Habemus Papam

Ştiri din lumea ortodoxă şi nu numai. Orice informaţie cu tematică religioasă care este de interes comun
MasQueNada
Mesaje:91
Membru din:04 Mar 2013, 10:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:Preocuparea e un pacat
Habemus Papam

Mesaj necititde MasQueNada » 13 Mar 2013, 22:50

JORGE MARIO BERGOGLIO este NOUL PAPĂ. Noul Papă şi-a luat numele de Papa Francisc. NOUL PAPĂ, înlocuitorul PAPEI BENEDICT AL XVI-LEA, a fost ales miercuri la Vatican, de cei peste 100 de cardinali, în cadrul Conclavului. La ora 20.06, ora României, a venit anunţul HABEMUS PAPAM, după ce a ieşit FUM ALB pe coşul Capelei Sixtine, iar clopotele Bazilicii Sfântul Petru au început să bată.

Noul Papă, argentinianul Jorge Mario Bergoglio, provine dintr-o familie italiană din Argentina. Cardinalul Jorge Mario Bergoglio are 76 de ani, s-a născut în Argentina, dar provine dintr-o familie de italieni.


Din 1998, Jorge Mario Bergoglio a fost Arhiepiscop de Buenos Aires, fiind numit cardinal în 2001.

Cunoscut ca o persoană ”foarte umilă”, PAPA FRANCISC I a vorbit în repetate rânduri în numele celor săraci. Cât de reformist este NOUL PAPĂ - este prima întrebare care a fost pusă în media internaţionale imediat după anunţarea numelui său. În calitate de cardinal, Jorge Mario Bergoglio s-a opus căsătoriilor homosexuale, avortului şi eutanasiei, după cum puteţi citi în continuare.

http://www.gandul.info/international/pa ... a-10665842

Constantinos

Re: Habemus Papam

Mesaj necititde Constantinos » 14 Mar 2013, 19:34

Papistasii au un nou antihrist . De " smerit " ce este poate ajunge ortodox . Of Topic : In ce carte sau filocalie ai gasit ca preocuparea este un pacat ? As putea intelege ca sunt pacate preocuparile celor de aici : cartile , familia , preotia , scoaterea balastului din teologie .

MasQueNada
Mesaje:91
Membru din:04 Mar 2013, 10:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:Preocuparea e un pacat

Re: Habemus Papam

Mesaj necititde MasQueNada » 19 Mar 2013, 11:43

In direct inscaunarea Papei Francisc.

adelita
Mesaje:8
Membru din:13 Noi 2013, 15:00
Confesiune:romano-catolic
Preocupări:operator calculator, dans, religie,sport

Re: Habemus Papam

Mesaj necititde adelita » 27 Noi 2013, 14:16

Se stie, deja, de multa vreme, ca atat in BOR cat si in functiile inalte si printre preotii otodocsi, se regasesc nenumarati masoni de diferite grade care conduc cu dedicatie intreaga institutie politizata si mare afacere, BOR. Istoria, faptele la care s-a alaturat si ce legi si taxe absurde impune, releva nimic mai mult sau mai putin.

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Habemus Papam

Mesaj necititde dimitrie » 30 Noi 2013, 00:29

Se stie, deja, de multa vreme, ca atat in BOR cat si in functiile inalte si printre preotii otodocsi, se regasesc nenumarati masoni de diferite grade care conduc cu dedicatie intreaga institutie politizata si mare afacere, BOR. Istoria, faptele la care s-a alaturat si ce legi si taxe absurde impune, releva nimic mai mult sau mai putin.
Dragă adelita, noul Papă este vechiul înlocuitor al lui Hristos. Dvs. îl vreți pe înlocuitor sau pe Hristos? Hristos a spus: " ... si iată Eu sunt cu voi în toate zilele, până la sfârșitul veacului. Amin." Deci, cine se declară înlocuitor, locțiitor, vicar pe pământ al lui Hristos (și deci și infailibil), cum va putea explica atunci acest cuvânt al Domnului? Sfântul Iustin Popovici spune: "dogma infailibilității papei nu este altceva decât renașterea păgânismului și a politeismului, renașterea axiologiei și criteriologiei idolatre. Prin dogma infailibilității papei a fost ridicat la rangul de dogmă umanismul inchinator la idoli, și întâi de toate cel elin: poezia, filosofia, arta, politica. Păgânătate ridicată la rangul de dogmă. Dogma aceasta are o însemnătate cât se poate de mare pentru întreaga soartă a Europei, mai ales pentru apocalipsa ei, în care deja a pășit. Prin dogma aceasta, toate umanismele europene și-au atins idealul și idolul: omul a fost propovăduit ca cea mai mare zeitate; panteonul european și-a dobândit Zeus-ul".

Cât despre remarca d-tale de mai sus, nu comentez în vreun fel. Însă, de dogmă ne este aici, prin care stă sau cade o Biserică.
Dar vine el și Proorocul Ilie să-i junghie pe nelegiuiții (clerici) de prin B.O. (vorba Cuviosului Paisie Aghioritul)! Mai sunt și suntem preoți care nu ne-am plecat genunchiul baalilor de tot felul.
Puteam și eu să mă nasc în B.C., îmi veți spune poate, și atunci să mă fi văzut ce aveam de zis (asemeni dvs. acum)! Dar eu am și trecut prin această etapă, când am tremurat la gândul că credința mea nu ar fi cea adevărată. Însă, am avut dispoziția (Dumnezeu mi-e martor!) de a-mi "junghia" originea confesională de dragul adevărului. Dumnezeu m-a cruțat însă de "junghiere", dar dispoziție am avut.
Domnul cu noi și nimeni împotriva noastră!
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!


Înapoi la “Ştiri şi anunţuri generale”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron