Inchidere si deschidere dvera si usi imparatesti

Despre cărţi, veşminte, obiecte bisericeşti şi multe alte lucruri care nu se încadrează la alte categorii
radu1984
Inchidere si deschidere dvera si usi imparatesti

Mesaj necititde radu1984 » 15 Aug 2015, 23:07

Am observat ca la unele parohii urbane/rurale usile imparatesti si dvera se deschid la binecuvantare de inceput si se inchid la otpust.Cat de gresit este avand in vedere ca este o randuiala clara in privinta aceasta ? Am scotocit ceva istorie liturgica dar fara prea mult succes.Multumesc.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Inchidere si deschidere dvera si usi imparatesti

Mesaj necititde protosinghel » 16 Aug 2015, 17:08

Asta e practica nouă a parohiilor greceşti, care a fost preluată de mai mulţi. Eu cam tot aşa fac, întrucât în parohie nici nu am catapeteasmă sau perdea, ia la mănăstire unde le am, nu văd rostul să le tot închid sau deschid în faţa a 2-3 surori.
Cu istoria e destul de complicat, pentru că totul a evoluat în timp şi în contexte diferite.
Ceea ce descrie astăzi Liturghierul BOR e construit mai mult pe speculaţii simbolice, nu pe istorie sau practică.

radu1984

Re: Inchidere si deschidere dvera si usi imparatesti

Mesaj necititde radu1984 » 17 Aug 2015, 07:15

Am inteles parinte,asadar nu e prea mare problema,Doamne ajuta

Avatar utilizator
presviter
Mesaje:592
Membru din:24 Noi 2010, 09:30
Confesiune:ortodox
Preocupări:istorie, liturgică, pastorală
Localitate:București

Re: Inchidere si deschidere dvera si usi imparatesti

Mesaj necititde presviter » 16 Mar 2017, 17:50

Foundoulis spune ca la LDIS ar fi mai potrivita slujirea cu perdeaua inchisa decat la Liturghiile obisnuite. Ce parere aveti, protosinghel ?
Părtaş sunt cu toţi cei ce se tem de Tine şi păzesc poruncile Tale. ps.118,63

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Inchidere si deschidere dvera si usi imparatesti

Mesaj necititde protosinghel » 20 Mar 2017, 13:11

Foundoulis spune ca la LDIS ar fi mai potrivita slujirea cu perdeaua inchisa decat la Liturghiile obisnuite.
Eu personal nu văd de ce s-ar face această diferenţiere (poate în afară de caracterul quatrodecimal al perioadei). Şi am observat de mai multe ori că Foundoulis dă nişte sfaturi practice fără să le argumenteze (ca liturgist) şi fără ca el însuşi să fi fost cleric. De multe ori e un mirean care se dă cu părerea...


Înapoi la “Generalităţi legate de cultul liturgic ortodox”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron