Adevărul şi Biserica adevărată

Învăţătura de credinţă ortodoxă pt "începători" şi "avansaţi"
Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox
Re: Adevărul şi Biserica adevărată

Mesaj necititde IOACHIM » 05 Oct 2010, 18:41


TE ajut eu sa fii fericit. Da , evident ca mai exista. Este Biserica Ortodoxa !
am nevoie de argumente.
te cred... desi e oarecum discutabil. dar daca te intereseaza aspectul rational-intelectualist al credintei... si ai nevoie de dovezi.... ce dovezi sa-ti aducem? = Scripturistice? Le ai la indemana- doar ca trebuie sa intelegi/interpretezi Scriptura nu dupa capul/mintea ta ci in duhul Bisericiii.
= Istorice? E plina lumea intreaga, numa` ca e nevoie de mai mult decat un simplu search.
= dogmatice? hehe... suntem si aici blindati.. ca a lucrat Duhul Sfant in Biserica si avem ce studia
etc
mai da un search pe forum si vezi raspunsurile deja date la unele intrebari. Urmareste mai ales rasp. protosinghel, Ioan Cr, Cosmin si altii.

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Adevărul şi Biserica adevărată

Mesaj necititde IOACHIM » 05 Oct 2010, 18:43

argumente si dovezi noi iti aducem... dar le primesti? Atsa e problema.

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Adevărul şi Biserica adevărată

Mesaj necititde electric77 » 05 Oct 2010, 18:46

mai da un search pe forum si vezi raspunsurile deja date la unele intrebari. Urmareste mai ales rasp. protosinghel, Ioan Cr, Cosmin si altii.

Domnule, nu intelepciunea Cuvantului pe care domnul Protosinghel o are si Ioan Cr, Cosmin si altii, eu vreau sa vad Puterea pe care o au.
Iata ce zicea Pavel:
1 Corinteni 4:19  Dar dacă va voi Domnul, voi veni în curând la voi şi atunci voi vedea nu vorbele, ci puterea celor ce s-au îngâmfat.

deci nu vorbe! ci PUTERE! asta trebuie sa faca dovada cei care sunt ai lui Cristos.
Eu sunt crestin pavelian, si nu pot da la o parte ce scrie Pavel, pentru a adopta invataturile nu stiu cui.
argumente si dovezi noi iti aducem... dar le primesti? Atsa e problema.
exact asta pot spune si eu!

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Adevărul şi Biserica adevărată

Mesaj necititde IOACHIM » 05 Oct 2010, 18:59

pai du-te la protosinghel la manastire si vezi PUTERE. faceti impreuna... ca pe vremea lu` ILIE o binecuvantare/sfintire a apei daca vrei sa vezi minuni. Poftim putere - si inca putere de sus. Du-te la el sau la orice preot si (daca te caiesti si devii fiu al Bisericii) vei primi iertare de pacate. tu poti sa faci la fel? (mentionez ca nu omul... ci Domnul lucreaza, dar prin mana omului, caruia ii da El putere si pe care il cheama EL - tu esti chemat sau ai putere sa faci acestea?)

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Adevărul şi Biserica adevărată

Mesaj necititde IOACHIM » 05 Oct 2010, 19:01

da` puterea se manifesta si prin smerenie, daca nu stiai. Vezi pe Insusi Hristos Mantuitorul... sau atatia sfinti (chiar apostolii); ce, nu aveau putere sa scape de chinuri?
Eu cred ca e gresita punerea problemei asa, sau nu neaparat gresita dar prea fortata.

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Adevărul şi Biserica adevărată

Mesaj necititde electric77 » 05 Oct 2010, 19:04

pai du-te la protosinghel la manastire si vezi PUTERE. faceti impreuna... ca pe vremea lu` ILIE o binecuvantare/sfintire a apei daca vrei sa vezi minuni.
Domnule, dar am avut unele discutii cu domnul Protosinghel si mi-a spus franc in fatza ca nu e treaba calugarilor sa exorcizeze ca asta e treaba preotilor, ca vindecari nu se mai fac, nici prorocie, adica un mesaj de la Dumnezeu pentru zidire, incurajare, mangaiere. Pentru ce sa ma duc acolo? Care sunt rezultatele? Vreau rezultate, vreau ceva palpabil. Duhul Sfant nu e mambo jambo, hopa mitica, aici e, aici nu e, si in definitiv ce s-a intamplat? cu ce ai ramas? cu nimic. Exact asa fac proorocii penticostali, daca ati avut ocazia sa vorbiti cu unul, proorocesc frumos, mult, poetic chiar, dar la sfarsit te intrebi:"ce mi-a zis?". Dumnezeu zideste intotdeauna si face bine, vindeca etc.

