Dogmatizarea naţionalismului şi autocefalismului eclesial

Fiecare scrie ce doreşte şi discuta cu cine vrea, dar pe teme teologice (ce nu se încadrează la vreunul din compartimentele de mai sus)
mariangrajdan
Mesaje:16
Membru din:16 Aug 2012, 14:02
Confesiune:ortodox
Preocupări:pastrarea canoanelor, predaniei, traditi
Dogmatizarea naţionalismului şi autocefalismului eclesial

Mesaj necititde mariangrajdan » 06 Ian 2013, 23:09

Ne ratacim nestiind Catehismul - Invatatura de Credinta a Bisericii Ortodoxe Romane. Nu ne putem da cu parerea pe ceea ce Biserica a predanisit de 2000 de ani! Sa ramanem cuminti in ascultare de Biserica ! Altfel se risca oricand sa se nasca o erezie.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Sfântul Maslu

Mesaj necititde protosinghel » 07 Ian 2013, 06:12

Ne ratacim nestiind Catehismul - Invatatura de Credinta a Bisericii Ortodoxe Romane.

Sigur că da. Poate şi Hristos a fost român, nu?
Nu ne putem da cu parerea pe ceea ce Biserica a predanisit de 2000 de ani!
De acord. Dar spuneţi-mi ce a predanisit Biserica în prima mie de ani despre Sf. Maslu. Daţi-mi un citat de la un Sfânt Părinte care să spună ceva despre Maslu în sensul de astăzi!
Sa ramanem cuminti in ascultare de Biserica ! Altfel se risca oricand sa se nasca o erezie.
Eu tot asta spun. Dar spuneţi-le şi celor au alcătuit Catehismul BOR de care vorbiţi.

mariangrajdan
Mesaje:16
Membru din:16 Aug 2012, 14:02
Confesiune:ortodox
Preocupări:pastrarea canoanelor, predaniei, traditi

Re: Sfântul Maslu

Mesaj necititde mariangrajdan » 07 Ian 2013, 07:31

Noi, ca romani ortodocsi (dumneavoastra va simtiti rus?) suntem datori sa ascultam de Invatatura de Credinta a Bisericii Ortodoxe Romane, pentru ca ne vom mantui pe neamuri.

De doua mii de ani Biserica merge pe invatatura apostolilor (vezi Epistola Sfantului Apostol Iacov) - pentru mine, ca simplu credincios, este de ajuns.

Ca fiu al BOR ma simt dator sa CRED si sa MARTURISESC Invatatura de Credinta a Bisericii Ortodoxe Romane. Simplu si la obiect.

Consider ca a cauta tot felul de istorii pe tema ''cum a fost'' cutare acum nu stiu cati ani nu-si gaseste rostul - decat poate sa dinamiteze si bruma de credinta pe care o avem...

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Sfântul Maslu

Mesaj necititde protosinghel » 07 Ian 2013, 13:32

Noi, ca romani ortodocsi (dumneavoastra va simtiti rus?) suntem datori sa ascultam de Invatatura de Credinta a Bisericii Ortodoxe Romane, pentru ca ne vom mantui pe neamuri.
Eu în primul rând sunt creştin, în al doilea rând preot, în al treilea rând sunt descendent din neamul "Pruteanu" şi abia în al patrulea rând sunt român. La Dvstră văd că e invers.
Iar ideea cu mântuirea pe neamuri este o erezie, dragul meu "tradiţionalist". Arătaţi-mi ideea asta în Scriptură sau la Sfinţii Părinţi.
Şi ca să nu vă bucuraţi înainte de vreme, vă atrag atenţia că în Biblie, cuvântul româneasc "neam" înseamnă de cele mai multe ori "generaţi" şi nu "etnie".
De doua mii de ani Biserica merge pe invatatura apostolilor (vezi Epistola Sfantului Apostol Iacov) - pentru mine, ca simplu credincios,
este de ajuns.
Atunci când merge DA, dar când nu merge, lucrurile trebuie îndreptate.
Ca fiu al BOR ma simt dator sa CRED si sa MARTURISESC Invatatura de Credinta a Bisericii Ortodoxe Romane. Simplu si la obiect.
Ca fiul al BOR încă din 1993 trebuia să vă împărtăşiţi împreună cu monofiziţii, căci BOR e singura care a proclamat comuniunea cu ei, ridicând anatemele date de Sinodul IV Ecumenic. Deci fiţi fidel până la capăt. Iar dacă aţi auzit şi de discernământ, atunci ar fi cazul să vă interesaţi mai în detalii ce înseamnă asta.
Consider ca a cauta tot felul de istorii pe tema ''cum a fost'' cutare acum nu stiu cati ani nu-si gaseste rostul - decat poate sa dinamiteze si bruma de credinta pe care o avem...
Ignoranţă şi pseudo-tradiţionalism. Asta mi se pare cea mai mare bubă a unor ortodocşi. Dacă nu ştiaţi nimic, erau şanse să le învăţaţi corect, dar dacă v-aţi (de)format într-o anumită direcţie, cu greu vă va îndrepta cineva. De aceea, singura şansă este să întrerupem discuţia şi să revenim la subiect.

mariangrajdan
Mesaje:16
Membru din:16 Aug 2012, 14:02
Confesiune:ortodox
Preocupări:pastrarea canoanelor, predaniei, traditi

Re: Sfântul Maslu

Mesaj necititde mariangrajdan » 07 Ian 2013, 14:10

http://translate.google.ro/translate?hl ... /21-24.htm
Apocalipsa 21:24 ►
New International Version (© 1984)
Neamurile vor umbla în lumina ei, și împărații pământului vor aduce splendoarea lor în ea.

New Living Translation (© 2007)
Națiunile vor umbla în lumina ei, și împărații lumii vor intra în oraș, în toată gloria lor.

Engleză Versiunea standard (© 2001)
Prin lumina ei vor merge națiunile, și împărații pământului vor aduce slava și cinstea lor în ea,

Noua Biblie americană standard (© 1995)
Neamurile vor umbla în lumina ei, și împărații pământului vor aduce slava și cinstea lor în ea.

Holman Christian Standard Biblie (© 2009)
Națiunile vor umbla în lumina ei, și împărații pământului vor aduce slava și cinstea lor în ea.

Versiunea standard internațional (© 2012)
Națiunile vor umbla în lumina ei, și împărații pământului vor aduce slava și cinstea lor în ea.

King James Bible (Cambridge Ed.)
Și națiunile din acestea care sunt salvate vor umbla în lumina ei, și împărații de pe pământ nu aduce slava și cinstea lor în ea.

Aramaică Biblia în limba engleză (© 2010)
Și națiunile umbla in lumina ei, iar împărații pământului aduce glorie să-l.

CUVÂNTUL LUI DUMNEZEU ® Traduceri (© 1995)
Națiunile vor umbla în lumina ei, și împărații pământului vor aduce slava și cinstea lor în ea.

King James Bible 2000 (© 2003)
Și națiunile din ele, care sunt salvate vor umbla în lumina ei, și împărații de pe pământ nu aduce slava și cinstea lor în ea.

American King James Version
Și națiunile din acestea care sunt salvate vor umbla în lumina ei, și împărații de pe pământ nu aduce slava și cinstea lor în ea.

American Standard Version
Și neamurile vor umbla în mijlocul lor lumină: și împărații pământului aduce slava lor în ea.

Douay-Rheims Biblie
Și neamurile vor umbla în lumina ei, și împărații pământului vor aduce slava și cinstea lor în ea.

Darby Biblie traducere
Și neamurile vor umbla în lumina ei, și împărații pământului aduce slava lor cu aceasta.

Versiunea revizuită engleză
Și neamurile vor umbla în mijlocul lor lumină: și împărații pământului nu aduce gloria lor în ea.

Webster Biblie Traduceri
Și națiunile din ele, care sunt salvate vor umbla în lumina ei, și împărații de pe pământ aduce slava și onoarea lor în ea.

Weymouth Noului Testament
Națiunile vor trăi viețile în lumina ei, și împărații pământului sunt pentru a aduce slava lor în ea.

World English Bible
Națiunile vor umbla în lumina ei. Împărații pământului aduce slava și cinstea Neamurilor în ea.

Young traducere literală
și națiunile salvate în lumina ei se plimba, iar împărații pământului nu aduce gloria și onoarea lor în ea,

Peste tot este vorba de Neamuri/Natiuni

Eu ca simplu credincios iau Invatatura de Credinta asa cum este - nu sunt pus nici eu, nici vreun preot, nici altcineva sa o schimbe.

Biserica Ortodoxa Romana, nu s-a impartasit vreodata cu monofizitii - nu vorbim de partea administrativa ci de cea reala, cu Trupul si Sangele Domnului!

Dumneavoastra sunteti sigur ca nu va inselati? Doar ''papa'' este sigur....Si apropos de discernamant - sa nu o luam razna va propun sa ramanem la Invatatura de Credinta, la Catehism, la ABC!


Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Dogmatizarea naţionalismului şi autocefalismului eclesia

Mesaj necititde protosinghel » 07 Ian 2013, 16:53

Dle, aveţi o gândire tipic sectară. Aţi luat un verset şi aţi înţeles ce aţi vrut din el.
1. Mântuirea nu este şi nu poate fi pe principii etnice. Degeaba vă chinuiţi să argumentaţi asta. Şi, la urma urmeil, între "simţul apartenenţei etnice" şi "dogmatizarea naţionalismului" este mare diferenţă. Dvstră propuneţi o abordare foarte periculoasă pentru Ortodoxie, care din păcate nu este singulară în spaţiul românesc. Deseori auzi întrebarea: "Ce părere are BOR de cutare problemă". Dar pe mine nu mă interesează ce părere are Biserica Română sau Rusă, ci Ortodoxia în toată plinătatea ei.
2. BOR este a 15-a parte din Biserica Ortodoxă şi un catehism scris de ea nu are şi nu poate avea valoare panortodoxă. În sine BOR poate greşi, aşa cum a greşit de multe ori (inclusiv în 1993) şi rămâne ortodoxă doar în măsura în care este în comuniune cu celelalte. Nici o Biserică Autocefală nu poate da răspunsuri normative în materie de credinţă!
3. Matale "ca simplu credincios" ar fi cazul să mai asculţi şi de alţii mai puţin "simpli", pentru că prin îngustimea de care dai dovadă confirmi faptul că în suflet nu te consideri "simplu credincios". Nici măcar n-ai demostrat prin ce afirmaţiile mele contrazic Catehismul BOR, ci doar îndemni la urmare oarbă a unor practici recente şi anularea oricărei abordări istorice care, după mine, este foarte periculoasă şi eterodoxă. Sf. Tradiţie înseamnă multe, dar în primul rând istorie!

mariangrajdan
Mesaje:16
Membru din:16 Aug 2012, 14:02
Confesiune:ortodox
Preocupări:pastrarea canoanelor, predaniei, traditi

Re: Dogmatizarea naţionalismului şi autocefalismului eclesia

Mesaj necititde mariangrajdan » 07 Ian 2013, 18:35

Nici măcar n-ai demostrat prin ce afirmaţiile mele contrazic Catehismul BOR, ci doar îndemni la urmare oarbă a unor practici recente şi anularea oricărei abordări istorice care, după mine, este foarte periculoasă şi eterodoxă. Sf. Tradiţie înseamnă multe, dar în primul rând istorie!

In Romania avem un proverb: ''Gura pacatosului adevarul graieste!''
Daca analizam fie si din punct de vedere gramatical fraza dumneavoastra reiese limpede ca abordarea isorica este foarte periculoasa si eterodoxa!
Exact ce spuneam si eu!

Iertati-ma pentru indrazneala [/b]

Constantinos

Re: Dogmatizarea naţionalismului şi autocefalismului eclesia

Mesaj necititde Constantinos » 07 Ian 2013, 19:55

Marian Grajdan , eu nu inteleg fraza asa cum ai inteles-o tu . Aici se vorbeste despre neamul lui Adam si Eva ? Impreuna cu cine va sta Sfantul Pavel la judecata fiind evreu dar declarandu-se roman? Din mai multe istorisiri sfinte se poate trage concluzia ca fiecare va fi judecat comparand si faptele inaintasilor din locul mortii, adica daca Iustin Parvu ar muri exilat in Athos va fi judecat impreuna cu grecii . Daca preotii petru-vodisti indeamna la o postire pentru Sfanta Impartasanie pe care nu o fac nici ei atunci sunt fatarnici , impotrivitori spuselor din Noul Testament " Destul este ucenicului sa fie ca invatatorul "- atat in bunatate cat si in rautate . Nu sunt urmatori nici sfintilor rusi , s-au facut de ras si in privinta Sfantului Iosif de la Radeni fiindca nu au vrut sa-l impartaseasca des chiar daca era bolnav si batran , aceasta nu o face nimeni , nici dintre cei cu rara Impartasanie . Lui Cleopa Ilie nu sunt urmatori , cititi cat postea Cleopa si Ioil cand slujeau, la pagina 73-74 : http://www.parohia-hamburg.de/download/ ... cc74873e29

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Dogmatizarea naţionalismului şi autocefalismului eclesia

Mesaj necititde protosinghel » 08 Ian 2013, 01:15

Daca analizam fie si din punct de vedere gramatical fraza dumneavoastra reiese limpede ca abordarea isorica este foarte periculoasa si eterodoxa!
Asta nu-i analiză gramaticală, ci sectară. Eu am spus că anularea abordării istorice este periculoasă şi eterodoxă. Sunteţi viclean şi nici pe departe bine intenţionat. De la bun început n-aţi făcut nici cel mai mic efort de a intra în esenţa argumentelor celuilalt şi a-l asculta, ci aşa cum se zice tot în România, sunteţi un fel de "Gică contra".
Iar dacă doriţi să-mi demonstraţi că ştiţi româna ca mine, înseamnă că sunteţi unul din mulţii români care, după ce i-au lăsat pe basarabeni în mâinile călăilor, le dau şi palme. Pentru asta ar fi cazul de scuze publice. Inclusiv pentru faptul că m-aţi provocat cu identitatea rusă, deşi eu pot să vă demonstrez prin oricâte metode doriţi, că sunt mai român decât Dvstră.

mariangrajdan
Mesaje:16
Membru din:16 Aug 2012, 14:02
Confesiune:ortodox
Preocupări:pastrarea canoanelor, predaniei, traditi

Re: Dogmatizarea naţionalismului şi autocefalismului eclesia

Mesaj necititde mariangrajdan » 08 Ian 2013, 08:01

Bine parinte. Renunt la orice discutie. Nu stiu cine este sectar - cel care se tine de Predania Bisericii, exprimata prin Catehismul / Invatatura de Credinta a Acesteia sau cine vrea sa rescrie un catehism nou, dupa ''studiile si cercetarile istorice'' cu care vesnic iscodeste/ispiteste Predania.

Pentru dumneavoastra aceste lucruri pot avea doar un aspect livresc, scolaresc/universitar, pentru mine insa impactul acestor ''studii si cercetari istorice'' pe care le-ati intreprins cu zel au constituit ''baza doctrinara'' a smintirii fostului meu duhovnic, care se adapa din ''putul gandirii sfintiei voastre''.

Asa ca analizati mai bine atunci cand faceti ceea ce faceti pentru ca veti da socoteala!

Deci va rog sa considerati umilele mele interventii ca expresie a mahnirii sufletului meu pentru pierderea unui duhovnic de exceptie odinioara.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Dogmatizarea naţionalismului şi autocefalismului eclesia

Mesaj necititde protosinghel » 08 Ian 2013, 14:06

Neaşezarea duhovnicească care v-a făcut să vă părăsiţi duhovnicul vă face şi acum să părăsiţi discuţia. Şi asta pentru că aveţi mult prea multe idei preconcepute. Luaţi toate apucăturile româneşti drept Tradiţie/Predanie, iar întoarcerea la izvoarele Ortodoxiei o catalogaţi ca "inovaţie". Asta-i problema Dvstră şi eu nu am ce să vă fac. Să ştiţi că tot ce fac eu, este tocmai de a salva Tradiţia autentică şi de a nu lăsa ca apucăturile să devină Tradiţie!

Iar cât îl priveşte pe "fostul" Dvstră duhovnic, pe care-l ştiu foarte bine, vreau să vă spun că studiul teologic pe care-l face în permanenţă l-a ajutat să devină şi mai bun, să vadă mai departe şi dincolo de clişee şi stereotipuri. Tocmai de aceea eu îi trimit pe toţi bucureştenii la el, deşi nu exclud că o fi alţii şi mai buni, pe care nu-i ştiu.

mariangrajdan
Mesaje:16
Membru din:16 Aug 2012, 14:02
Confesiune:ortodox
Preocupări:pastrarea canoanelor, predaniei, traditi

Re: Dogmatizarea naţionalismului şi autocefalismului eclesia

Mesaj necititde mariangrajdan » 08 Ian 2013, 14:42

Neaşezarea duhovnicească care v-a făcut să vă părăsiţi duhovnicul vă face şi acum să părăsiţi discuţia. Şi asta pentru că aveţi mult prea multe idei preconcepute. Luaţi toate apucăturile româneşti drept Tradiţie/Predanie, iar întoarcerea la izvoarele Ortodoxiei o catalogaţi ca "inovaţie". Asta-i problema Dvstră şi eu nu am ce să vă fac. Să ştiţi că tot ce fac eu, este tocmai de a salva Tradiţia autentică şi de a nu lăsa ca apucăturile să devină Tradiţie!

Iar cât îl priveşte pe "fostul" Dvstră duhovnic, pe care-l ştiu foarte bine, vreau să vă spun că studiul teologic pe care-l face în permanenţă l-a ajutat să devină şi mai bun, să vadă mai departe şi dincolo de clişee şi stereotipuri. Tocmai de aceea eu îi trimit pe toţi bucureştenii la el, deşi nu exclud că o fi alţii şi mai buni, pe care nu-i ştiu.
Cine v-a ''uns'' <<Salvatorul Traditiei autentice?>>

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Dogmatizarea naţionalismului şi autocefalismului eclesia

Mesaj necititde protosinghel » 08 Ian 2013, 15:25

Dumnezeu, prin înţelepciunea dată şi prin taina Preoţiei. Şi cred că fiecare teolog şi preot trebuie să urmeze aceată cale anevoioasă, când ajungi să nu fii pe placul nimănui, dar simţi că eşti pe placul lui Dumnezeu.
Dar pe Dvstră cine v-a uns?

mariangrajdan
Mesaje:16
Membru din:16 Aug 2012, 14:02
Confesiune:ortodox
Preocupări:pastrarea canoanelor, predaniei, traditi

Re: Dogmatizarea naţionalismului şi autocefalismului eclesia

Mesaj necititde mariangrajdan » 08 Ian 2013, 15:58

Eu am vrut sa nu mai intervin dar tot ma ispititi. Nu putem pune punct discutiei?

Pe mine m-a uns Parintele Dumitru, la Taina Mirungerii, intru ascultarea Predaniei Bisericii Ortodoxe Romane
si nu am dreptul decat sa ASCULT de Predanie asa cum am primit-o!

old
Mesaje:12
Membru din:08 Ian 2013, 13:33
Confesiune:eterodox
Preocupări:Teologie

Re: Sfântul Maslu

Mesaj necititde old » 08 Ian 2013, 20:30

Consider ca a cauta tot felul de istorii pe tema ''cum a fost'' cutare acum nu stiu cati ani nu-si gaseste rostul - decat poate sa dinamiteze si bruma de credinta pe care o avem...
Aici ma tem ca te inseli!
Ne aflam intr-o lume in miscare, iar noi crestinii trebuie sa ne definim cat mai clar credinta.
Intr-o Europa ce este tot mai mult influentata de alte religii decat crestinism (vezi budism, islam, etc), noi trebuie sa avem un discurs bine articulat.

Altfel, credinta crestina va ajunge a fi considerata basm, de cei mai multi.

Credinta este aceeasi, e una, dar trebuie sa vedem cum raspunde lumii de azi.
Ultima oară modificat 09 Ian 2013, 14:44 de către protosinghel, modificat 1 dată în total.
Motiv: Am corectat greşelile de ortografie

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Dogmatizarea naţionalismului şi autocefalismului eclesia

Mesaj necititde protosinghel » 09 Ian 2013, 14:43

Eu am vrut sa nu mai intervin dar tot ma ispititi. Nu putem pune punct discutiei?
Eu nu vă ispitesc, ci chiar mă simt obligat să vă pun la punct. Iertaţi-mă, dar vă consider înşelat!
Şi oare nu-i corect ca un mirean, indiferent cine-şi închipuie că este el, să pună capăt discuţiei, dar nu să-şi scrie mesajele cu bold, încercând să iasă în evidenţă faţă de ceilalţi.
Sunteţi binevenit pe forum, dar cred că înainte de a învăţa şi a pune la respect pe alţii, aveţi încă foarte multe de învăţat. A citi numai un soi de literatură duhovnicească nu te formează, ci te deformează dpdv teologic.

mariangrajdan
Mesaje:16
Membru din:16 Aug 2012, 14:02
Confesiune:ortodox
Preocupări:pastrarea canoanelor, predaniei, traditi

Re: Dogmatizarea naţionalismului şi autocefalismului eclesia

Mesaj necititde mariangrajdan » 09 Ian 2013, 21:35

Eu am vrut sa nu mai intervin dar tot ma ispititi. Nu putem pune punct discutiei?
Eu nu vă ispitesc, ci chiar mă simt obligat să vă pun la punct. Iertaţi-mă, dar vă consider înşelat!
Şi oare nu-i corect ca un mirean, indiferent cine-şi închipuie că este el, să pună capăt discuţiei, dar nu să-şi scrie mesajele cu bold, încercând să iasă în evidenţă faţă de ceilalţi.
Sunteţi binevenit pe forum, dar cred că înainte de a învăţa şi a pune la respect pe alţii, aveţi încă foarte multe de învăţat. A citi numai un soi de literatură duhovnicească nu te formează, ci te deformează dpdv teologic.
Sarut mana, Parinte,

Va rog sa ma iertati si sa va rugati pentru mine pacatosul!

Cu respect,
Marian

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Dogmatizarea naţionalismului şi autocefalismului eclesia

Mesaj necititde protosinghel » 10 Ian 2013, 01:52

Iertaţi-mă şi pe mine.
Şi să nu credeţi că eu vreau să o fac pe teribilul, dar chiar am constatat că avem multe de îndreptat...


Înapoi la “ALTE SUBIECTE TEOLOGICE”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX