Cine/ce este Dumnezeu?

Învăţătura de credinţă ortodoxă pt "începători" şi "avansaţi"
altcineva
Mesaje:127
Membru din:22 Mai 2008, 19:53
Confesiune:ortodox
Cine/ce este Dumnezeu?

Mesaj necititde altcineva » 22 Mai 2008, 22:10

intrebare...
"Imparatia cerurilor este in inima voastra[...]cautati mai intai imparatia lui Dumnezeu!"

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Cine/ce este Dumnezeu?

Mesaj necititde maria_andreea » 23 Mai 2008, 15:30

Hristos a Inviat!

Gasiti un raspun perfect in Sfanta Scriptura (Biblia ortodocsa)!
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

altcineva
Mesaje:127
Membru din:22 Mai 2008, 19:53
Confesiune:ortodox

Re: Cine/ce este Dumnezeu?

Mesaj necititde altcineva » 23 Mai 2008, 16:52

nope. am cautat dar nu am gasit. numai daca ai tu o traducere mai exacta pentru : "eu sunt cel ce sunt".

PS ma poti tutui. nu sunt chiar atat de batran
"Imparatia cerurilor este in inima voastra[...]cautati mai intai imparatia lui Dumnezeu!"

unsuflet
Mesaje:198
Membru din:05 Apr 2008, 16:46
Confesiune:ortodox
Contact:

Re: Cine/ce este Dumnezeu?

Mesaj necititde unsuflet » 23 Mai 2008, 18:42

nope. am cautat dar nu am gasit. numai daca ai tu o traducere mai exacta pentru : "eu sunt cel ce sunt".
Poate te ajuta asta sa intelegi:

"Eu sunt Alfa şi Omega, zice Domnul Dumnezeu, Cel ce este, Cel ce era şi Cel ce vine, Atotţiitorul"
"Eu sunt Cel care cercetez rănunchii şi inimile şi voi da vouă, fiecăruia, după faptele voastre."

+ Crezul nu-l stii???? si acolo vezi "Cine/ce este Dumnezeu"

Altcineva...mi se pare ciudat, ca desi te declari crestin ortodox, pana la varsta asta se pare ca n-ai inteles mare lucru din ce ne-a transmis Dumnezeu...
Chiar imi provoci mila...cateodata...
Altfel, imi displace stilul tau ignorant si agresiv.
"DUMNEZEU S-a facut purtator de trup pentru ca omul sa poata deveni purtator de DUH"

altcineva
Mesaje:127
Membru din:22 Mai 2008, 19:53
Confesiune:ortodox

Re: Cine/ce este Dumnezeu?

Mesaj necititde altcineva » 23 Mai 2008, 19:49


Poate te ajuta asta sa intelegi:

"Eu sunt Alfa şi Omega, zice Domnul Dumnezeu, Cel ce este, Cel ce era şi Cel ce vine, Atotţiitorul"
"Eu sunt Cel care cercetez rănunchii şi inimile şi voi da vouă, fiecăruia, după faptele voastre."

+ Crezul nu-l stii???? si acolo vezi "Cine/ce este Dumnezeu"

Altcineva...mi se pare ciudat, ca desi te declari crestin ortodox, pana la varsta asta se pare ca n-ai inteles mare lucru din ce ne-a transmis Dumnezeu...
Chiar imi provoci mila...cateodata...
Altfel, imi displace stilul tau ignorant si agresiv.
hai sa lamurim ceva: am spus ca sunt botezat ortodox atat. ceea ce e cu totul altceva decat a ma declara. in fiecare religie este o alta interpretare a lui dumnezeu iar tu dai cu piatra in cel ce nu vede lucrurile asemeni tie. trist sau atitudine normala de crestin ortodox?
nu am nevoie de mila ta pentru ca nu e cazul aici, acum si pt motivul asta.
agresiv? da. ignorant? in nici un caz pentru ca de asta sunt aici. daca eram ignorant nici macar nu luam in seama forumul.

oricum: sa ai o viata frumoasa si tu!

of, of....
"Imparatia cerurilor este in inima voastra[...]cautati mai intai imparatia lui Dumnezeu!"

diaconul_Catalin

Re: Cine/ce este Dumnezeu?

Mesaj necititde diaconul_Catalin » 23 Mai 2008, 19:59

Ce este Dumnezeu? Nu stiu sa iti raspund pentru a-mi accepta raspunsul... iti spun in schimb ce este Dumnezeul meu:
este iubire: I Ioan IV, 8, 16;
este foc mistuitor: Evrei XII, 29;
este lumina: I Ioan I, 5;
este desavarsirea: Matei V, 48.
Cine este Dumnezeu? Cel ce face minuni! Nu stii despre ce vorbesc? Nici nu ai cum, caci ochii tai nu vad minunile lumii. Vezi ca omul este viu dar nu accepti ca viata lui este din alta parte decat din el insusi. Vezi randuiala universului (desi materia exista manate de legea entropiei) si nu accepti ca exista pronietor, pui totul pe seama legii intai a termodinamicii (principiul conservarii). Lasa-ne in legea noastra... traind tu in legea ta (dar de fapt in afara legii).

altcineva
Mesaje:127
Membru din:22 Mai 2008, 19:53
Confesiune:ortodox

Re: Cine/ce este Dumnezeu?

Mesaj necititde altcineva » 23 Mai 2008, 20:17

partea cu "lasa-ne in legea noastra" ma nedumereste. daca gresesc, de ce dati toti bir cu fugitii si imi cereti sa va las in pace? deranjez cumva linistea voastra duhovniceasca pe acest forum unde criticati in stanga si-n dreapta lumea asa cum este ea, iar cele mai importante intrebari ale sufletului le luati de-a gata fluturand mereu istoria poporului evreu (voiam sa spun biblia; sau nu e acelasi lucru...? )
sau pe forumul asta au acces doar cei ce voteaza cu voi? eu nu o sa fac asta si poti sa imi stergi contul sau sa ma interzici. nu o sa revin cu alt nume dar voi pleca cu inca o dezamagire in plus.

tu esti diacon si vei fi preot candva? ma ingrijoreaza lucrul asta. dar hai sa iti spun cateva lucruri despre "cariera" mea in biserica ortodoxa: "[....] am scos de aici ce pusesem doar pentru tine acum ca ai apucat sa citesti. chiar nu vreau sa para a lauda".
nu ma laud cu toate astea pentru ca nu gasesc nimic de laudat. sunt doar cateva lucruri care sper sa te faca sa vezi cat de adanc eram infipt in biserica asta a carei slujitori si supusi m-au dezamagit.
acum vin aici si tot ce gasesc este "lasa-ne in legea noastra". pai cine vrea sa va schimbe legea? oricum sunteti pe langa ea si asta se vede din atitudinea voastra fata de cei ca mine. cu siguranta nu regret nimic din ceea ce sunt acum, iar voi nu faceti decat sa imi intariti convingerile de acum.
oare nu e mai buna tacerea in locul unui raspuns aiurea cu atat mai mult cu cat "a vorbi de dumnezeu e argint iar restul e osanda"?

desi cred in dumnezeu care a creea viata si ne tine in viata, se pare ca aveti un dumnezeu diferit de al meu. si ma tem ca dumnnezeul vostru, daca voi sunteti cei ce il caracterizeaza, nu ma merita ca supus.
Ultima oară modificat 23 Mai 2008, 21:20 de către altcineva, modificat 1 dată în total.
"Imparatia cerurilor este in inima voastra[...]cautati mai intai imparatia lui Dumnezeu!"

diaconul_Catalin

Re: Cine/ce este Dumnezeu?

Mesaj necititde diaconul_Catalin » 23 Mai 2008, 21:18

Diacon nu inseamna obligatoriu viitor preot. atitudine fata de tine/cei ca tine? e doar o atitudine fata de o incisivitate vadita, fata de niste intrebari si niste probleme ridicate dintr-o convingere care oricum nu ti-o vei schimba. reactii la expunerea vietii tale? imi pare rau pentru copila botezata (nu vei fi un adevarat nas niciodata asa cum esti) si de preotul care ti-a fost nas la cununie (va da raspuns pentru viata ce o duci). Cand a pomenit cineva despre faptul ca raspunsul il gasesti in biblie, ai spus ca vrei altceva decat "Eu sunt Cel ce sunt". Ti-am oferit altceva si ai spus ca nu facem decat sa-ti oferim istoria poporului evreu. Fara pic de ironie spun: daca Hristos (Mantuitorul meu) ar fi fost... mayas, ti-as fi expus viata poporului maya. Nu am drepturi sa sterg conturi si sa banez utilizatori... sunt pe forum un simplu membru, ca si tine. E drept ca "tulburi" linistea in care ne aflam inainte... de ce te priveste lumea cu scepticism? pentru ca in timpul de cand esti aici pe forum (Membru din: 22 Mai 2008, 20:53) si pana la aceasta ora la care eu scriu mesajul tu ai postat 40 de mesaje. 40 de mesaje intr-o zi, toate cu vadita intentie de "polemica". Pertinente intrebarile tale... dar scopul lor nu cred ca este acela de a afla lucruri noi, ci sa-ti intaresti parerea "impotriva" celor care nu sunt ca tine. Nu toti sunt rationali... unii sunt sentimentali... nu toti iubesc muntele, mai sunt si care iubesc marea. De ce din punctul tau de vedere, atat tu cat si eu nu putem ajunge fiecare la Dumnezeu (pe care Il recunosti) urmandune individual calea: tu calea ratiunii, eu calea trairii? Fa o comparatie (dar doar daca o faci in cunostinta de cauza, cunoscand operele celor doi) si spune-mi: cine crezi ca e mai aproape de Dumnezeu Dumitru staniloae (care L-a cunoscut pe Dumnezeu cu mintea) sau Cleopa Ilie (care L-a cunoscut pe Dumnezeu prin traire)?

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Cine/ce este Dumnezeu?

Mesaj necititde maria_andreea » 23 Mai 2008, 21:25

Hristos a Inviat!
de ce dati toti bir cu fugitii si imi cereti sa va las in pace?
Altcineva, te rog sa nu judeci gresit, din cate sti eu aseara doamna Hrisanti a incercat sa te ajute foarte mult, sa te sfatuiasca...insa tu de fiecare data cand era subietul mai profund (te rog sa ma scuzi) te eschivai.
voi pleca cu inca o dezamagire in plus.
Te rog sa nu pleci altcineva, insa te rog nu mai critica religia ortodoxa si daca ramai cere sfaturi care crezi ca te ajuta sa te luminezi (aici avem membrii foarte bine pregatiti care cu siguranta te vor putea ajuta sa redevi crestinul model de altadata) apoi incearca sa le aplici!
Doamne ajuta!
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

unsuflet
Mesaje:198
Membru din:05 Apr 2008, 16:46
Confesiune:ortodox
Contact:

Re: Cine/ce este Dumnezeu?

Mesaj necititde unsuflet » 23 Mai 2008, 21:32



hai sa lamurim ceva: am spus ca sunt botezat ortodox atat. ceea ce e cu totul altceva decat a ma declara. in fiecare religie este o alta interpretare a lui dumnezeu iar tu dai cu piatra in cel ce nu vede lucrurile asemeni tie. trist sau atitudine normala de crestin ortodox?
nu am nevoie de mila ta pentru ca nu e cazul aici, acum si pt motivul asta.
agresiv? da. ignorant? in nici un caz pentru ca de asta sunt aici. daca eram ignorant nici macar nu luam in seama forumul.

oricum: sa ai o viata frumoasa si tu!

of, of....
N-am dat cu piatra, am spus ca esti agrsiv si ca nu-mi place stilul asta al tau. Ti s-a parut ca am dat cu piatra pentru ca m-am minunat cum de nu ai aflat macar din Crez , Ce/cine e Dumnezeu??? Nu e nici o piatra aici...doar am fost uimita...atata tot!
Cat despre mila mea...ca o vrei sau nu, nu conteaza. Eu ti-am spus doar ca-mi provoci mila...chiar si acum...cand tot agresiv esti...nu pricep la ce-ti foloseste...
Atata timp cat orice argumente ti s-ar da, legat de ce intrebi, tu ramai mereu in aceeasi stare: indeosebi de a critica crestinii ortodocsi, afirmand ca tu de fapt vrei sa afli adevarul ortodoxiei, mi se pare ca esti tot ignorant.
Pur si simplu ignori ce ti se spune si sfarsesti prin a arunca tu cu piatra in timp ce urli ca noi crestinii ortodocsi aruncam cu pietre in tine...Ciudat...f. ciudata atitudine ai...

Si de ce nu te faci tu preot, de ce nu arati tu lumii cum trebuie sa fie un adevarat preot? Cine esti tu sa-i critici????

O viata frumoasa si tie!!!
"DUMNEZEU S-a facut purtator de trup pentru ca omul sa poata deveni purtator de DUH"

altcineva
Mesaje:127
Membru din:22 Mai 2008, 19:53
Confesiune:ortodox

Re: Cine/ce este Dumnezeu?

Mesaj necititde altcineva » 23 Mai 2008, 22:10

Diacon nu inseamna obligatoriu viitor preot. atitudine fata de tine/cei ca tine? e doar o atitudine fata de o incisivitate vadita, fata de niste intrebari si niste probleme ridicate dintr-o convingere care oricum nu ti-o vei schimba. reactii la expunerea vietii tale? imi pare rau pentru copila botezata (nu vei fi un adevarat nas niciodata asa cum esti) si de preotul care ti-a fost nas la cununie (va da raspuns pentru viata ce o duci). Cand a pomenit cineva despre faptul ca raspunsul il gasesti in biblie, ai spus ca vrei altceva decat "Eu sunt Cel ce sunt". Ti-am oferit altceva si ai spus ca nu facem decat sa-ti oferim istoria poporului evreu. Fara pic de ironie spun: daca Hristos (Mantuitorul meu) ar fi fost... mayas, ti-as fi expus viata poporului maya. Nu am drepturi sa sterg conturi si sa banez utilizatori... sunt pe forum un simplu membru, ca si tine. E drept ca "tulburi" linistea in care ne aflam inainte... de ce te priveste lumea cu scepticism? pentru ca in timpul de cand esti aici pe forum (Membru din: 22 Mai 2008, 20:53) si pana la aceasta ora la care eu scriu mesajul tu ai postat 40 de mesaje. 40 de mesaje intr-o zi, toate cu vadita intentie de "polemica". Pertinente intrebarile tale... dar scopul lor nu cred ca este acela de a afla lucruri noi, ci sa-ti intaresti parerea "impotriva" celor care nu sunt ca tine. Nu toti sunt rationali... unii sunt sentimentali... nu toti iubesc muntele, mai sunt si care iubesc marea. De ce din punctul tau de vedere, atat tu cat si eu nu putem ajunge fiecare la Dumnezeu (pe care Il recunosti) urmandune individual calea: tu calea ratiunii, eu calea trairii? Fa o comparatie (dar doar daca o faci in cunostinta de cauza, cunoscand operele celor doi) si spune-mi: cine crezi ca e mai aproape de Dumnezeu Dumitru staniloae (care L-a cunoscut pe Dumnezeu cu mintea) sau Cleopa Ilie (care L-a cunoscut pe Dumnezeu prin traire)?
- doar am intrebat daca viitor preot.
- sunt incisiv dar nu din nastere ci am devenit asa. au avut altii grija sa adopt atitudinea asta fata de de ceea ce se pretinde comparativ cu ceea ce se face
- daca, din start esti convins ca nu imi voi schimba convingerea inseamna ca e sortita esecului orice incercare de a atrage alti tineri la biserica...
- ce te face sa crezi ca un nas bun e numai in biserica? oare nu exista bunatate si in fara bisericii? ("si neamurile fac la fel")
oare daca "sunt asa cum sunt acum" ma face un nas (eu stiu ca inseamna "parinte spiritual") mai putin bun decat tine sau altcineva? in ce consta bunatatea? (intrebare retorica)
- pai si tu te-ai intors tot la citatele din biblie. poate ca ar trebui sa nu mai insist eu din moment ce tu imi vei oferi doar parerea ta ca si crestin ortodox(ceea ce mi se pare normal)
- nu vad polemica in mesajele mele daca intrebarile mele sunt pertinente asa cum spui. va veni vremea sa nu postez deloc multa vreme; acum am putut si profitat de timp.
- daca va tulbur linistea cu niste intrebari, cum vi s-ar parea vremurile de adevarata tulburare, cand trebuie sa va dati viata pentru convingerile voastre?
- scopul este chiar acela de a ma lamuri. nu stiu de unde ai inteles gresit asta. poate nu m-am exprimat eu destul de clar iar voi ati amplificat asta.
- care e calea aceea a trairii ca eu vad mai multa prefacatorie in jurul meu? (nu ma refer neaparat la tine sau cei de pe forum pentru ca nu cunosc pe nimeni; atitudinea totusi da de gandit) ceea ce afirm, are la baza un munte de experiente neplacute in sensul asta; experiente la care eu am fost mai mult pion intr-o biserica (virgula) ce se vrea a fi drept-maritoare. e trist.
- nu cunosc prea bine lucrarile celor doi de aceea ma abtin.
"Imparatia cerurilor este in inima voastra[...]cautati mai intai imparatia lui Dumnezeu!"

Avatar utilizator
Dahnah
Mesaje:105
Membru din:20 Apr 2008, 20:21
Confesiune:ortodox
Contact:

Re: Cine/ce este Dumnezeu?

Mesaj necititde Dahnah » 23 Mai 2008, 22:40

care e calea aceea a trairii ca eu vad mai multa prefacatorie in jurul meu? (nu ma refer neaparat la tine sau cei de pe forum pentru ca nu cunosc pe nimeni; atitudinea totusi da de gandit) ceea ce afirm, are la baza un munte de experiente neplacute in sensul asta; experiente la care eu am fost mai mult pion intr-o biserica (virgula) ce se vrea a fi drept-maritoare. e trist.
Nu confunda lumea cu Dumnezeu. Daca ai vazut lucruri dezamagitoare in jurul tau, da, chiar si intr-o biserica sau alta, nu trebuie sa te rupi de Dumnezeu. Este cel mai simplu sa zici ca un preot e intr-un fel sau altul (cum pe buna dreptate, sunt unii) si sa uiti de Dumnezeu. Merita oare sa renunti? Pentru greselile unor oameni?

Nu Dumnezeu are nevoie de noi, ci NOI avem nevoie de el. Daca faci ceva bine nu se incanta Dumnezeu de nu mai poate, ceea ce faci va avea consecinte pozitive asupra ta. Toate poruncile si lucrurile carora se impotrivesc unii nu sunt "pentru ca asa vrea Dumnezeu", ci tot pentru tine, pentru ca din dragoste, El vrea ca tu sa fii bine si sa luam calea cea dreapta. Si nu din orgoliu dumnezeiesc, ci pentru folosul personal.

Si cu fraza "asa a vrut Dumnezeu" poate fi folosita ca o scuza a esecului de multe ori (in mod incorect) sau da, ti se poate intampla ceva "rau" (aparent) dar care sa conduca la alte imprejurari mult mai bune si neasteptate. Nu ai trecut niciodata prin asa ceva? Atunci e mana lui Dumnezeu.
"Desfătează-te în Domnul şi îţi va împlini ţie cererile inimii tale." (Psalmul 36:4)

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Cine/ce este Dumnezeu?

Mesaj necititde maria_andreea » 23 Mai 2008, 22:41

Hristos a Inviat!
care e calea aceea a trairii ca eu vad mai multa prefacatorie in jurul meu? (nu ma refer neaparat la tine sau cei de pe forum pentru ca nu cunosc pe nimeni; atitudinea totusi da de gandit) ceea ce afirm, are la baza un munte de experiente neplacute in sensul asta; experiente la care eu am fost mai mult pion intr-o biserica (virgula) ce se vrea a fi drept-maritoare. e trist.
Si noi crestini iortodocsi suntem oameni ca toti oamenii, deci gresim...insa noi nu ne oprim aici (astazi putem fi rai maine putem fi buni) mergem mai departe prin pocainta, post, rugaciune. Eu cred ca tu ai vazut doar ziua in care omul a fost rau nu si pe cea in care a devenit bun .
Oare de ce te-ai oprit doar la a judeca ?
Oare nu meritam o a doua sansa?
Oare nu este mai bine sa nu generalizam (caci din cate stiu aceasta generalizare nu este de la Domnul)?
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Joe
Mesaje:18
Membru din:22 Mai 2008, 15:47
Contact:

Re: Cine/ce este Dumnezeu?

Mesaj necititde Joe » 24 Mai 2008, 13:35

O intrebare si mai buna ar fi: Exista un Dumnezeu?

Nu e nici o dovada ca ar exista in afara de ceea ce scrie in cartile religioase, care au zero credibilitate, pentru ca nu sunt mai mult decat niste basme. Insa, stiinta nu poate demonstra ca nu exista un Dumnezeu. Dar: de ce credem in acest Dumnezeu si nu in...Zeus sa zicem. Sunt tot atatea dovezi ca exista Zeus precum sunt ca exista Dumnezeul crestin. La fel de bine as putea spune ca eu cred ca acolo in cer exista o farfurie magica de spaghete care controleaza totul, si nimeni nu ar putea sa imi contreze ideea. Dar tocmai asta e chestia, pentru ca nu putem sa contram ca exista un Dumnezeu, asta inseamna cumva ca exista? Nu. E la fel in orice alt aspect al vietii.

Dar, cum la un anumit moment credeam ca pamantul e plat si aceasta ipoteza a fost distrusa sau ca stelele de pe cer sunt zei...si am demonstrat ca nu sunt, sau faptul ca am demonstrat ca omul a evoluat in timp, este foarte probabil ca in viitor stiinta va explica misterele universului si atunci inca un fundament al religiei va fi distrus si usor usor religia va disparea.

Daca facem o comparatie intre cate am reusit sa descoperim in ultimii 100 de ani si ce opinii aveam acuma 100 de ani despre lume si ceea ce stim acuma, nu ar fi de mirare ca in inca 100-200 de ani vom mai face o descoperire care va schimba lumea.
Fii sigur ca ai dovezi serioase cand imi raspunzi la mesaje, nu de alta, da te faci de cacao.

JOAN
Mesaje:79
Membru din:16 Apr 2008, 22:49
Confesiune:ortodox

Re: Cine/ce este Dumnezeu?

Mesaj necititde JOAN » 24 Mai 2008, 14:26

Dumnezeu se reveleaza.Pentru cei carora nu li s-a descoperit ,El nu exista .Intelectul uman este neputincios nu poate sa-L gaseasca si sa-L determine pe Dumnezeu .L-am vazut pe Dumnezeu in mine.Iti dai seama ca nimic nu ma mai poate contrazice.Problema ta este ca tu nu-L iubesti nu doresti sa Ti se descopere.Dumnezeu aceasta doreste pentru a se revela.Cauta si vei gasi,bate si ti se va deschide.Tu te-ai resemnat prea devreme.Dumnezeu nu-i un concept filozofic sau vreun normativ .Este Viu si Se descopera prin Voia Lui ,dar trebuie cautat din tot sufletul si cu toate insistentele.

Avatar utilizator
Dahnah
Mesaje:105
Membru din:20 Apr 2008, 20:21
Confesiune:ortodox
Contact:

Re: Cine/ce este Dumnezeu?

Mesaj necititde Dahnah » 24 Mai 2008, 22:48

Intreba cineva odata... cum poti demonstra ca exista Mos Craciun? Pai fizic, nu exista (nu ne referim la mama si la tata), dar atata timp cat exista ideea de DARUIRE, BUCURIE, exista si Mos Craciun.

Cum sa demonstrezi ca exista Dumnezeu, sa il arati cu degetul? Sa il desenezi? Nu! El nu se poate materializa, fizic, desi prin Iisus s-a intrupat pentru a le arata mintilor umane ceva familiar, sa il recunoasca cum voiau ei. (a nu se intelege ca asta a fost scopul venirii lui Iisus pe Pamant)

Dar, de vreme ce exista BUNATATE, AMOR, COMPASIUNE, si DARUIRE sau BUCURIE da, exista Dumnezeu. El exista in noi insine si in tot ce ne inconjoara. Zicea profesorul Dawkins, bun ateu de altfel.. cata frumusete ne inconjoara, natura, este extraordinar! Dar de unde au aparut toate astea? Sunt "din oficiu" ?! E dovedit stiintific ca un lucru evolueaza din altul, dar pe aceeasi linie. Microbiologic nu se poate crea o diversitate de lucruri din acelasi nucleu. Variatiuni da, dat nu mutatii. Adica, evoluand, o floare nu se face insecta si apoi pasare si apoi animal si apoi om si mai incolo ce vrem noi. Nu! Din caine - lup da, din pisica-ghepard-leu da! Ce simplu e sa luam ca totul "s-a intamplat", e hazardul, nimic planuit, dar totusi o perfectiune (natura, omul ca masinarie perfecta). Se prea vede ca traind neplanuit ne ducem la vale, si mai distrugem si perfectiunea care ne-a fost data. Fara sa implicam spiritualul, suntem deja condamnati la moarte, ati vazut "11th Hour" a lui DiCaprio si altele ca The Inconvenient Truth?! Cam asta face omul...

Ca s-au descoperit multe in ultimii 100 de ani, da. Si? Cum suntem comparand cu omenirea de acum o suta de ani? Mai buni? E Pamantul un loc mai confortabil, mai locuibil, mai bun decat inainte? Sau exact pe dos? Ca un copil care a castigat nu stiu cate concursuri de matematica.. si? daca le aplica pe viitor ce bine, daca nu... ce rost au avut? Ca descoperim si avansam in stiinta e un lucru minunat, dar ca nu avem alt scop decat sa ne satisfacem orgoliile personale printr-o noua descoperire e ingrozitor! Cum zicea Paler intr-un interviu... noua tehnologie, descoperirea a ceva mai si mai performant (tendinta americana), sunt grozave, dar e o evolutie continua care duce spre nicaieri... Dovada! Ca se trateaza unele boli de care se murea in Evul Mediu? "Fâs!" Ce folos cand se produc alte boli incurabile, atentie... se produc si nu apar de la nimic. Ma tratezi de gripa dar imi arunci cu SIDA sau cancer?

Cand ne-om trezi, omenirea, sa vedem ca mai e ceva dincolo de orgoliile personale?!
"Desfătează-te în Domnul şi îţi va împlini ţie cererile inimii tale." (Psalmul 36:4)

altcineva
Mesaje:127
Membru din:22 Mai 2008, 19:53
Confesiune:ortodox

Re: Cine/ce este Dumnezeu?

Mesaj necititde altcineva » 25 Mai 2008, 00:28

mai intai: respecte pentru Dahnah si maria_andreea. voia doamnelor/domnisoarelor ori nu considerati (ca si ceilalti) ca eu sunt "asa si pe dincolo" ceea ce denota o bunata deosebita, ori aveti aceeasi parere dar nu o manifestati, ceea ce denota un bun simt de admirat. orcum ar fi, aveti respectul si multumirea mea.
acum:
O intrebare si mai buna ar fi: Exista un Dumnezeu?
da joe. exista un dumnezeu. chiar daca eu nu sustin dogmele religioase (nici din crestinism si nici intr- alta religie), totusi cred ca exista un dumnezeu. mai precis, cred in viata, in adevar, in bunatate si toate celelalte lucruri care fac lumea asta mai buna si frumoasa. poate unii imi veti spune ca nu exista bunatate/ bine fara dumnezeuul ortodox. dar eu spunca nu exista nici fara dumnezeul musulman, buddist sau mai stiu eu care.
de ce cred asta? in absolut orice religie, trebuie sa crezi ca exista dumnezeul respectiv, ca poate face ce face si sa urmezi un ritual sau altul. singura diferenta intre religii este acel ritual(sau mai multe ritualuri). sper sa nu arunce nimeni cu piatra pentru comparatia asta dar, nu vi se pare ca seamana izbitor de tare ritualurile crestine cu cele evreiesti de demult? vesminte, biserica (cladirea bisericii), jertfe (fara sange in ziua de azi, e adevarat), ierarhie.... imi veti spune ca de acolo provine de fapt,ca Iisus a alungat negustorii din "casa tatalui meu", ca "s-a urcat cu parintii lui la templu sa se roage" (desii parintii lui l-au urcat acolo) dar cand ajuns acolo el a luat la educat mai marii bisericii pe cand el, mai ales la maturitate, mergea prin ghetsimani sau pe cine stie ca camp/deal ca se sa roage numai la templu nu.
Nu confunda lumea cu Dumnezeu. Daca ai vazut lucruri dezamagitoare in jurul tau, da, chiar si intr-o biserica sau alta, nu trebuie sa te rupi de Dumnezeu. Este cel mai simplu sa zici ca un preot e intr-un fel sau altul (cum pe buna dreptate, sunt unii) si sa uiti de Dumnezeu. Merita oare sa renunti? Pentru greselile unor oameni?
Nu Dumnezeu are nevoie de noi, ci NOI avem nevoie de el.
nu confund lumea cu dumnezeu. cum as putea? si nici nu ma rup de dumnezeu; doar ca acum il vad cu alti ochi si ma simt mult mai impacat si linistit. iar de renuntat nu renunt pentru ca...este "ceva" colo.
nu stiu daca dumnezeu nu are nevoie de noi... la urma urmei, de ce ne-a facut? din dragoste, la fel cum facem noi copiii? pai si noi face copiii din cel mai egoist sentiment posibil (dar ii crestem cu cel mai mare altruism posibil). noi ne gandim la noi cand spunem:"vrem sa avem un copil" sau "nu putem face un copil" ne gandim si suntem tristi; pentru noi. toti ne compatimesc pe noi nu pe copilul acela care nu s-a nascut si nu il cunoaste nimeni. tot la noi ne gandim.

referitor la "merita sa renunti pentru greselile unor oameni?"...nu renunt dar nu mai am incredere in acei oameni.si aici fac o asemanare: daca politistii ar incepe sa fure si sa faca altele si altele, ai mai avea incredere in ei? ai mai avea incredere in politie? sau in judecatori? (oricum sunt foarte multi care nu mai au si sunt dezamagiti). dar mai sunt si unii care spun" nu am incotro, sunt obligat sa apelez la ei". cam asa se intampla (cel putin pentru mine) si pe plan religios: imi e cam imposibil sa am incredere in cineva care sustine ca face si drege dar....(la fel fac si cu politistul). e ca si cum ai pune hotul sa stea paznic.
Dumnezeu se reveleaza.Pentru cei carora nu li s-a descoperit ,El nu exista .Intelectul uman este neputincios nu poate sa-L gaseasca si sa-L determine pe Dumnezeu .L-am vazut pe Dumnezeu in mine.
si pe ce criterii alege dumnezeu cui se reveleaza?


Atata timp cat orice argumente ti s-ar da, legat de ce intrebi, tu ramai mereu in aceeasi stare: indeosebi de a critica crestinii ortodocsi, afirmand ca tu de fapt vrei sa afli adevarul ortodoxiei, mi se pare ca esti tot ignorant.
Pur si simplu ignori ce ti se spune si sfarsesti prin a arunca tu cu piatra in timp ce urli ca noi crestinii ortodocsi aruncam cu pietre in tine...
Si de ce nu te faci tu preot, de ce nu arati tu lumii cum trebuie sa fie un adevarat preot? Cine esti tu sa-i critici????
tu vrei sa fi crezut/a la un simplu clic din degete? crezi ca daca tu spui cuiva "asta este" o sa si fi crezuta? argumentele voastre sunt cartile pe care le cititi. daca le credeti, aveti o religie. dar daca nu le credeti? s-au scris atatea de doua mii de ani, s-au fact atatea interpretari, talmaciri si rastalamciri, atatea traduceri, adaugiri si stersaturi, s-au pierdut, ascuns si selectat atatea in timpul asta si multi inca mai sustin ca stiu ce a spus iisus sau ce a facut, sau ce a spus insusi dumnezeu, cui si de ce...
cum poti sa spui ca sunt ignorant cand, la nu-stiu-cate posturi mi s-a amintit ca am scris aici in doua zile, unii spun ca fac polemica... se cam contrazic una cu alta. iar daca tu nu ai incredere in oameni...se complica lucrurile. totul se reduce la ce acceptam, ce credem....
"Imparatia cerurilor este in inima voastra[...]cautati mai intai imparatia lui Dumnezeu!"

unsuflet
Mesaje:198
Membru din:05 Apr 2008, 16:46
Confesiune:ortodox
Contact:

Re: Cine/ce este Dumnezeu?

Mesaj necititde unsuflet » 25 Mai 2008, 07:03


tu vrei sa fi crezut/a la un simplu clic din degete? crezi ca daca tu spui cuiva "asta este" o sa si fi crezuta? argumentele voastre sunt cartile pe care le cititi. daca le credeti, aveti o religie. dar daca nu le credeti? s-au scris atatea de doua mii de ani, s-au fact atatea interpretari, talmaciri si rastalamciri, atatea traduceri, adaugiri si stersaturi, s-au pierdut, ascuns si selectat atatea in timpul asta si multi inca mai sustin ca stiu ce a spus iisus sau ce a facut, sau ce a spus insusi dumnezeu, cui si de ce...
cum poti sa spui ca sunt ignorant cand, la nu-stiu-cate posturi mi s-a amintit ca am scris aici in doua zile, unii spun ca fac polemica... se cam contrazic una cu alta. iar daca tu nu ai incredere in oameni...se complica lucrurile. totul se reduce la ce acceptam, ce credem....
Altcineva, uite ce-ti spune Sfantul Apostol Pavel:

"12. Iar noi n-am primit duhul lumii, ci Duhul cel de la Dumnezeu, ca să cunoaştem cele dăruite nouă de Dumnezeu;
13. Pe care le şi grăim, dar nu în cuvinte învăţate din înţelepciunea omenească, ci în cuvinte învăţate de la Duhul Sfânt, lămurind lucruri duhovniceşti oamenilor duhovniceşti.

14. Omul firesc nu primeşte cele ale Duhului lui Dumnezeu, căci pentru el sunt nebunie şi nu poate să le înţeleagă, fiindcă ele se judecă duhovniceşte. " (Epistola I catre Corinteni; cap.2 )

Cand o sa devi om duhovnicesc o sa intelegi cartile pe care noi le citim si le intelegem.
Tu, deocamdata ai mare nevoie de un preot care sa te indrume. Cauta un duhovnic care sa te ajute, e pacat de sufletul tau, nu e bine sa ramai in starea in care te afli.
Dumnezeu sa-ti ajute!
"DUMNEZEU S-a facut purtator de trup pentru ca omul sa poata deveni purtator de DUH"

Avatar utilizator
Dahnah
Mesaje:105
Membru din:20 Apr 2008, 20:21
Confesiune:ortodox
Contact:

Re: Cine/ce este Dumnezeu?

Mesaj necititde Dahnah » 25 Mai 2008, 08:56

"Altcineva", ceea ce fac sau facem e din toleranta, bunatate crestineasca si personal... pentru ca si pe mine m-au ajutat altii in aceeasi manera, plina de dragoste. Si mai ales ca, in mare parte te inteleg foarte bine, desi nu stiu exact ceea ce te-a inversunat atat de tare sau cine. Imi pare atat de bine ca revolta ta nu este atat impotriva lui Dumnezeu, nu ca ma bucur ca e problema cu Biserica, dar macar din 2 rele ai ales-o pe cea mai putin rea. :) Eu nu sunt impotriva Bisericii (a nici uneia), dar cercetand mai mult despre crestinism, despre religii consider ca Biserica Ortodoxa are cele mai putine rele din toate. Si "relele" ei nu sunt chiar asa de mari, pot trece cu vedere unele practici pe care poate nu le consider atat de importante, musai trebuie facute, dar nici nu afecteaza in mod negativ omul, asa ca totul e ok.

Uite, mie Dumnezeu mi-a pus in cale niste persoane de religii diferite, crestine, incepand cu un preot catolic, care mi-a descis drumul catre Dumnezeu si nu catre practicile catolice, apoi un protestant care la fel mi-a asternut drumul si la fel, fara practicile specifice lor, ci enfatizand asupra a ceea ce inseamna crestin, si pana la investigatiile mele ortodoxe (caci nu am pe nimeni ortodox aici, cu mine), care de asemenea mi-au intarit credinta in Dumnezeu. Aceasta m-a ajutat sa vad toate lucrurile negative din fiecare religie, dar mi-au adus mai multa convingere asupra lui Dumnezeu, fara sa imi pierd simtul critic, dar cladindu-mi mai mult credinta. Mereu m-am rugat ca Duhul Sfant sa imi revele adevarul, sa nu ma lase sa adopt niste lucruri fara folos (mai ales ca am fost expusa la o varietate de religii)

Personal, nu cred ca numai ortodocsii se vor mantui (sunt o gramada care nici nu stiu ce inseamna asta), sau numai persoanele dintr-o anumita religie. Da, cred ca toti crestinii au un avantaj, acela de a avea posibilitatea de a-l urma pe Hristos, trebuie doar sa faca alegerea corecta. Fiecare va fi judecat dupa faptele lui, asta nu inseamna numai zilele de post pe care le-ai tinut si orele pe care le-ai petrecut in Biserica. Cum a mentionat diaconul_Catalin, Iisus a rezumat Vechiul Testament in 2 legi: iubiti-va unii pe altii si iubiti pe Dumnezeu cu toata inima. Cred ca tot ajutorul pe care l-ai dat celorlalti, material, fizic, moral, spiritual... asta o sa cantareasca mult (again, dar nu numai!)

Atunci, daca macar (ce bine!) ca am ajuns la un numitor comun, ca ai incredere in Dumnezeu, hai sa ne intarim acest punct si apoi sa discutam ceea ce nu e bine in Biserica. Sau poti sa povestesti (daca te simti confident) ceea ce te-a inversunat atat de tare ca poate te intelegem si chiar iti dam dreptate si mai ales, poate cineva pe aici te ajuta sa treci peste. Vorbim despre iertare si rostul ei.. ;)
"Desfătează-te în Domnul şi îţi va împlini ţie cererile inimii tale." (Psalmul 36:4)

altcineva
Mesaje:127
Membru din:22 Mai 2008, 19:53
Confesiune:ortodox

Re: Cine/ce este Dumnezeu?

Mesaj necititde altcineva » 26 Mai 2008, 03:45

se pare ca numai cineva care a trecut prin lucruri asemanatoare intelege cel mai bine (nu ca ceilalti nu ar intelege ceva).
in ce priveste confesiunea, nu pot sa fac asta aici. poate o discutie personala cu cineva ar fi altceva, desi chiar si asta mi-ar parea prea mult. nu vad cum povesti ce ai patit fara sa te implici din nou intr-o parte din emotiile pe care le-ai trait si in felul asta sa te enervezi si sa judeci ce s-a intamplat. chiar nu imi doresc asta si nu pt ca nu m-as putea abtine sa nu spune "ceva de dulce" la adresa trecutului cu pricina dar... pur si simplu nu vrau sa imi amintesc. am discutat si cu dihovnicul de atunci, chiar si cu alti preoti si raspunsul a fost acelasi. nu m-a incalzit cu nimic.
iarasi sunt off topic. haideti sa nu mai incepem discutii dspre mine. va rog. multumesc.
"Imparatia cerurilor este in inima voastra[...]cautati mai intai imparatia lui Dumnezeu!"


Înapoi la “DOGMATICĂ şi CATEHISM”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 55 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron