Intrebari despre "Oastea Domnului"

Probleme ce vizează strict situaţia BOR.
Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:
Re: Intrebari despre "Oastea Domnului"

Mesaj necititde Pr Haralambie » 15 Mar 2011, 21:17

In legatura cu afirmatile facute fata de Asociatia "Oastea Domnului", astept cateva note bibliografie pertinente care sa va sustina spusele. Altfel nu pot include ceea ce ati scris decat la capitolul "datu' cu parerea", ocupatie indeosebi romaneasca la care excelam (H.R. Patapievici), si respectiv fara nicio valoare (dupa cum ati precizat mai sus).
Pr CleopaAici la noi vin preoti de pe la multe parohii din diferite parti ale tarii noastre si se plang de greutatile pe care le fac unii din cei ce-si zic “ostasi ai Domnului”, deoarece - spun preotii - unii din “ostasii Domnului” au trecut la sectari; altii se aduna singuri, fara voia si stirea preotilor din parohia respectiva; altii defaima cantarile Bisericii si zic ca sunt grecesti si vechi si de aceea nu mai sunt bune azi si ca numai cantarile de la oastea Domnului sunt bune. Altii, din asa zisii “ostasi ai Domnului”, vin in biserica dar nu fac semnul sfintei cruci, nu vor sa ia sfanta anafora, nu vor sa se inchine si sa sarute sfintele icoane, si alte multe abateri pe care nu le mai scriu aici. Din aceste plangeri, ale multor preoti, vedem ca multi din cei ce se socotesc ca fac parte din “Oastea Domnului” se opun Bisericii Ortodoxe si credintei stramosesti a poporului nostru romanesc, pe care noi am pastrat-o de la intemeierea Bisericii si a neamului nostru.
, sursa
cursul de Misiologie 1 scris de pr. lector David Pestroiu- izbucneşte un conflict între Iosif Trifa şi Nicolae Bălan. Trifa e caterisit în 1937 şi moare în 1938. Deşi pe patul de moarte îndeamnă: rămâneţi în Biserică!, după decesul lui urmează o perioadă de instabilitate pentru Oaste, când unii membri
-s-au amestecat în politică (de partea legionarilor),
-au început să se grupeze în jurul unor lideri laici, să nu se mai supună preoţilor parohi,
- să dezbine unitatea parohiilor.
Unele grupări de „ostaşi” s-au separat de parohiile pe lângă care s-au constituit iniţial, ajungând să desfăşoare o activitate de sine stătătoare.
La aceasta a contribuit şi măsura comunistă de suprimare a tuturor organizaţiilor cu caracter religios după 1948; „ostaşii” au fost obligaţi să se integreze în sistemul cultelor recunoscute de stat: majoritatea s-au întors la parohii, dar au existat şi excepţii (Cluj şi Simeria), care s-au lipit la grupări neoprotestante.

Pr Cleopa vorbeste despre fregvente cazuri de preoţi care deplîngeau trecerea la np a ostaşilor, si alte situaţii create de ostaşi in parohiile lor, de asemeni povesteşte întamplarea in care un sat intreg de ostaşi trec la np, inafara de 10 familii, povestirea poate fi ascultata si aici:
Mai sunt si alte intamplari , de astfel de treceri la np, prin satele din Suceava, la scara mai mica, dar neconsemnate in carti ca sa va pot da date bibliografice.
Despre predicile(mult spus) pr. Gheorghe Anitulesei, se poate vedea: http://www.oasteadomnului.ro/2009/carco ... i-domnului ,
Aici este bla, bla, bla, lauda-ma gura ca-ti dau prajitura
Iar aici este curata denigrare si minciuna.
Asta e partea urîta si hidoasa a ''oastei'' ca nu suportă smerenia si vorbirea de rau, si se foloseste de minciună si de denigrare împotriva acelora care ar indrăznii sa spuna ceva împotriva lor, cum ar fi pr Gheorghe, aici se vede ca ei au un duh eretic de împotrivire.
Cu părere de rău pt O.D. eu îl cunosc pe pr Gheorghe şi ştiu că-i un părinte vrednic, iar ceea ce spune el acolo este adevarat.
Binecuvantati si iertati!
Asta e binecuvantarea mea pt toţi ostaşii : Sa se limiteze deocamdată la implinirea fagaduintelor facute la botez si a împlinirii poruncilor evanghelice, in duhul ortodox tradiţional, si sa se lase de astfel de asociaţii bolnavesi, să n-o mai facă pe-a interesanţii; sa caute sa-şi însuşeasca harul din sf Taine si metodele isihaste de unire cu Dumnezeu pt a putea sa fie împliniţi, dupa povata sfintilor ortodocşi. Să caute calea trasata de vecuri de Biserica a smereniei si pocaintei si a despatimirii, ca să fie sfinti.
Ultima oară modificat 15 Mar 2011, 21:54 de către Pr Haralambie, modificat 1 dată în total.
Cu mult respect.

ClaudiuT
Mesaje:14
Membru din:06 Sep 2009, 18:36
Confesiune:ortodox

Re: Intrebari despre "Oastea Domnului"

Mesaj necititde ClaudiuT » 15 Mar 2011, 21:49

Mare duhovnic parintele Cleopa.
As fi apreciat daca ati fi postat si celelalte texte din pr. Cleopa in care vorbeste despre Oastea Domnului. Uneori o lauda, alteori o critica. De pilda o sa gasiti referinta despre sora sfintei sale, care mergea la Oastea Domnului, si despre care parintele marturiseste ca avea o credinta foarte puternica, traversand un deal in fiecare duminica spre a merge la adunare (nu mai retin exact numarul de kilometri). In partea de final parinte Cleopa chiar ofteaza, parafrazez, "o, ce n-as da eu sa am credinta ei". Iata o marturie pozitiva. Sper ca nu v-a dezamagit parintele Cleopa, ar fi o nebunie sa admiteti ca "nu are valoare".

Despre sectologiile parintelui David, imi pare rau, dar chiar nu sunt de referinta. Sa fim onesti, astia o stiu toti cei din sfera academica.

Ati zis: "Aici este bla, bla, bla, lauda-ma gura ca-ti dau prajitura", pardon?

La sfarsit un mic indemn: "sf taine" - Sf. Taine; "biserica" - Biserica.

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: Intrebari despre "Oastea Domnului"

Mesaj necititde Pr Haralambie » 15 Mar 2011, 22:35

Mare duhovnic parintele Cleopa.
As fi apreciat daca ati fi postat si celelalte texte din pr. Cleopa in care vorbeste despre Oastea Domnului. Uneori o lauda, alteori o critica. De pilda o sa gasiti referinta despre sora sfintei sale, care mergea la Oastea Domnului, si despre care parintele marturiseste ca avea o credinta foarte puternica, traversand un deal in fiecare duminica spre a merge la adunare (nu mai retin exact numarul de kilometri). In partea de final parinte Cleopa chiar ofteaza, parafrazez, "o, ce n-as da eu sa am credinta ei". Iata o marturie pozitiva. Sper ca nu v-a dezamagit parintele Cleopa, ar fi o nebunie sa admiteti ca "nu are valoare".
Da, la inceput a fost buna, si pr Cleopa spune, dar acum cu deviatile si obiceiurile care le au ,NU!.
Despre sectologiile parintelui David, imi pare rau, dar chiar nu sunt de referinta. Sa fim onesti, astia o stiu toti cei din sfera academica.
Chiar daca pr David are nu stiu ce, altceva, aici spune un adevar, asa s-a intamplat; sau ce sa cred, toti spun minciuni numai oastasii spun adevarat?
La sfarsit un mic indemn: "sf taine" - Sf. Taine; "biserica" - Biserica.
Intr-adevar, pr Gheorghe spunea ca ostasii au si o boala psihica, am vazut astfel de prostie, sau fariseism, sau nu stiu cum sa-i spun, intr-una din adresele care le-ati recomandat, in care respectivul care îl denigra, nu mai ştia de ce sa se lege si s-a luat ca nu a spus Staniloae, ci, Staniloa(i)e. Pai asta e curata prostie sa te iei de chitibusuri nesemnificative.
Ce mai conteaza d-le ca a gresit o litera din neatenţie, conteaza ca spune Adevarul. Vedeţi asta ma indignează, fatarnicia.
Dar se pare ca acesta, este un semn ce caracterizeza starea sufleteasca a ostasilor , adica iscodirea păna la cele mai mici greseli in semeni, o stare foarte asemanatoare fariseilor, care Mantuitorul i-a numit faţarnici, pt ca vedeau paiul in ochii altora, dar barna din ochii lor nu o vedeau.
Sau, strecurau ţînţarul...,dar inghiţeau camila...; sau, semnele timpului stiau cu precizie sa le deosebeasca, dar pt Hristos nu aveu ochi, etc.
Intrebarea mea ar fi cam asa: d-lor ostaşi, daca vedeti cu acrivie păna in cele mai mici amănunte greselile altora, cum de nu vedeti greselile mari si inovatile, in care ati luat-o pe aratura?
Oare asta e starea ostasilor?
Ultima oară modificat 15 Mar 2011, 22:43 de către Pr Haralambie, modificat 1 dată în total.
Cu mult respect.

ClaudiuT
Mesaje:14
Membru din:06 Sep 2009, 18:36
Confesiune:ortodox

Re: Intrebari despre "Oastea Domnului"

Mesaj necititde ClaudiuT » 15 Mar 2011, 22:43

Asa e, la nivel de semianalfabetism nu conteaza ortografia.

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: Intrebari despre "Oastea Domnului"

Mesaj necititde Pr Haralambie » 15 Mar 2011, 22:54

Fratillor ostaşi, iertati-mă daca v-am suparat, nu am obiceiul sa va port grija, sau sa vă vorbesc de rau, va iubesc dupa Dumnezeu, chiar sunt prieten cu unii din oaste, dar, nu sunt de loc de acord cu obiceiurile straine de ortodoxie introduse , si adunarile separate in grupuri si bisericuţe faţa de ceilalti crestini, frati de ai nostrii.
Sper sa inchei aici. Doamne ajuta, sa va mantuiti!
Cu mult respect.

ClaudiuT
Mesaje:14
Membru din:06 Sep 2009, 18:36
Confesiune:ortodox

Re: Intrebari despre "Oastea Domnului"

Mesaj necititde ClaudiuT » 15 Mar 2011, 22:59

Asemenea.
Doamne mantuieste-ne!

Henric_al
Mesaje:10
Membru din:16 Mar 2010, 20:52
Confesiune:ortodox

Re: Intrebari despre "Oastea Domnului"

Mesaj necititde Henric_al » 16 Mar 2011, 00:45

Fratillor ostaşi, iertati-mă daca v-am suparat, nu am obiceiul sa va port grija, sau sa vă vorbesc de rau, va iubesc dupa Dumnezeu, chiar sunt prieten cu unii din oaste, dar, nu sunt de loc de acord cu obiceiurile straine de ortodoxie introduse , si adunarile separate in grupuri si bisericuţe faţa de ceilalti crestini, frati de ai nostrii.
Sper sa inchei aici. Doamne ajuta, sa va mantuiti!
Ceea ce face acolo Parintele Cleopa este o simpla descriere a Oastei Domnului, atât sub aspectele sale pozitive cât și cele negative. Nu cred ca a avut Părintele Cleopa în prezentarea sa, pretenția ca ar fi exhaustiv. Dacă pretindem că suntem ortodocși și că ne place ascultarea față de Biserică, atunci să ascultăm de ce spune Biserica. Stiți foarte bine la ce mă refer; Oastea Domnului este recunoscută oficial de Biserică. Normal că există și deviații, normal că există și anumite persoane care își spun creștini, sau ostași dar care nu fac decât să deservească Bisericii.
Poate ar trebui să facem ca la greci. Să scoatem Liturghia și slujbele bisericești din limba noastră și să le introducem în greacă veche, ca să fim cu adevărat „ortodocși” și creștinii să nu mai priceapă nimica. Abia atunci am vedea ce înseamnă greul....

Avatar utilizator
Florina
Mesaje:515
Membru din:02 Apr 2008, 06:16
Confesiune:ortodox
Preocupări:profesor de religie
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Intrebari despre "Oastea Domnului"

Mesaj necititde Florina » 20 Apr 2011, 17:56

Am avut o mica mare nedumerire de ce evanghelistii i-au trecut pe harta cultelor protestante din Valcea si pe Ostasii Domnului... Sa cititi in Legenda si sa va dati cu parerea. Pentru ca harta este facuta de ei, nu de ortodocsi!

http://valceaevanghelica.files.wordpres ... lide50.jpg

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Intrebari despre "Oastea Domnului"

Mesaj necititde Doriana » 20 Apr 2011, 18:20

Din cate vad eu nu este trecuta la "Alte Biserici evanghelice", ci ca denominatie separata. Evanghelicii au o simpatie pentru ostasi si pentru ceea ce fac dumnealor. Chiar daca nu ii considera evanghelici ca apartenenta religioasa, ii considera evanghelici ca actiune si manifestare, o miscare de trezire binevenita in BO; mult mai binevenita decat o multime de ortodocsi nominali.
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Intrebari despre "Oastea Domnului"

Mesaj necititde dimitrie » 20 Apr 2011, 19:51

Din cate vad eu nu este trecuta la "Alte Biserici evanghelice", ci ca denominatie separata. Evanghelicii au o simpatie pentru ostasi si pentru ceea ce fac dumnealor. Chiar daca nu ii considera evanghelici ca apartenenta religioasa, ii considera evanghelici ca actiune si manifestare, o miscare de trezire binevenita in BO;
cu rezultate concrete uneori: trecerea la p/np.
mult mai binevenita decat o multime de ortodocsi nominali.
Ştiţi treaba cu bârna din ochi... (Lc.6:41-42). De eres e vorba.
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Intrebari despre "Oastea Domnului"

Mesaj necititde Doriana » 20 Apr 2011, 22:39

cu rezultate concrete uneori: trecerea la p/np.[/i]
Sunt mai multe "rezultate concrete" printre ortodocsii nominali. Adica sunt mai multi ortodocsi nominali care trec la np decat ostasi care trec la np.

Ştiţi treaba cu bârna din ochi... (Lc.6:41-42). De eres e vorba.
O fi....
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Intrebari despre "Oastea Domnului"

Mesaj necititde dimitrie » 21 Apr 2011, 00:48

cu rezultate concrete uneori: trecerea la p/np.[/i]
Sunt mai multe "rezultate concrete" printre ortodocsii nominali. Adica sunt mai multi ortodocsi nominali care trec la np decat ostasi care trec la np.

Procentual vorbind.
Şi mai "procentual": e incomparabil numărul celor din OD practicanţi, ce trec la p/np, decât cel al orodocşilor practicanţi ce apostaziază. Personal nu am găsit până acum exemple din rândul ultimilor.
De ce aşa? Simplu:
- cei din OD se rezumă (de regulă) la lecturi specifice grupării lor, ale căror scrieri au un conţinut strict moralizator. În rândul cărţilor pe care le comercializează nu am văzut nici un exemplar cu caracter dogmatic, dar nici cărţi cu autori Sfinţi. Şi în această situaţie, dat fiind şi caracterul adunărilor lor (cu specific p/np - ca schemă de desfăşurare), alături de lipsa cunoaşterii profunde a temeiurilor biblice exprimate în învăţătura de credinţă creştină autentică a Bisericii lui Hristos (asemenea dvs,şi a altor apostaţi; şi asta în cazul în care aţi apostaziat de la Ortodoxie), apostazia le este mai "la îndemână";
- pe când ceilalţi ortodocşi, servesc toate "felurile de mâncare"; şi fiind astfel "vitaminizaţi", stau mai bine la capitolul "imunitate".

Încă un lucru: toţi suntem o.D. din Botez (Ef.6:10-17). Dar diavolul mândriei nu doarme! Ştim noi...:"lauda de sine nu miroase a bine!" Şi de aici ... mândria care croieşte celor din OD drumul către apostazie.
Noi trebuie să zicem aşa: "între păcătoşi, cel dintâi sunt eu!" Iar nu:"între ortodocşi (ostaşii Domnului din Botez), cel dintâi (ostaş) sunt eu!" Ni se cade să ne smerim, altfel vom fi smeriţi (Lc.14:11).

PS. Nu toţi cei din OD au rămas "nevitaminizaţi". Şi ştiu că situaţia celor din OD diferă chiar de la o zonă a ţării la alta.
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Intrebari despre "Oastea Domnului"

Mesaj necititde Doriana » 21 Apr 2011, 08:22

Procentual vorbind..
Numeric vorbind. Puteti sa-i luati la rand pe cei convertiti; majoritatea spun ca au fost ortodocsi [doar cu numele]. De fapt de acesti ortodocsi cu numele ar trebui sa va ingrijorati, nu de ostasi. Ei, cat de cat, incearca sa fie credinciosi si se anevoiesc pe Cale. Un ostas adevarat care L-a gasit pe Hristos nu mai are nevoie sa-L caute in cultele np. Nici un ortodox practicant. Asa cum nici un np serios nu trece la ortodocsi sau in alta parte.
Problema ramane cu milioanele de ortodocsi care isi aduc aminte ca sunt ortodocsi la Paste, la Craciun, sau cand li se pocaieste vreun copil si incep sa tipe ca le face neamul de ras. Astia, saracii, nu au ce manca; nu sunt vitaminizati, ci anemici. Dati-le sa manance, faceti-le imunizarea si vor ramane la cei ce ii hranesc [spiritual] fara sa mai caute in alta parte.

P.S. Suntem in Joia mare. Un Paste binecuvantat tuturora si Hristos sa va acopere cu jertfa Lui! Doamne ajuta!
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

ClaudiuT
Mesaje:14
Membru din:06 Sep 2009, 18:36
Confesiune:ortodox

Re: Intrebari despre "Oastea Domnului"

Mesaj necititde ClaudiuT » 21 Apr 2011, 08:36

cu rezultate concrete uneori: trecerea la p/np.[/i]
Sunt mai multe "rezultate concrete" printre ortodocsii nominali. Adica sunt mai multi ortodocsi nominali care trec la np decat ostasi care trec la np.

Procentual vorbind.
Şi mai "procentual": e incomparabil numărul celor din OD practicanţi, ce trec la p/np, decât cel al orodocşilor practicanţi ce apostaziază. Personal nu am găsit până acum exemple din rândul ultimilor.
De ce aşa? Simplu:
- cei din OD se rezumă (de regulă) la lecturi specifice grupării lor, ale căror scrieri au un conţinut strict moralizator. În rândul cărţilor pe care le comercializează nu am văzut nici un exemplar cu caracter dogmatic, dar nici cărţi cu autori Sfinţi. Şi în această situaţie, dat fiind şi caracterul adunărilor lor (cu specific p/np - ca schemă de desfăşurare), alături de lipsa cunoaşterii profunde a temeiurilor biblice exprimate în învăţătura de credinţă creştină autentică a Bisericii lui Hristos (asemenea dvs,şi a altor apostaţi; şi asta în cazul în care aţi apostaziat de la Ortodoxie), apostazia le este mai "la îndemână";
- pe când ceilalţi ortodocşi, servesc toate "felurile de mâncare"; şi fiind astfel "vitaminizaţi", stau mai bine la capitolul "imunitate".

Încă un lucru: toţi suntem o.D. din Botez (Ef.6:10-17). Dar diavolul mândriei nu doarme! Ştim noi...:"lauda de sine nu miroase a bine!" Şi de aici ... mândria care croieşte celor din OD drumul către apostazie.
Noi trebuie să zicem aşa: "între păcătoşi, cel dintâi sunt eu!" Iar nu:"între ortodocşi (ostaşii Domnului din Botez), cel dintâi (ostaş) sunt eu!" Ni se cade să ne smerim, altfel vom fi smeriţi (Lc.14:11).

PS. Nu toţi cei din OD au rămas "nevitaminizaţi". Şi ştiu că situaţia celor din OD diferă chiar de la o zonă a ţării la alta.
Dumneavoastra va auziti ce aberatii spuneti? Intrati pe sait-ul oficial si uitati-va in biblioteca ce carti comercializeaza, Sf. Paisie, Sf. Antonie, Sf. Ioan Hristostom, teze de doctorat, s.a
Va rog, nu vorbiti despre ce nu ati vazut, sa despre ce nu ati citit.... ca ne facem de ras. Va recomand postarile anterioare.

Sarbatori cu bine sa aveti!

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Intrebari despre "Oastea Domnului"

Mesaj necititde dimitrie » 21 Apr 2011, 17:57

Va recomand postarile anterioare...
Va rog, nu vorbiti despre ce nu ati vazut, sa despre ce nu ati citit.... ca ne facem de ras. Va recomand postarile anterioare.
Sarbatori cu bine sa aveti!
Prietene, eu nu am generalizat decât unde este "generalul".Şi nu degeaba mi-am trecut şi locaţia. V-aş invita să nu citiţi de pe altă poziţie mesajul meu, alta decât aceea de ortodox!
În baza mesajelor anterioare pe care le-aţi postat, mi-am format o părere:
- nu cunoaşteţi suficient învăţătura de credinţă a BO, atât sub aspect doctrinar cât şi ascetico-mistic. (Mai şi citiţi, nu doar vindeţi).
Cât despre autoritatea Părintelui Necula, uite trei surse:
-OD http://comorinemuritoare.ro/bLOGOS/
- apologeticum http://www.google.ro/url?sa=t&source=we ... KA&cad=rja
-eu.
Apropo, P. Iosif Trifa a lucrat fără bineuvântarea cuiva, în tot ce a întreprins:
"Initiativa acestei miscari este, asadar pe de-a-ntregul, a Domnului. Cu nimeni n-am avut absolut nici o consfatuire si nici o intelegere cu privire la aceasta miscare. si de la nimeni n-am avut absolut nici un fel de incredintare speciala pentru infiriparea ei. Si nu numai initiativa acestei miscari este a Domnului, ci si creatia intreaga este a Lui." :idea:
Asta vă spune ceva? Nu cumva P.Iosif Trifa, care a trecut de la o viaţă de chefliu ( http://de-vorba-cu-mine.blogspot.com/ de la rândul 27) direct la una de apostolat, e mai mare ca Sf.Apostol Pavel? Acesta, deşi primise Evanghelia direct de la Hristos, prin "descoperire de sus" a purces să ispitească lucrarea sa de propovăduire a Evangheliei, ca nu cumva să se fi păgubit nefiind în acord propovăduirea sa cu cea a Bisericii (Gal.1:11-12, 2:1-2).
Şi în aceste condiţii, P.Vasile Mihoc face Sf.Liturghie pe mormântul unui înşelat spiritual! Dovadă că nici P.Vasile Mihoc nu prea face diferenţa între înşelarea duhovnicească şi adevărata stare de sfinţenie.
Pentru început, vă recomand ceva autori autentic ortodocşi: Sf.Ignatie Briancianinov (Despre înşelare); P.Cleopa (Despre vise şi vedenii), spre a vă lămuri pe deplin, şi să observaţi că nu vorbesc după mintea mea.
Cl.: Urmaţi adevăratele modele ortodoxe, nu înşelaţii spiritual! ("Spunemi cu cine umbli ca să-ţi spun cine eşti!")
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!


Înapoi la “BISERICA ORTODOXĂ ROMÂNĂ”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron