Slujbele B.O.R. si secolul 21

Despre cărţi, veşminte, obiecte bisericeşti şi multe alte lucruri care nu se încadrează la alte categorii
Avatar utilizator
barbosioan
Mesaje:53
Membru din:24 Sep 2014, 07:44
Confesiune:ortodox
Preocupări:Liturgica,Tipic,Drept Canonic,Catehetica
Localitate:Timisoara
Slujbele B.O.R. si secolul 21

Mesaj necititde barbosioan » 27 Sep 2014, 10:58

Dupa cum spune titlul am dorit , pe aceasta cale sa deschid un subiect care tine totusi de realitate.Secolul 21 numit si "secolul vitezei" este asa cum ii spune "porecla"
viteza,lipsa de timp,munca celor din fabrici de ex. in 3 sau chiar 4 schimburi (ture) , a celor din birou,a elevilor si studentilor care nu-si permit sa piarda ore fapt ce ar duce la pierderi in examene.Poate voi fi intrebat si "care-i poanta" ? Simpla , la oras multe parohii fac slujbe foarte lungi exact cum scrie tipicul,utrenie de 2 ore urmata de alte 2 ore ale liturghiei,vecernii,privegheri interminabile.Toate acestea duc (si am fost martor) la lipsa tot mai mare a crestinilor de la slujbe fie de la oras , fie de la sat la parohii evident,mai nou si cei de la sat fac naveta la fabricile din orase (eu locuiesc la oras si am lucrat si in 3 si in 4 schimburi la fabrica).Pt. cei din manastiri e simplu oarecum,locuiesc acolo,au planuri si indatoriri bine stabilite,intr-un cuvant pot face "ca la tipic" . La oras sau sat oamenii poate nu au timp,sau vin din tura de noapte ori trebuie sa plece la serviciu ori scoala,facultate si nu pot sta la 2 ore de utrenie pt. a "prinde" liturghia cu dorinta de a se impartasi.Asa se "pierd" multi crestini.Intrebarea mea este CE E DE FACUT ? Cei mai multi dintr-e dumneavoastra avetii studii teologice superioare,eu,eu am doar seminarul teologic ortodox de 5 ani,ar fi o cale de mijloc,un mod de a rezolva aceasta problema,o solutie ? Eu as avea dar poate nu e prea "ortodoxa" !
Trebuie facuta clara diferenta intre credinta si fanatism !

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Slujbele B.O.R. si secolul 21

Mesaj necititde protosinghel » 28 Sep 2014, 23:39

1. În primul rând nu e corect să punem problema doar pentru BOR, de parcă aceasta a fi ruptă de celelalte sau nu ne-ar interesa ce fac alţii. Din contra, este importantă experienţa celorlalte Biserici Ortodoxe Surori.
2. Ritmul agitat de viaţă a început încă în perioada interbelică, dar, este adevărat, s-a acutizat mai ales în ultima perioadă. Totuşi majoritatea oamenilor au un ritm normal de lucru, inclusiv cu zile libere sâmbăta şi duminica. Pentru cei care lucrează în 3-4 schimburi, pur şi simplu odată la 2-3 săptămâni trebuie făcută o slujbă de noapte, ca şi ei să se împărtăşească. Aşa fac aici în Portugalia şi văd că sunt rezultate bune...
3. În principiu, există diferenţe între tipicul mănăstiresc şi cel parohial. Din păcatele ele nu sunt suficient de clare, iar cei care "se îndepărtează" prea mult de tipicul monahal sunt consideraţi prea liberali - ceea ce nu e corect! Ar fi bine să se revizuiască acest tipic parohial, dar nu pentru a-l scurta şi mai mult, ci pentru a pune corect accentele. Au fost lăsat la o parte cuvântul lui Dumnezeu (catismele din Psaltire, de exemplu) şi pierdem texte cu acatiste maneliste (căci puţine dintre ele sunt bune şi folositoare)...
4. Liturghia nu poate şi nu trebuie să dureze 2h. Asta se întâmplă tot din cauza menelismelor şi populismelor, dar despre asta am scris deja aici.

P.S. Vedeţi să nu reîncepeţi unele discuţii pe care noi le-am purtat mai demult. Răsfoiţi bine forumul şi continuaţi acolo unde este cazul...

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Slujbele B.O.R. si secolul 21

Mesaj necititde protosinghel » 27 Ian 2015, 12:47



Înapoi la “Generalităţi legate de cultul liturgic ortodox”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX