Lumina de la Ierusalim - înşelăciune?

Informaţii, comentarii şi propuneri...
Este şi o subcategorie specială despre BOR.
unsuflet
Mesaje:198
Membru din:05 Apr 2008, 16:46
Confesiune:ortodox
Contact:
Re: Lumina de la Ierusalim - înşelăciune?

Mesaj necititde unsuflet » 05 Apr 2008, 16:58

Articolul este o mare MINCIUNA!!!

Ca Lumina de la Ierusalim este SFANTA se poate vedea usor si din toate inregistrarile facute:

http://www.youtube.com/watch?v=XNjvfkAifZg

Flacara lumanarilor nu arde iar la unii crestini se aprinde singura. Este in inregistrare si o calugarita care chiar asta vrea sa arate!!!
"DUMNEZEU S-a facut purtator de trup pentru ca omul sa poata deveni purtator de DUH"

Avatar utilizator
elena -petra
Mesaje:172
Membru din:01 Apr 2008, 20:59
Confesiune:ortodox

Re: Lumina de la Ierusalim - înşelăciune?

Mesaj necititde elena -petra » 05 Apr 2008, 20:42

Ce stiu eu despre Lumina de la Ierusalim.
Lumina Sfanta nu apare decat de Pastele Ortodox si numai la noi la ortodoxi.
Este un miracol al Ortodoxiei care se intampla in fiecare an de Pastele Ortodox.Sfanta lumina se aprinde deasupra Sfantului Mormant in timpul Vecerniei Mari din Sambata Mare intre orele 12.30-14.30.
In aceasta zi patriarhul Ierusalimului impreuna cu un sobor de clerici si slujitori veniti din toate partile lumii savarsesc slujba Utreniei.Apoi dupa o randuiala liturgica bine stabilita,Patriarhul intra in Bisericuta SF Mormant, singur si asteapta venirea Sfintei Lumini.In acele clipe de asteptare toata lumea se roaga la Dumnezeu,luminile sunt stinse si nu exista nici o sursa de lumina.
Venirea Sfintei lumini poate dura de multe ori si mai mult de o ora.Vine sub forma unui fulger care se vede si din interiorul Bisericii.Acest fulger va aprinde vata care este asezata pe lespedea Sf Mormant si de aici Patriarhul o ia in 2 cupe si o imparte multimii.Lumina nu arde iar cei care o detin marturisesc ca au suferit o transfigurare.
Bine aici am dat un rezumat care de altfel sunt amanunte care le stie oricine.

ACUM CE VREAU SA INTREB SAU SA MI SE OFERE UNELE EXPLICATII:

Acum cateva zile o cunostiinta imi cerea explicatii asupra luminii,care sincer n-am stiut ce sa-i spun.
Persoana respectiva imi spunea ca el nu crede ,din contra ar fi un fel de sarlatanie.Fiindca sunt cunoscute retete de substante cu diferiti compusi chimici care pot face combustie spontana.Astfel pot fi tratate lumanari si atunci lumanarea se poate aprinde singura.Chiar ar fi si metode prin aceasta combustie prin care se poate face intarzierea aprinderii lumanarilor,astfel sa ne dea impresia ca ceva sfant se intampla la mormant atunci cand patriarhul se roaga.
Bine a incercat sa vina cu multe explicatii,dar n-am retinut exact formule si altele.

I-am spus ca o sa incerc sa-mi fac timp sa continuam discutia ,dar adevarul e ca m-am eschivat fiindca chiar nu stiam ce sa-i raspund.VOI CE-ATI FI SPUS IN LOCUL MEU? :?:

mihailoss
Mesaje:46
Membru din:01 Apr 2008, 20:38
Confesiune:ortodox
Localitate:Prahova

Re: Lumina de la Ierusalim - înşelăciune?

Mesaj necititde mihailoss » 05 Apr 2008, 20:47

Ultima oară modificat 06 Apr 2008, 17:21 de către mihailoss, modificat 1 dată în total.
"Sa stam bine, sa stam cu frica, sa luam aminte.."

Avatar utilizator
valy0017
Mesaje:36
Membru din:05 Apr 2008, 20:36
Localitate:Iasi sau Bârlad
Contact:

Re: Lumina de la Ierusalim - înşelăciune?

Mesaj necititde valy0017 » 05 Apr 2008, 21:07

am dat si eu pe filmuletul de pe youtube si se incarca destul de greu si faceau acolo oamenii o zarva si ... ce sa zic, ma doare capu'. Pentru ce ne intereseaza de fapt pe noi daca se aprinde singura lumina de acolo ?
"POCAITI-VA CA S-A APROPIAT IMPARATIA CERURILOR"

unsuflet
Mesaje:198
Membru din:05 Apr 2008, 16:46
Confesiune:ortodox
Contact:

Re: Lumina de la Ierusalim - înşelăciune?

Mesaj necititde unsuflet » 05 Apr 2008, 23:39

Elena, eu i-as fi raspuns ca eu cred ca lumina de acolo e de natura divina, pentru ca flacara nu arde!!! si de ce n-ar fi de natura divina? de ce sa nu crezi? Dumnezeu a facut o intreaga lume vazuta si nevazuta si sa nu poata sa aprinda o lumanare???
daca el nu crede, sa fie sanatos...
sa se roage de Dumnezeu sa creada
sa se duca la Ierusalim de Pasti si sa se lamureasca, desi e de ajuns sa vada o inregistrare.
"DUMNEZEU S-a facut purtator de trup pentru ca omul sa poata deveni purtator de DUH"

unsuflet
Mesaje:198
Membru din:05 Apr 2008, 16:46
Confesiune:ortodox
Contact:

Re: Lumina de la Ierusalim - înşelăciune?

Mesaj necititde unsuflet » 05 Apr 2008, 23:46

Pentru ce ne intereseaza de fapt pe noi daca se aprinde singura lumina de acolo ?
Cum adica pentru ce ne intereseaza? Ti se arata ca Iisus Hristos e Dumnezeu Adevarat !!! Ca numai prin ortodoxie il gasesti pe Dumnezeu si poti fi mantuit!
"DUMNEZEU S-a facut purtator de trup pentru ca omul sa poata deveni purtator de DUH"

unsuflet
Mesaje:198
Membru din:05 Apr 2008, 16:46
Confesiune:ortodox
Contact:

Re: Lumina de la Ierusalim - înşelăciune?

Mesaj necititde unsuflet » 06 Apr 2008, 01:32

Unde aţi văzut pe video-ul ăla că se aprinde singură că eu n-am văzut?
uita-te la min.4:26-4:27 , calugarita sufla, se stinge flacara si apoi se reaprinde singura!
"DUMNEZEU S-a facut purtator de trup pentru ca omul sa poata deveni purtator de DUH"

unsuflet
Mesaje:198
Membru din:05 Apr 2008, 16:46
Confesiune:ortodox
Contact:

Re: Lumina de la Ierusalim - înşelăciune?

Mesaj necititde unsuflet » 06 Apr 2008, 03:47

uita-te la min.4:26-4:27 , calugarita sufla, se stinge flacara si apoi se reaprinde singura!
Ceea ce dumneavoastră aţi văzut e o simplă „suflu-n lumânare”, flacăra scade până aproape de stingere (dar încă este întreţinută arderea; de fapt, se vede clar în video-ul pe care ni l-aţi recomandat că flacăra nu e stinsă). Puteţi şi dumneavoastră să încercaţi să suflaţi într-o flacără mai mare (să zicem cea de la aragaz) cu un suflu puternic, dar scurt şi o să vedeţi că, ca prin minune, flacăra reapare. :D

Problema e alta, nu video-uri în care suflă măicuţele-n foc şi unde se face un spectacol de zile mari (aţi văzut cum se exteriorizează unii, nu?) sau unde oamenii-şi bagă mâna-n foc pentru o sutime de secundă şi fiind în mişcare faţă de flacără (atât ei, cât şi aerul). Problema e că un episcop ortodox, fondator al Misiunii Ruseşti din Ţara Sfântă, scrie în memoriile sale că acolo are loc o şarlatanie.
Eu chiar cred ca nu e sarlatanie. Daca marele fondator al misiunii Rusesti din Tara Sfanta crede ce-a scris ca el crede...n-are decat sa creada asta. Pentru mine nu e nici o problema. Lumina de la Ierusalim tot Sfanta ramane!
Si inteleg din ce scrii ca nici tu nu crezi ca flacara nu arde... Daca ar arde ai putea oare sa ti flacara pe fata? cum ai vazut ca fac unii oameni in inregistrari?
Si de ce ar avea toti tendinta sa-si treaca mana prin flacara? De ce-ar face toti asta?
Evident fac asta pentru ca descopera ca flacara nu-i arde!!!
"DUMNEZEU S-a facut purtator de trup pentru ca omul sa poata deveni purtator de DUH"

mihailoss
Mesaje:46
Membru din:01 Apr 2008, 20:38
Confesiune:ortodox
Localitate:Prahova

Re: Lumina de la Ierusalim - înşelăciune?

Mesaj necititde mihailoss » 06 Apr 2008, 11:55

Problema e că un episcop ortodox, fondator al Misiunii Ruseşti din Ţara Sfântă, scrie în memoriile sale că acolo are loc o şarlatanie.

Spune-mi si mie te rog unde scrie asa ceva, ca vreau sa citesc si eu.
"Sa stam bine, sa stam cu frica, sa luam aminte.."

Avatar utilizator
Romaios
Mesaje:22
Membru din:05 Apr 2008, 13:16
Confesiune:ortodox
Localitate:Timişoara
Contact:

Re: Lumina de la Ierusalim - înşelăciune?

Mesaj necititde Romaios » 06 Apr 2008, 16:19

Problema e că un episcop ortodox, fondator al Misiunii Ruseşti din Ţara Sfântă, scrie în memoriile sale că acolo are loc o şarlatanie.
Episcopul cu pricina nu este un martor ocular, ci relatează ce a aflat de la unul şi de la altul. Că un episcop misionar rus ar căuta să discrediteze o minune care se petrece în în Biserica Sf. Mormânt, aflată sub patronajul Patriarhiei (greceşti) a Ierusalimului, nu mi s-ar părea din cale afară de surprinzător.

Pentru cei interesaţi, mai multe informaţii avizate despre istoricul fenomenului se găsesc în teza de doctorat a Ep. Auxentios al Foticeii, Lumina Sfântă de Paşti de la Ierusalim, Deisis, Sibiu, 2003.
באורך נראה אור

Avatar utilizator
elena -petra
Mesaje:172
Membru din:01 Apr 2008, 20:59
Confesiune:ortodox

Re: Lumina de la Ierusalim - înşelăciune?

Mesaj necititde elena -petra » 06 Apr 2008, 17:00

Multumesc Mihailoss,vizionasem filmele respective.Nu e nimic nou fata de ceea ce stiam.

Oricum cunostiinta respectiva ,venise cu explicatii foarte bine documentate .Pot sa spun ca pe moment ma derutase (sa nu zic smintisem :? ) de ceea ce spunea.Fiindca avea si versiunea lui o logica.

Dar prefer sa nu mai port astfel de discutii cu el si mai bine replica mea sa fie:,,eu cred fara dovada,de aceea se cheama CREDINTA si nu stiinta".(am auzit-o undeva si mi-a placut).

Oricum pacat ca nu se mediatizeaza aceste minuni mai mult la TV fiindca nu oricine are acces la internet.

Avatar utilizator
Florina
Mesaje:515
Membru din:02 Apr 2008, 06:16
Confesiune:ortodox
Preocupări:profesor de religie
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Lumina de la Ierusalim - înşelăciune?

Mesaj necititde Florina » 06 Apr 2008, 20:23

Nu toti episcopii ortodocsi "invata drept cuvantul adevarului". De aceea ne rugam dupa Axion ca Dumnezeu sa dea episcopului sanatate, viata lunga, "drept invatand (pe altii) cuvantul adevarului". Nu exista padure fara uscaciuni, si dintre cei 12 Apostoli, unul a fost Iuda!

Avatar utilizator
Florina
Mesaje:515
Membru din:02 Apr 2008, 06:16
Confesiune:ortodox
Preocupări:profesor de religie
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Lumina de la Ierusalim - înşelăciune?

Mesaj necititde Florina » 06 Apr 2008, 20:59

Pentru ca nimeni nu a pus la indoiala lumina sfanta de la Ierusalim! Nici macar musulmanii care il controleaza pe Patriarh si nu il lasa sa intre decat cand sunt siguri ca e totul ok!

Ma rog, exceptie fac catolicii si ateii care, orice ar vedea, raman tot orbi...

Avatar utilizator
Romaios
Mesaje:22
Membru din:05 Apr 2008, 13:16
Confesiune:ortodox
Localitate:Timişoara
Contact:

Re: Lumina de la Ierusalim - înşelăciune?

Mesaj necititde Romaios » 06 Apr 2008, 21:09

Poate că episcopul se îndoia sincer de autenticitatea minunii, caz în care era dator să meargă şi să se convingă. Dacă, însă, doar căuta să împrăştie zvonuri care s-o defaime pentru a-şi discredita colegii întru episcopie (pe Patriarhul Ierusalimului, bunăoară), atunci avem de-a face cu o mârşăvie nevrednică de un ierarh ortodox.

Dacă îndărătul Sfintei Lumini s-ar afla o şarlatanie, ea s-ar fi vădit demult. Or ceea ce vedem azi că se întâmplă acolo este, în ce mă priveşte, dincolo de orice dubiu. Am văzut înregistrări în care monahi îşi treceau lumina prin barbă. Dacă era vorba de foc obişnuit, oricât de repede îl mişcau, s-ar cam fi pârlit. În fine, pentru un sceptic ca dvs., astea rămân fachirisme... Va trebui să mergeţi la faţa locului şi să vă convingeţi.
באורך נראה אור

mihailoss
Mesaje:46
Membru din:01 Apr 2008, 20:38
Confesiune:ortodox
Localitate:Prahova

Re: Lumina de la Ierusalim - înşelăciune?

Mesaj necititde mihailoss » 06 Apr 2008, 21:17


Ma rog, exceptie fac catolicii si ateii care, orice ar vedea, raman tot orbi...
Si ereticii de asemenea :lol: (protestantii)
"Sa stam bine, sa stam cu frica, sa luam aminte.."

mihailoss
Mesaje:46
Membru din:01 Apr 2008, 20:38
Confesiune:ortodox
Localitate:Prahova

Re: Lumina de la Ierusalim - înşelăciune?

Mesaj necititde mihailoss » 06 Apr 2008, 21:22

@Romaios
Răspunsul standard este „mergi şi vezi”, deşi se ştie bine că nu toată lumea ajunge să meargă în Ţara Sfântă şi, cu atât mai mult, nu toată lumea stă lângă patriarh când se spune că se aprinde lumina...
Pai pana atunci nu mai face tu presupuneri, daca tot spui ca n-ai posibilitatea sa ajungi. Eu pana n-as vedea cu ochii mei ce se intampla acolo nu m-as contrazice cu nimeni.
"Sa stam bine, sa stam cu frica, sa luam aminte.."

Avatar utilizator
Romaios
Mesaje:22
Membru din:05 Apr 2008, 13:16
Confesiune:ortodox
Localitate:Timişoara
Contact:

Re: Lumina de la Ierusalim - înşelăciune?

Mesaj necititde Romaios » 06 Apr 2008, 21:50


Ma rog, exceptie fac catolicii si ateii care, orice ar vedea, raman tot orbi...
Si ereticii de asemenea :lol: (protestantii)
Necredinţa sau puţina credinţă este o boală general-umană, nu are de-a face cu confesiunea. Poate fi şi un bun instinct de auto-apărare (nu e bine să fim creduli, putem cădea uşor pradă înşelărilor de tot felul). Celui ce cere de la Dumnezeu să "ajute necredinţei sale", negreşit i se va descoperi ceea ce caută. Toma n-a greşit îndoindu-se, ci a pipăit Adevărul şi s-a făcut credincios!
באורך נראה אור

Avatar utilizator
xenia
Mesaje:7
Membru din:06 Apr 2008, 19:45
Confesiune:ortodox

Re: Lumina de la Ierusalim - înşelăciune?

Mesaj necititde xenia » 06 Apr 2008, 22:54

@Mihailos
Ce rost are să mergi la Ierusalim că şi aşa nu ai voie să intri unde intră patriarhul şi să vezi cu ochii tăi cum apare lumina (ca să tomizăm...).
Atunci, ce rost mai are sa deschizi asemenea subiecte, daca tot nu ajungi la Ierusalim ca sa argumentezi? Mergi acolo, aduci intai dovezi impotriva luminii, si apoi continuam discutia asta care acum pare fara sens!

Avatar utilizator
Romaios
Mesaje:22
Membru din:05 Apr 2008, 13:16
Confesiune:ortodox
Localitate:Timişoara
Contact:

Re: Lumina de la Ierusalim - înşelăciune?

Mesaj necititde Romaios » 07 Apr 2008, 00:28

Poate mergând acolo vi se va aprinde lumânarea de la sine (unii păţesc şi aşa ceva - e drept că sunt de obicei ortodocşi) sau veţi putea testa pe propria piele dacă flacăra arde ori ba (fără să o mişcaţi). Până atunci, valoarea de adevăr a celor afirmate de episcopul Uspensky (hear-say, oricum) este mai puţin certă ca cea a mărturiilor celor ce au asistat la miracol.
באורך נראה אור

Avatar utilizator
Romaios
Mesaje:22
Membru din:05 Apr 2008, 13:16
Confesiune:ortodox
Localitate:Timişoara
Contact:

Re: Lumina de la Ierusalim - înşelăciune?

Mesaj necititde Romaios » 07 Apr 2008, 01:18

Cele scrise de episcopul Uspensky:

1. Nu sunt o mărturie (el nu pretinde că a asistat la slujba din Sâmbăta Mare în Biserica Sf. Mormânt).
2. Nu sunt nicidecum "sigure" (repetă nişte lucruri din auzite - nu e vorba de o declaraţie dogmatică, ci de ... zvonistică).
3. Se opun mărturiei sigure a unui lanţ neîntrerupt de Patriarhi (!) ai Ierusalimului, precum şi celei a nenumăraţilor "creduli" care s-au perindat de-a lungul anilor pe la Ierusalim.

Nu cumva vreţi să faceţi dintr-un biet episcop pravoslavnic un papă infailibil doar pentru că aşa vă convine mai bine în situaţia de faţă? Cu Sf. Marcu al Efesului şi Sf. Grigorie al Tesalonicului nu eraţi aşa de generos în a le acorda credit, măcar că tot urmaşi ai Apostolilor erau şi aceia - de ce oare?
באורך נראה אור


Înapoi la “ASPECTE ŞI PROBLEME CONCRETE DIN VIAŢA BISERICILOR ORTODOXE”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron