Cand politica isi face loc in Biserica

Ştiri din lumea ortodoxă şi nu numai. Orice informaţie cu tematică religioasă care este de interes comun
mixail
Mesaje:14
Membru din:16 Aug 2012, 21:41
Confesiune:ortodox
Preocupări:preot
Cand politica isi face loc in Biserica

Mesaj necititde mixail » 05 Ian 2013, 13:17

Inceputul de an vine cu un gust amar din partea unor frati de slujire...


http://www.privesc.eu/Arhiva/14301/Conf ... l-anului-2

Avatar utilizator
IEREU
Mesaje:175
Membru din:10 Mar 2010, 21:23
Confesiune:ortodox
Preocupări:muzică corală, profesor de religie
Localitate:Republica Moldova

Re: Cand politica isi face loc in Biserica

Mesaj necititde IEREU » 12 Ian 2013, 20:25

Inceputul de an vine cu un gust amar din partea unor frati de slujire...
http://www.privesc.eu/Arhiva/14301/Conf ... l-anului-2
Da' cat trebuie sa mai tacem?
"Cele ce ochiul n-a văzut şi urechea n-a auzit, şi la inima omului nu s-au suit, pe acestea le-a gătit Dumnezeu celor ce-L iubesc pe El" (1Cor.2,9)

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Cand politica isi face loc in Biserica

Mesaj necititde protosinghel » 12 Ian 2013, 20:35

Decât să se spună aşa prostii, mai bine să se tacă!

Avatar utilizator
IEREU
Mesaje:175
Membru din:10 Mar 2010, 21:23
Confesiune:ortodox
Preocupări:muzică corală, profesor de religie
Localitate:Republica Moldova

Re: Cand politica isi face loc in Biserica

Mesaj necititde IEREU » 12 Ian 2013, 21:11

Fara ofensare, Va rog sa punctati unde este prostie. Recunosc ca pe alocuri nu suna bine unele afirmatii, dar per ansamblu e bine.
De ce sa tacem? Se ingroasa gluma. Asa-i cand masteranzii tac, ies la rampa cine este. Oricum trebui sa avem curaj.
http://octavianracu.wordpress.com/2011/ ... a-and-gay/
http://youtu.be/j-xU-dRGn1c
"Cele ce ochiul n-a văzut şi urechea n-a auzit, şi la inima omului nu s-au suit, pe acestea le-a gătit Dumnezeu celor ce-L iubesc pe El" (1Cor.2,9)

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Cand politica isi face loc in Biserica

Mesaj necititde protosinghel » 13 Ian 2013, 01:25

1. Tot ce a fost legat de calendar şi de "7 ianuarie" a fost eroare crasă, pentru care eu nu treceam pe nimeni la examene. S-au făcut greşeli teologice impardonabile, nemaivorbind de blestemele acelei babe proaste. Asta nu-i Ortodoxie, fraţilor.
2. Discursul despre homosexualitate este unul făţarnic atâta timp cât astfel de persoane sunt tolerate pe poziţii importante chiar în Biserică. Dacă un ierarh se arată tare anti-gay, să nu slujească de acum înainte cu cei care sunt aşa. Asta-i prima condiţie şi e una cinstită, nu?
3. Întreg fenomenul este vădit anti-AIE şi pro-PCRM. Eu personal l-am auzit pe PS Marchel nu o dată făcând campanie electorală comuniştilor şi implicându-se în jocul lor murdar. Şi dacă s-a pătat cu asta, chiar şi dacă are dreptate în privinţa AIE, nu va avea nici o credibilitate, pt că toţi îl califică ca şi comunist.

În general, PS Marchel nu face altceva decât să-l prindă tot mai des pe picior greşit pe mitropolit, reglându-şi conturile între ei. Prin aceasta Biserica nu se întăreşte, ci slăbeşte. Iată PS Nicodim de la Edineţ, cu toate minusurile lui mai mult sau mai puţin grave, cel puţin are o activitate socială şi misionară cum n-a mai făcut nici un episcop în Moldova vreodată. Şi dacă PS Marchel nu poate să facă astfel de activităţi, atunci măcar să nu facă nimic ca PS Anatolie, şi va fi mai mult folos. Poziţia din luna mai a fost bună, dar să repeţi la nesfârşit acelaşi lucru, ştiind sigur că nimic nu se îndreaptă ci numai pregăteşte terenul electoral, deja cred că e deplasat.

Şi dacă la punctele 2-3 sunt poate prea subiectul, la punctul 1 voi aţi dat-o în bară serios.


Înapoi la “Ştiri şi anunţuri generale”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 17 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX