"Dreptul la Viata" - campanie nationala anti-avort

Ştiri din lumea ortodoxă şi nu numai. Orice informaţie cu tematică religioasă care este de interes comun
Cristian
Mesaje:63
Membru din:06 Apr 2008, 15:14
Confesiune:ortodox
"Dreptul la Viata" - campanie nationala anti-avort

Mesaj necititde Cristian » 17 Apr 2008, 18:51

Avortul - chirurgical si hormonal - inseamna CRIMA !

Si este cea mai oribila, caci mama isi omoara propriul copil. Avortul, intrucat intrerupe o viata autonoma, care exista in stare perfecta, constituie ucidere, embrionul fiind viata autonoma si
existenta de sine, persoana cu toate drepturile din momentul conceperii. Ovulul fecundat, embrionul, pruncul, copilul, adultul sunt
simple stadii de evolutie si maturizare ale aceleiasi vieti omenesti, a aceluiasi om!
Precum copilul ce s-a nascut are dreptul la viata, asa si cel ce este in pantece, fie el de cateva luni, o zi sau un ceas, are acelasi drept la viata ca si ceilalti oameni.
Astazi in tara se inregistreaza aproape un sfert de milion de avorturi pe an! Un sfert de milion de crime asupra unor suflete nevinovate !

Campania este gazduita de StiriOrtodoxe.net. Detalii, marturii despre avorturile chirurgicale si hormonale puteti gasi aici.
Va invitam sa postati in partea inferioara a paginii comentariile dumneavoastra legate de aceasta initiativa.


Alaturati-va campaniei nationale "Dreptul la Viata"! STOP AVORTURILOR chirurgicale si hormonale, STOP VARSARII DE SANGE NEVINOVAT !
Ultima oară modificat 25 Iun 2008, 23:22 de către Cristian, modificat de 3 ori în total.

Avatar utilizator
Hrisanti
Mesaje:93
Membru din:09 Apr 2008, 16:45
Confesiune:ortodox
Localitate:Franta

Re: "Dreptul la Viata" - campanie nationala anti-avort

Mesaj necititde Hrisanti » 18 Apr 2008, 17:45

Prea Sfanta Nascatoare de Dumnezeu, miluieste-ne pe noi !

diaconul_Catalin

Re: "Dreptul la Viata" - campanie nationala anti-avort

Mesaj necititde diaconul_Catalin » 02 Mai 2008, 11:43

In timp ce unele femei spun ca avorteaza pentru ca nu pot sa ofere conditii copiilor lor, o mama adevarata isi da viata pentru copilu ei - mai mult nu a avut ce.
La patru luni de graviditate, Lorraine Allard a aflat ca are cancer in stadiu avansat. Doctorii au sfatuit-o sa avorteze si sa inceapa chemoterapia cat mai repede insa Lorrain a raspuns: “Daca o sa mor, copilul meu o sa traiasca”.
S-a planificat nasterea prin cezariana la 26 de saptamani dar Lorrain a intrat in travaliu prematur o saptamana inainte si a nascut pe micutul Liam pe 18 Noiembrie. Pe 18 Ianuarie anul acesta a murit, la varsta de 34 de ani, lasand in urma pe langa micutul Liam, inca trei fetite: Leah de zece ani, Ami de opt ani si Courtney de 20 de luni. Si bineinteles, un sot in durerat.
Iata ca intr-un veac al intunericului si al mortii, o femeie frageda de doar 33 de ani il face de rusine si ne aminteste ca dincolo de moarte este viata.
Dumnezeu s-o odihneasca in pace.
articolul in Daily Mail
articolul la Fox News
articolul la LifeSiteNews.com

Avatar utilizator
CatalinM
Mesaje:96
Membru din:02 Apr 2008, 09:26
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: "Dreptul la Viata" - campanie nationala anti-avort

Mesaj necititde CatalinM » 02 Mai 2008, 14:06

Cu toate ca stirea este ceva mai veche, de fiecare data ma impresioneaza.
La fel ca si cea postata azi in topicul de stiri:
http://www.lifesitenews.com/ldn/2008/may/08050101.html
Chiar daca actiunea episcopului respectiv nu este canonica, dupa invatatura bisericii noastre, totusi, prin tragismul ei poate va topi niste inimi impietrite.

Avatar utilizator
elena -petra
Mesaje:172
Membru din:01 Apr 2008, 20:59
Confesiune:ortodox

Re: "Dreptul la Viata" - campanie nationala anti-avort

Mesaj necititde elena -petra » 02 Mai 2008, 15:24

Lorrain a raspuns: “Daca o sa mor, copilul meu o sa traiasca”.

Si eu as fi raspuns la fel! Orice mama si-ar da viata pentru copilul ei daca ar fi pusa in fata faptului sa aleaga.

Dumnezeu s-o odihneasca in pace!

Avatar utilizator
elena -petra
Mesaje:172
Membru din:01 Apr 2008, 20:59
Confesiune:ortodox

Re: "Dreptul la Viata" - campanie nationala anti-avort

Mesaj necititde elena -petra » 02 Mai 2008, 15:39

La fel ca si cea postata azi in topicul de stiri:
http://www.lifesitenews.com/ldn/2008/may/08050101.html
Chiar daca actiunea episcopului respectiv nu este canonica, dupa invatatura bisericii noastre, totusi, prin tragismul ei poate va topi niste inimi impietrite.
Multumim pentru stire, o postase si diaconul Catalin pe alt topic :) dar mai bine o citim de doua ori decat niciodata.

Doamne ajuta!

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: "Dreptul la Viata" - campanie nationala anti-avort

Mesaj necititde maria_andreea » 02 Mai 2008, 16:18

Hristos a Inviat!

As dori sa-mi exprim si eu punctul de vedere; dupa parerea mea ideal este sa nu faci avort, dar cine este asa de constient cum suntem noi acum??? Eu cred ca sunt oameni "saraci" si din pacate multi care nu cunosc adevaratul inteles al unui avort, care nu cunosc consecintele pe care il are un avort asupra mantuirii sale, ce ne facem cu acesti oameni :?: Cum ii aducem la "realitate", cum facem sa-i ajutam, cum facem sa-i invatam ca gresesc foarte mult punand o sentinta atat de dura asupra unei vieti nevinovate cand ele se simt parasite, cand considera ca in jurul lor totul se naruie, cand acasa le asteapta un barbat betiv care le face viata un calvar...cand ele se gandesc ca mai bine se duce copilul "in Rai" decat sa traiasca in iadul de pe pamant (ele sunt naive si cred ca daca copilul nu are nicio vina se duce in Rai)-lipsa de dragoste paterna, scandal, insuficiente materiale. Cum facem fratilor sa le deschidem ochii acestor femei/fete care considera ca daca se protejeaza cu anticonceptionale nu fac rau nimanui, cum facem???
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Avatar utilizator
Florina
Mesaje:515
Membru din:02 Apr 2008, 06:16
Confesiune:ortodox
Preocupări:profesor de religie
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: "Dreptul la Viata" - campanie nationala anti-avort

Mesaj necititde Florina » 02 Mai 2008, 17:21

Cunosc multe femei care vin de dimineata mereu la slujba, dar le indeamna pe fetele lor sa faca avort. Chiar in Bragadiru, o femeie a pus-o pe fiica ei sa faca avort, apoi sa-si paraseasca barbatul, pentru ca o batea. Acum, fata femeii s-a recasatorit cu un alt barbat, bun, dar nu mai poate avea copii. Am ramas socata cand am vazut cu cata usurinta povestea acum femeia ca a fost mai bine sa faca avort fiica-sa, ca si asa o batea barbatul! Asadar, ce pretentii sa avem de la cei departati de biserica, cand chiar cei care tocesc usa bisericii indeamna la avort! Si stiu nenumarate cazuri, asta a fost doar un exemplu!

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: "Dreptul la Viata" - campanie nationala anti-avort

Mesaj necititde maria_andreea » 02 Mai 2008, 17:37

Hristos a Inviat!
Asadar, ce pretentii sa avem de la cei departati de biserica, cand chiar cei care tocesc usa bisericii indeamna la avort!
Sa sti Florina ca avem pretentii de la ei si inca nu niste pretentii mari ( dorim ca ei sa-si indeplineasca "datoria " de crestini-ortodox , de fapt nu o datorie ci un dar nepretuit pe care l-am primit de la Bunul Dumnezeu, "o datorie" care iti ofera si nu te solicita).

Eu cred ca trebuie sa-i scoatem din lista de "adevarati crestini" pe cei care merg la Biserica doar pt "a semna condica" si de asemenea pe preotii care nu isi fac bine meseria din lista de "preoti in adevaratul sens al cuvantului" pt a nu crea dileme si intrebari fara raspuns la problemele pe care noi le ridicam (astfel cred ca este bine sa ne rugam si pt mantuirea acestora caci se pare ca ei nu o fac destul de bine-ironic spus).

Femeile/fetele au nevoie sa fie ajutate, sa intelega ca nu e bine ceea ce fac (avort), iar noi nu putem pur si simplu sa le trimitem la duhovnic si sa spunem ca asta e, problema s-a rezolvat, caci nu e asa de simplu, trebuie sa avem in vedere o multituine de alti factori care le determina aceasta decizie...
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

diaconul_Catalin

Re: "Dreptul la Viata" - campanie nationala anti-avort

Mesaj necititde diaconul_Catalin » 08 Mai 2008, 07:53

Dintre multele filme contra avortului de pe youtube... acesta mi-a atras atentia.

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: "Dreptul la Viata" - campanie nationala anti-avort

Mesaj necititde maria_andreea » 08 Mai 2008, 15:29

Hristos a Inviat!

...emotionant, cutremurator, foarte trist!
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

diaconul_Catalin

Re: "Dreptul la Viata" - campanie nationala anti-avort

Mesaj necititde diaconul_Catalin » 08 Mai 2008, 17:49

cum se obisnuieste a spune... "cu intelepciune, sa luam aminte"

Avatar utilizator
Florina
Mesaje:515
Membru din:02 Apr 2008, 06:16
Confesiune:ortodox
Preocupări:profesor de religie
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: "Dreptul la Viata" - campanie nationala anti-avort

Mesaj necititde Florina » 09 Mai 2008, 06:37

He! In China, ar trebui intitulat "Dreptul la viata si la neprofanare dupa moarte"!

Avatar utilizator
Florina
Mesaje:515
Membru din:02 Apr 2008, 06:16
Confesiune:ortodox
Preocupări:profesor de religie
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: "Dreptul la Viata" - campanie nationala anti-avort

Mesaj necititde Florina » 17 Mai 2008, 09:35

Pentru cine are inima rezistenta, UN AVORT INTEGRAL FILMAT! E HORROR, DAR TREBUIE ARATAT FEMEILOR!
Ultima oară modificat 17 Mai 2008, 18:24 de către Anonymous, modificat 1 dată în total.
Motiv: Introdus link-ul in text

racasan carmen
Mesaje:13
Membru din:02 Iun 2008, 11:09
Confesiune:ortodox

Re: "Dreptul la Viata" - campanie nationala anti-avort

Mesaj necititde racasan carmen » 09 Iun 2008, 09:14

este socant sa auzim ca se fac avorturi.dar,Doamne in ce lume traim?tot timpul vorbim despre mame,dar tatii unde sunt?de ce pune la zid pe mame iar tatii nu au nici o responsabilitate?ei sunt chiar numai donatori de sperma?d-oastra stiti cite femei sunt maltratate zilnic,abuzate fizic ,psihic?sotii lor dispun de ele cu drept de viata si moarte.stiti?cine nu este casatorita si nu are copii consider ca nu are voie sa discute aceasta problema.in ziua de astazi femeia este slujnica barbatului.are servici ,copii si un barbat alcolist care o bate .ca sa fie paharul plin se mai intimpla sa mai aiba si o soacra dupa cap.ce face biserica pentru aceste femei maltratate,batute ,nenorocite de niste animale numite soti?ce invata copiii de la un astfel de barbat?terminati cu judecata mai ales voi care va numiti femei.judecata este numai a lui Dumnezeu,mintuirea dupa cite stiu eu este personala.si poate nu ati aflat , dar nici Dumnezeu nu a judecat inca lumea.stiti ca sunt femei obligate chiar de sotii lor sa faca avort?daca nu vor sa faca acestia le bat pina fie pierd sarcina s-au se duc singure sa faca avortul.ce usor este sa judeci...mama mea a pierdut primul copil datorita batailor primite si datorita medicamentelor puse in mincare de catre tata.tata nu ne-a dorit niciodata.ura copiii.mama a suferit mult pentru noi si ce folos?fratele meu o acuza tot timpul ca a stat cu tata si ne-a distrus vietile.stiti ce am invatat de la tata?nimic.la ce bun sacrificiul?tot vorbiti ca sa va aflati in seama si habar nu aveti de viata reala.nu trebuie facut avortul.a! sunt de acord .dar in viata intervin alti factori ,fie sociali,fie economici,fie infamilie.eu cred ca lumea musulmana este mica pe linga lumea noastra.ne numim crestini ortodxi si avem barbati crestini ortodoxi alcoolici,curvari ,sadici,violenti,perversi ,pedofili etc..aceasta este lumea in care se invirt bietele femei.sunt victimele mentalitatii balcanice.daca mai nou si preotii calca strimb,traiesc cu enoriase tinere,cu nepoatele lor ce mai vreti?femeia sa faca 100 de copiii si sa se chinuie cu ei ca doar de...este mama,iar d-nul sot sa faca ce vrea ca de..ai este ingaduit el este sot ,mare pasa.NU MAI JUDECATI FEMEILE!cind se ia o hotarire de avort numai Dumnezeu stie ce este in sufletul femeii care face acest lucru.Dumnezeu sa ne dea intelepciune ca avem mare nevoie de ea.ar mai fi multe de spus dar sincer mi-e scirba de acele femei care judeca pe niste nenorocite de soarta.mai bine v-ati ruga pentru aceste femei decit sa le improscati cu noroi si sa le etichetati drept mame fara suflet.oare voi vorbindu-le de rau aveti mai mult suflet?

Avatar utilizator
Florina
Mesaje:515
Membru din:02 Apr 2008, 06:16
Confesiune:ortodox
Preocupări:profesor de religie
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: "Dreptul la Viata" - campanie nationala anti-avort

Mesaj necititde Florina » 09 Iun 2008, 09:50

Sora, nu le-a vorbit nimeni de rau pe aceste femei, ci pe cumplitul pacat al avortului!

Ce facem? Cine le ajuta? La Valea Plopului, orice femeie poate merge sa stea daca e alungata de sot sau obligata sa faca avort. Daca nu poate creste copilul, il poate lasa acolo, DAR NU SA IL UCIDA!

Acolo, copiii sunt crescuti in credinta crestina. Oare e mai bine sa-i arunci la canal, fara botez, decat sa-i lasi in viata? In fond, Dumnezeu le-a dat viata si noi nu avem dreptul sa le-o curmam!

Cat despre faptul ca o femeie necasatorita nu are dreptul sa vorbeasca, inseamna ca nici preotul nu are dreptul, ca doar nu el naste! E o logica aberanta!

racasan carmen
Mesaje:13
Membru din:02 Iun 2008, 11:09
Confesiune:ortodox

Re: "Dreptul la Viata" - campanie nationala anti-avort

Mesaj necititde racasan carmen » 09 Iun 2008, 17:40

curios,daca o femeie isi da copilul sa il creasaca niste strini face bine.da,o femeie necasatorita nu are voie sa vorbeasca despre avort pentru ca habar nu are ce inseamna sa fie roaba barbatului.din pacate multi preoti sunti casatoriti si fac numai prostii.dar da..nici barbatii necasatoriti nu au voie sa vorbesca despre aceste lucruri s-au sa dea sfaturi atata vreme cit nu au fost pusi in fata acestui lucru.din pacate ei sunt primii care dau inapoi cind este vorba despre o sarcina .si apoi dumneata crezi ca este foarte usor sa ajungi in acea casa de unde?ce usor este sa iti iei copiii si sa pleci in lume....si eu vorbesc aberatii..?nu vreau sa ajungi vreodata sa cunosti aceste lucruri murdare ale casatoriei.sincer nu vreau.dar ma voi ruga lui Dmunezeu sa-ti dea intelepciune si sa-ti deschida ochii spre aceasta realitate care se numeste lume.da,nu trebuie sa ucizi.dar v-am mai scris;inttr-o casatorie sunt intotdeauna doi oameni.prima data este femeie si barbat si apoi preot,doctor,muncitor,s.a.ipocrizia este ceva urit si murdar inaitea DOMNULUI.am mai spus:judecata este a Domnului.sora,citeste te rog inca odata atenta ce am scris.nu vreau sa supar pe nimeni,nu sunt pro pentru avort,ci doar sunt rvoltata impotriva acestui sistem in care traim si in care suntem obligati sa ne crestem copiii.este un genocid national cu implicarea mass-mediei in primul rind care incurajeaza avortul de orice fel.Dumnezeu sa ne ajute si sa ierte acest popor si sa ne ierte pe toti pentru aceste pacate.

racasan carmen
Mesaje:13
Membru din:02 Iun 2008, 11:09
Confesiune:ortodox

Re: "Dreptul la Viata" - campanie nationala anti-avort

Mesaj necititde racasan carmen » 09 Iun 2008, 17:42

da,preotul nu naste dar sa nu uitam ca prima data este si el barbat.putini sunt aceea care prima data sunt preoti si apoi barbati

Cristian
Mesaje:63
Membru din:06 Apr 2008, 15:14
Confesiune:ortodox

Re: "Dreptul la Viata" - campanie nationala anti-avort

Mesaj necititde Cristian » 09 Iun 2008, 19:05

Felul in care anumiti barbati se poarta cu partenerele de viata tine de educatia pe care o au acestia. De mediul in care ei au crescut si traiesc. Nu exista un gen bun si un gen rau.
Ma amuza unele replici pe care le-am primit in privinta acestei campanii: cum ca respectivii copii nedoriti ar fi rezultatul violurilor si abuzurilor. Un sfert de milion de violuri au avut loc in acesti ani ai "democratiei" ?
Nasterea unui copil intr-o familie ar trebui sa constituie un motiv de bucurie, nu de tristete.
Inca un amanunt: vreti sa stiti cum au ajuns multe persoane sa citeasca materialul campaniei ? Ce cuvinte cheie au folosit ? Ceva de genul "infectii post-avort", "tulburari ritm cardiac post avort", "urmari avort", "tulburari endocrine post-avort", "complicatii post-avort".
Acele complicatii constituie doar inceputul seriei de necazuri si multe persoane incep sa caute disperate detalii despre ceea ce li se intampla. Si apoi incep sa regrete amarnic gestul facut.

PS: Campania se deruleaza si pe siteul recent deschis, Stiriortodoxe.net, la aceasta adresa - aici . De acum inainte acesta va fi site ul oficial al campaniei.

Avatar utilizator
elena -petra
Mesaje:172
Membru din:01 Apr 2008, 20:59
Confesiune:ortodox

Re: "Dreptul la Viata" - campanie nationala anti-avort

Mesaj necititde elena -petra » 09 Iun 2008, 21:19

ne numim crestini ortodxi si avem barbati crestini ortodoxi alcoolici,curvari ,sadici,violenti,perversi ,pedofili etc..aceasta este lumea in care se invirt bietele femei.sunt victimele mentalitatii balcanice.daca mai nou si preotii calca strimb,traiesc cu enoriase tinere,cu nepoatele lor ce mai vreti?
Doamna Carmen,eu va inteleg supararea.Probabil treceti printr-o suferinta sau ati avut parte de vreuna.
Dar este bine sa nu generalizam!
Fiindca aceei barbati ,, curvari" cred ca pacatuiesc tot cu femei. Nu? Si atunci? De ce am fi noi m-ai bune ca ei?


Înapoi la “Ştiri şi anunţuri generale”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX