Cum ne alegem sfintii ocrotitori?

Învăţătura de credinţă ortodoxă pt "începători" şi "avansaţi"
Avatar utilizator
serghie
Mesaje:5
Membru din:05 Apr 2008, 23:28
Cum ne alegem sfintii ocrotitori?

Mesaj necititde serghie » 24 Mai 2008, 09:33

Uneori, simtim ca unii sfinti ne asculta rugaciunile imediat, altii mai tarziu, altii deloc.

Oare faptul ca simtim ca il iubim mai mult pe un sfant are vreo importanta? Ma refer la faptul ca simtim o afinitate mai mare pt el.

Daca v-ati rugat de nenumarate ori unui sfant si nu ati avut vreun raspuns vizibil, considerati ca acel sfant nu a vrut sa va ajute si va rugati altui sfant pt aceeasi problema, sau considerati ca asa e mai bine?

diaconul_Catalin

Re: Cum ne alegem sfintii ocrotitori?

Mesaj necititde diaconul_Catalin » 24 Mai 2008, 10:16

Uneori, simtim ca unii sfinti ne asculta rugaciunile imediat, altii mai tarziu, altii deloc.
Simtim aiurea... sfintii nu se plictisesc in ceruri... mijlocesc pentru noi.
Daca v-ati rugat de nenumarate ori unui sfant si nu ati avut vreun raspuns vizibil, considerati ca acel sfant nu a vrut sa va ajute si va rugati altui sfant pt aceeasi problema, sau considerati ca asa e mai bine?
Trebuie inteles un lucru: raspunsul rugaciunilor noastre nu vine de la sfant... ci de la Dumnezeu. Noi ne rugam sfintilor ca celor ce au "trecere" inaintea lui Dumnezeu.
Oare faptul ca simtim ca il iubim mai mult pe un sfant are vreo importanta?
Dar oare cu ce drept facem noi diferente intre sfinti, masurandu-i si cantarindu-i? E ca si cum ai spune ca iubesti pe Dumnezeu Tatal mai mult decat pe Dumnezeu Duhul Sfant.
Raspuns la intrebarea din titlul topicului: sfintii ocrotitori sunt alesi de nasi, parinti, bunici sau mai stiu eu cine hotaraste ce nume vom purta. Nasul te numeste petrut... iar tu ai "evlavie" la sfantul Andrei... Cum poti sa-ti lepezi aparatorul si sa fugi la altul, gandind ca e mai grabnic mijlocitor decat cel caruia i-ai fost inchinat?

altcineva
Mesaje:127
Membru din:22 Mai 2008, 19:53
Confesiune:ortodox

Re: Cum ne alegem sfintii ocrotitori?

Mesaj necititde altcineva » 26 Mai 2008, 03:54


Simtim aiurea... sfintii nu se plictisesc in ceruri... mijlocesc pentru noi.

Nasul te numeste petrut... iar tu ai "evlavie" la sfantul Andrei... Cum poti sa-ti lepezi aparatorul si sa fugi la altul, gandind ca e mai grabnic mijlocitor decat cel caruia i-ai fost inchinat?
poate ai dreptate ca simtim aiurea dar, i-a omul mai usor. are o problema si asa stie sa o expuna. nu toti se ridica la nivelul asteptarilor noastre. nu toti simtim la fel.

apropo: sunt atatea cazuri in care purtatorul unui nume are evlavie (cred ca la asta se referea initiatorul topicului) la un sfant cu alt nume. e ceva rau in asta? de unde alege nasul numele finului? dupa ce criterii? numele sunt puse dupa sfinti, din cate am observat, doar daca este vreun sfant sarbatorit in perioada respectiva.
altfel o sa-l cheme "mercedes/ mercedesa" , "jose armando" , "diamantu' "s.a. :lol:
"Imparatia cerurilor este in inima voastra[...]cautati mai intai imparatia lui Dumnezeu!"

diaconul_Catalin

Re: Cum ne alegem sfintii ocrotitori?

Mesaj necititde diaconul_Catalin » 27 Mai 2008, 00:01

OFF TOPIC
poate ai dreptate ca simtim aiurea dar, i-a omul mai usor.
Nu pot sa cred ca ai ajuns sa iei apararea unui membru in discutie cu mine, de obicei e invers. Oricum, cunosc oamenii de pe forum, cunosc ce raspunsuri asteapta, si ei ma cunosc pe mine. Fara suparare... e chiar placut sa stiu ca esti "mai uman" decat ai dat prima impresie.
...de unde alege nasul numele finului? dupa ce criterii?
Acum sunt alese dupa rezonanta, probabil. In schimb, in Radauti, lipovenii obligatoriu isi pun nume la copil dupa sfantul sau sfanta praznuita in a opta zi de la nasterea pruncului.
...sunt atatea cazuri in care purtatorul unui nume are evlavie la un sfant cu alt nume. e ceva rau in asta?
Dau atatea exemple in discutiile cu tine, si multi nu le accepta, asa ca sper sa intelegi ce vreau sa spun: e ca si cand ai nevoie de ajutor si mergi la un prieten si nu la mama sau la tata... oare ei cum se simt? Cred ca ceva de genul acesta simte sfantul al carui nume il porti atunci cand tu ai "evlavie" la alt sfant. (Cam fortata comparatie, dar sper sa se inteleaga ideea). Iarasi intreb: oare cu ce drept facem noi diferente intre sfinti, masurandu-i si cantarindu-i?

altcineva
Mesaje:127
Membru din:22 Mai 2008, 19:53
Confesiune:ortodox

Re: Cum ne alegem sfintii ocrotitori?

Mesaj necititde altcineva » 31 Mai 2008, 23:11

Cred ca ceva de genul acesta simte sfantul al carui nume il porti atunci cand tu ai "evlavie" la alt sfant. (Cam fortata comparatie, dar sper sa se inteleaga ideea). Iarasi intreb: oare cu ce drept facem noi diferente intre sfinti, masurandu-i si cantarindu-i?
1. si cu ce e vinovat omul respectiv ca are evlavie la alt sfant de vreme ce nu e el cel care si-a pus singur numele ci altii?
2. nu stiu daca facem diferente dar chestia cu evlavia la un anume sfant e pe bune orice am spune noi. sunt oameni care au evlavie la anume sfinti si poarta alt nume. cati au evlavie la sf Parascheva desii nu toti ii poarta numele? oare asta inseamna ca ii masuram gresit?
iorga spunea ca "sfintii s-ar mira acolo in ceruri sa vada ca noi aici pe pamant ii veneram". inclin sa ii dau dreptate si aici fac tirmitere la postul depe topicul cu "icoana si amuleta": daca ai credinta, orice sfant iti asculta rugaciunile deasemeni: daca ai credinta, insusi Dumnezeu iti asculta rugaciunile fara a mai fi nevoie de mijlocitori.
"Imparatia cerurilor este in inima voastra[...]cautati mai intai imparatia lui Dumnezeu!"

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: Cum ne alegem sfintii ocrotitori?

Mesaj necititde Ioan Cr » 02 Iun 2008, 14:01

iorga spunea ca "sfintii s-ar mira acolo in ceruri sa vada ca noi aici pe pamant ii veneram". inclin sa ii dau dreptate si aici fac tirmitere la postul depe topicul cu "icoana si amuleta": daca ai credinta, orice sfant iti asculta rugaciunile deasemeni: daca ai credinta, insusi Dumnezeu iti asculta rugaciunile fara a mai fi nevoie de mijlocitori.
Daca ai credinta, dar nu ai iubire, nu te asculta nimeni...
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

Mirela
Mesaje:4
Membru din:31 Mai 2008, 13:41
Confesiune:ortodox

Re: Cum ne alegem sfintii ocrotitori?

Mesaj necititde Mirela » 07 Noi 2009, 21:24

Cine îmi poate spune cine este Sfântul meu ocrotitor, dacă numele meu este Mirela?

Avatar utilizator
Administrator3
Mesaje:135
Membru din:14 Dec 2008, 14:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:ajuta la administrare
Localitate:RO

Re: Cum ne alegem sfintii ocrotitori?

Mesaj necititde Administrator3 » 08 Noi 2009, 00:29

S-ar putea spune ca numele este apropiat de Maria, asadar protectoarea celor ce poarta numele de Mirela este Pururea Fecioara Maria. Etimologic, originea acestui nume are mai multe variante printre lingvisti, dar toate duc spre aceeasi protectoare: de la frantuzescul Mireille, provenit de la verbul latin mirari, avand semnificatia de "minunata, deosebita"; minunata este Maica Domnului intre sfintii lui Dumnezeu, minunata si deosebita este zamislirea lui Hristos de la Duhul Sfant in pantecele Fecioarei si asemenea este nasterea Mantuitorului, nastere ce nu a stricat pecetile fecioriei fiicei lui David. In limba (sau dialectul) provensala mirar inseamna a admira; cui se cuvine admiratie mai mare decat Maicii lui Dumnezeu?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Cum ne alegem sfintii ocrotitori?

Mesaj necititde protosinghel » 08 Noi 2009, 12:29

Bravo "Administratorului".

Mirela
Mesaje:4
Membru din:31 Mai 2008, 13:41
Confesiune:ortodox

Re: Cum ne alegem sfintii ocrotitori?

Mesaj necititde Mirela » 10 Noi 2009, 17:47

Minunat răspuns! :) Mulţumesc "Administratorului"! :)

Avatar utilizator
Florina
Mesaje:515
Membru din:02 Apr 2008, 06:16
Confesiune:ortodox
Preocupări:profesor de religie
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Cum ne alegem sfintii ocrotitori?

Mesaj necititde Florina » 10 Noi 2009, 22:05

Nu ştiu dacă noi ne alegem sfinţii ocrotitori sau ei ne aleg pe noi.
Un exemplu: m-am rugat mai multor sfinţi în diferite situaţii, şi cel care am simţit că mi-a ajutat MEREU şi IMEDIAT a fost Sfântul Mare Mucenic Mina (nu are legătură cu faptul că este pomenit mâine). Când eram mică, mi-au ajutat şi mulţi alţi sfinţi, dar Sfântul Mina m-a ajutat şi mă ajută constant. Aşadar, şi acum mă rog mai multor sfinţi, dar primul şi cel care îmi răspunde mereu fiind Sfântul Mina, îl consider sfântul şi ocrotitorul meu.

Petrus

Re: Cum ne alegem sfintii ocrotitori?

Mesaj necititde Petrus » 02 Apr 2010, 06:07

Uneori, simtim ca unii sfinti ne asculta rugaciunile imediat, altii mai tarziu, altii deloc.

Oare faptul ca simtim ca il iubim mai mult pe un sfant are vreo importanta? Ma refer la faptul ca simtim o afinitate mai mare pt el.

Daca v-ati rugat de nenumarate ori unui sfant si nu ati avut vreun raspuns vizibil, considerati ca acel sfant nu a vrut sa va ajute si va rugati altui sfant pt aceeasi problema, sau considerati ca asa e mai bine?
Te referi la sfintii care traiesc sau la cei care au murit?

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Cum ne alegem sfintii ocrotitori?

Mesaj necititde electric77 » 04 Oct 2010, 17:42

alegeti-L pe Isus si mergeti astfel la sigur !

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Cum ne alegem sfintii ocrotitori?

Mesaj necititde IOACHIM » 05 Oct 2010, 00:48

alegeti-L pe Isus si mergeti astfel la sigur !
Pai noi aici vorbim de sfinti tocmai pt. ca ei l-au ales deja pe Hristos (si nu doar formal, cu buzele). Stai linistit ca nu-i pune nimeni pe sfinti IN LOCUL lui Hristos. mai ales ca EL locuieste in sfinti, casnicii si prietenii Sai.

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Cum ne alegem sfintii ocrotitori?

Mesaj necititde electric77 » 05 Oct 2010, 16:48

Pai noi aici vorbim de sfinti tocmai pt. ca ei l-au ales deja pe Hristos (si nu doar formal, cu buzele). Stai linistit ca nu-i pune nimeni pe sfinti IN LOCUL lui Hristos. mai ales ca EL locuieste in sfinti, casnicii si prietenii Sai.
Corect, dar nu e voie sa invoci mortii, oricat de sfinti au fost.

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Cum ne alegem sfintii ocrotitori?

Mesaj necititde IOACHIM » 05 Oct 2010, 21:41

Pai noi aici vorbim de sfinti tocmai pt. ca ei l-au ales deja pe Hristos (si nu doar formal, cu buzele). Stai linistit ca nu-i pune nimeni pe sfinti IN LOCUL lui Hristos. mai ales ca EL locuieste in sfinti, casnicii si prietenii Sai.
Corect, dar nu e voie sa invoci mortii, oricat de sfinti au fost.
Da` cine e viu si cine e mort? Ai impresia ca noi suntem mai vii decat sfintii (care au murit)? Ce sa-ti fac eu daca pt. tine moartea inseamna doar trup inert si se opreste totul la mormant!!!!
Sfintii sunt vii si sufletele lor sunt in mana lui Dumnezeu.. Asta e... si dupa moarte, sfintii sunt madulare vii in Imparatia lui Dumnezeu Matei 22, 32 ; Efeseni 1, 23, Efes. 4, 4; 5, 30.
Tu n-ai auzit ce spune apostolul catre efeseni? Sfintii sunt pururea ai lui Dumnezeu:
Efeseni 2, 19. Deci, dar, nu mai sunteţi străini şi locuitori vremelnici, ci sunteţi împreună cetăţeni cu sfinţii şi casnici ai lui Dumnezeu,

da` ia vezi la Apoc. 5, 8 ; iesire 32, 31... ier. 15, 1... Zah. 1, 12 ....... Filip. 1, 4


iti mai dau... despre morti?

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Cum ne alegem sfintii ocrotitori?

Mesaj necititde electric77 » 06 Oct 2010, 16:53

Mortii drepti sunt in mana lui Dumnezeu, dar inca nu au ajuns in Cer, acest lucru se va intampla la Rapire, cand vom primii cu totii trupuri noi ceresti glorificate. Amintiti-va ce spune Pavel:

1 Tesaloniceni 4:15  Iată, în adevăr, ce vă spunem, prin Cuvântul Domnului: noi cei vii, care vom rămânea până la venirea Domnului, nu vom lua-o înaintea celor adormiţi.
16  Căci însuşi Domnul, cu un strigăt, cu glasul unui arhanghel şi cu trâmbiţa lui Dumnezeu, Se va pogorî din cer şi întâi vor învia cei morţi în Hristos.
17  Apoi, noi cei vii, care vom fi rămas, vom fi răpiţi toţi împreună cu ei, în nori, ca să întâmpinăm pe Domnul în văzduh; şi astfel vom fi totdeauna cu Domnul.


de aici rezulta cat se poate de clar ca dupa momentul mortii, cel mort nu se duce la Dumnezeu si rapirea la Dumnezeu se va face impreuna cu cei vii din timpul respectiv.

tot Pavel explica:

1 Corinteni 15:51  Iată, vă spun o taină: nu vom adormi toţi, dar toţi vom fi schimbaţi,
52  într-o clipă, într-o clipeală din ochi, la cea din urmă trâmbiţă. Trâmbiţa va suna, morţii vor învia nesupuşi putrezirii şi noi vom fi schimbaţi.
53  Căci trebuie ca trupul acesta, supus putrezirii, să se îmbrace în neputrezire şi trupul acesta muritor să se îmbrace în nemurire.


cand va avea loc Invierea? cand vom fi schimbati ? la sunetul ultimei trambite. Asta e in viitor. Pana atunci nu putem sa ajungem in Ceruri, neavand trupul cel nou, ceresc. Iar schimbarea se va face cand ingerul va suna din ultima trambita.

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Cum ne alegem sfintii ocrotitori?

Mesaj necititde IOACHIM » 06 Oct 2010, 22:21

- Da meseriasule... da` aia e altceva. Zici si tu singur ca, citez: Mortii drepti sunt in mana lui Dumnezeu - pai ce inseamna asta? Tu ce intelegi prin asa ceva? ce inseamna sa fii cu Dumnezeu sau in mana Lui? Da` tu ce crezi ca s-a intamplat cu Maica Domnului, cu apostolii, cu talharul? ASTAZI vei fi cu Mine in rai! ADICA L-au cunoscut pe Dumnezeu chiar si aici, in lumea asta pacatoasa, si DINCOLO... nu? Gata.... la somn cu voi. :lol:

- Da] mai bine ia tu de-aici citatul intreg si te lamuresti singurel:
Epistola întâia către Tesaloniceni a Sfântului Apostol Pavel
Capitolul 4

13. Fraţilor, despre cei ce au adormit, nu voim să fiţi în neştiinţă, ca să nu vă întristaţi, ca ceilalţi, care nu au nădejde,
14. Pentru că de credem că Iisus a murit şi a înviat, tot aşa (credem) că Dumnezeu, pe cei adormiţi întru Iisus, îi va aduce împreună cu El.
15. Căci aceasta vă spunem, după cuvântul Domnului, că noi cei vii, care vom fi rămas până la venirea Domnului, nu vom lua înainte celor adormiţi,
16. Pentru că Însuşi Domnul, întru poruncă, la glasul arhanghelului şi întru trâmbiţa lui Dumnezeu, Se va pogorî din cer, şi cei morţi întru Hristos vor învia întâi,
17. După aceea, noi cei vii, care vom fi rămas, vom fi răpiţi, împreună cu ei, în nori, ca să întâmpinăm pe Domnul în văzduh, şi aşa pururea vom fi cu Domnul.
18. De aceea, mângâiaţi-vă unii pe alţii cu aceste cuvinte.


In textul citat de tine nu e nici un temei impotriva cinstirii sfintilor sau impotriva pomenirii la rugaciune a celor adormiti.... ci se vorbeste despre INVIEREA cea de OBSTE. Adica SFINTII si toti dreptii VOR INVIA , vor avea trupuri ale slavei etc si vor merge sa intampine pe Domnul in vazduh.


DAr despre PARUSIE vorbim daca vrei pe alt topic.

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Cum ne alegem sfintii ocrotitori?

Mesaj necititde IOACHIM » 06 Oct 2010, 22:30

1 Tesaloniceni 4:15  Iată, în adevăr, ce vă spunem, prin Cuvântul Domnului: noi cei vii, care vom rămânea până la venirea Domnului, nu vom lua-o înaintea celor adormiţi.
16  Căci însuşi Domnul, cu un strigăt, cu glasul unui arhanghel şi cu trâmbiţa lui Dumnezeu, Se va pogorî din cer şi întâi vor învia cei morţi în Hristos.
17  Apoi, noi cei vii, care vom fi rămas, vom fi răpiţi toţi împreună cu ei, în nori, ca să întâmpinăm pe Domnul în văzduh; şi astfel vom fi totdeauna cu Domnul.


de aici rezulta cat se poate de clar ca dupa momentul mortii, cel mort nu se duce la Dumnezeu si rapirea la Dumnezeu se va face impreuna cu cei vii din timpul respectiv.
Nu rezulta deloc asa ceva; Rezulta ca cei morti in Hristos (sfintii, dreptii) vor invia intai, adica sufletele lor se vor intoarce in trup, dar un trup preschimbat, un trup al slavei. de unde se vor intoarce sufletele astea ale dreptilor? Se vor trezi din somn? Da` n-ai zis tu ca erau pana oleaca mai inainte in MANA lui DUMNEZEU? Da` a fost oare mincinos Hristos cand a zis apostolilor - Si iata eu sunt cu voi PURUREA, pana la sfarsitul veacului AMIN????
tot Pavel explica:1 Corinteni 15:51  Iată, vă spun o taină: nu vom adormi toţi, dar toţi vom fi schimbaţi,
52  într-o clipă, într-o clipeală din ochi, la cea din urmă trâmbiţă. Trâmbiţa va suna, morţii vor învia nesupuşi putrezirii şi noi vom fi schimbaţi.
53  Căci trebuie ca trupul acesta, supus putrezirii, să se îmbrace în neputrezire şi trupul acesta muritor să se îmbrace în nemurire.


cand va avea loc Invierea? cand vom fi schimbati ? la sunetul ultimei trambite. Asta e in viitor. Pana atunci nu putem sa ajungem in Ceruri, neavand trupul cel nou, ceresc. Iar schimbarea se va face cand ingerul va suna din ultima trambita.
Aaaaaaaaaa, deci de aia nu putem ajunge in ceruri? :) :D :lol: Ca nu avem trupurile ceresti? D

Doamne apara si pazeste!

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Cum ne alegem sfintii ocrotitori?

Mesaj necititde electric77 » 09 Oct 2010, 12:43


Aaaaaaaaaa, deci de aia nu putem ajunge in ceruri? :) :D :lol: Ca nu avem trupurile ceresti? D

Doamne apara si pazeste!
Doriti sa va aduc dovezi ca inca nu s-a suit nimeni in Cer?

Ioan 3:13  Nimeni nu s-a suit în cer, în afară de Cel ce s-a pogorât din cer, adică Fiul omului, care este în cer.

Ioan 3:13  Şi nimeni nu s-a suit în cer, decât Cel ce S-a coborât din cer, Fiul Omului, Care este în cer.

Faptele Apostolilor 2:34  Căci David nu s-a suit la ceruri, dar el a zis: "Zis-a Domnul Domnului meu: Şezi de-a dreapta Mea,


Înapoi la “DOGMATICĂ şi CATEHISM”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron