"Dreptul la Viata" - campanie nationala anti-avort

Ştiri din lumea ortodoxă şi nu numai. Orice informaţie cu tematică religioasă care este de interes comun
Pisoiu Fericit
Mesaje:379
Membru din:05 Apr 2008, 19:08
Confesiune:ortodox
Localitate:N-E Scotiei
Re: "Dreptul la Viata" - campanie nationala anti-avort

Mesaj necititde Pisoiu Fericit » 09 Iun 2008, 22:26

este socant sa auzim ca se fac avorturi.[...] mai bine v-ati ruga pentru aceste femei decit sa le improscati cu noroi si sa le etichetati drept mame fara suflet.oare voi vorbindu-le de rau aveti mai mult suflet?
La noi in sat e un batran, lumea il chiama "rusul". De ce ? Fiindca mama lui a fost violata de catre un rus in al doilea razboi mondial, in timp ce altul tinea pistolul la capul sotului. Si el a iesit din treaba asta. Nu au facut avort, sau alte cele, nu l-au omorat, l-au crescut ca pe al lor, si nu e singurul exemplu din tara.

Acum, nu am nimic cu rusii, sincer, chiar daca nu au platit pentru porcii care i-au rechizitionat, ca si cum faceau nemtii si altele, nu asta e ideea. Ideea e ca ne concentram prea mult asupra chestiilor rele. Sincer imi pare rau si niciodata nu o sa pot zice ca "te inteleg". Imi pare rau pentru relele care ce intampla, si imi dau seama ca nu inseamna mult parerea asta de rau pentru tine.

Dar totusi, revenind la subiect, io nu stiu ce ii in femeie si nu pot zice, dar daca invatatii nostri si marii parinti zic ca-i rau, ca-i omor, io zic ca asa ii.

Avatar utilizator
mioara
Mesaje:2
Membru din:05 Apr 2008, 22:53
Confesiune:ortodox
Localitate:Radauti
Contact:

Re: "Dreptul la Viata" - campanie nationala anti-avort

Mesaj necititde mioara » 11 Iun 2008, 17:30

JURNALUL UNUI COPIL NENASCUT...



metmet411

raspuns pt. carmen

Mesaj necititde metmet411 » 21 Iun 2008, 22:09

Ai dreptate, sint multi barbati care fac multe lucruri foarte urite, dar de acolo si pina a considera femeile niste victime sau "victime ale mentalitatii balcanice" e cale lunga.Am trait intr-un oras mic 27 de ani, si ca in orice orasel, oamenii se cunosc intre ei ,secretele sint putine. Nu am inteles si inca nu inteleg, de ce femeile se casatoresc cu barbati care le bat, cu betivi, etc..(de curvari nu zic nimic).Inainte de casatorie ,tinerii erau prieteni ,de obicei, cel putin un an, timp in care viitoarea mireasa avea timp mai mult decit suficient sa-si dea seama pe pielea ei(pt. ca era deja batuta, il cara acasa in spate de la circiuma, s.a.m.d.) cu cine sta de vorba. Nici nu era nevoie sa fie prieteni, ii stiau deja din oras sau din auzite ce fel de oameni sint.
Unii zic ca femeile cred ca ii vor schimba, ii vor face oameni de treaba. Inca n-am vazut nici unul care s-a schimbat in bine. Majoritatea din rau in mai rau.Eu as zice ca femeile sa nu mai gaseasca scuze pt. pacatele lor si sa le arunce in circa barbatilor.Nu e corect. Tot ce trebuie sa faca e sa nu se grabeasca ca fata mare la maritat,cum bine ziceau strabunii nostrii si sa se uite bine la alesul inimii.Asta in cazul in care fata e de treaba, fiindca femeile nu mai sint ce-au fost.Noua generatie de golumbence, chatiste,centurioane si alte pasarari de noapte nici nu intra in discutie.

Cristian
Mesaje:63
Membru din:06 Apr 2008, 15:14
Confesiune:ortodox

Re: "Dreptul la Viata" - campanie nationala anti-avort

Mesaj necititde Cristian » 21 Iun 2008, 23:10

Voi initia o noua campanie, dedicata constientizarii asupra actiunii acelei pastile, care va aparea in tara, dupa cum se specifica in articol, in mai putin de o luna.
O pastila care nu impiedica fecundarea, ci omoara copilul abia zamislit.
Sper ca sa gasesc timp pentru conceperea unui material cat mai complex.

Va fi un adevarat macel dupa inceperea comercializarii pastilei. Treptat-treptat vor afla tot mai multi tineri de aceasta posibilitate a intreruperii de sarcina.

Primul lucru care imi vine in minte este ce ar putea sa gandeasca o femeie cand ia pastila. Practic se inghite persoana cu coasa.

Se spune in textul blogurlui despre cutremure... Eu cred ca Romania ar putea sa evite un asemenea semn daca oamenilor le-ar pasa mai mult despre ceea ce se intampla in jurul lor.

CoroanaDeSpini
Mesaje:9
Membru din:19 Iun 2008, 18:26

Re: "Dreptul la Viata" - campanie nationala anti-avort

Mesaj necititde CoroanaDeSpini » 24 Iun 2008, 19:13

De mahnire, iata ca a cazut intr-un vis
A vazut un tanar frumos care i-a spus: "iata daca ai fii ascultat de barbatul tau ce t-i s-ar fii intamplat
Si a povatuiti-o spre locurile unde patimesc femeile care avorteaza.Si arata acolo , chipuri ingrozitoare, care mai de care mai spaimantatoare.
Parintele Cleopa, am spus din ce mi-am amintit, am ascultat acum multi ani.

zalauanu1999
Mesaje:14
Membru din:01 Iul 2008, 04:10
Localitate:Detroit, Michigan, SUA
Contact:

Re: "Dreptul la Viata" - campanie nationala anti-avort

Mesaj necititde zalauanu1999 » 01 Iul 2008, 04:32

Daca este sa luam bioetica la sange, avortul este crima.
Problema ar trebui insa pusa altfel:

- cum stie Biserica sa se poarte cu tinerii ca sa nu ajunga la contacte sexuale premature, premaritale, si implicit la avort?
Adu-ti aminte de moarte si nu vei mai pacatui - Sf. Simeon

aurel1211
Mesaje:45
Membru din:10 Iun 2008, 00:50
Localitate:Cluj Napoca . Ortodox ca si strabunicii strabunicilor mei.
Contact:

Re: "Dreptul la Viata" - campanie nationala anti-avort

Mesaj necititde aurel1211 » 01 Iul 2008, 22:14

Dar biserica a incurajat totdeauna curatia , numai ca noi in rusinea noastra si necredinta noastra am calcat aceasta porunca a desfranarii.
Biserica niciodata nu a spus, fratilor desfranati ca nu e pacat , niciodata nu a spus asta.
Tine mintea in iad si nu deznadajdui.

aurel1211
Mesaje:45
Membru din:10 Iun 2008, 00:50
Localitate:Cluj Napoca . Ortodox ca si strabunicii strabunicilor mei.
Contact:

Re: "Dreptul la Viata" - campanie nationala anti-avort

Mesaj necititde aurel1211 » 01 Iul 2008, 22:17

Dar biserica a incurajat totdeauna curatia , numai ca noi in rusinea noastra si necredinta noastra am calcat aceasta porunca a desfranarii.
Biserica niciodata nu a spus, fratilor desfranati ca nu e pacat , niciodata nu a spus asta.
Fratii mei eu sunt pentru alta idee ce as vrea sa fie mai tare propovaduita in biserica : 1)faptu ca Hristos ne iarta daca vrem sa ne indreptam si daca ne straduim , 2) stiind prima afirmatie sa se spuna mai multe despre muncile iadului , cat sunt de " cinuitoare " caci nu este minte omeneasca si grai omenesc sa le descrie . Si atuncea daca aceste idei s-ar spune mai mult in biserica , cu prima afirmatie se pot feri de deznadejde si cu a doua se pot feri de pacat .
Sa ma iertati fratilor de v-am gresit.
Tine mintea in iad si nu deznadajdui.

Cristian
Mesaje:63
Membru din:06 Apr 2008, 15:14
Confesiune:ortodox

Re: "Dreptul la Viata" - campanie nationala anti-avort

Mesaj necititde Cristian » 01 Iul 2008, 23:20

Sunt de aceeasi parere cu tine.
Iadul nu le este prezentat oamenilor asa cum trebuie.
Sa fugi ca de sarpe, acesta este mesajul referitor la pacat. Insa acel sarpe este considerat inofensiv, daca cunosti cum sa te pui bine cu el. Asta pana cand isi infige coltii, atunci cand te asteptai mai putin.
Iadul este un loc rezervat lui Lucifer si ingerilor sai cazuti. Un loc al chinului, zi si noapte.
Oamanii nu inteleg ca in acel loc patrund pentru totdeauna. Si apoi urmeaza scrasnetul dintilor. Apar sentimentele de ura, de frustrare, de regret. Sentimente care sunt combinate si care dureaza o eternitate.
"Du-te si nu mai pacatui", este sfatul ce urmeaza iertarii. Este momentul in care calea spre Rai este deschisa. Trebuie doar pastrata si sfintita.
Cati oare accepta sa paseasca pe aceasta cale ingusta si prefera sa circule cu viteaza maxima pe autostrada distrugerii ?
Prefera a doua varianta deoarece pe marginea acelei autostrazi sunt locuri pline de placeri lumesti, cazinouri, distractie. Nu exista urma de tristete. Cu ochii la asa peisaje nu se observa infernul spre care se indreapta.

Remus-Emilian

Dreptul la viață.

Mesaj necititde Remus-Emilian » 06 Iul 2008, 23:18

Avortul - chirurgical si hormonal - inseamna CRIMA ! Si este cea mai oribila (...)
Nu frate Cristian, greșiți. Nu puteți spune că o crimă este mai oribilă decât cealaltă. Când un om ucide un alt om, în orice formă, este o crimă și surpare a sufletului ucigașului. Și toate sunt oribile.
Altceva trebuie vorbit. De ce face mămica avort, cum o putem ajuta să nu facă avort.
De ce, duhovnicește, anticoncepționalele, prezervativele și malahia sunt păcate, aproape la fel de mari ca uciderea unui om.

Despre inconștiența omului modern care le folosește, despre necredința în Dumnezeu a omului modern, mai precis despre indiferență, despre cum să crești 4 sau 5 sau 7 copii rezultați din urma nefolosirii binecuvântate a acestor opritoare de viață.
Despre încrederea în Dumnezeu în raport cu înmulțirea talantului sau efortul mamei și tatălui depus pentru creșterea și educarea celor 4 sau 7 copii.

Despre viața spurcată care o duc oamenii, despre malformațiile fizice și psihice a copiilor acestor oameni cu viață spurcată. Despre cum îi putem ajuta pe aceștia.
Despre acestea trebuie vorbit, frate Cristian. Hristos a înviat !

diaconul_Catalin

Re: Dreptul la viață.

Mesaj necititde diaconul_Catalin » 07 Iul 2008, 07:34

Avortul... este cea mai oribila
...frate Cristian, greșiți. Nu puteți spune că o crimă este mai oribilă decât cealaltă.
Cu riscul de a devia de la subiect, spun ca oribilitatea avortului, ca si crima, este cu atat mai mare cu cat "victima" este neputincioasa in a se apara. Crimele sunt crime, dar "odiositatea" lor tine de multi factori; nu poti pune pe aceeasi treapta a criminalitatii pe Hitler cu vecinu de la etaju trei, care si-a impins pe scari verisoara, aceasta din urma murind!

Remus-Emilian

Dragul meu diacon,

Mesaj necititde Remus-Emilian » 07 Iul 2008, 18:47

Îmi sunteți foarte simpatic. Vă place să mă contraziceți. Nu mă supăr deloc. Dar nu aveți dreptate.

Întâi, nu vorbim despre crime, ci despre crimă. La singular. Da, este adevărat că cel care a ucis doi oameni sau mai mulți, este egal cu Hitler. Au avut amândoi aceași orbire, mânie drăcească, ură. Dar la unii ține mai mult, spre o mai mare osândă sau o mai mare căință. Nu măsurăm nimic. Hristos cunoaște inimile și rărunchii.
Dar dacă ne uităm la învățăturile Sfinților Părinți, un suflet valorează mai mult ca toate bogațiile lumii. Deci nu putem vorbi despre gravitatea mai mare a celui care a ucis un om sau o mie. Păcatul este același, osândiți sunt amândoi criminali dacă nu se căiesc aspru. Crimele au fost săvârșite, cerul s-a umplut de căutători de odihnă.

Apoi, vorbind despre crimă sau crime, ”victima” când este pe punctul de a fi ucisă, fie prunc sau matur, nu se poate apăra. Când cineva vrea să ucidă, va ucide, iar victima nu se poate apăra. Astfel, și dvs., ca și fratele Cristian, greșiți când spuneți că o crimă este mai oribilă ca cealaltă. Nu este. Toate sunt la fel de oribile. Dumnezeu caută căința, la cel care a ucis, nerepetarea păcatului, urmat de multele virtuți. Și să se roage acela sau aceea cu osârdie să își primească plata aici în viața aceasta și nu în veșnicie, pentru crima sau crimele făcute.

Apoi, să nu fim off-topic, (să ascultăm și să respectăm statul cât timp și el va asculta de Mireasa lui Hristos), avortul este o crimă oribilă, la fel ca oricare alta, sub orice formă. Această faptă, trebuie urmată de căință, rugăciune, răbdare și iubire. În oricare ordine. Sigur se poate vorbi mult despre aceasta. Câteva puncte ce trebuiesc atinse, am amintit în postul anterior. Hristos a înviat !

diaconul_Catalin

Re: "Dreptul la Viata" - campanie nationala anti-avort

Mesaj necititde diaconul_Catalin » 07 Iul 2008, 19:10

Neputand vorbi despre Dumnezeu decat prin folosirea "antropomorfismelor", imi permit sa fac urmatoarea comparatie: in dreptul "uman", crima are ca pedeapsa o perioada intre. Astfel, exista circumstante atenuante! Nu zic ca judecata lui Dumnezeu este asemenea judecatii noastre, dar cu siguranta judecata noastra are "radacini" in judecata divina! Poti sa nu fii de acord, eu raman la parerea mea deocamdata, caci nu m-ai convins. Nu vreau sa te contrazic, iar daca citesti pe forum, vei vedea ca eu ma contrazic cu toata lumea, de fiecare data cand eu cred altceva!

diaconul_Catalin

Re: "Dreptul la Viata" - campanie nationala anti-avort

Mesaj necititde diaconul_Catalin » 11 Iul 2008, 11:52


Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: "Dreptul la Viata" - campanie nationala anti-avort

Mesaj necititde maria_andreea » 11 Iul 2008, 12:59

Ce frumos ar fi daca fiecare famile crestina s-ar hotari sa primeasca acesti copilasii trimisi la moarte de mamele lor. Poate ca nr avorturilor ar scadea vazandu-ne cum noi ii iubim ! Ce ziceti ?
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

ellena
Mesaje:136
Membru din:31 Aug 2009, 15:04
Confesiune:ortodox

Re: "Dreptul la Viata" - campanie nationala anti-avort

Mesaj necititde ellena » 04 Oct 2009, 21:50

O astfel de femeie mai are vreo sansa de a se mantui?Un criminal,de asemenea,mai are vreo sansa de a se mantui?
„Domnul il iubeste mult pe pacatosul care se pocaieste si il strange cu drag la pieptul Sau: „Unde ai fost copilul Meu? De multa vreme te astept!” (Sfantul Siluan)

Avatar utilizator
Florina
Mesaje:515
Membru din:02 Apr 2008, 06:16
Confesiune:ortodox
Preocupări:profesor de religie
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: "Dreptul la Viata" - campanie nationala anti-avort

Mesaj necititde Florina » 06 Oct 2009, 19:07

Sanse au sa se mantuiasca cu conditia sa constientizeze ce au facut, sa se spovedeasca cu cainta, sa nu repete pacatul si sa asculte canonul dat de preot.

Parintele Adrian Fageteanu dadea canon femeilor care au avortat ca pentru fiecare copil omorat sa salveze alt copil, sfatuind pe alte mame sa nu isi ucida pruncii si, la nevoie, sa le ajute si material.

Multe femei nu constientizeaza gravitatea pacatului, " ca sunt vremuri grele", "ca toate femeile fac", etc. Spunea Parintele Arsenie Papacioc despre o tanara ca a spus cu multa rusine, dupa o jumatate de ora, ca a furat in copilarie ceva, dar imediat, fara nicio greutate, ca a facut avort. I se parea mai grav si mai rusinos un furt din copilarie decat o crima! De aceea am scris ca primul pas e CONSTIENTIZAREA. Abia apoi se poate vindeca.

Cat despre criminalii care au omorat oameni maturi, trebuie sa se roage si pentru mantuirea celui/celor ucisi de el.

In Pateric, la Avva Apollo, scrie:

"Se spunea pentru oarecarele avva Apollo de la schit, ca era taran pastor de oi. Si vazand in tarina o femeie ca avea in pantece, indemnandu-se de diavolul, a zis : voiesc sa vad cum sta pruncul in pantecele ei. Si despicind-o pe ea, a vazut pruncul. Si indata l-a lovit pe el inima si umilindu-se, a venit la schit si a vestit parintilor ceea ce a facut. Si i-a auzit pe dansii cantand : zilele anilor nostri intru dansii saptezeci de ani, iar de vor fi in putere optzeci de ani. Si ce este mai mult decat acestia, osteneala si durere ( 1 ). Si a zis lor: sunt de patruzeci de ani si o rugaciune n-am facut si acum de voi trai alti patruzeci de ani, nu voi inceta rugand pe Dumnezeu, ca sa-mi ierte pacatele mele. Deci, nici un lucru de mani nu facea ci totdeauna se ruga, zicand: am gresit ca un om, iar Tu ca un Dumnezeu curateste-ma ! Si i s-a facut lui rugaciunea aceasta intru cugetare ziua si noaptea. Si era un frate petrecand cu el si l-a auzit zicand : suparatu-Te-am, suparatu-Te-am, Doamne. Lasa-ma ca sa ma odihesc putin. Si i s-a facut lui incredintare, ca i-a iertat Dumnezeu toate pacatele lui si al femeii, iar pentru copil nu s-a incredintat. Si i-a zis lui unul din batrani : si pacatul copilului ti l-a iertat Dumnezeu, dar te lasa in durere, ca este de folos sufletului tau."

Avatar utilizator
Florina
Mesaje:515
Membru din:02 Apr 2008, 06:16
Confesiune:ortodox
Preocupări:profesor de religie
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: "Dreptul la Viata" - campanie nationala anti-avort

Mesaj necititde Florina » 05 Noi 2009, 15:43

In clasa a IX-a am scris o poezie pentru cei ce nu au fost lasati sa se nasca:

http://florina.megablog.ro/2009/09/25/fara-nume/

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: "Dreptul la Viata" - campanie nationala anti-avort

Mesaj necititde protosinghel » 08 Noi 2010, 00:14

Gianna Jessen, supravieţuitoare a avortului

Interviu video


Înapoi la “Ştiri şi anunţuri generale”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX