioan » 09 Oct 2014, 08:09

Parinte Petru , va pun adevarul si nu am de cea minti,tot de la intrarea in catedrala si pana pe sf. masa in altar e negru ! Cred ca de o traditie greu te poti dezlipi.....!
Trebuie facuta clara diferenta intre credinta si fanatism !

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Adevaratele culori de vesminte la inmormantare si parast

Mesaj necititde protosinghel » 09 Oct 2014, 11:02

Cred ca de o traditie greu te poti dezlipi.....!
Mai ales dacă e proastă.
Că de toate tradiţiile bune foarte uşor ne-am dezlipit şi le-am şi uitat.
Câtă lume se împărtăşeşte la acea catedrală duminical (în afara posturilor)?

Avatar utilizator
barbosioan
Mesaje:53
Membru din:24 Sep 2014, 07:44
Confesiune:ortodox
Preocupări:Liturgica,Tipic,Drept Canonic,Catehetica
Localitate:Timisoara

Re: Adevaratele culori de vesminte la inmormantare si parast

Mesaj necititde barbosioan » 09 Oct 2014, 19:36

Adevarat parinte,grea este "dezlipirea" cand ea dateaza de prin anii 1800 mijloc si spre sfarsit , vazand niste poze vechi de tot de aici din timisoara,preotii erau in negru,iar de aceste traditii stiau si regretatul I.P.S. Nicolae si Actualul Episcop Vicar P.S. Paisie Lugojeanul si nimeni nu a schimbat nimic ... ar "sari crestinii in sus.Cat despre cantare atat in banat (varianta banateana) cat si in ardeal foarte asemanatoare nu se pot dezlipii preotii si cantorii cum se numesc cantaretii la noi ,ce parere aveti ? Peste vre-o suta de ani dainuie si aceasta,la facultate si seminarii (In banat nu ne-au invatat si nu ne invata decat varianta banateana,caraseana,etc) Ca profesor l-am avut pe Pr. Prof. Dr Nicolae Belean poate il stiti ? Doamne ajuta !
Trebuie facuta clara diferenta intre credinta si fanatism !

Avatar utilizator
barbosioan
Mesaje:53
Membru din:24 Sep 2014, 07:44
Confesiune:ortodox
Preocupări:Liturgica,Tipic,Drept Canonic,Catehetica
Localitate:Timisoara

Re: Adevaratele culori de vesminte la inmormantare si parast

Mesaj necititde barbosioan » 19 Oct 2014, 19:42

Cred ca de o traditie greu te poti dezlipi.....!
Mai ales dacă e proastă.
Că de toate tradiţiile bune foarte uşor ne-am dezlipit şi le-am şi uitat.
Câtă lume se împărtăşeşte la acea catedrală duminical (în afara posturilor)?
Am gasit acest articol interesant al I.P.S. Laurentiu Streza fost P.S.Episcop al Caransebesului din mitropolia banatului despre vesminte,l-am mai postat undeva dar cred ca e lamuritor http://ziarullumina.ro/opinii/invitatul ... a-ortodoxa spre sfarsit , si citez , spune asa :
Înmormântările vor fi săvârşite în veşminte deschise: aurii, albe sau galbene - ca mărturisire a credinţei în Înviere, deşi în unele locuri se mai întrebuinţează încă veşminte negre.
Trebuie facuta clara diferenta intre credinta si fanatism !


Înapoi la “Generalităţi legate de cultul liturgic ortodox”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX