Binecuvantarea roadelor noi

Tot ce e legat de domeniile de mai sus...
Avatar utilizator
IEREU
Mesaje:175
Membru din:10 Mar 2010, 21:23
Confesiune:ortodox
Preocupări:muzică corală, profesor de religie
Localitate:Republica Moldova
Binecuvantarea roadelor noi

Mesaj necititde IEREU » 20 Iul 2010, 18:38

Este vorba despre binecuvantarea strugurilor, dar si a merelor etc. De cand au aparut in molitfelnic? De unde isi au izvorul? Cine a compus aceste rugaciuni? Este o tema actuala, mai ales vara. Deja multe mere, prasade s-au copt...
"Cele ce ochiul n-a văzut şi urechea n-a auzit, şi la inima omului nu s-au suit, pe acestea le-a gătit Dumnezeu celor ce-L iubesc pe El" (1Cor.2,9)

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Binecuvantarea roadelor noi

Mesaj necititde protosinghel » 20 Iul 2010, 20:50

Ideea este de a aduce prima roadă lui Dumnezeu, ca mulţumire.
Iar sărbătorile la care este fixat momentul binecuvântării acestor roade, aşa ar fi normal, trebuie fixat în funcţie de ţară şi clima ei.
Aceste rugăciuni sunt de o dată mai recentă, din sec. 17 încoace...

Avatar utilizator
IEREU
Mesaje:175
Membru din:10 Mar 2010, 21:23
Confesiune:ortodox
Preocupări:muzică corală, profesor de religie
Localitate:Republica Moldova

Re: Binecuvantarea roadelor noi

Mesaj necititde IEREU » 20 Iul 2010, 21:25

Mai am o nedumerire vs de acest subiect. De ce este trecut in cartea de marturisire a pacatelor, ca daca mananci mai inainte mere de 2 august (Sf.Proor.Ilie), este pacat? Unde a luat fiinta aceasta porunca, ca presupun in vreo manastire? Nu consider normal ca pana in sec 17 nu era pacat, iar dupa, este pacat. Este vre-un canon care are aceasta referinta?
"Cele ce ochiul n-a văzut şi urechea n-a auzit, şi la inima omului nu s-au suit, pe acestea le-a gătit Dumnezeu celor ce-L iubesc pe El" (1Cor.2,9)

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: Binecuvantarea roadelor noi

Mesaj necititde Pr Haralambie » 20 Iul 2010, 21:41

Mai am o nedumerire vs de acest subiect. De ce este trecut in cartea de marturisire a pacatelor, ca daca mananci mai inainte mere de 2 august (Sf.Proor.Ilie), este pacat? Unde a luat fiinta aceasta porunca, ca presupun in vreo manastire? Nu consider normal ca pana in sec 17 nu era pacat, iar dupa, este pacat. Este vre-un canon care are aceasta referinta?
in ce carte scrie?
Cu mult respect.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Binecuvantarea roadelor noi

Mesaj necititde protosinghel » 21 Iul 2010, 19:27

Mai am o nedumerire vs de acest subiect. De ce este trecut in cartea de marturisire a pacatelor, ca daca mananci mai inainte mere de 2 august (Sf.Proor.Ilie), este pacat? Unde a luat fiinta aceasta porunca, ca presupun in vreo manastire? Nu consider normal ca pana in sec 17 nu era pacat, iar dupa, este pacat. Este vre-un canon care are aceasta referinta?
in ce carte scrie?
Nu contează în ce carte scrie. Greşesc cei care nu ard aceste cărţi înainte de a le citi.
Prin formularele noastre de spovedanie există scrie o serie întreagă de prostii.
Eu anul ăsta deja am mâncat mere şi struguri. Înainte de a le gusta am spus "Mulţumesc, Doamne pentru această roadă nouă" şi am împărţit darul cu cei din jur.
Nu mă mustră conştiinţa absolut deloc.

hodor cristiuc
Mesaje:86
Membru din:30 Mai 2010, 21:26
Confesiune:ortodox
Localitate:Dorna

Re: Binecuvantarea roadelor noi

Mesaj necititde hodor cristiuc » 21 Iul 2010, 21:40

Daca puteti,spuneti-mi si mie cu a cui binecuvantare si raspundere,pot fi facute formulare de spovedanie
nu totdeauna, intru totul cu invatatura ortodoxa? Multumesc.
Ultima oară modificat 22 Iul 2010, 21:53 de către hodor cristiuc, modificat 1 dată în total.

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: Binecuvantarea roadelor noi

Mesaj necititde Pr Haralambie » 22 Iul 2010, 14:28

Mai am o nedumerire vs de acest subiect. De ce este trecut in cartea de marturisire a pacatelor, ca daca mananci mai inainte mere de 2 august (Sf.Proor.Ilie), este pacat? Unde a luat fiinta aceasta porunca, ca presupun in vreo manastire? Nu consider normal ca pana in sec 17 nu era pacat, iar dupa, este pacat. Este vre-un canon care are aceasta referinta?
In ce carte scrie?
Nu contează în ce carte scrie. Greşesc cei care nu ard aceste cărţi înainte de a le citi.
Prin formularele noastre de spovedanie există scrie o serie întreagă de prostii.
Eu anul ăsta deja am mâncat mere şi struguri. Înainte de a le gusta am spus "Mulţumesc, Doamne pentru această roadă nouă" şi am împărţit darul cu cei din jur.
Nu mă mustră conştiinţa absolut deloc.
Eu nici nu ma gindeam la mustrari de constiinta pt ca in zona la noi faptul acesta nu e cunoscut, dar am intrebat pt ca e o noutate si pt mine si nu dispretuiesc ceva pina nu cunosc bine.
Eu cred ca acest fapt are radacini adinci in traditie si chiar biblice ale VT , cind se aducea Lui Dumnezeu pirga din roade(Levetic c 27 v 30;Deuteronom Cap 26),preluata in NT ca un fel de ''prisos al dreptatii '', in comparatii cu cei din vechime , adica, facindu-se in fiecare an. Dar cu timpul dintr o virtute sa transformat intr-o prostie, cind n-a mai avut cine sa o inteleaga si sa o explice.
Prostie mi-se pare, cind aceasta recomandare s-a transforme intr o interdictie aplicata tuturor, pe cind recomandarea a fost data pt cei ce ofera darul Lui Dumnezeu.

Prostie mi-se pare, fixare timpului (2 august) fara o explicatie anume, dar care cred, este in raport de coacerea merelor care cam pe atunci este timpul lor. Insa fiecare fel de fructe are timpul lui si se considera pirga buna de adus cind s-a ajuns la maturitate(coacerea) ,nu primul rod.

Practicarea sau nepracticarea acestui fapt, cred ca trebuie pus aproape in acelasi raport de intelegere ca fecioria si casatoria:Bine este fecioarei sa se marite, dar mai bine este sa ramina asa.
Bine este pt cei care au aceasta posibilitate(gradini, fructe, etc)sa nu aiba nici un fel de obligatie (constringere a constiintei) din acest punct de vedere, dar mai bine este daca tin cont si de acest fapt, sa ofere mai intii Lui Dumnezeu pirga roadelor, ostenelilor lor . Daca mai intii, bineinteles ,viata lor este curata.

Nu este un pacat asa de mare, cine nu face asa ,dar cine o practica este o virtute, pt ca si prin aceste marunte fapte noi intarim si sfintim zi de zi legatura noastra cu Dumnezeu.
A te infrina pt Dumnezeu si a nu gusta dintr-un anumit fel de rod inainte de ai oferi Lui ,este un semn /davada a dragostei, pe care , cred, Dumnezeu nu o va lasa nerasplatita.
Asa cum observam din continutul rugaciunii, cind se aduce pirga de poame, in care scrie: Stapine Doamne, Dumnezeul nostru, Cel ce ai poruncit fiecaruia dintre noi sa-Ti aducem tie, dupa putinta, ale Tale din ale Tale; Care daruesti ca rasplatire pt aceasta bunatatile Tale cele vesnice; Cel ce cu buna placere ai primit darul cel dupa putere al vaduvei, primeste cele ce s-au adus acum de robul tau (N) si-l invredniceste ca acestea sa fie socotite in vistieriile Tale cele vesnice, iar lui daruindu-i inbelsugata desfatare a bunatatilor Tale din acesta lume, impreuna cu toate cele ce-i sunt de folos.

Deci ce observam? Rasplata vesnica si binecuvintere si in acesta viata, pt ca printr-un mic dar se binecuvinteza tot intregul, dupa cum spune Sf Nicodim Aghioritul intr-o scriere de a sa, Si ce mai observam ? Ca este totusi o porunca...de unde rezulta ideea ca neinplinirea ei este totusi un pacat.

Dar parerea mea este ca, acesta este un fapt care nu se impune si nici macar nu se recomanda pt a nu da prilej de poticnire si cirtire ,dar daca tot veni vorba despre el, e bine de stiut cam si ce fel de obligatii mai avem noi fata de Dumnezeu.
Intelegerea asta mi-a venit in minte, daca stie cineva mai bine il rog sa ma lamuresca si pe mine.
Ultima oară modificat 31 Mar 2011, 20:54 de către Pr Haralambie, modificat de 2 ori în total.
Cu mult respect.

Avatar utilizator
IEREU
Mesaje:175
Membru din:10 Mar 2010, 21:23
Confesiune:ortodox
Preocupări:muzică corală, profesor de religie
Localitate:Republica Moldova

Re: Binecuvantarea roadelor noi

Mesaj necititde IEREU » 30 Iul 2010, 09:10

Bunica mea mergea pe jos 5 km pana la biserica din satul vecin, prin anii '80, cand maojoritatea bisericilor erau inchise. La acest subiect ea asa ma indruma: "prima roada trebuie s-o aduci la biserica sau trebue sa dai de pomana si apoi sa mananci si tu".
"Cele ce ochiul n-a văzut şi urechea n-a auzit, şi la inima omului nu s-au suit, pe acestea le-a gătit Dumnezeu celor ce-L iubesc pe El" (1Cor.2,9)


Înapoi la “CANOANE şi REGULI BISERICEŞTI”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX