Chinurile vesnice ale pacatosilor

Învăţătura de credinţă ortodoxă pt "începători" şi "avansaţi"
Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox
Re: Chinurile vesnice ale pacatosilor

Mesaj necititde IOACHIM » 10 Oct 2010, 15:25

Mai ceteste Scriptura si ai sa intelegi (da` nu singur si fara ajutor) ca Dumnezeu nu-si ia niciodata darul inapoi!
:lol:
asta se apropie de erezia baptista care spune ca odata mantuit, esti mantuit pentru totdeauna !

Iata invatatura corecta apostolica:1 Tesaloniceni 5:19  Nu stingeţi Duhul.1 Tesaloniceni 5:19  Duhul să nu-l stingeţi.

deci iata ca Duhul primit, poate fi stins !!!
Pai tu asta ai inteles? Mai citeste TEs. si te lamuresti singur!

Despre erezia baptista:
- pai matale confunzezi grav. De fapt ar trebui sa fiu intelegator pt. ca, tu nefiind ortodox, n-ai de unde sti toate cele... Chiar si tu singur spui ca de fapt cele 2 nu se identifica (erezia baptista cu adevarul/invatatura Bisericii) - doar ti separe tie ca se apropie. Ei bine, NU... stai linistit; n-au nimic in comun. Si tu singur... daca analizezi fara aversiune ai sa vezi ca spui acelasi lucru: Dumnezeu nu se razgandeste, este neschimbabil, imuabil. Asta inseamna ca esti baptist?

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Chinurile vesnice ale pacatosilor

Mesaj necititde electric77 » 10 Oct 2010, 17:03

. Asta inseamna ca esti baptist?
dupa modul cum ganditi lucrurile, dupa logica pe care ati aratat-o pe forum, cred ca se poate ajunge si la o astfel de concluzie :lol:

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Chinurile vesnice ale pacatosilor

Mesaj necititde IOACHIM » 10 Oct 2010, 18:14

. Asta inseamna ca esti baptist?
dupa modul cum ganditi lucrurile, dupa logica pe care ati aratat-o pe forum, cred ca se poate ajunge si la o astfel de concluzie :lol:
Da, de acord! Dar cu mentiunea ca silogismul iti aprtine iar logica ... mea. nu e a mea,e banala... logica elementara.

Silogismul (cu materialul clientului :D ):
Daca 1 si 2 = adevarate, atunci 3 = valid.
Premisa 1. Afirmatia ortodoxa: "Dumnezeu nu-si ia darul inapoi", zice Electric... se apropie de erezia baptista care spune ca odata mantuit, esti mantuit pentru totdeauna !
premisa 2. Electric este de acord ca Dumnezeu nu se razgandeste, este neschimbabil, imuabil.
Concluzia 3. Electric este baptist!
Q.E.D.
MAI E NEVOIE SA-TI SPUN CA "Dumnezeu nu-si ia darul inapoi"=Dumnezeu nu se razgandeste, este neschimbabil, imuabil?(n-am gasit semnul congruent!)

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Chinurile vesnice ale pacatosilor

Mesaj necititde electric77 » 10 Oct 2010, 18:58

Concluzia 3. Electric este baptist!
Concluzie aberanta, ca urmare a unui sofism.
Nici nu am fost vreodata intr-o adunare baptista si nici nu ma voi duce.

Am uitat de chinurile bietilor pacatosi. Mie mi-e mila de ei, dvs. nu va e mila? Pare-mi-se ca nu, daca credeti in chinul vesnic.

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Chinurile vesnice ale pacatosilor

Mesaj necititde IOACHIM » 10 Oct 2010, 19:36

Concluzia 3. Electric este baptist!
Concluzie aberanta, ca urmare a unui sofism.
Nici nu am fost vreodata intr-o adunare baptista si nici nu ma voi duce.
Am uitat de chinurile bietilor pacatosi. Mie mi-e mila de ei, dvs. nu va e mila? Pare-mi-se ca nu, daca credeti in chinul vesnic.
- omule Sofism e una.... silogism e alta. Iti recomand, pt. inceput GOOGLE!
- Nici eu n-am zis asta - faceam doar o demonstratie a greselilor de logica elementara care te duc pe cai gresite. Dac si asta ti-e straina (logica elementara)... cum ai sa pricepi cele mei greu de inteles. Tot e bine ca ai inceput sa faci distinctia intre INCHINARE-inchinare ; TRADITIE-traditie s.a.m.d.
- Tine-o tot asa si o sa ajungi la APOCATASTAZA!!! Stiu.... nu stii ce-i aia. Te ajuta pretenarul GGOGLE. Bine... asta o sa-ti mai ia ceva timp si n-o sa mai poti face FLOOD pe forum. :D

da` nu-i nimic - nimeni nu e omniprezent... si stana mai are si dulai, nu numa` oi.


Înapoi la “DOGMATICĂ şi CATEHISM”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 13 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX