Este pacat să...?

Tot felul de probleme de Morală şi Spiritualitate Ortodoxă.
Discuţii pe marginea Operelor patristice, Filocalie, Pateric etc
steluta123
Mesaje:4
Membru din:04 Apr 2010, 17:17
Confesiune:ortodox
Re: Este pacat să...?

Mesaj necititde steluta123 » 04 Apr 2010, 21:00

Multumesc. Am citit materialul. Ma puteti indruma ce este de facut in cazul acesta? Va rog sa ma iertati ca am deschis acest am deschis acest subiect.

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: Este pacat să...?

Mesaj necititde Pr Haralambie » 04 Apr 2010, 21:32

georgedimoiu scrie
Hristos a Înviat
și cel puțin în această zi trebuie lăsată ura la oparte!
Adevarat ca a inviat!
Nu este ura ci discernamint si pr Petru are perfecta dreptate si o vedere dreapta.
Parinte George va propun imperios sa va corectati, mai ales ca sunteti preot si mai dati sfat si altora , foarte primejdios...
Ultima oară modificat 31 Mar 2011, 20:18 de către Pr Haralambie, modificat 1 dată în total.
Cu mult respect.

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: Este pacat să...?

Mesaj necititde Pr Haralambie » 04 Apr 2010, 22:04

steluta123 scrie
Multumesc. Am citit materialul. Ma puteti indruma ce este de facut in cazul acesta? Va rog sa ma iertati ca am deschis acest am deschis acest subiect.
Să se împărtășească de câte ori vine în țară in Biserica ortodoxa.
Să se documenteze mai bine, in Italia sunt biserici ortodoxe.
Daca este botezat ortodox ,i se face lui sfintire in chip nevazut prin rugaciunile bisericii, fiind in imposibilitate de a se impartasi,
sa plateasca liturghii unde se slujeste zilnic sa fie pomenit.
Ultima oară modificat 31 Mar 2011, 20:23 de către Pr Haralambie, modificat de 2 ori în total.
Cu mult respect.

steluta123
Mesaje:4
Membru din:04 Apr 2010, 17:17
Confesiune:ortodox

Re: Este pacat să...?

Mesaj necititde steluta123 » 04 Apr 2010, 22:10

Va multumesc mult. Este botezat ortodox si este pomenit la Sfintele Liturghii in manastire, am pomelnic dat si cu ei si ii trec si duminica cand merg la biserica. Doamne ajuta!

Petre C
Mesaje:606
Membru din:24 Noi 2008, 21:42
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Este pacat să...?

Mesaj necititde Petre C » 04 Apr 2010, 22:25

Hristos a Înviat
și cel puțin în această zi trebuie lăsată ura la oparte!

Cam emotiv mesajul... E o moda in Banat... :)
"Că de voi şi umbla în mijlocul morţii, nu mă voi teme de rele; că Tu cu mine eşti." Ps. 22,4

Petre

ellena
Mesaje:136
Membru din:31 Aug 2009, 15:04
Confesiune:ortodox

Re: Este pacat să...?

Mesaj necititde ellena » 25 Apr 2010, 21:06

Este pacat sa consumi cafea in timpul postului?Din punctul meu de vedere,cafeaua e pe acelasi loc cu alcoolul si tutunul.E ca un drog,prin efectele pe care le are asupra starii de spirit:binedispune-in cantitati moderate si duce la boli nervoase-in cantitati mari.As vrea sa mai cunosc si parerile altor persoane,insa,din perspectica crestineasca.Multumesc!
„Domnul il iubeste mult pe pacatosul care se pocaieste si il strange cu drag la pieptul Sau: „Unde ai fost copilul Meu? De multa vreme te astept!” (Sfantul Siluan)

Avatar utilizator
Florina
Mesaje:515
Membru din:02 Apr 2008, 06:16
Confesiune:ortodox
Preocupări:profesor de religie
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Este pacat să...?

Mesaj necititde Florina » 25 Apr 2010, 22:28

Eu am auzit ca și la Athos se consuma, înaintea privegherilor de toata noaptea. Nimeni nu încurajează excesul, dar din când în când avem nevoie.

ellena
Mesaje:136
Membru din:31 Aug 2009, 15:04
Confesiune:ortodox

Re: Este pacat să...?

Mesaj necititde ellena » 28 Apr 2010, 21:27

Este pacat ca o femeie sa se machieze si sa isi vopseasca parul?Daca da,de ce?
„Domnul il iubeste mult pe pacatosul care se pocaieste si il strange cu drag la pieptul Sau: „Unde ai fost copilul Meu? De multa vreme te astept!” (Sfantul Siluan)

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: Este pacat să...?

Mesaj necititde Pr Haralambie » 29 Apr 2010, 12:47

ellena scrie :
Este pacat ca o femeie sa se machieze si sa isi vopseasca parul?Daca da,de ce?
Da este pacat, pt ca este un afront la adresa lui Dumnezeu, adica ii aratam ce n-a fost El in stare sa faca, mai poate ispiti spre desfrinare.
Apoi in rug, Tatal nostru, spunem '"Facase voia Ta '' dar in realitate facem voia noastra neconforma cu voia lui Dumnezeu.
Sf Nicolae Velimirovici spunea ca , podoaba cea din afara este semnul golatatii celei din launtru.
Ultima oară modificat 31 Mar 2011, 20:26 de către Pr Haralambie, modificat 1 dată în total.
Cu mult respect.

georgedimoiu
Mesaje:144
Membru din:17 Mar 2010, 22:04
Confesiune:ortodox
Localitate:Timisoara, preot
Contact:

Re: Este pacat să...?

Mesaj necititde georgedimoiu » 29 Apr 2010, 18:45

Este păcat în funcție de ceea ce ai în cap: dacă te machezi și vobsești pentru a fi atrăgătoare și a atrage privirile și nu numai ale bărbaților, este păcat, dacă vrei să fi doar o prezență plăcută pentru cei din jur nu este păcat. Trebuie întotdeauna să evităm a ispiti pe cei din jur dar, pe de altă parte, nu suntem vinovați de gândurile necurate ale celor din jur.
Apărătoare Doamnă pentu biruinţă, mulţumim!
Vă iubesc pe toți!
Pace celor ce vin – Bucurie celor ce rămân – Binecuvântare celor ce pleacă

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Este pacat să...?

Mesaj necititde maria_andreea » 29 Apr 2010, 19:48

Este păcat în funcție de ceea ce ai în cap: dacă te machezi și vobsești pentru a fi atrăgătoare și a atrage privirile și nu numai ale bărbaților, este păcat, dacă vrei să fi doar o prezență plăcută pentru cei din jur nu este păcat.
Care este diferenţa între a" avea în gând să ispiteşti" şi "a dori să placi" ? E cam acelaşi lucru diferenţa apare în subtilitatea cu care se împlineşte acelaşi păcat, aceeaşi micime sufletescă de a plăcea oamenilor şi nu Lui Dumnezeu.
nu suntem vinovați de gândurile necurate ale celor din jur.
Nu sunt de acord. Eu cred că prin ne-purtarea noastră de grijă "se dă apă la moară" păcatului.
Ultima oară modificat 17 Feb 2012, 15:17 de către maria_andreea, modificat 1 dată în total.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

georgedimoiu
Mesaje:144
Membru din:17 Mar 2010, 22:04
Confesiune:ortodox
Localitate:Timisoara, preot
Contact:

Re: Este pacat să...?

Mesaj necititde georgedimoiu » 29 Apr 2010, 20:03

Regula este să nu ispitim cu bună știință pe cei din jur. Dacă ei văd ceea ce nu ar trebui să vadă nu este vina noastră./ EX.: o femeie frumoasă ce ar trebui să facă să se schimonosească, să-și acundă frumusețea? Dar... ea este frumoasă pentru că Dumnezeu a făcut-o așa, atunci ce facem? Ar trebui să învățăm să privim pe celălalt și să vedem în el creația lui Dumnezeu nu o sursă de plăcere. Dacă cineva privește la o femeie poftind, subliniază Mântuitorul... dar să nu uităm că Adam și Eva erau goi dar s-au rușinat abia când păcatul și-a făcut sălaj în sufletul lor. Și bărbatul și femeia sunt opera de artă a lui Dumnezeu, ce vom face cu ea? Nimic din ceea ce este a lui Dumnezeu nu trebuie ascuns. Dacă cerurile arată măreția lui Dumnezeu cu atât mai mult omul indiferent de sex. Nu este chiar așa de simplu acest subiect.
Apărătoare Doamnă pentu biruinţă, mulţumim!
Vă iubesc pe toți!
Pace celor ce vin – Bucurie celor ce rămân – Binecuvântare celor ce pleacă

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Este pacat să...?

Mesaj necititde maria_andreea » 29 Apr 2010, 21:37

ea este frumoasă pentru că Dumnezeu a făcut-o așa
... nemachiată, şi nevopsită.
Dacă ei văd ceea ce nu ar trebui să vadă nu este vina noastră.
Nu a nostră, a învoirii noastre cu gândul sulemenirii.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

ellena
Mesaje:136
Membru din:31 Aug 2009, 15:04
Confesiune:ortodox

Re: Este pacat să...?

Mesaj necititde ellena » 29 Apr 2010, 21:59

Atunci inseamna ca e pacat ca femeia sa se si penseze,epileze,sa se tunda si sa se coafeze,sa se parfumeze etc.Mie ,de exemplu mi s-a cerut la locul de munca sa ma machiez si sa ma vopsesc,pentru imaginea firmei.De fapt,mi s-a impus!Am facut-o,strict in interes de serviciu,neplacandu-mi deloc ideea in sine si cu gandul ca imediat cum voi avea ocazia, sa plec de aici.E pacat?
„Domnul il iubeste mult pe pacatosul care se pocaieste si il strange cu drag la pieptul Sau: „Unde ai fost copilul Meu? De multa vreme te astept!” (Sfantul Siluan)

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Este pacat să...?

Mesaj necititde maria_andreea » 29 Apr 2010, 22:23

Atunci inseamna ca e pacat ca femeia sa se si penseze,epileze,sa se tunda si sa se coafeze,sa se parfumeze etc
;)
De fapt,mi s-a impus!Am facut-o,strict in interes de serviciu,neplacandu-mi deloc ideea in sine si cu gandul ca imediat cum voi avea ocazia, sa plec de aici.E pacat?
Discutaţi cu duhovnicul deşi cei de mir dau cam multe dispense :( .... Din punctul meu de vedere nu este în direcţia drumului care duce la mântuire, este "o îndepărtare de la ţintă". Pentru că aşa cum motivul şefului ("pentru imaginea firmei") este penibil şi punerea în practică a cerinţei lui este absurdă şi fără temei (atât moral cât şi mai ales duhovnicesc).
Ultima oară modificat 17 Feb 2012, 15:16 de către maria_andreea, modificat 1 dată în total.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

danadoina
Mesaje:471
Membru din:01 Apr 2008, 22:26
Confesiune:ortodox

Re: Este pacat să...?

Mesaj necititde danadoina » 29 Apr 2010, 23:06

Este păcat în funcție de ceea ce ai în cap: dacă te machezi și vobsești pentru a fi atrăgătoare și a atrage privirile și nu numai ale bărbaților, este păcat, dacă vrei să fi doar o prezență plăcută pentru cei din jur nu este păcat. .........
...cine poate spune unde este granita dintre cele doua motivatii ....?

ellena scrie :
Este pacat ca o femeie sa se machieze si sa isi vopseasca parul?Daca da,de ce?
da este pacat !
-pt ca: este un afront la adresa lui Dumnezeu,adica ii aratam ce n-a fost El in stare sa faca
-poate ispiti spre desfrinare
pt ca :in rug Tatal nostru spunem '"Facase voia Ta '' dar in realitate facem voia noastra neconforma cu voia lui Dumnezeu
pt ca : insasi starea/asezarea sufleteasca este altfel decit cea care o cere Dumnezeu la femeile care se preocupa cu asa ceva,ex : sf Nicolae Velimirovici spunea ca '''podoaba cea din afara este semnul golatatii celei din launtru"
...eu cred ca aceasta este perspectiva corecta !

danadoina
Mesaje:471
Membru din:01 Apr 2008, 22:26
Confesiune:ortodox

Re: Este pacat să...?

Mesaj necititde danadoina » 29 Apr 2010, 23:21

"Frumusetea nu se cumpara, nu se negociaza: pur si simplu o ai sau nu. Orice incercare de a o imita incepe sa semene cu o simpla caricatura pe care o aduci propriului tau chip. A-ti modifica chipul incepe sa semene cu acel bal mascat la care iti pui o masca de circumstanta, cu care iesi in lume fara a fi tu insuti, fara a vrea sa fii tu insuti. Caci a te ascunde in spatele unei masti asezate dimineata de dimineata pe chipul tau, obligatoriu te va invata sa folosesti si acea dubla personalitate care caracterizeaza pe prea multi dintre noi. Fardul este un nou chip cu care vrei sa te prezinti in fata lumii; este o incercare de a fi „altfel”, de a schimba raportul tau cu ceilalti. Adica o stare de minciuna…

Mereu cautam sa placem celorlalti, mereu simtim nevoia sa iesim in evidenta. Nu are importanta cu ce risc. Trebuie ca mereu sa vedem ochii celorlalti atintiti asupra noastra, sa ne vedem mereu poftiti si invidiati chiar de ceilalti. Nu mai avem puterea sa ne cautam si sa ne judecam fiecare pe sine insusi, ci ochiul celuilalt a devenit masura vietii mele. Acelasi etalon josnic al celor multi, care obliga la o anumita talie, la o anumita inaltime, la o anumita lipsa a hainelor, care sa ascunda mai mult decat minimul necesar bunului simt. Poate ca nici macar atat.

De cum face primii pasi in viata, omul trebuie sa imite. Incepe cu papusa Barbie, care, pe an ce trece, este tot mai dezbracata si tot mai senzuala. Deci, primul etalon, primul model pentru fete; cat despre baieti, ei sunt ajutati sa isi dezvolte gustul pentru placere, pentru fetite cu fitze! Si nefericita sa fie fetita care are „blestemul” de a fi un pic mai plina, un pic mai bine facuta. Dar calvarul ei abia a inceput!

Cataloage tot mai pretentioase o invata cum sa se imbrace pentru a fi, de fapt, tot mai dezbracata. O invata ca haina nu trebuie sa ne faca, in ultima instanta, mai frumosi, ci trebuie sa „strige” dupa privirile celorlalti. Ceea ce trebuie sa se vada este corpul, trupul omenesc, care are enorma nevoie de placere. Iar haina este un adjuvant, un ajutor nepretuit. „Turma” impune copiilor nostri niste reguli prin tot felul de cataloage de moda; iar ei se supun mai mult inconstient, fiind chiar fericiti sa li se dicteze cum sa se imbrace… pentru a fi pe gustul lumii.

Vara este anotimpul in care moda scoate „carnea” pe piata; fiecare scoate la „taraba” ceea ce are mai bun. insa cine refuza acest joc risca sa fie scos din catalogul placerilor acestei lumi.

Am devenit nu oameni frumosi, ci picioare frumoase, sexy, care iti taie respiratia si demnitatea. Am devenit abdomene umblatoare, talii cu miscari provocatoare, care pur si simplu cheama pe cei doritori la placere. De mult timp fetele noastre au uitat ca ceea ce are omul unic si de neinlocuit este chipul si nicidecum picioarele. Am uitat sa privim ochii celuilalt si sa vedem chipul lui Dumnezeu in fiecare dintre noi. Dar vedem un chip care spune tot, un chip cu niste ochi din care de multa vreme a disparut Lumina lui Dumnezeu. Din nefericire ne-a intrat in reflex sa privim pe celalalt incepand cu mijlocul lui, cu talia lui.

Daca o fata a picat acest examen, nu mai are nicio sansa in randul prea modernei noastre lumi. Ne dezbracam inainte de a fi „nevoie” sa fim dezbracati. Ne aruncam inconstienti in valtoarea unor patimi rusinoase, fara a calcula consecintele acestui fapt. Ne lasam pradati de privirile celorlalti, fara a gandi ca pacatul incepe mai intai de toate cu gandul, este facut mai intai de toate in inima. Nu intelegem ca majoritatea zdrobitoare a celorlalti nu va putea sa vada eul nostru, ceea ce suntem noi de fapt, privind goliciunea noastra, ci ne va transforma in simple obiecte de placere, in „actori” ale visurilor si ale imaginatiei lor bolnave, murdare si obscene.

Dar, din pacate, majoritatea tinerelor asta doresc de fapt. Isi doresc sa fie dorite.

In acest caz nu mai putem vorbi nici macar de acea superioritate pe care ar mai avea-o omul in fata unui animal. Atata timp cat iti transformi trupul in „poligon de tragere” prin patimi de tot felul, nu va trebui sa astepti decat clipa mortii. O clipa in care acest trup va sfarsi in mod jalnic, deplorabil, intr-o frumusete apreciata doar de viermi si de un pamant care ne niveleaza pe toti, fara diferentiere.

Apoi iti voi spune in mod direct ca machiajul este o revolta la adresa lui Dumnezeu, pe Care, poate, il mai accepti ca pe Creatorul vietii tale. Nu iti place chipul pe care ti l-a daruit; consideri ca stii ceva mai mult decat El si incepi sa retusezi. Dar in mod artificial, caci omul nu poate schimba in mod natural creatia lui Dumnezeu. Si o donare o face tot din ceea ce exista deja, dintr-un dat pe care oricum nu si-l poate explica."

http://www.razbointrucuvant.ro/2009/07/ ... a-curviei/

ellena
Mesaje:136
Membru din:31 Aug 2009, 15:04
Confesiune:ortodox

Re: Este pacat să...?

Mesaj necititde ellena » 30 Apr 2010, 18:23

In mod normal,fara machiaj,ma simt o persoana normala,obisnuita.Machiata si vopsita ma simt de-a dreptul urata,artificiala.Nu am facut-o pentru a ma face placuta,pentru ca asa nu ma plac in primul rand eu.Nimic in lumea asta nu poate nici macar egala ce e natural,iar de depasit nici nu mai vorbesc.Mi s-a impus de-a dreptul,iar pentru copilul si familia mea,pentru a evita situatii mult mai grave care sa ne sminteasca pe toti,am fost nevoita sa fac un sacrificiu. E ca si cum mi-am pus o haina care nu imi place deloc si pe care abia astept sa o schimb.Dar ma intaresc cu gandul ca nu "haina" face pe om si decat aspectul fizic e mult mai important comportamentul meu crestinesc fata de ceilalti.
„Domnul il iubeste mult pe pacatosul care se pocaieste si il strange cu drag la pieptul Sau: „Unde ai fost copilul Meu? De multa vreme te astept!” (Sfantul Siluan)

ellena
Mesaje:136
Membru din:31 Aug 2009, 15:04
Confesiune:ortodox

Re: Este pacat să...?

Mesaj necititde ellena » 30 Apr 2010, 19:35

Revin cu alte intrebari:

Este pacat ca un muncitor constructor a participe la ridicarea unei discoteci sau a unui bar?
Este pacat ca o femeie de serviciu sa lucreze intr-un spital unde se fac avorturi?
Este pacat ca oamenii sa lucreze in fabici de rujuri,machiaje,parfumuri si vopsele de par?
Dar sa intre in casele rudelor si a cunoscutilor care nu duc o viata crestineasca?
Dar sa lucreze in saloane de coafura si croitorii unde se fac rochii indecente?
Dar in magazine si centre co,merciale care nu mai respecta demult duminicile ,ca zi libere,astfel incat bietii oameni sunt saraciti de Sfanta Liturghie?
Si lista ar putea continua.Deci,in societatea actuala,cand suntem inconjurati de artificial si de comercial,ce solutii raman oamenilor simpli care nu au incotro si au de a face cu toate astea,in conditiile in care au familii si copii de hranit(si uneori doi,trei copii)?

In legatura cu tendinta asta a machiajului si vopsitul parului,o consider un pacat in primul rand din cauza banilor irositi.Daca oamenii ar folosi banii pe care ii investesc in parfumuri,cosmetice etc pentru a face regulat(lunar,saptamanal etc) pachetele cu mancare pentru oamenii saraci,nu ar mai muri atatia copii de foame.
„Domnul il iubeste mult pe pacatosul care se pocaieste si il strange cu drag la pieptul Sau: „Unde ai fost copilul Meu? De multa vreme te astept!” (Sfantul Siluan)

AMaria

Re: Este pacat să...?

Mesaj necititde AMaria » 30 Apr 2010, 22:42

Revin cu alte intrebari:

Este pacat ca un muncitor constructor a participe la ridicarea unei discoteci sau a unui bar?
Este pacat ca o femeie de serviciu sa lucreze intr-un spital unde se fac avorturi?
Este pacat ca oamenii sa lucreze in fabici de rujuri,machiaje,parfumuri si vopsele de par?
Dar sa intre in casele rudelor si a cunoscutilor care nu duc o viata crestineasca?
Dar sa lucreze in saloane de coafura si croitorii unde se fac rochii indecente?
Dar in magazine si centre co,merciale care nu mai respecta demult duminicile ,ca zi libere,astfel incat bietii oameni sunt saraciti de Sfanta Liturghie?

In legatura cu tendinta asta a machiajului si vopsitul parului,o consider un pacat in primul rand din cauza banilor irositi.Daca oamenii ar folosi banii pe care ii investesc in parfumuri,cosmetice etc pentru a face regulat(lunar,saptamanal etc) pachetele cu mancare pentru oamenii saraci,nu ar mai muri atatia copii de foame.

Parerea mea:

Nu cred ca un muncitor pacatuieste daca munceste la constructia unei discoteci/bar. Daca o luam pe calea asta n-ar trebui sa lucreze nici la: constructia unui spital in care se vor face avorturi (dar se vor si salva vieti), la constructia unei banci, a unei puscarii, a unei scoli pentru ca se vor tine cursuri de sexualitate etc. ... practic nicaieri in zilele noastre. Nimic nu este rau in sine, ci folosirea care i se da. Muncitorul nu construieste o discoteca, ci o cladire. E treaba patronilor ce vor face cu ea.
Nu cred ca este pacat ca o femeie de serviciu sa lucreze intr-un spital in care se fac avorturi. Poate ca e bine sa incerce sa nu lucreze la sectia de avorturi ca sa nu riste sa fie posedata de demonii care bantuie pe-acolo, dar nu cred ca este un pacat daca nu are ce da de mancare la copii.
Idem pentru fabricile de rujuri, machiaje, etc.
Idem saloane de coafura, croitorii etc.
De ce sa nu lucreze la magazine care nu tin Duminica? Sa nu lucreze ea Duminica si sa nu CUMPERE nimic Duminica! In felul asta poate boicota comertul fara Dumnezeu.
Cu ceea ce spuneti despre machiaj si cosmetice sunt de acord, dar cu ceea ce spuneti despre vopsitul parului nu sunt 100% de acord. Cred ca aici depinde intrucatva si de motivatie. Personal imi vopsesc parul dar nu din cochetarie ci din cauza ca am albit prea repede. Din nefericire in societate suntem judecati dupa cum 'ne ingrijim' sau nu, si am constatat ca atunci cand nu imi vopseam parul, nu reuseam sa-mi rezolv problemele care necesitau contactul cu oameni din afara, decat cu foarte mare greutate. De ce? Pentru ca (cel putin aici) lumea asociaza nevopsirea parului alb la persoanele nu-foarte-batrane, cu nesimtirea, cu nepasarea, cu saracia si cu delasarea. 'Nesimtirea' atrage sila, iar sila atrage dispretul, impotrivirea, ingreunarea respectiv intarzierea raspunsurilor si a serviciilor. Drept pentru care am hotarat ca pentru o vreme este mai bine pentru mine sa evit problemele inutile (avand destule altele) prin concesia de a-mi vopsi parul intr-o culoare apropiata de cea originala... Trisez? Poate. Este aceasta solutia cea mai buna? Nu stiu. Insa stiu ca atunci cand duhovnicul mi-o va cere sau cand ma va mustra constiinta voi renunta la vopsit.


Înapoi la “MORALĂ şi SPIRITUALITATE: aspecte practice ale vieţuirii ortodoxe”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 53 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron