Metanii duminica și binecuvântare untdelemn

Despre cărţi, veşminte, obiecte bisericeşti şi multe alte lucruri care nu se încadrează la alte categorii
fellow
Mesaje:5
Membru din:23 Oct 2013, 09:44
Confesiune:ortodox
Preocupări:web hosting
Metanii duminica și binecuvântare untdelemn

Mesaj necititde fellow » 18 Feb 2017, 11:23

O curiozitate: mirenii fac 3 metanii mari la intrarea în sfântul altar chiar și sâmbătă / duminică sau metanii mici (tot 3?) ? cum e mai corect? Multumesc.
A doua întrebare : părintele mi-a spus să amestec untdelmnul de la sf. Maslu cu cel de la Litie pentru miruire, dar nu știu când ar trebui să fac asta, după sau înainte de binecuvântare...? e greșit să se binecuvinteze untdelemnul de la sfântul maslu în cadrul slujbei litiei?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Metanii duminica și binecuvântare untdelemn

Mesaj necititde protosinghel » 18 Feb 2017, 18:39

Mirenii fac 3 metanii mari la intrarea în sfântul altar chiar și sâmbătă / duminică sau metanii mici (tot 3?) ? cum e mai corect?
Acolo unde slujitorii intră în altar nu doar sâmbăta şi duminica, ei fac 3 metanii mari în zilele de rând şi 3 închinciuni sâmbăta şi duminica. Dar unde intră rar, doar în duminici şi sărbători, cred că pot face de fiecare câte 3 metanii cu excepţia perioadei Cincizecimii şi a perioadei Crăciunului.
A doua întrebare : părintele mi-a spus să amestec untdelmnul de la sf. Maslu cu cel de la Litie pentru miruire, dar nu știu când ar trebui să fac asta, după sau înainte de binecuvântare...? e greșit să se binecuvinteze untdelemnul de la sfântul maslu în cadrul slujbei litiei?
În mod normal nu se amestecă aceste uleiuri. Cu cel de la Sf. Maslu sunt unşi doar cei bolnavi, în cadrul slujbei Sf. Maslu, iar cu uleiul binecuvâiintat la Litie sau din candelă sunt unşi toţi credincioşii şi chiar necredincioşii la sfârşitul slujbelor.

fellow
Mesaje:5
Membru din:23 Oct 2013, 09:44
Confesiune:ortodox
Preocupări:web hosting

Re: Metanii duminica și binecuvântare untdelemn

Mesaj necititde fellow » 18 Feb 2017, 19:18

Binecuvântați! Mulțumesc mult pentru răspuns!


Înapoi la “Generalităţi legate de cultul liturgic ortodox”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX