LITURGHIER BOR, ediţiile 2008 şi 2012

Despre cărţi, veşminte, obiecte bisericeşti şi multe alte lucruri care nu se încadrează la alte categorii
protopsalt
Mesaje:171
Membru din:11 Dec 2008, 02:49
Confesiune:ortodox
Re: Propuneri pt o nouă ediţie a Liturghierului

Mesaj necititde protopsalt » 25 Feb 2012, 08:35

Nu, din pacate, nu.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Propuneri pt o nouă ediţie a Liturghierului

Mesaj necititde protosinghel » 28 Feb 2012, 13:00

Dacă aş avea noua ediţie, m-aş da şi eu cu părerea, dar...
Din păcate nu avem de unde să ne aşteptăm la ceva bun.
Ştiu de modificările propuse de la un părinte care a lucrat la această ediţie. Nu ştiu până la urmă care au fost accepta şi care nu. Totuşi eu nu eram încântat nici de ce s-a propus. În continuare aşteptăm ceva mai mult.

prstuparualex
Mesaje:2
Membru din:29 Feb 2012, 22:25
Confesiune:ortodox
Preocupări:preot

Re: Propuneri pt o nouă ediţie a Liturghierului

Mesaj necititde prstuparualex » 29 Feb 2012, 23:50

LITURGHIER 2012 PAG 1-107.pdf
prima parte pana la Sf.liturghie
(51.41MiB)Descărcat de 3485 ori
Doamne ajuta.
Eu cred ca acest liturghier are si cateva schimbari in bine, unele dintre ele poate chiar majoritatea propuse si de parintele Petru in cartea sa. Spun acesta pentru ca am apucat sa-l rasfoiesc putin si am constatat aceste schimbari. Benefic este si faptul ca s-au dat si explicatii pentru modificarile ce s-au facut, unele de bun simt. Apoi dupa cum spun diortositorii s-au folosit nu numai de editiile grecesti ale Ieratikonului ( Atena 2004; Simonos Petra, Muntele Athos 2004) dar si Slujebnik Moskova 2003.
De asemenea cred ca nu este chiar o carte asa da grea pentru slujitor chiar daca are peste 600 de pagini.
Ma bucura si faptul ca totusi este pe drumul cel bun. O sa incerc sa realizez o copie insa pe bucati atat cat imi va permite timpul si sa o postez pentru a ne face o parere in cunostinta de cauza.
Doamne ajuta.

prstuparualex
Mesaje:2
Membru din:29 Feb 2012, 22:25
Confesiune:ortodox
Preocupări:preot

Re: LITURGHIER BOR, ediţiile 2008 şi 2012

Mesaj necititde prstuparualex » 04 Mar 2012, 15:10

LITURGHIER 2012 PAG 108-203.pdf
partea a doua proscomidia si liturghia Sf Ioan Gura de Aur
(43.16MiB)Descărcat de 3038 ori

protopsalt
Mesaje:171
Membru din:11 Dec 2008, 02:49
Confesiune:ortodox

Re: LITURGHIER BOR, ediţiile 2008 şi 2012

Mesaj necititde protopsalt » 04 Mar 2012, 22:18

Cateva greseli care bat la ochi:
- la litie se mentin rugaciunile cu liste interminabile de sfinti romani (ba, mai rau, se dau 2 variante...la alegere... tip hai sa dam cu banul...)
- la proscomidie nu au fost eliminate rugaciunile pt vii si morti si nici gesturile de binecuvantare,
- la Liturghie desi se face precizarea ca "vesnica pomenire" nu are ce cauta...este mentinuta (pai ori cal, ori magar...)
- la Liturghia Darurilor inainte-sfintite ectenia de dinainte de Tatal nostru e facuta ... varza. Imi permit sa zic asta pentru ca e o combinatie nefericita intre ectenia de dupa intrarea cu cinstitele daruri de la Liturghie si 'Si ne invredniceste pe noi...'. Nu stiu unde au gasit asa ceva.

In rest, se incearca o mai buna practica, si chiar o mai buna traducere, unde s-a vrut, evident, in context liturgic ortodox. INSA, am impresia, ca a fost tiparita o editie de lucru. Nu stiu de ce simt asta. . .

Anthropos
Mesaje:99
Membru din:05 Apr 2008, 14:50
Confesiune:ortodox
Preocupări:teologie, stiinte politice
Localitate:Republica Moldova

Re: LITURGHIER BOR, ediţiile 2008 şi 2012

Mesaj necititde Anthropos » 06 Mar 2012, 14:38

Îi mulţumesc lui "prstuparualex", dar scanarea este totuşi necalitativă. Aşteptăm ceva mai clar şi, eventual în DJVU, pentru cei cu conexiuni mai slabe, ca mine.

Avatar utilizator
presviter
Mesaje:592
Membru din:24 Noi 2010, 09:30
Confesiune:ortodox
Preocupări:istorie, liturgică, pastorală
Localitate:București

Re: LITURGHIER BOR, ediţiile 2008 şi 2012

Mesaj necititde presviter » 06 Mar 2012, 17:51

:x22 Este în lucru, o veți avea într-o săptămână.
Părtaş sunt cu toţi cei ce se tem de Tine şi păzesc poruncile Tale. ps.118,63

Avatar utilizator
presviter
Mesaje:592
Membru din:24 Noi 2010, 09:30
Confesiune:ortodox
Preocupări:istorie, liturgică, pastorală
Localitate:București

Re: LITURGHIER BOR, ediţiile 2008 şi 2012

Mesaj necititde presviter » 11 Mar 2012, 08:44

Am facut pina la p. 330, adica partea cu Ceasurile si cele 3 Liturghii.
Mai trebuie si continuarea ? Dat fiind ca acolo aproape ca nu sunt deloc schimbari, fata de editiile precedente, cu exceptia Lamuririlor de la sfarsit. Astept opinia voastra si continui daca este nevoie.
Fişiere ataşate
Liturghier 2012 pg 1-330.djvu
(33.11MiB)Descărcat de 3073 ori
Părtaş sunt cu toţi cei ce se tem de Tine şi păzesc poruncile Tale. ps.118,63

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: LITURGHIER BOR, ediţiile 2008 şi 2012

Mesaj necititde protosinghel » 11 Mar 2012, 11:19

Eu aş vrea şi lămuririle de la sfârşit. Restul cred şi eu că nu este relevant.
Mulţumesc.

GeorgeSibiu
Mesaje:1
Membru din:11 Mar 2012, 16:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:teologie liturgica

Re: LITURGHIER BOR, ediţiile 2008 şi 2012

Mesaj necititde GeorgeSibiu » 11 Mar 2012, 16:52

Zilele trecute mi-a fost dată ocazia să arunc o privire peste Liturghier ediția 2012. Au stat 3 ani și mai bine pentru a diortosi tot anapoda. Este plin de paranteze și note de subsol minuscole (în care cică sunt trecute expresiile diortosite). Din nefericire l-au făcut tot pentru a vinde și s-a așteptat 3 ani tot din același motiv. Pr.Petru aș dori să vă întreb dacă sunteți la curent cu diortosirea făcută psaltirii de către Pr.Rafail Noica și cu acel tip de limbaj vechi. A apărut și o ediție a Noului Testament de la 1866 dacă nu mă înșel. Dacă le-ați văzut ce îmi puteți spune despre ele?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: LITURGHIER BOR, ediţiile 2008 şi 2012

Mesaj necititde protosinghel » 11 Mar 2012, 17:21

Zilele trecute mi-a fost dată ocazia să arunc o privire peste Liturghier ediția 2012. Au stat 3 ani și mai bine pentru a diortosi tot anapoda. Este plin de paranteze și note de subsol minuscole (în care cică sunt trecute expresiile diortosite). Din nefericire l-au făcut tot pentru a vinde și s-a așteptat 3 ani tot din același motiv.
Tare aş vrea să nu fie aşa, dar până la urmă s-ar putea să fiu de acord...
Pr.Petru aș dori să vă întreb dacă sunteți la curent cu diortosirea făcută psaltirii de către Pr.Rafail Noica și cu acel tip de limbaj vechi. A apărut și o ediție a Noului Testament de la 1866 dacă nu mă înșel. Dacă le-ați văzut ce îmi puteți spune despre ele?
Da, chiar le-am studiat minuţios. Cu tot respectul faţă de pr. Rafail, dar eu nu sunt deacord cu acest tip de limbaj care în mod conştient şi scandalos refuză unele cuvinte mult mai expresive, de dragul unor slavonisme, imitând pe deasupra şi sintactica grecească care e diferită de cea românească. Dar asta ţine deja de un alt topic.

protopsalt
Mesaje:171
Membru din:11 Dec 2008, 02:49
Confesiune:ortodox

Re: LITURGHIER BOR, ediţiile 2008 şi 2012

Mesaj necititde protopsalt » 12 Mar 2012, 07:22

Ma tot uit de la o vreme pe Liturghierul 2012 in care am gasit unele lucruri bune dar si multe prostii sau copy/paste dupa toate editiile anterioare. Nu inteleg de ce exista in paranteze sau note de subsol explicatii mai mult mai mai putin teologice, unele mediocre, iar altele care tin de... sentimentalisme. Editia 2012 ramane o editie intermediara spre, poate, una mai buna. Momentan, inca banuiesc ca s-a publicat de fapt o editie de lucru, facuta pe genunchi.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: LITURGHIER BOR, ediţiile 2008 şi 2012

Mesaj necititde protosinghel » 14 Mar 2012, 14:16


Avatar utilizator
presviter
Mesaje:592
Membru din:24 Noi 2010, 09:30
Confesiune:ortodox
Preocupări:istorie, liturgică, pastorală
Localitate:București

Re: LITURGHIER BOR, ediţiile 2008 şi 2012

Mesaj necititde presviter » 14 Mar 2012, 15:02

Vin şi eu cu Lămuririle.
Fişiere ataşate
Liturghier 2012 pg 593-607 (lamuriri).djvu
(2.12MiB)Descărcat de 1818 ori
Părtaş sunt cu toţi cei ce se tem de Tine şi păzesc poruncile Tale. ps.118,63

Avatar utilizator
apologet
Mesaje:99
Membru din:22 Aug 2008, 21:17
Confesiune:ortodox
Preocupări:scot balastul din teologie
Localitate:România

Re: LITURGHIER BOR, ediţiile 2008 şi 2012

Mesaj necititde apologet » 21 Mar 2012, 09:26

Îi mulţumesc lui "presviter" pentru munca depusă.
Îi mulţumesc şi pr. Petru pt această scurtă, dar importantă, recenzie. Am citit şi ultimile comentarii de pe blog, unde se dezbat unele probleme de traducere. Cred că toate aceste discuţii ne vor determina să facem nişte paşi mai încrezuţi şi mai serioşi în privinţa unei alte ediţii mai bune a Liturghierului.
Aşteptăm discuţii şi despre Molitfelnic. Presupun că acolo e şi mai multă ceaţă.

ciprian78
Mesaje:4
Membru din:18 Apr 2011, 16:53
Confesiune:ortodox

Re: LITURGHIER BOR, ediţiile 2008 şi 2012

Mesaj necititde ciprian78 » 02 Apr 2012, 23:45

Multumesc si eu lui "presviter" pentru osteneala depusa si indraznesc sa mai vin cu o rugaminte: daca e posibil sa postati si restul liturghierului (pag. 331 pag. 592). Si am sa ma si explic: sunt doctorand la litere (nu o spun spre lauda mea, ci pentru a-mi fi inteleasa rugamintea), iar lucrarea de doctorat are ca tema evolutia limbii romane sub toate aspectele ei (momentan, nu pot dezvalui titlul), inclusiv cel religios. Referitor la acest ultim aspect am abordat in mod detaliat evolutia limbajului liturgic. As fi cumparat cartea, dar cu putinatea banilor de azi (si asa am cumparat pana acum vreo 60 carti) nu imi mai pot permite. Tocmai de aceea i (mai ales ca este ultima in domeniu si este luata ca reper), ndraznesc sa apelez la bunavointa si ajutorul dumneavoastra. Ati spus ca nu e nimic schimbat fata de versiunile anterioare, dar as avea nevoie sa pot face cu exactitate trimiterile in notele de subsol la pagini si paragrafe. Cu speranta ca nu am deranjat cu indrazneala mea va transmit toate gandurile de bine de pe meleaguri prahovene.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: LITURGHIER BOR, ediţiile 2008 şi 2012

Mesaj necititde protosinghel » 03 Apr 2012, 17:30

sunt doctorand la litere (nu o spun spre lauda mea, ci pentru a-mi fi inteleasa rugamintea)
Îmi cer iertare că tocmai la Dvstră fac această observaţie, dar în concepţia mea facerea unui doctorat în zilele noastre nu mai reprezintă o laudă, ci aproape o ruşine. Şi pe an ce trece, devine o ruşine tot mai mare. Dar dacă l-aţi început, duceţi-l până la capăt.
P.S. Ştiaţi că în Grecia sunt mai mulţi români la doctorat decât greci? Grecii deja fac şi poante cu chestia asta; cică "nu sunt român ca să mă duc la doctorat"...
Aici închei paranteza, urându-vă la modul cel mai sincer MULT SUCCES!

Revenim la subiect.

protopsalt
Mesaje:171
Membru din:11 Dec 2008, 02:49
Confesiune:ortodox

Re: LITURGHIER BOR, ediţiile 2008 şi 2012

Mesaj necititde protopsalt » 03 Apr 2012, 20:34

Ca un off topic: in Romania orice are banii de taxa, face cate doctorate vrea! Numai eu stiu un caz care a terminat un doctorat si incepe altul. E si asta o meserie...

Scuzati comentariul, poate acid!

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: LITURGHIER BOR, ediţiile 2008 şi 2012

Mesaj necititde protosinghel » 03 Apr 2012, 22:39

Pr.Petru aș dori să vă întreb dacă sunteți la curent cu diortosirea făcută psaltirii de către Pr.Rafail Noica și cu acel tip de limbaj vechi. A apărut și o ediție a Noului Testament de la 1866 dacă nu mă înșel. Dacă le-ați văzut ce îmi puteți spune despre ele?
Da, le ştiu. Nu-mi place. Este un limbaj imposibil, chiar dacă un pic mai fidel faţă de original.

ciprian78
Mesaje:4
Membru din:18 Apr 2011, 16:53
Confesiune:ortodox

Re: LITURGHIER BOR, ediţiile 2008 şi 2012

Mesaj necititde ciprian78 » 04 Apr 2012, 23:10

facerea unui doctorat în zilele noastre nu mai reprezintă o laudă, ci aproape o ruşine
Chiar as vrea sa completez. Dincolo de toate doctoratul a devenit o necesitate. Sa ma fac si mai bine inteles, vreau sa va marturisesc ca sunt un simplu profesor de romana la unul din liceele din ploiesti; unul din cei 5 din scoala. Actualul sistem de invatamant nu mai pune accent pe seriozitatea actului didactic, ci pe hartiile care sunt la dosar. Prin urmare am inceput acest doctorat cu gandul si dorinta de a-mi pastra locul de munca. Mai ales ca am si o familie de intretinut. Sunt constient ca nu sunt la un asemenea nivel intelectual incat sa am pretentia de la propria-mi persoana ca sunt sau pot ajungeprecum adevaratii doctori in litere pe care i-am avut odata. Nici macar nu am timpul sau baza materiala sa pot studia cu adevarat. Sunt multe carti de care am nevoie, dar pe care nu mi le pot permite. De aceea, printre altele indraznesc sa apelez si la bunavointa celor de pe internet. Doctoratul a ajuns intr-adevar o rusine, dar nu noi "cei de jos" suntem raspunzatori de asta. Traim intr-o lume in care suntem fortati sa ajungem acolo unde nici nu se cuvine, nici nu ne identifica.

Imi cer iertare de prelungirea off-topicului. Din nou la subiect...


Înapoi la “Generalităţi legate de cultul liturgic ortodox”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX