Instrumentele muzicale

Despre cărţi, veşminte, obiecte bisericeşti şi multe alte lucruri care nu se încadrează la alte categorii
Victor
Mesaje:187
Membru din:02 Apr 2008, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti
Instrumentele muzicale

Mesaj necititde Victor » 06 Mai 2009, 17:21

De ce in biserica ortodoxa sunt interzise instrumentele muzicale? La urma urmei in Vechiul Testament se foloseau. Psalmii indeamna sa ii cantam Domnului instrumental?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Instrumentele muzicale

Mesaj necititde protosinghel » 07 Mai 2009, 19:23

În creştinism cântarea bisericească nu e pur şi simplu muzică, ci rugăciune, care foloseşte la modul cel mai profund facultăţile cele mai nobile ale omului: raţiunea şi cuvântul. Pe de altă partea, cântarea bisericească este o imitare şi o alăturare la cântarea îngerească, care e fără instrumente.
Presupun că în VT cântarea cu instrumente a fost un pogorământ, pt că toate celelalte religii le foloseau şi asta era oarecum ispititor şi pt evrei; nu ar fi rezistat. În creştinism însă, instrumentele nu au fost folosite niciodată. Destul de târziu latinii au preluat din Răsărit orga, inventată pt palatele imperiale din Constantinopol, şi au început să o folosească în biserici. Asta e însă o decădere şi o decadenţă. De situaţia de astăzi a "cultului protestant" nici nu mai zic...
Fericitul Augustin accentuiază foarte clar că în rugăciunea cântată în Biserică, accentul trebuie să cadă exclusiv pe claritatea şi înţelesul mesajului şi nu pe melodie, că aceasta este deja păcat.

Am găsit un material pe care nu l-am citit, dar cred că ar putea să vă dea mai multe detalii.

Victor
Mesaje:187
Membru din:02 Apr 2008, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti

Re: Instrumentele muzicale

Mesaj necititde Victor » 08 Mai 2009, 09:03

Multumesc pentru raspuns.
De situaţia de astăzi a "cultului protestant" nici nu mai zic...
E, pai la protestanti e deja circ, nu mai e muzica sau rugaciune. :lol:

eelianos
Mesaje:88
Membru din:26 Noi 2008, 12:17
Localitate:Thesalonic, ortodox

Re: Instrumentele muzicale

Mesaj necititde eelianos » 25 Iul 2009, 12:44

circ e si la papistasi, ca doar nu credeti ca ei canta gregoriana? daca nu e circ, e muzica de adormit, adica un circ mai voalat. ca si una si cealalta de "destinde". asta nu inseamna ca gregoriana e buna. dar ... macar asta e proaspat "cazuta" din cea "bizantina", cum ironic o numesc papistasii. si nu mai putem noi de ironia lor!
melosul ortodox autentic te "intinde", nu te destinde!!!

elefterie
Mesaje:15
Membru din:16 Ian 2013, 21:58
Confesiune:ortodox
Preocupări:psaltikie, pictura;
Localitate:constanta

Re: Instrumentele muzicale

Mesaj necititde elefterie » 18 Ian 2013, 03:06

ce parere aveti de iso-cratima, Parinte?
o folosim sau nu?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Instrumentele muzicale

Mesaj necititde protosinghel » 18 Ian 2013, 04:14

ce parere aveti de iso-cratima, Parinte?
o folosim sau nu?
Naturală - DA, artificială (instrumentală) - NU, deşi recunosc că-i tentant.

elefterie
Mesaje:15
Membru din:16 Ian 2013, 21:58
Confesiune:ortodox
Preocupări:psaltikie, pictura;
Localitate:constanta

Re: Instrumentele muzicale

Mesaj necititde elefterie » 03 Feb 2013, 22:27

ce parere aveti de iso-cratima, Parinte?
o folosim sau nu?
Naturală - DA, artificială (instrumentală) - NU, deşi recunosc că-i tentant.
ma iertati la ce va referiti cand ziceti naturala , si la ce va referiti cand ziceti artificiala?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Instrumentele muzicale

Mesaj necititde protosinghel » 04 Feb 2013, 02:30

Păi isocratima naturală este isonul vocal, ca fundal (mai mult sau mai puţin variabil) pentru linia melodică, pe când isocratima artificială presupune folosirea unui instrument (de obice krepida). Aşa ştiu eu... sau poate greşesc.

elefterie
Mesaje:15
Membru din:16 Ian 2013, 21:58
Confesiune:ortodox
Preocupări:psaltikie, pictura;
Localitate:constanta

Re: Instrumentele muzicale

Mesaj necititde elefterie » 04 Feb 2013, 19:15

Păi isocratima naturală este isonul vocal, ca fundal (mai mult sau mai puţin variabil) pentru linia melodică, pe când isocratima artificială presupune folosirea unui instrument (de obice krepida). Aşa ştiu eu... sau poate greşesc.
parinte , este acum aparuta un fel de isocratima, ce-i drept electrica insa foloseste suntete umane pentru ison. si cand o foloseste cineva , nici nu iti vine sa crezi ca e electrica zici ca este ison vocal natural. despre aceasta ce parere aveti? se poate folosi?

Constantinos

Re: Instrumentele muzicale

Mesaj necititde Constantinos » 04 Feb 2013, 20:15

Mie imi face rau isonul , nu de putine ori am plecat de la slujbe din cauza acestuia. Singurul ison care nu m-a enervat a fost cand unii imitau exact zgomotul de motor de avion.Tot asa unii prefera sa auda ciripitul pasarilor , altii le blesteama sa taca si nu ma indoiesc ca unii prefera grohait de porci sau latratul cainilor , cu cat mai multi afara cu atat merge rugaciune mai bine in biserica . Isonul nu ma lasa sa aud si sa inteleg cuvintele cantarii . Prin canoane este interzisa infrumusetarea excesiva a melodiei cantarii. Nu cred ca sunt oameni care nu pot sta la slujba daca nu este tinut isonul, chiar daca le-ar place tuturor , tot ar trebui lasate cele 99 de oi care nu s-au ratacit din iubirea fata de ison si atrasa oaia care s-a ratacit , intai prin lasarea deoparte a zgomotului de aspirator de strana. http://www.analoghion.ro/node/30
Unii aparatori ai isonului spun ca este un simbol al harului , au ramas cu simbolul daca nu au har cu adevarat . Daca isonul este bun trebuie tinut mai ales cand rugaciunea este citita fiindca nu incurca atat de mult la intelegerea celor citite cat la intelegerea celor cantate . Cand o tine episcopul isonul si va ajunge sfant , suferind mucenicie doar din pricina nelasarii lui , atunci ma voi cai de cele scrise. Raman la parerea neimportanta ca slujbele trebuiesc citite iar participarea la ele este obligatorie si pentru ierarhi chiar daca nu au timp. Era o istorisire in care se spunea ca sfantul Grigorie de Nysa a vazut ca sufletul Marelui Vasile era oprit in vazduh de catre draci fiindca nu a facut o vecernie sau utrenie intr-o zi si a trecut de ei spunand ca a doua zi a facut doua slujbe de acelasi fel . Episcopii ar trebui sa protesteze din cauza lungirii slujbelor prin cantare si a lipsei de invatatura pe care a facut-o cantarea dand la o parte citirile din sfintii parinti .

Avatar utilizator
IEREU
Mesaje:175
Membru din:10 Mar 2010, 21:23
Confesiune:ortodox
Preocupări:muzică corală, profesor de religie
Localitate:Republica Moldova

Re: Instrumentele muzicale

Mesaj necititde IEREU » 04 Feb 2013, 21:17

Mi-e rusine sa recunosc, dar cand invatam in Arad, ma autofortam :x1 sa-mi placa psaltica de acolo, dar n-am reusit s-o indragesc nici catusi de putin. In schimb am admirat muzica corala bisericeasca, cu conditia sa nu fie ca la opera.
Cu istrumente muzicale se dă voie, doar ca in afara bisericii. Un recital forte aici:
Ultima oară modificat 04 Feb 2013, 21:34 de către protosinghel, modificat 1 dată în total.
Motiv: Între parantezele "youtube" se pune doar codul, nu întreg linkul
"Cele ce ochiul n-a văzut şi urechea n-a auzit, şi la inima omului nu s-au suit, pe acestea le-a gătit Dumnezeu celor ce-L iubesc pe El" (1Cor.2,9)

silvestru
Mesaje:367
Membru din:09 Apr 2010, 14:28
Confesiune:ortodox
Preocupări:Cunoaşterea, trăirea ortodoxă.

Re: Instrumentele muzicale

Mesaj necititde silvestru » 05 Feb 2013, 12:50

Pentru constantinos două întrebări.
Unde este scrisă povestirea cu sf Vasile Cel Mare?
Pe ce te bazezi când spui că slujbele trebuie citite?
Cel ce vrea sa se mantuiasca cu intrebarea sa calatoreasca.
Din zilele lui Ioan Botezătorul până acum împărăţia cerurilor se ia prin străduinţă şi cei ce se silesc pun mâna pe ea.

Constantinos

Re: Instrumentele muzicale

Mesaj necititde Constantinos » 05 Feb 2013, 17:17

Ma bazez pe cuvantul din Pateric de la Avva Siluan ( din Everghetinos ) si cuvantul 15 de la Avva Pamvo . Totusi pot exista exceptii - cantareti care au cu adevarat darul lacrimilor . Durata de cantare a unei fraze ar trebui sa tina aproximativ cat citirea ei obisnuita ca sa nu para ca-L batjocorim pe Dumnezeu , nici pe oameni nu-i luam in ras cu o alta viteza de glasuire ( fata de psaltica actuala care ingreuneaza si deformeaza unui om viteza de gandire am auzit si un cantat mai rapid ca vorbirea prin Basarabia ). Referitor la povestirea cu Sfantul Vasile cel Mare ii cer ajutorul parintelui Haralambie, sa intrebe prin obste daca sa auzit ceva asemanator . Ar sti sigur in ce carte este scrisa un parinte Nicodim ,care era cu ani in urma la Cozancea , sau parintele Teodosie de la man. Daniil Sihastru (Putna). Nu am posibilitate sa calatoresc pentru a intreba , inca mai am si " alergie " fata de telefoane care se dovedeste total nefolositoare acum .


Înapoi la “Generalităţi legate de cultul liturgic ortodox”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX