Sfanta împartaşanie

Despre cărţi, veşminte, obiecte bisericeşti şi multe alte lucruri care nu se încadrează la alte categorii
Mihai2016
Confesiune: ortodox
Preocupări: Cunostinte teologice

Sfanta împartaşanie

Mesaj necititde Mihai2016 » 23 Feb 2016, 18:47

Ce se intampla in bisericile noastre daca majoritatea preotilor pe care ai cunosc, sambata dupa ce se impartasesc si ajung la pomenirile pompoase, consuma țuica, bere, vin?

Dumbraveanul
Preocupări: Teologie. Muzică. Liturgică.

Re: Sfanta împartaşanie

Mesaj necititde Dumbraveanul » 27 Apr 2016, 22:58

Parinte Petru, puteti sa imi punctati niste argumente impotriva impartasirii credincipsolor in afara Liturghiei (cu Impartasanie "pt bolnavi")?? Am intalnit un caz, unde Preotul Impartaseste masiv fii duhovnicesti inainte de momentul impartasirii cu aprox. 30 de min. (In cazul Lit. Darurilor)
ProtovarisTFS

anastasys
Preocupări: medicina (profesie), carti, pelerinaje

Mesaj necititde anastasys » 11 Mai 2016, 16:10

Am observat că la unele biserici când credincioşii se împărtăşesc cu Trupul şi Sângele Mântuitorului preoţii nu mai rostesc numele mirenilor ci doar spun "se împărtăşeşte robul/roaba lui Dumnezeu" şi aşteaptă ca mirenii să rostească numele şi atât. O fi doar din lene sau din alt motiv?

protosinghel
Preocupări: liturgică, misiune

Mesaj necititde protosinghel » 11 Mai 2016, 20:59

Aşa-numita "formulă de împărtăşire" este o invenţie din sec. 17, menită să răspundă principiului scolastic ca fiecare Sfântă Taină să aibă o "formulă de administrare". Grecii nu au aşa ceva, ci la împărtăşire spun "Trupul şi Sângele lui Hristos!", iar cel care primeşte împărtăşania spune în gând "Amin". Deci este un fel de mărturisire de credinţă, mai ales că ei nu spun tare în biserică "Cred, Doamne, şi mărturiresc...".
(În schimb, tot grecii au pus o "formulă" asemănătoare la Maslu, unde spun: "Se unge robul lui Dumnezeu (N)...").

Deci nu-i obligatoriu să se spună numele şi acea formulă, iar o anumită prescurtare sau adaptare a ei, nu poate fi considerată un păcat sau lenevie.

Înapoi la “Generalităţi legate de cultul liturgic ortodox”