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Adevărul şi Biserica adevărată

Mesaj necititde IOACHIM » 05 Oct 2010, 20:21

pai du-te la protosinghel la manastire si vezi PUTERE. faceti impreuna... ca pe vremea lu` ILIE o binecuvantare/sfintire a apei daca vrei sa vezi minuni.
Domnule, dar am avut unele discutii cu domnul Protosinghel si mi-a spus franc in fatza ca nu e treaba calugarilor sa exorcizeze ca asta e treaba preotilor, ca vindecari nu se mai fac, nici prorocie, adica un mesaj de la Dumnezeu pentru zidire, incurajare, mangaiere. Pentru ce sa ma duc acolo? Care sunt rezultatele? Vreau rezultate, vreau ceva palpabil. Duhul Sfant nu e mambo jambo, hopa mitica, aici e, aici nu e, si in definitiv ce s-a intamplat? cu ce ai ramas? cu nimic. Exact asa fac proorocii penticostali, daca ati avut ocazia sa vorbiti cu unul, proorocesc frumos, mult, poetic chiar, dar la sfarsit te intrebi:"ce mi-a zis?". Dumnezeu zideste intotdeauna si face bine, vindeca etc.
Eu iti spuneam ca pt, cel credincios nu e nevoie de PALPABIL. A pipait o data (despartit, nu legat ), candva, TOMA si pt noi si e de ajuns. Deci nu asta trebuie sa cauti- sau daca totusi cauti, pai nu urmari spectaculosul (ca astia fac doar SHOW, spectacol) ci vezi cum asa... intru smerenie, unii fac minuni (nu la oordinea zilei, nu cu surle si trambite, ci in taina). La urma urmei tre` sa ai si organul cu care sa percepi minunea... altfel ochi au si nu vad.. urechi si nu aud. Da` ce... crezi ca toti au auzit glasul Tatalui la Botez? Sau toti au vazut Duhul ca un porumbel??? Da` de ce pe Tabor ia doar 3 apostoli? Da` de ce in casa lui iair la fel, primeste doar cativa? Pai nu e pt. ochii oricui.
- da` te intreb iarasi, ca sa-ti raspunzi singur ce/cum e cu minunile: ce-au facu locuitorii din tinutul gherghesenilor cand au vazut (unii pe viu/LIVE, altii indirect) minunea vindecarii/exorcizarii ? PAi tu ce ceri?

Protosinghel ti-a raspuns f. corect ca darurile (unele din ele) au incetat. CLAR. EVIDENT. S-a mai discutat despre asta. Dar tot el a mai spus, ceteste si din articolele lui, ca daca... Eu sunt cu voi in toate veacurile pana la sfarsitul veacurilor... (si despre Biserica: Portile iadului nu o vor birui pe ea... si multe altele), atunci Duhul e prezent si lucreaza in Biserica; si toate lucrarile LUI sunt taine, sunt minuni. Eu iti dadeam cateva exemple uzuale - cum ar fi sfintirea apei. Accepta provocarea cu aghiaza si atunci ai sa ai si ceva palpabil.

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Adevărul şi Biserica adevărată

Mesaj necititde electric77 » 06 Oct 2010, 16:59


Protosinghel ti-a raspuns f. corect ca darurile (unele din ele) au incetat. CLAR. EVIDENT. .
Nu avem niciun argument in aceasta directie.

Eu aduc 4 argumente in favoarea valabilitatii tuturor darurilor, inclusiv limbi si proorocie:

8 Dragostea nu va pieri niciodată. Proorociile se vor sfârşi; limbile vor înceta; cunoştinţa va avea sfârşit.
9 Căci cunoaştem în parte, şi proorocim în parte;
10 dar când va veni ce este desăvârşit, acest „în parte” se va sfârşi.
11 Când eram copil, vorbeam ca un copil, simţeam ca un copil, gândeam ca un copil; când m-am făcut om mare, am lepădat ce era copilăresc.
12 Acum, vedem ca într-o oglindă, în chip întunecos; dar atunci, vom vedea faţă în faţă. Acum, cunosc în parte; dar atunci, voi cunoaşte deplin, aşa cum am fost şi eu cunoscut pe deplin.


Deci prorociile si limbile si cunostinta vor exista pana va veni seea ce este desavarsit.
Am doua intrebari:
1. A incetat cunostinta?
2. Cand vom cunoaste deplin lucrurile?



Un alt argument este ce se spune la: 1Corinteni 1:5-7 unde se arata ca Pavel credea ca darurile vor fi pana la aratarea Domnului.
5 Căci în El aţi fost îmbogăţiţi în toate privinţele, cu orice vorbire şi cu orice cunoştinţă.
6 În felul acesta mărturia despre Hristos a fost bine întărită în mijlocul vostru;
7 aşa că nu duceţi lipsă de nici un fel de dar, în aşteptarea arătării Domnului nostru Isus Hristos.

Argumentul cheie este: "nu duceţi lipsă de nici un fel de dar, în aşteptarea arătării Domnului" deci gandirea lui Pavel inspirata nu prevedea o intrerupere a darurilor pana la aratarea Domnului Isus.


Al treilea argument este ceea ce se spune la Efeseni 4:11-13: 11 "Şi El a dat pe unii apostoli; pe alţii, prooroci; pe alţii, evanghelişti; pe alţii, păstori şi învăţători,
12 pentru desăvârşirea sfinţilor, în vederea lucrării de slujire, pentru zidirea trupului lui Hristos,
13 până vom ajunge toţi la unirea credinţei şi a cunoştinţei Fiului lui Dumnezeu, la starea de om mare, la înălţimea staturii plinătăţii lui Hristos;"

Am ajuns toti in prezent la "unirea credinţei şi a cunoştinţei Fiului lui Dumnezeu, la starea de om mare, la inaltimea staturii plinatatii lui Hristos;" ? Daca nu, atunci inseamna ca mai exista si in prezent: apostoli, profeti, evanghelisti, etc.

Un al patrulea argument este Ioan 14:12,13: " Adevărat, adevărat, vă spun, că cine crede în Mine, va face şi el lucrările pe care le fac Eu; ba încă va face altele şi mai mari decât acestea; pentru că Eu mă duc la Tatăl:
13 şi ori ce veţi cere în Numele Meu, voi face, pentru ca Tatăl să fie proslăvit în Fiul."

Deci noi prin credinta putem face lucrarile lui Isus, nu lucrarea la singular (lucrarea de predicare, sa zicem) ci "lucrarile" la plural, care implica semne si minuni.

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Adevărul şi Biserica adevărată

Mesaj necititde IOACHIM » 06 Oct 2010, 22:39

Nu stiam ca ti-ai propus sa faci un expozeu al traditiei omenesti dupa care te ghidezi (in cazul asta unde e duhul?). Nu ti-a cerut nimeni argumente in favoarea valabilitatii tuturor darurilor, inclusiv limbi si proorocie. hai sa nu batem apa in piua. Vorbim, dupa ce citesti articolele protosinghelului.

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Adevărul şi Biserica adevărată

Mesaj necititde electric77 » 07 Oct 2010, 16:16

Vorbim, dupa ce citesti articolele protosinghelului.
bine, o sa-mi fac timp si le voi citi amanuntit, nu doar sa ma uit pe ele.

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Adevărul şi Biserica adevărată

Mesaj necititde electric77 » 07 Oct 2010, 18:43

Vorbim, dupa ce citesti articolele protosinghelului.
despre referatul acesta e vorba?:

http://www.teologie.net/data/pdf/PP-ref ... aditia.pdf

ca sa nu citesc altceva.

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Adevărul şi Biserica adevărată

Mesaj necititde IOACHIM » 07 Oct 2010, 21:04

Vorbim, dupa ce citesti articolele protosinghelului.
despre referatul acesta e vorba?:

http://www.teologie.net/data/pdf/PP-ref ... aditia.pdf

ca sa nu citesc altceva.
Nu mai stiu nici eu... la cat de stufos a devenit forumul si lacate articole are protosinghelu`... Mai bine sa-l intrebam pe el. Ziceti parinte... care era articolul/articolele?


Înapoi la “DOGMATICĂ şi CATEHISM”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 71 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX