Ce au confesiunile crestine in comun?

Discuţii despre diferenţele de doctrină dintre ortodocşi şi (neo-)protestanţi
dumio
Confesiune: ortodox

Re: Ce au confesiunile crestine in comun?

Mesaj necititde dumio » 15 Mar 2011, 23:00

Aletheia scrie:
politistul scrie:1 Timotei 2
1 Vă îndemn, dar, înainte de toate, să faceţi rugăciuni, cereri, mijlociri, mulţumiri pentru toţi oamenii,
2 pentru împăraţi şi pentru toţi cei ce sunt înălţaţi în dregătorii, ca să putem duce astfel o viaţă paşnică şi liniştită, cu toată evlavia şi cu toată cinstea.
3 Lucrul acesta este bun şi bine primit înaintea lui Dumnezeu, Mântuitorul nostru,
4 care voieşte ca toţi oamenii să fie mântuiţi şi să vină la cunoştinţa adevărului.
5 Căci este un singur Dumnezeu şi este un singur mijlocitor între Dumnezeu şi oameni: Omul Isus Hristos,

Sa ne rugam pentru Japonia.

Nu cred că este cazul să te apuci tu să faci mijlociri. Îl au pe unicul mijlocitor, omul Isus Cristos.

Doar rugaciuni, nu si mijlociri! :D Asa ceva este imposibil la ei! :mrgreen:

politistul

Mesaj necititde politistul » 16 Mar 2011, 15:01

Mijlociri pot face doar cei vii.

dumio

Mesaj necititde dumio » 16 Mar 2011, 15:25

politistul scrie:Mijlociri pot face doar cei vii.

Si pana la urma cum e? Parca doar un singur mijlocitor avem-Omul Iisus Hristos (ITim. 2, 5).

Dionysie
Preocupări: înţelegerea

Mesaj necititde Dionysie » 16 Mar 2011, 16:06

politistul scrie:Mijlociri pot face doar cei vii.
aici zis bine mă garcea: SFINŢII BISERICII LUI HRISTOS SUNT TOŢI VII, chiar mai vii decât îţi închipui

politistul

Mesaj necititde politistul » 16 Mar 2011, 16:37

or fi ei vii dar nu au putere de a interactiona cu lumea nostra pentru ca nu sunt Dumnezeu sa auda,sa vada si sa ajute la tot ce se intampla pe pamant.
Ex.Duminica se roaga 1.000.000 .000 de oameni la un sfant mort dar viu in lumea cealalta cum ii aude,cum ii vede,cum poate sa-i ajute.
Dumezeu ne aude,ne vede si ne raspunde dupa voia Sa tuturor.Amin!
SFINŢII BISERICII LUI HRISTOS SUNT TOŢI VII adevarat,dar tot atat de adevarat este ca se odihnesc pentru ziua cea mare a Domnului.

9 Când a rupt Mielul pecetea a cincea, am văzut sub altar sufletele celor ce fuseseră înjunghiaţi din pricina Cuvântului lui Dumnezeu şi din pricina mărturisirii pe care o ţinuseră.
10 Ei strigau cu glas tare şi ziceau: „Până când, Stăpâne, Tu, care eşti sfânt şi adevărat, zăboveşti să judeci şi să răzbuni sângele nostru asupra locuitorilor pământului?”
11 Fiecăruia din ei i s-a dat o haină albă şi li s-a spus să se mai odihnească puţină vreme, până se va împlini numărul tovarăşilor lor de slujbă şi al fraţilor lor, care aveau să fie omorâţi ca şi ei.

4 Şi am văzut nişte scaune de domnie; şi celor ce au şezut pe ele li s-a dat judecata. Şi am văzut sufletele celor ce li se tăiase capul din pricina mărturiei lui Isus şi din pricina Cuvântului lui Dumnezeu, şi ale celor ce nu se închinaseră fiarei şi icoanei ei şi nu primiseră semnul ei pe frunte şi pe mână. Ei au înviat şi au împărăţit cu Hristos o mie de ani.
5 Ceilalţi morţi n-au înviat până nu s-au sfârşit cei o mie de ani. Aceasta este întâia înviere.

O fi eu garcea, dar Dumnezeu s-a indurat de mine si in bunatatea Sa mi-a aratat lucrarile Sale pe care dvs.numai le vorbiti eu le-am experimentat si trait si de aceea aduc laude si multumiri Dumnezeului viu toata viata, asa sa ma ajute Dumnezeu.Stiu si cred ca jerfa lui Isus este desavarsita si completa de aceea cred in El,in numele Lui voi avea biruinta peste boli,draci,incercari.Iar la sfarsitul alergarii pe acest pamant voi primii din mana Sa cununa.

dumio

Mesaj necititde dumio » 17 Mar 2011, 00:52

politistul scrie:or fi ei vii dar nu au putere de a interactiona cu lumea nostra pentru ca nu sunt Dumnezeu sa auda,sa vada si sa ajute la tot ce se intampla pe pamant.
Ex.Duminica se roaga 1.000.000 .000 de oameni la un sfant mort dar viu in lumea cealalta cum ii aude,cum ii vede,cum poate sa-i ajute.
Dumezeu ne aude,ne vede si ne raspunde dupa voia Sa tuturor.Amin!
SFINŢII BISERICII LUI HRISTOS SUNT TOŢI VII adevarat,dar tot atat de adevarat este ca se odihnesc pentru ziua cea mare a Domnului.

9 Când a rupt Mielul pecetea a cincea, am văzut sub altar sufletele celor ce fuseseră înjunghiaţi din pricina Cuvântului lui Dumnezeu şi din pricina mărturisirii pe care o ţinuseră.
10 Ei strigau cu glas tare şi ziceau: „Până când, Stăpâne, Tu, care eşti sfânt şi adevărat, zăboveşti să judeci şi să răzbuni sângele nostru asupra locuitorilor pământului?”
11 Fiecăruia din ei i s-a dat o haină albă şi li s-a spus să se mai odihnească puţină vreme, până se va împlini numărul tovarăşilor lor de slujbă şi al fraţilor lor, care aveau să fie omorâţi ca şi ei.

4 Şi am văzut nişte scaune de domnie; şi celor ce au şezut pe ele li s-a dat judecata. Şi am văzut sufletele celor ce li se tăiase capul din pricina mărturiei lui Isus şi din pricina Cuvântului lui Dumnezeu, şi ale celor ce nu se închinaseră fiarei şi icoanei ei şi nu primiseră semnul ei pe frunte şi pe mână. Ei au înviat şi au împărăţit cu Hristos o mie de ani.
5 Ceilalţi morţi n-au înviat până nu s-au sfârşit cei o mie de ani. Aceasta este întâia înviere.

O fi eu garcea, dar Dumnezeu s-a indurat de mine si in bunatatea Sa mi-a aratat lucrarile Sale pe care dvs.numai le vorbiti eu le-am experimentat si trait si de aceea aduc laude si multumiri Dumnezeului viu toata viata, asa sa ma ajute Dumnezeu.Stiu si cred ca jerfa lui Isus este desavarsita si completa de aceea cred in El,in numele Lui voi avea biruinta peste boli,draci,incercari.Iar la sfarsitul alergarii pe acest pamant voi primii din mana Sa cununa.

Toate se fac prin puterea lui Dumnezeu! Sfintii sunt inzestrati cu anumite daruri inca din viata pamanetasca si cum darul nu se ia niciodata, ci ca in pilda talantilor, se dubleaza sau chiar se insutesc (dupa pilda semanatorului), Sfintii isi amplifica aceste daruri dincolo de mormant. Ba mai mult, potrivit Mantuitorului, unde este El, acolo vor fi si slujitorii Lui. In plus, trebuie sa ne gandim ca atunci cand cinstim un sfant, noi dovedim dragostea fata de oameni, chiar si fata de cei trecuti dincolo, care in constiinta noastra sunt vii, mai ales daca au dus o viata conforma voii lui Dumnezeu (pentru ca ei chiar de mor, traiesc). Sfintii sunt cei care sunt mereu in preajma lui Dumnezeu si daca noi ii cinstim, Il cinstim pe Dumnezeu care a lucrat in ei si i-a sfintit si s-a preamarit si se preamareste prin ei pana la sfarsitul lumii. Sfintii sunt cei care s-au smerit pe sine si au fost inaltati (preamariti) de Dumnezeu. In ce consta preamarirea? Doar intr-o rasplata vesnica la judecata finala? Tocmai in aceasta cinstire din partea noastra. Sfintii, daca au iubit pe Dumnezeu si semeni in viata pamanteasca, nu sfarsesc sau pun capat acestei iubiri la moartea lor, ci o continua in mod vesnic. Asta e taina noastra, a ortodocsilor! Nu suntem egoisti si cu ochelari de cal, ci cautam sa cinstim pe adevaratul om, care este cel dupa chipul lui Hristos, care este Sfantul.

Dionysie
Preocupări: înţelegerea

Mesaj necititde Dionysie » 18 Mar 2011, 07:59

politistul scrie:dar Dumnezeu s-a indurat de mine si in bunatatea Sa mi-a aratat lucrarile Sale pe care dvs.numai le vorbiti eu le-am experimentat si trait si de aceea aduc laude si multumiri Dumnezeului viu toata viata, asa sa ma ajute Dumnezeu.
Păi şi eu am trăit şi am experimentat îndurarea şi bunătatea lui Dumnezeu în ceea ce mă priveşte, şi pedeapsa Lui asupra mea, dar asta nu mă împinge la a mă filma şi la a publica filme în care să mă laud cu experienţele mele în relaţia mea cu Dumnezeu, nu mă împinge deci la a face un teatru public doar din dorinţa de a îmi rezolva nişte frustrări personale şi de a mă lăuda oamenii pentru "cât sunt eu de credincios".

politistul

Mesaj necititde politistul » 18 Mar 2011, 14:45

Romani 10:17
Astfel, credinţa vine în urma auzirii; iar auzirea vine prin Cuvântul lui Hristos.

Marcu 16:15
Apoi le-a zis: „Duceţi-vă în toată lumea şi propovăduiţi Evanghelia la orice făptură.

Daca spun vestea buna la oameni si ce mare,minunat si bun este Dumnezeu ,eu zic ca-L laud pe El.

descoperire
Confesiune: neo-protestant
Preocupări: teologie,internet,sport,sanatate

Mesaj necititde descoperire » 30 Dec 2011, 22:51

aletheea scrie:
SFINŢII BISERICII LUI HRISTOS SUNT TOŢI VII, chiar mai vii decât îţi închipui

Poate lamuriti cand in biblie scrie mort inseamna mort si cand se spune mort inseamna viu?
Acceptati ca este sens metafizic acolo?
Cand se spune ca a inviat se are in vedere trezit?Noi toti vom fi treziti?
Va rog sa desfasurati subiectul(daca nu va oboseste)
Adă Doamne ziua aceea mai devreme!

marius1
Confesiune: greco-catolic
Preocupări: ciclism

Mesaj necititde marius1 » 28 Dec 2016, 18:58

Ura o avem in comun, pacatul, ritul, mandria

Înapoi la “Protestantismul şi neo-protestantismul”