Tipicul bisericesc,Tipicul Sf Sava si cel al lui Marcu

Despre cărţi, veşminte, obiecte bisericeşti şi multe alte lucruri care nu se încadrează la alte categorii
radu1984
Tipicul bisericesc,Tipicul Sf Sava si cel al lui Marcu

Mesaj necititde radu1984 » 25 Iul 2015, 12:18

As dori sa discutam aici despre tipicul biserices,iata ceva pt.inceput http://www.crestinortodox.ro/liturgica/ ... 26164.html
De asemenea doresc sa abordam mai multe problematici legate de tipic,de ieri si de azi.As dori sa mai discutam de Tipicul mare al Sf.Sava dar si Tipicul lui Marcu,mai putin cunoscut ce apare in unele minei dar si in triod .Orice abordare doriti,orice dialog e bine venit . Voi mai reveni cu literatura,carti,etc.Numai bine !

radu1984

Re: Tipicul bisericesc,Tipicul Sf Sava si cel al lui Marcu

Mesaj necititde radu1984 » 25 Iul 2015, 15:16

Iata si "Tipicul Sf. Sava Cel Sfintit"
Fişiere ataşate
Tipicul_cel_Mare_al_Sfantului_Sava.pdf
"Tipicul Sf. Sava Cel Sfintit"
(6.31MiB)Descărcat de 644 ori

radu1984

Re: Tipicul bisericesc,Tipicul Sf Sava si cel al lui Marcu

Mesaj necititde radu1984 » 27 Iul 2015, 05:30

Si sa incepem , se stie ca o utrenie tine destul de mult datorita catismelor si a canoanelorCe solutii ati propune dumneavoastra pentru parohii ,unde oamenii pana si liturghia o considera lunga ?

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: Tipicul bisericesc,Tipicul Sf Sava si cel al lui Marcu

Mesaj necititde Pr Haralambie » 27 Iul 2015, 06:12

Cred ca a fost pe undeva o astfel de discutie, despre lungimea Utreniei la parohii, trebuie căutată tot prin acest compartiment de Liturgica...
Cu mult respect.

radu1984

Re: Tipicul bisericesc,Tipicul Sf Sava si cel al lui Marcu

Mesaj necititde radu1984 » 30 Iul 2015, 08:15

La sfârşitul cărţii de slujbă a Triodului este redată viaţa Sfintei Maria Egipteanca, scrisă de Sofronie, patriarhul Constantinopolului (secolul al V-lea), şi Tipicul lui Marcu sau „Capetele lui Marcu“ privitoare la rânduiala sfinţilor şi ale praznicelor care cad în perioada Postului Mare.
Din : " Ziarul Lumina"
Tipicul lui Marcu apare si la sfarsitul Mineiului pe ianuarie,tipicul acesta se mai numeste Capetele lui Marcu
Din "Mineiul Pe Ianuarie" din vremea PF Teoctist.

radu1984

Re: Tipicul bisericesc,Tipicul Sf Sava si cel al lui Marcu

Mesaj necititde radu1984 » 31 Iul 2015, 22:05

Cred ca a fost pe undeva o astfel de discutie, despre lungimea Utreniei la parohii, trebuie căutată tot prin acest compartiment de Liturgica...
Consider , personal , ca la parohii ar trebui suprimate catismele utreniei si sinaxarul iar canoanele cu stihurile sa se cante "stihiraric" adica mai repede,astfel in vreo doua ore am putea savarsi o utrenie frumoasa,urmata evident de liturghie.Dar chiar si la privegheri (vecernie,litie si utrenie) s-ar putea face la fel.P.S.- Stihurile dintr-e stihiri sa se citeasca !

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: Tipicul bisericesc,Tipicul Sf Sava si cel al lui Marcu

Mesaj necititde Pr Haralambie » 01 Aug 2015, 12:31

Eu cred ca mai bine ar trebui pusa psaltirea pt. ca este inspirata și ar trebui scoase acatistele din slujbele Bisericii...
Eu personal optez pt. forma aceasta a Utreniei.


Inceputul de la Slava Sfintei..., pt ca, prologul de la început se punea doar când era împăratul prezent.
Catismele, una sau doua, in functie de timp, dispozitia ascultorilor. Catismele ar trebui rotite astfel încât sa cada diferit în fiecare duminica, nu doar 2 și 3 de fiecare data.
Canoanele intr-o forma prescurtata - de ex: pe 4, doua tropare ale mineiului si doua ale invierii - dar cantate, dacă e cu putinta antifonic..
O particularitate care ar trebui recuperata, este lectura. După fiecare catisma a psaltirei, un cuvânt de folos potrivit ascultătorilor sau legat de evenimentul sarabatorilor, la fel după Evanghelia Utreniei, după cântarea a 6 a, citire a sinaxarului în forma prescurtata din minei, la fel după cântarea a 9 a sau la sfârșitul Utreniei - fie citire sau predica scurta și la obiect). Apoi la Litughie, după Evanghelie predica, inainte de impartasire un cuvant legat de euharistie și la Sfârșitul Liturghiei despre probleme administrative.
Dacă Liturghia urmează imediat Utreniei, ecteniile de la sfârșit suspendate.
Evident ca în forma aceasta Utrenia va fi mai lunga, dar dacă la strana se cântă si citeste corect, nici prea lălăit nici prea grabit, Utrenia ar trebui sa tina 2.5 - 3 ore.
Pentru a nu obosi pe cei care nu au răbdare și vin doar la Liturghie, Utrenia poate fi pusă mai dimineata, ora 7 sau 7. 30. Normal Utrenia ar trebui sa aibă o parte nocturna și una de zori. Dar pentru ca cei mai mulți nu vin, se pune mai târziu. În felul acesta cei mai râvnitori vor veni și la Utrenie iar cei leneși doar la Liturghie.
Utrenia ar trebui sa se termine pe la 9.30 -10. Liturghia tine 1 - 1.30 ore cu tot cu predica, toată slujba ar trebui sa fie gata pe la 11 -11 30. maxim 12.
Cu mult respect.

radu1984

Re: Tipicul bisericesc,Tipicul Sf Sava si cel al lui Marcu

Mesaj necititde radu1984 » 01 Aug 2015, 13:58

Parinte sa stiti ca sunt de acord cu tot ce ati propus,aveti mare dreptate.Insa tipicul propus de mine e datorita crestinilor,deoarece din sa zicem din 50 de crestini doar vreo 20 stau la utrenia facuta ca la carte plus la liturghie,sa nu mai vb.de priveghere (vecernie cu litie si utrenie) care se savarsesc chiar si la unele parohii .Doamne ajuta.

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: Tipicul bisericesc,Tipicul Sf Sava si cel al lui Marcu

Mesaj necititde Pr Haralambie » 01 Aug 2015, 16:00

Cum spuneam. Mutarea slujbei mai dimineata nu ar deranja pe cei care oricum vin mai tarziu. La biserica unde sunt eu, programul este, cu mici exceptii, cel descris, chiar și mai lung și biserica este plina încă de la primele ore. Depinde și de calitatea slujirii, predicii, cantarii...
Cu mult respect.

radu1984

Re: Tipicul bisericesc,Tipicul Sf Sava si cel al lui Marcu

Mesaj necititde radu1984 » 01 Aug 2015, 17:46

Da aveti dreptate in privinta "calitatii" cantarii,eu sunt momentan doar cantaret (ecleziarh in diploma de seminar)dar cand voi fi hirotonitt ca preot, nu stiu cand , insa cand pleaca un paroh dupa cativa zeci de ani in care "cioplea" din slujbe,vin eu si fac ca la carte,cum vor primi crestinii alte randuieli,am colegi care dupa hirotonire au fost trimisi de la oras la sat a cam avut probleme cu crestinii,insa dupa ceva ani ia "educat" cu greu dar au reusit.De asta ma tem eu,oricum va felicit ca reusiti sa va pastoriti crestinii fiind foarte important a fii cat mai multi la slujbe.Ps-Eu am fost si sunt pasionat de liturgica,tipic si muzica bisericeasca si as face ca la manastire dar.... :D

radu1984

Re: Tipicul bisericesc,Tipicul Sf Sava si cel al lui Marcu

Mesaj necititde radu1984 » 03 Aug 2015, 23:01

http://dervent.ro/dictionar.php?dTitle=dGlwaWM=&dL=T
Mai sus aveti cateva,interesante spun eu, notiuni asupra tipucului,curiozitati ce merita a fi citite.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Tipicul bisericesc,Tipicul Sf Sava si cel al lui Marcu

Mesaj necititde protosinghel » 04 Aug 2015, 10:45

Vă rog nu mai daţi aşa linkuri tâmpite şi nu scrieţi de dragul scrisului.
Vreţi ceva serios despre tipic, citiţi aici: http://teologie.net/data/pdf/PP-istoria-tipicului.pdf


Înapoi la “Generalităţi legate de cultul liturgic ortodox”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX