Cantarile Triodului

Despre cărţi, veşminte, obiecte bisericeşti şi multe alte lucruri care nu se încadrează la alte categorii
tocaciadrian
Mesaje:2
Membru din:20 Ian 2013, 21:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:Muzica
Cantarile Triodului

Mesaj necititde tocaciadrian » 20 Ian 2013, 22:16

Salutari...
Am observat ca exista o carte cu notatie dubla numita "Cantarile Triodului", si as fi foarte interesat sa aud niste pareri despre aceasta carte, si chiar o versiune scanata a ei.
As fi interesat mai ales de cine este autorul fiecarei cantari de acolo, dar mi-ar placea sa le invat sa le cant pe note occidentale, deoarece nu cunosc psaltica...
Multumesc

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Cantarile Triodului

Mesaj necititde protosinghel » 24 Ian 2013, 17:35

Am observat ca exista o carte cu notatie dubla numita "Cantarile Triodului", si as fi foarte interesat sa aud niste pareri despre aceasta carte, si chiar o versiune scanata a ei.
Cartea e bunicică, chiar dacă unii specialişti nu sunt de acord cu posibilitatea punerii pe note liniare a muzicii psaltice. O puteţi folosi fără probleme...
Eu vă pot da scanate doar 2 cântări de acolo, pe care le-am făcut mai demult, dar cartea întreagă nu o am, şi românii tare sunt leneşi şi egoişti în a face "muncă în folosul comunităţii".
As fi interesat mai ales de cine este autorul fiecarei cantari de acolo, dar mi-ar placea sa le invat sa le cant pe note occidentale, deoarece nu cunosc psaltica...
Textele sunt din Triod şi au fost scrise în greaca veche între sec. 8-12 (numai că uneori prost traduse în română), iar partiturile aparţin în cea mai mare parte lui Dimitrie Suceveanu (sec. 19), preluate la rândul lor din greceşte. Sunt redate şi variantele altor autori de muzică psaltică. Citiţi şi introducerea cărţii şi acolo sunt date mai multe explicaţii în acest sens.
Fişiere ataşate
note - Usile pocaintei.djvu
(3.42MiB)Descărcat de 1248 ori
note - La raul Babilonului.djvu
(1.86MiB)Descărcat de 1001 ori

tocaciadrian
Mesaje:2
Membru din:20 Ian 2013, 21:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:Muzica

Re: Cantarile Triodului

Mesaj necititde tocaciadrian » 25 Ian 2013, 09:25

Multumesc mult.

Sa speram ca o sa existe vre-un binevoitor care sa o scaneze si sa o puna aici integral sau partial...


Înapoi la “Generalităţi legate de cultul liturgic ortodox”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron