Milostenie

Învăţătura de credinţă ortodoxă pt "începători" şi "avansaţi"
Avatar utilizator
elena -petra
Mesaje:172
Membru din:01 Apr 2008, 20:59
Confesiune:ortodox
Milostenie

Mesaj necititde elena -petra » 09 Apr 2008, 11:31

Milostenia este privita ca o fapta buna premergatoare postului.E un gest firesc in post.
Din pacate lumea in care traim este divizata in saraci si bogati.In oameni care au posibilitatea sa traiasca in lux sa-si cheltuiasca banii pe concedii extravagante,pe haine de firma si in oameni saraci care abia isi pot duce traiul de la o zi la alta.
Oricum Dumnezeu ii iubeste atat pe saraci cat si pe bogati.Prin urmare atat bogatul cat si saracul trebuie sa faca milostenie.

Fariseii faceau milostenie,se rugau si posteau dar toate aceste lucruri le faceau din mandrie.Sa nu ajungem si noi sa fim darnici doar de ochii lumii.S-o facem din SUFLET cu DISCRETIE si fara sa trambitam ca gesturile noastre sa impresioneze.

Ce frumos spunea Sf. Ioan Gura De Aur

,,Socoteste milostenia nu ca o cheltuiala ci ca un venit,nu ca o pierdere, ci ca un castig,caci tu ,prin ea,dobandesti mai mult decat ai."
Ultima oară modificat 09 Apr 2008, 11:54 de către Anonymous, modificat 1 dată în total.
Motiv: Nu folositi CAPS LOCK pentru titlurile topicurilor... nu mai tipati, va auzim si asa!

danadoina
Mesaje:471
Membru din:01 Apr 2008, 22:26
Confesiune:ortodox

Re: Milostenie

Mesaj necititde danadoina » 09 Apr 2008, 12:06

Sfintii Parinti spun sa dai milostenie si sa nu judeci daca cel care o primeste are nevoie de ea. Eu nici acuma nu stiu daca este bine sa dai copiilor de tigani sau tigancilor cu copii in brate care cersesc pe strada in Romania; daca le dai ii intaresti in felul asta de trai si probabil banii ii folosesc parintii pentru bautura ..., daca nu primesc poate bataie acasa... :cry: ; cateodata dau cateodata nu, voi ce faceti ?

Avatar utilizator
elena -petra
Mesaje:172
Membru din:01 Apr 2008, 20:59
Confesiune:ortodox

Re: Milostenie

Mesaj necititde elena -petra » 09 Apr 2008, 12:35

Obisnuiesc sa am c-am tot timpul dulciuri in bordul masinii.Si de obicei dau cate-o ciocolata fiindca atunci sunt sigura c-o mananca copilul.Inainte dadeam bani ,cu toate ca stiam ca parintii copiilor stau putin mai incolo.Dar ziceam ca am eu constiinta curata, ca-mi fac ,,datoria"si nu ma interesa cine intra in posesia banilor..Pana cand intr-o zi o tiganca cu un copil mic in brate daca n-a facut un circ(injuraturi) fiindca i s-a parut ca n-am fost destul de milostiva.De atunci evit sa dau bani,dar special port dulciuri.Mai ales ca pe traseul pe care-l parcurg sunt tot aceeasi.
In schimb cu bani ajut intr-adevar familiile care se vad
ca sunt nevoiase si au nevoie de orice mic ajutor.
Acum am incalcat exact ce spunea MATEI 6:3-4

<<Ci tu cand faci milostenie,sa nu stie stanga ta ce face dreapta ,pentru ca milostenia sa fie facuta in ascuns;si Tatal tau care vede in ascuns iti va rasplati>>

Doamne ajuta!

Avatar utilizator
atanasie
Mesaje:5
Membru din:07 Apr 2008, 16:44

Re: Milostenie

Mesaj necititde atanasie » 09 Apr 2008, 13:58

Si eu dau bani doar batranilor si batranelor pe care se vede clar ca nu fumeaza si nu beau. Celorlalti, prefer sa le dau ceva de mancare. Sigur, multi dintre tigani refuza, ca nu de asta au ei nevoie! :lol:

diaconul_Catalin

Re: Milostenie

Mesaj necititde diaconul_Catalin » 09 Apr 2008, 14:06

Chiar e ciudat cum nimeni nu spune ca nu face milostenie, sau cand recunoaste gaseste scuze: pai au haine nu stiu cum, sau au tigari in mana, sau au sticla de bautura in plasa, etc
Eu nu prea fac milostenie. Sunt zgarcit!

Avatar utilizator
atanasie
Mesaje:5
Membru din:07 Apr 2008, 16:44

Re: Milostenie

Mesaj necititde atanasie » 09 Apr 2008, 14:18

Ei, nu am spus ca nu sunt zgarcit. Dar macar 1 leu dau aproape fiecarui batran sau batrana pe care il/o vad. Adica macar pt o paine si un ou! Dar ma mustra constiinta ca nu fac mai multa milostenie... :(

tanar pururi

Re: Milostenie

Mesaj necititde tanar pururi » 09 Apr 2008, 14:52

...le dai ii intaresti in felul asta de trai si probabil banii ii folosesc parintii pentru bautura ...
Eu prefer sa dau mancare.
Ultima oară modificat 10 Apr 2008, 09:51 de către tanar pururi, modificat 1 dată în total.
Motiv: Quote - citat: Nu citati integral mesajului anterior! (Dacă este necesar, citati portiunea de text la care faceti referire).

Avatar utilizator
CatalinM
Mesaje:96
Membru din:02 Apr 2008, 09:26
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Milostenie

Mesaj necititde CatalinM » 09 Apr 2008, 16:15

Problema milosteniei este destul de dificila dupa parerea mea. Cred ca e nevoie de ceva discernamant si curatie sufleteasca.
Sfantul Ioan Gura de Aur spune ca banutul pe care vrei sa-l dai sa-ti transpire in palma pana cand ii gasesti un stapan. Pe de alta parte, Cuviosul Paisie Aghioritul spunea ca sa dam chiar si celui care ni se pare ca n-ar merita. Dadea si exemplu cu un betiv care cersea ca sa bea si atunci cand i-a dat bani toti au sarit sa-l judece, ca de ce face milostenie cu un asemenea om. Iar cuviosul a explicat ca betivul avea o sotie care muncea din greu pentru cei doi copii, sa-i imbrace, sa-i hraneasca, iar daca asta nu avea bani de baut se ducea acasa, o batea si-i lua si putinii bani pe care ea ii castiga cu truda. Asa ca, a spus Paisie, mai bine ii dau eu ca sa ii bea pe astia si sa nu mai faca rau celor de acasa.

unsuflet
Mesaje:198
Membru din:05 Apr 2008, 16:46
Confesiune:ortodox
Contact:

Re: Milostenie

Mesaj necititde unsuflet » 10 Apr 2008, 02:18

Parintele ARSENIE PAPACIOC - Despre milostenie

http://www.crestinortodox.ro/Parintele_ ... eo544.html
"DUMNEZEU S-a facut purtator de trup pentru ca omul sa poata deveni purtator de DUH"

Avatar utilizator
Hrisanti
Mesaje:93
Membru din:09 Apr 2008, 16:45
Confesiune:ortodox
Localitate:Franta

Re: Milostenie

Mesaj necititde Hrisanti » 10 Apr 2008, 09:43

...probabil banii ii folosesc parintii pentru bautura
Parerile sunt impartite si la sfintii parinti. Unii spun ca nu este totusi bine sa dai bani de pomana cuiva caruia stii ca-i incurajezi un viciu (bautura, tigare, sau alte obiceiuri nefaste pentru sanatatea si mantuirea aceluia). Dar daca nu stim exact situatia este bine sa dam.
Tot atat de adevarat este ca atunci cand cineva ne cere ceva si putem sa-l ajutam, este bine sa nu plece de la noi fara ajutorul cerut.
Ultima oară modificat 10 Apr 2008, 09:52 de către Anonymous, modificat 1 dată în total.
Motiv: Quote - citat: Nu citati integral mesajului anterior! (Dacă este necesar, citati portiunea de text la care faceti referire).
Prea Sfanta Nascatoare de Dumnezeu, miluieste-ne pe noi !

Avatar utilizator
elena -petra
Mesaje:172
Membru din:01 Apr 2008, 20:59
Confesiune:ortodox

Re: Milostenie

Mesaj necititde elena -petra » 11 Apr 2008, 15:01

Mi-a placut ce-am citit despre milostenia monahului:

,,Milostenia calugarului este BUNATATEA lui si rugaciunea ,ca expresie a bunatatii lui."

Avatar utilizator
Hrisanti
Mesaje:93
Membru din:09 Apr 2008, 16:45
Confesiune:ortodox
Localitate:Franta

Re: Milostenie

Mesaj necititde Hrisanti » 11 Apr 2008, 18:25

"Milostenia calugarului este BUNATATEA lui si rugaciunea ,ca expresie a bunatatii lui."
Asa este, dar sa nu luam ca exemplu acest fel de milostenie pentru noi, mirenii. Fiindca un calugar nu are nimic material, de aceea cea mai mare milostenie din partea lui este Rugaciunea. In schimb noi, mirenii, putem face milostenie din ce este al nostru, si sa nu ne culcam pe ideea ca putem sa ne rascumparam doar prin rugaciune, ca si monahii, desi, desigur, trebuie sa ne rugam la randul nostru pentru toti cei necajiti. Insa BUNATATEA noastra este darnicia, dorinta de a imparti tot ce avem cu fratii, dorinta de a nu avea prea mult, cand altii nu au deloc, sau a da prea putin, cand avem mai mult decat ne este necesar....
Domnul sa ne miluiasca pe toti !
Prea Sfanta Nascatoare de Dumnezeu, miluieste-ne pe noi !

Ovidiu
Mesaje:12
Membru din:10 Apr 2008, 07:01

Re: Milostenie

Mesaj necititde Ovidiu » 12 Apr 2008, 10:59

Poate ca milostenie este miscarea inimii de a darui celuilalt...in functie de ce anume vezi, auzi, consideri ca ar avea nevoie. Poate ca milostenie este si cand iubesti, fiindca iubirea este soarele, este Dumnezeu si Domnul a sadit in oameni si milostenia. Jertfa poate ca ia nastere din milostenie. Milostenia inseamna si cuvantul dat la un anumit moment, aceluia care are nevoie de el. Exista iubire din milostenie si milostenie din iubire. Iubirea este centrul, iar restul... sunt razele iubirii. Cred ca exista o milostenie lumeasca si una care incepe acolo unde se sfarseste cea lumeasca....si am observat ceva din aceasta, in cuvintele pr. Paisie Aghioritul. Milostenia, cand devine desavarsita....iti vine sa dai tot celuilalt, iar tu sa pleci sa oferi mai apoi din milostenia monahului.....
Doamne ajuta !

diaconul_Catalin

Re: Milostenie

Mesaj necititde diaconul_Catalin » 18 Apr 2008, 09:25

Subiecte inrudite: discutia despre saracie.

JOAN
Mesaje:79
Membru din:16 Apr 2008, 22:49
Confesiune:ortodox

Re: Milostenie

Mesaj necititde JOAN » 22 Apr 2008, 21:20

Milostenia este o trasatura divina ,este a o semanare cu Hristos si prin aceasta ne apropiem de Dumnezeu.A fi milos inseamna a avea o noblete spirituala.Si daca ai judecat pe cel ce-i dai milostenie la ce-i mai dai ca te-ai facut judecator de oameni si daca-i dai cu gandul sa obtii ceva te-ai facut camatar,fa-o pur si simplu rugand pe Dumnezeu sa primeasca mica ta jertfa pentru ajutorul sufletului respectiv.Sa-ti para intotdeauna rau ca nu ai putut face mai mult zilnic, dar nici nu te tulbura frate.

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Milostenie

Mesaj necititde maria_andreea » 30 Apr 2008, 21:20

Hristos a Inviat!

Of ce greu este sa te gandesti la cei ce au nevoie de milostenie...milostenia pt mine va deveni deplina atunci cand voi putea alaturi de milostenia materiala (bani, mancare, haine etc) sa o ofer si pe cea spirituala (un zambet cald si plin de iubire, o imbratisare duioasa, un sfat folositor).Doame ajuta!
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Avatar utilizator
Dahnah
Mesaje:105
Membru din:20 Apr 2008, 20:21
Confesiune:ortodox
Contact:

Re: Milostenie

Mesaj necititde Dahnah » 09 Mai 2008, 22:33

Eu am o intrebare: e milostenia obligatorie? Si includ aici zeciuiala de care se tot vorbeste. Din cate stiu eu, parintii mei nu dadeau niciodata a 10-a parte din venituri, pentru ca in Biserica Ortodoxa nu este o lege in acest sens, nu? (corectati-ma daca gresesc, caci nu stiu oficial, ci doar asa lumesc), dar da, dadeau si dau ceva de mancare, bani celor saraci.

Extinzand milostenia la zeciuiala, este obligatorie, sau nu? Vreau sa stiu "legal" si apoi si ca opinie personala. La ce se refera citatele care zic ca "il furam pe Dumnezeu" nedand partea noastra? Stiu ca protestantii dau obligatoriu (la catolici nu stiu exact), si la biserica, ceea ce mie mi se pare un pic o afacere, caci Biblia zice ca sa dai 10% la saraci si la vaduve... nu ca numai la biserica. Mai zice totusi ca sa dai celui care te nutreste spiritual, caci cine propavaduieste Evanghelia, din ea sa manance. Stiu ca unii vad pe Dumnezeu ca o "investitie" de genul.. ii dau 10% pentru ca stiu, e o promisiune, ca El imi va da mai mult, si pierd scopul actiunii de caritate, devine ceva diabolesc.

Asadar, e un ordin de la Dumnezeu pe care trebuie sa il respectam sau e doar o actiune de caritate si.. cat te lasa inima. Se socoteste ca "o fapta buna" sau ca un ordin pe care il implinesti? Adica dand ai ceva extra sau pur si simplu iti faci datoria? Suna cam mercantil, dar nu asta intentionez. :D
"Desfătează-te în Domnul şi îţi va împlini ţie cererile inimii tale." (Psalmul 36:4)

diaconul_Catalin

Re: Milostenie

Mesaj necititde diaconul_Catalin » 10 Mai 2008, 11:38

Eu am o intrebare: e milostenia obligatorie?... Se socoteste ca "o fapta buna" sau ca un ordin pe care il implinesti?
Oare s-ar mai numi milostenie daca am face-o din obligatie? S-ar numi "obligatii financiare la bugetul cultelor". Totusi, are un caracter de obligativitate (pentru cei ce se doresc a fi crestini) prin faptul ca este scris in Sfanta Scriptura: Da milostenie din averea ta si sa nu aiba ochiul tau parere de rau cand vei face milostenie. De la nici un sarac sa nu-ti intorci fata ta, si atunci nici de la tine nu se va intoarce fata lui Dumnezeu. Cand ai mult, da mai mult; daca ai putin da mai putin, dar nu pregeta sa faci milostenie. Si-ti vei aduna prin aceasta vistierie bogata pentru zile grele, ca milostenia izbaveste de la moarte si nu te lasa sa te cobori in intuneric. In fata Celui Preainalt, milostenia este dar bogat pentru toti cei ce o fac. (Tobit IV, 7-11), iar Hristos, vorbind despre importanta faptelor de milostenie la judecata, spune: Veniţi, binecuvântaţii Tatălui Meu, moşteniţi împărăţia cea pregătită vouă de la întemeierea lumii. Căci flămând am fost şi Mi-aţi dat să mănânc; însetat am fost şi Mi-aţi dat să beau; străin am fost şi M-aţi primit; gol am fost şi M-aţi îmbrăcat; bolnav am fost şi M-aţi cercetat; în temniţă am fost şi aţi venit la Mine. (Matei XXV, 34-36) si mai zice: Duceţi-vă de la Mine, blestemaţilor, în focul cel veşnic, care este gătit diavolului şi îngerilor lui. Căci flămând am fost şi nu Mi-aţi dat să mănânc; însetat am fost şi nu Mi-aţi dat să beau; străin am fost şi nu M-aţi primit; gol, şi nu M-aţi îmbrăcat; bolnav şi în temniţă, şi nu M-aţi cercetat. (Matei XXV, 41-43).
Acum trage tu concluzia...

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Milostenie

Mesaj necititde maria_andreea » 10 Mai 2008, 18:27

Hristos a Inviat!
Se socoteste ca "o fapta buna" sau ca un ordin pe care il implinesti?
Cine vede milostenia ca un ordin mai bine sa nu o faca, caci cred eu Dumnezeu nu o primi, iar daca stam sa cantarim daca este o fapta buna sau nu, iar am pierdut mantuire...ea trebuie facuta din suflet in mod liber (cel putin la crestinii ortodocsi)!
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Avatar utilizator
Florina
Mesaje:515
Membru din:02 Apr 2008, 06:16
Confesiune:ortodox
Preocupări:profesor de religie
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Milostenie

Mesaj necititde Florina » 12 Iun 2008, 22:43



Înapoi la “DOGMATICĂ şi CATEHISM”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron