Sfinte Moaşte

Tot ce e legat de domeniile de mai sus...
Necktarios
Mesaje:7
Membru din:24 Apr 2012, 08:44
Confesiune:ortodox
Preocupări:Ortodoxia
Sfinte Moaşte

Mesaj necititde Necktarios » 01 Mai 2012, 20:28

Un crestin are voie sa aibe in casa sfinte moaste?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Sfinte Moate

Mesaj necititde protosinghel » 01 Mai 2012, 21:06

Un crestin are voie sa aibe in casa sfinte moaste?
Dacă are voie să aibă icoane, înseamnă că are voie să aibă şi sfinte moaşte. Dpdv teologic, valoarea lor sacramentală şi harismatică este aceeaşi (cf. Hotârilor Sinodului VII Ecumenic).
E altceva că moaştele sunt mai puţine/rare, pe când icoanele mai accesibile. Dar acesta e "argumentul cantitativ". "Calitativ" însă, icoanele, crucea, moaştele, cărţile de slujbă şi sfintele vase (potirul, discul) trebuie cinstite în mod egal.

Avatar utilizator
Florina
Mesaje:515
Membru din:02 Apr 2008, 06:16
Confesiune:ortodox
Preocupări:profesor de religie
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Sfinte Moaşte

Mesaj necititde Florina » 18 Mai 2012, 21:06

Cunosc un parinte calugar care avea acasa, cand era mirean, particele de la cateva sfinte moaste. Erau primite de la duhovnicul lui, care i-a vazut ravna. Avea in casa un adevarat altar. Cand a mers la manastire, le-a donat manastirii si acum se afla acolo drept mangaiere pentru toata lumea. Asadar, sigur ca putem avea si acasa sfinte moaste.

Avatar utilizator
presviter
Mesaje:592
Membru din:24 Noi 2010, 09:30
Confesiune:ortodox
Preocupări:istorie, liturgică, pastorală
Localitate:București

Re: Sfinte Moaşte

Mesaj necititde presviter » 26 Noi 2012, 22:51

După 1990 Sf. Moaște s-au pus în mișcare. Dacă pînă atunci numărai pe degete bisericile dintr-un județ sau dintr-o regiune care păstrau din străbuni oseminte de sfinți, acum toate mânăstirile, și numeroase biserici parohiale, paraclise și capele expun relicvarii ce adună cete de sfinți. Multe provin din bisericile catolice din Occident, unde au fost puse la naftalină după Vatican II, altele din inepuizabilă Eladă.
Fenomenul local este completat de VIZITELE NAȚIONALE. La Galați se serbează deja an de an sosirea Sf. Andrei, la Constanța se organizează plimbări cu papucul Sf. Spiridon, iar ocrotitorii Bucureștilor și Iașilor au de fiecare zi a lor un invitat special de peste hotare, menit să sporească faima urbei.

Aceste evenimente îmi sugerează o globalizare a resurselor sacre și mă intrigă.
1. De ce trebuie să se ferestruiască la nesfîrșit falangele martirilor mai vechi și mai noi ?
2. De ce o biserică, cu cît deține mai mulți sfinți, cu atît este mai onorabilă ? Iar una fără moaște este anostă din start ?
3. Ne aduc aceste vizite ale Sfinților de peste hotare mai multă credință ?
4. Este acest exhibiționism o trăsătură importantă a Ortodoxiei din toate timpurile ?
Necktarios scrie:Un crestin are voie sa aibe in casa sfinte moaste?


Dacă are voie să aibă icoane, înseamnă că are voie să aibă şi sfinte moaşte.
Sincer, oare asta ne lipsea ?
Părtaş sunt cu toţi cei ce se tem de Tine şi păzesc poruncile Tale. ps.118,63

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Sfinte Moaşte

Mesaj necititde protosinghel » 27 Noi 2012, 02:31

1. De ce trebuie să se ferestruiască la nesfîrșit falangele martirilor mai vechi și mai noi ?
Dacă în trecut aceasta arăta poate şi evlavie, acum astea se fac mai mult pentru bani.
2. De ce o biserică, cu cît deține mai mulți sfinți, cu atît este mai onorabilă ? Iar una fără moaște este anostă din start ?
Nu cred că una-i onorabilă, iar alta anostă, ci mai degrabă una-i bogată şi alta-i săracă. Iar dacă e vorba şi de onoare, atunci aceasta-i una omenească, bazată pe marketing religios şi pe exploatarea sentimentelor şi chiar superstiţiilor bietului popor.
3. Ne aduc aceste vizite ale Sfinților de peste hotare mai multă credință ?
Cred că nu. Mai degrabă invers...
4. Este acest exhibiționism o trăsătură importantă a Ortodoxiei din toate timpurile ?
Din fericire nu. Şi-apoi de ce nu înţelegem că însuşi cuvântul "moaşte" nu înseamnă altceva decât oseminte. E un cuvânt slav, citit în versiunea bulgară. Şi în greacă "ta lipsana" înseamnă "oseminte". În trecut ele erau îngropate sub Sfânta Masă sau Sfânta Masă era zidită deasupra mormântului. Asta-i practica cea mai bună şi mai sănătoasă.

Eu cinstesc Sfintele Moaşte şi iubesc să mă închin la ele, dar numai atunci câns sunt întregi sau reprezintă părţi importante din ele (capul sau o mână), dar când vezi peste tot fărâmituri mici de moaşte, mă apucă groaza şi zic "Doamne iartă-i că nu ştiu ce fac!".

Avatar utilizator
presviter
Mesaje:592
Membru din:24 Noi 2010, 09:30
Confesiune:ortodox
Preocupări:istorie, liturgică, pastorală
Localitate:București

Re: Sfinte Moaşte

Mesaj necititde presviter » 27 Noi 2012, 09:24

când vezi peste tot fărâmituri mici de moaşte, mă apucă groaza şi zic "Doamne iartă-i că nu ştiu ce fac!".
Ce faceți dacă primiți în dar așa ceva ?
Părtaş sunt cu toţi cei ce se tem de Tine şi păzesc poruncile Tale. ps.118,63

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Sfinte Moaşte

Mesaj necititde protosinghel » 27 Noi 2012, 12:43

când vezi peste tot fărâmituri mici de moaşte, mă apucă groaza şi zic "Doamne iartă-i că nu ştiu ce fac!".
Ce faceți dacă primiți în dar așa ceva ?
Acum nu am, dar când eram în MD le păstram într-o cutiuţă mică (ca o raclă) pe Sf. Masă. Oricum, aşa daruri nu se dau şi nu se primesc la tot pasul. Şi asta-i bine...

mariangrajdan
Mesaje:16
Membru din:16 Aug 2012, 14:02
Confesiune:ortodox
Preocupări:pastrarea canoanelor, predaniei, traditi

Re: Sfinte Moaşte

Mesaj necititde mariangrajdan » 18 Dec 2012, 11:17

A primi in Biserica Sfinte Moaste ne-ar fi de mare folos sufletesc, fie si prin exemplul pe care ni-l dau spre pastrarea Dreptei Credinte, si poate, de ce nu, prin jena/rusinea noastra cand ne gandim sa inovam ceva din Credinta pe care acestia au aparat-o asa cum au primit-o.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Sfinte Moaşte

Mesaj necititde protosinghel » 18 Dec 2012, 12:56

A primi in Biserica Sfinte Moaste ne-ar fi de mare folos sufletesc, fie si prin exemplul pe care ni-l dau spre pastrarea Dreptei Credinte, si poate, de ce nu, prin jena/rusinea noastra cand ne gandim sa inovam ceva din Credinta pe care acestia au aparat-o asa cum au primit-o.
Există mulţi traficanţi cu moaşte, care chiar n-ai nici o jenă de a fi super-ecumenişti şi în acelaşi timp de a face bani pe seama moaştelor. Deci lucrurile nu sunt aşa de simple...

ralaurora
Mesaje:2
Membru din:07 Apr 2014, 22:36
Confesiune:ortodox
Preocupări:Dumnezeu

Re: Sfinte Moaşte

Mesaj necititde ralaurora » 07 Apr 2014, 22:40

Doamne ajuta

sfintele Moaste ale Mariei Egipteanca se afla la biserica sfinta Treime din cadrul Spitalului de copii Grigore Alexandrescu
iar aceasta informatie nu se gaseste nicaieri pe internet.
Doamne ajuta
ps: impreuna cu sfantul Siluan Athonitul, sf Pantelimon si alte sfinte moaste

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Sfinte Moaşte

Mesaj necititde protosinghel » 14 Apr 2014, 11:56

sfintele Moaste ale Mariei Egipteanca se afla la biserica sfinta Treime din cadrul Spitalului de copii Grigore Alexandrescu
Citiţi viaţa Sf. Maria Egipteanca şi explicaţi-mi cum puteau să ajungă moaştele ei la Bucureşti.

anastasys
Mesaje:82
Membru din:17 Aug 2012, 16:50
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicina (profesie), carti, pelerinaje

Re: Sfinte Moaşte

Mesaj necititde anastasys » 03 Apr 2015, 18:26

De curand am auzit într-o conferinţă (nu imi aduc aminte cine era cel care vorbea) că înainte vreme la construirea bisericilor, când nu aveau moaşte de sfinţi, în piciorul Sfintei Mese se puneau osemintele celor care fuseseră demonizaţi. Este adevărat?

radu1984

Re: Sfinte Moaşte

Mesaj necititde radu1984 » 24 Iul 2015, 23:24

Personal as dori sa imi expun parerile asupra acestui subiect (e o opinie personala) 1-Moastele trebuie sa isi aiba locul in biserici,paraclise,capele,etc. 2-Moastele nu trebuie sa fie impartite ci sa fie intregi,nu o bucata in biserica X si alta in catredala Z,si nici ierarhii sa nu aiba voie sa taie particele si sa le faca "cadou" altuia.Si uite ca am pacatuit "calcand canoane" Doamne iarta-ma !


Înapoi la “CANOANE şi REGULI BISERICEŞTI”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX