ADVENTISTII

Despre particularităţile acestor confesiuni mai speciale
Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova
Re: ADVENTISTII

Mesaj necititde dimitrie » 15 Ian 2014, 13:32

Trebuie să fii eretic să poți afirma că a murit Viața! Negarea dogmei nemuririi sufletului, atrage cu sine (pe lângă altele) afirmarea ereziei antitrinitare. Aceștia sunt adventiștii. Ei uită că Hristos a spus că va învia cu de la Sine putere când a zis
- 18. Au răspuns deci iudeii şi I-au zis: Ce semn ne arăţi că faci acestea?
19. Iisus a răspuns şi le-a zis: Dărâmaţi templul acesta şi în trei zile îl voi ridica.
20. Şi au zis deci iudeii: În patruzeci şi şase de ani s-a zidit templul acesta! Şi Tu îl vei ridica în trei zile?
21. Iar El vorbea despre templul trupului Său.
22. Deci, când S-a sculat din morţi, ucenicii Lui şi-au adus aminte că aceasta o spusese şi au crezut Scripturii şi cuvântului pe care Îl spusese Iisus. Ioan.2
- 17. Pentru aceasta Mă iubeşte Tatăl, fiindcă Eu Îmi pun sufletul, ca iarăşi să-l iau.
18. Nimeni nu-l ia de la Mine, ci Eu de la Mine Însumi îl pun. Putere am Eu ca să-l pun şi putere am iarăşi ca să-l iau. Această poruncă am primit-o de la Tatăl Meu. Ioan.10
Dacă Acel El face toate acestea, ce concluzie trage adventistul?
Cred că ar trebui să mai citească din urmă, toate paginile. Oricum el tot minciuna va iubi (și inevitabil și hula) în locul adevărului și a cinstirii lui Dumnezeu Cel În Trei Ipostasuri.
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

Avatar utilizator
duodecimus
Mesaje:193
Membru din:01 Feb 2013, 06:56
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:adventist de ziua a şaptea

Re: ADVENTISTII

Mesaj necititde duodecimus » 15 Ian 2014, 17:58

Stati, stati, adica Iisus chiar a fost mort de-a binelea? Adica Hristos, Fiul lui Dumnezeu si Dumnezeu adevarat din Dumnezeu adevarat a fost mort???
Adica cum a murit numai Iisus? Sau a fost moarta toata Sfanta Treime caci stim ca e de o fiinta si nedespartita?
Stimate domn, eu nu sunt teolog așa că vă rog nu mă băgați în finețuri de-astea teologicale. Nu pot să vă răspund dacă a fost ”mort de-a binelea”, a fost mort pe jumătate ori pe 1/3. El doar atât afirmă (vă reamintesc: în Apoc.1,8) că a fost mort, apoi a înviat. Iar eu Îl cred necondiționat. Dacă vă îndoiți de cuvintele Lui, treaba dumneavoastră!
:x1 Ati uitat "pe scaun împreună cu Tatăl şi cu Duhul".
Pe scaun împreună cu Tatăl și cu Duhul a fost înainte de a părăsi Cerul pentru a veni pe pământ, iar la Tatăl S-a suit înapoi doar după Înviere, așa cum El Însuși afirmă (Ioan 20,17). Dacă credeți că afirmația Lui e mincinoasă, iar e treaba dumneavoastră, dar eu zic că e mai bine să-L credeți pe cuvânt: e cuvânt de Dumnezeu!
Sunt mai multi "Iisusi", pt ca Dumnezeu nu e limitat de timp spatiu
Eu știu că este Unul singur, dar dacă dumneavoastră credeți în mai mulți Dumnezei, iar nu e frumos...
Trebuie să fii eretic să poți afirma că a murit
Vreți să spuneți că Hristos e eretic când afirmă (Apoc.1,8) că a fost mort? Obsev că și dumneavoastră ca și dl Floryan aveți reținere în a crede cuvintele lui Hristos. Care e problema?
Negarea dogmei nemuririi sufletului, atrage cu sine (pe lângă altele) afirmarea ereziei antitrinitare. Aceștia sunt adventiștii.
Adventiștii nu sunt antitrinitarieni - asta spre informarea dumneavoastră. Cât privește dogma nebiblică a nemuririi sufletului [uman] este cea care duce la o serie de erezii...
Cred că ar trebui să mai citească din urmă, toate paginile.
Mulțumesc, dar nu mă trimiteți la un topic ”mort” (mai exact: ”ucis”) înainte de vreme...

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: ADVENTISTII

Mesaj necititde Floryan » 15 Ian 2014, 19:37

Stimate domn, eu nu sunt teolog așa că vă rog nu mă băgați în finețuri de-astea teologicale. Nu pot să vă răspund dacă a fost ”mort de-a binelea”, a fost mort pe jumătate ori pe 1/3. El doar atât afirmă (vă reamintesc: în Apoc.1,8) că a fost mort, apoi a înviat. Iar eu Îl cred necondiționat. Dacă vă îndoiți de cuvintele Lui, treaba dumneavoastră!
Vreți să spuneți că Hristos e eretic când afirmă (Apoc.1,8) că a fost mort? Obsev că și dumneavoastră ca și dl Floryan aveți reținere în a crede cuvintele lui Hristos. Care e problema?
Urmand invataturile dv sanatoase cum ar suna"Eu sunt calea, adevarul si viata" ....numai ca am murit. Interesanta teologie biblica!
Deci haideti odata hotarati-va, cum se face ca nu-L mai credeti conditionat si in aceasta situatie?

51. Eu sunt pâinea cea vie, care s-a pogorât din cer. Cine mănâncă din pâinea aceasta viu va fi în veci. Iar pâinea pe care Eu o voi da pentru viaţa lumii este trupul Meu.
52. Deci iudeii se certau între ei, zicând: Cum poate Acesta să ne dea trupul Lui să-l mâncăm?
53. Şi le-a zis Iisus: Adevărat, adevărat zic vouă, dacă nu veţi mânca trupul Fiului Omului şi nu veţi bea sângele Lui, nu veţi avea viaţă în voi.
54. Cel ce mănâncă trupul Meu şi bea sângele Meu are viaţă veşnică, şi Eu îl voi învia în ziua cea de apoi.
55. Trupul este adevărată mâncare şi sângele Meu, adevărată băutură.
56. Cel ce mănâncă trupul Meu şi bea sângele Meu rămâne întru Mine şi Eu întru el.
57. Precum M-a trimis pe Mine Tatăl cel viu şi Eu viez pentru Tatăl, şi cel ce Mă mănâncă pe Mine va trăi prin Mine.
58. Aceasta este pâinea care s-a pogorât din cer, nu precum au mâncat părinţii voştri mana şi au murit. Cel ce mănâncă această pâine va trăi în veac.
Eu știu că este Unul singur, dar dacă dumneavoastră credeți în mai mulți Dumnezei, iar nu e frumos...
Asa e nu e frumos sa nu numai observati ghilimelele. Dumnezeu este unul în Fiinţă şi întreit în Persoane, timpul si spatiul nu inseamna absolut nimic pt El, la dv e invers. E treaba dv.
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

Avatar utilizator
duodecimus
Mesaje:193
Membru din:01 Feb 2013, 06:56
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:adventist de ziua a şaptea

Re: ADVENTISTII

Mesaj necititde duodecimus » 15 Ian 2014, 20:40

Urmand invataturile dv sanatoase cum ar suna"Eu sunt calea, adevarul si viata" ....numai ca am murit. Interesanta teologie biblica!
Deci haideti odata hotarati-va, cum se face ca nu-L mai credeti conditionat si in aceasta situatie?
Lăsați eschivele, eu Îl cred în toate situațiile evocate de Evanghelie. Totuși n-ați dat o soluție la afirmația din Apoc. 1,8. Dacă Hristos n-a mințit, înseamnă că afirmația trebuie interpretată exact pe dos? Adicătelea: ”Eu n-am fost mort, doar M-am prefăcut...” Hai să fim serioși! Situația se complică mai rău dacă n-a murit cu adevărat, înseamnă că nici Jertfa nu mai e jertfă, nici Învierea nu mai e înviere reală. Toată soterologia se duce de râpă, iar noi suntem pierduți pe vecie! Și toate acestea doar pentru a apăra o dogmă nebiblică în care Hristos apare pogorându-Se într-un Infern (când de fapt El stătea în mormânt), în timp ce dedublându-Se era și la Tatăl (când de fapt El spune că încă nu S-a suit la Tatăl), whatever cu ghilimele, ori fără...

Constantinos

Re: ADVENTISTII

Mesaj necititde Constantinos » 15 Ian 2014, 21:54

Sarpele se preface a nu sti ca ortodocsii cred ca Hristos a murit cu trupul . Se preface a nu sti si ca la Dumnezeu nu este umbra de schimbare chiar daca S-a intrupat . Daca renunta sau nu la trupul Sau , El tot ramane nemarginit si cuprinde cosmosul . In schimb vrea sa picteze un hristos mincinos , adventist , care se asteapta pe sine insusi , foarte limitat caci nu stia cine s-a atins de el neavand un ochi la spate , nici daca respectiva avea curgere de sange .
Mai mult de jumatate din biblia maculatura nu are talcuire , adventistii ar trebui sa plateasca o persoana care sa faca treaba de evanghelist , adica sa se construiasca bine pe ei inainte de a incerca sa demoleze impreuna cu satana pe altii.
Deci ai inteles foarte bine ca nu se suise inca cu trupul patimitor pe cruce la Tatal . Cat e , 50 lei mesajul ? Mai putin decat pentru un verset netalcuit .

Avatar utilizator
duodecimus
Mesaje:193
Membru din:01 Feb 2013, 06:56
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:adventist de ziua a şaptea

Re: ADVENTISTII

Mesaj necititde duodecimus » 16 Ian 2014, 04:48

Sarpele se preface a nu sti ca ortodocsii cred ca Hristos a murit cu trupul . Se preface a nu sti si ca la Dumnezeu nu este umbra de schimbare chiar daca S-a intrupat . Daca renunta sau nu la trupul Sau , El tot ramane nemarginit si cuprinde cosmosul . In schimb vrea sa picteze un hristos mincinos , adventist , care se asteapta pe sine insusi , foarte limitat caci nu stia cine s-a atins de el neavand un ochi la spate , nici daca respectiva avea curgere de sange .
Mai mult de jumatate din biblia maculatura nu are talcuire , adventistii ar trebui sa plateasca o persoana care sa faca treaba de evanghelist , adica sa se construiasca bine pe ei inainte de a incerca sa demoleze impreuna cu satana pe altii.
Deci ai inteles foarte bine ca nu se suise inca cu trupul patimitor pe cruce la Tatal . Cat e , 50 lei mesajul ? Mai putin decat pentru un verset netalcuit .
Nu știu cât a fost mesajul, dar replica cu siguranță n-a valorat mai mult de 2 bani, deci nici cât să acopere lățimea de bandă tranzitată. Păi distinse domn, dumneata aduci în discuție un paradox catalogat de Scriptură ca taină: un Dumnezeu neschimbător ce realizează o schimbare (kenoza) uriașă de-i lasă muți de uimire pe toți îngerii din Cer! Apoi vii și-mi devoalezi senin taina Universului spunând că ” nu se suise inca cu trupul patimitor pe cruce la Tatal ” ca și când ar fi stat încă 40 de zile printre pământeni fără duh, spirit, suflet... și cine știe câte alte bucățele în care Îl mai tranșați pe taraba S.F. Tradiții ca la piața de pește. Frumos, n-am ce zice!

Constantinos

Re: ADVENTISTII

Mesaj necititde Constantinos » 16 Ian 2014, 16:14

Cine a zis ca a stat printre pamanteni fara suflet si trup ? Ori ai inceput sa te demonizezi ? Dai dovada de personalitate multipla , ai uitat sa-ti iei tratamentul dat de la psihiatrie ; bineinteles ortodocsii trebuie sa te ingaduie pe forum pentru a avea bani de spital .
Daca vrem sa stim despre dogmele adventiste putem citi noi din vointa proprie nu sa ingaduim securistului duodecimus sa delireze , poate chiar l-au exclus recent adventistii din adunare si acum se razbuna pe ei .
Sa-ti scrii pe frunte ratacirea si aceasta talcuire : " Nimeni nu s-a suit în cer, afară de Cel ce S-a pogorât din cer, adică Fiul omului, care este în cer. " - " Care este în cer. Pot fi citate dovezi textuale importante (cf. p. 146) pentru omiterea acestei propoziţii. Dacă este păstrată, se referă la existenţa din veşnicie a lui Isus în cer, locaşul Său permanent. Poate, însă, expresia a fost adăugată de un copist ulterior şi astfel într-un timp când Isus era din nou „în cer”. "

Avatar utilizator
duodecimus
Mesaje:193
Membru din:01 Feb 2013, 06:56
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:adventist de ziua a şaptea

Re: ADVENTISTII

Mesaj necititde duodecimus » 16 Ian 2014, 17:03

Tipic. Când argumentele s-au terminat, încep jignirile și atacul la persoană...
Nu înțeleg ce vrei să demonstrezi, țin însă să-ți atrag atenția că Evanghelia după Ioan a fost scrisă cam la mulți ani (peste o jumătate de secol!) după ce Hristos Se înălțase înapoi la Cer.

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: ADVENTISTII

Mesaj necititde dimitrie » 17 Ian 2014, 11:17

Tipic. Când argumentele s-au terminat, încep jignirile și atacul la persoană...
Nu înțeleg ce vrei să demonstrezi, țin însă să-ți atrag atenția că Evanghelia după Ioan a fost scrisă cam la mulți ani (peste o jumătate de secol!) după ce Hristos Se înălțase înapoi la Cer.
Ar fi bine să parcurgeți cele discutate aici înainte de a mai huli. Poate luați în calcul fărâma de onestitate a lui vasinec.
Cât despre argumente... sunteți ultimul îndreptățit în a mai emite pretenții pe acest forum. Dovada? Când vine vorba de argumente biblice în cadrul divergențelor doctrinare, analizarea mesajelor noastre nu este însoțită și de concluzia cuvenită omului onest din partea dumneavoastră. V-ați limitat la aprecia cantitatea citatelor biblice, nu și conținutul lor.

Constantinos, atenție la exprimare!
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: ADVENTISTII

Mesaj necititde Floryan » 20 Ian 2014, 10:00

Și toate acestea doar pentru a apăra o dogmă nebiblică în care Hristos apare pogorându-Se într-un Infern (când de fapt El stătea în mormânt), în timp ce dedublându-Se era și la Tatăl (când de fapt El spune că încă nu S-a suit la Tatăl), whatever cu ghilimele, ori fără...
Ei na, atunci judecati singur vorbele Domnului:" Si nimeni nu s-a suit în cer, decât Cel ce Sa
coborât din cer, Fiul Omului, Care este în cer (Ioan 3, 13)."
I-a lamuriti-ne aceasta ?
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

Avatar utilizator
duodecimus
Mesaje:193
Membru din:01 Feb 2013, 06:56
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:adventist de ziua a şaptea

Re: ADVENTISTII

Mesaj necititde duodecimus » 22 Dec 2014, 08:19

Ei na, atunci judecati singur vorbele Domnului:" Si nimeni nu s-a suit în cer, decât Cel ce Sa
coborât din cer, Fiul Omului, Care este în cer (Ioan 3, 13)."
I-a lamuriti-ne aceasta ?
Cam ce ar fi de lămurit? Faptul că ”nimeni nu s-a suit la cer” afară de Hristos? Mai degrabă, dumneavoastră ar trebui să ne lămuriți de ce dogma ortodoxă afirmă că la momentul morții toți drepții se suie la cer. Adică exact pe dos de cum afirmă Hristos în versetul de mai sus.

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: ADVENTISTII

Mesaj necititde dimitrie » 24 Dec 2014, 18:08

Ei na, atunci judecati singur vorbele Domnului:" Si nimeni nu s-a suit în cer, decât Cel ce Sa
coborât din cer, Fiul Omului, Care este în cer (Ioan 3, 13)."
I-a lamuriti-ne aceasta ?
Cam ce ar fi de lămurit? Faptul că ”nimeni nu s-a suit la cer” afară de Hristos? Mai degrabă, dumneavoastră ar trebui să ne lămuriți de ce dogma ortodoxă afirmă că la momentul morții toți drepții se suie la cer. Adică exact pe dos de cum afirmă Hristos în versetul de mai sus.
Eu nu am înțeles nimic din cerința dvs., puteți fi mai explicit, vă rog?
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

dmas
Mesaje:181
Membru din:30 Aug 2009, 11:42
Confesiune:ortodox
Preocupări:administrator de retea de calculatoare

Re: ADVENTISTII

Mesaj necititde dmas » 28 Dec 2014, 22:34

duodecimus, cand vorbim de moartea lui Hristos, vorbim de moartea Lui ca om, in trup. Conform Scripturii, El ca Dumnezeu (in natura Lui divina) nu poate 'muri':

Evrei 1:11-12 - Hristos este nepieritor si neschimbator in natura Lui divina (ca Dumnezeu)
Coloseni 1:17 - Toate lucrurile sunt tinute in fiinta prin Hristos, deci daca El ca Dumnezeu (in natura Lui divina) s-ar fi prabusit pe cruce, intreg universul, pe care El il tine in fiinta, s-ar fi prabusit impreuna cu El
Evrei 1:3 - Hristos sustine toate lucrurile prin cuvantul puterii Sale, deci daca El ar fi fost distrus in natura Lui divina, toata creatia ar fi intrat in nefiinta
Ioan 2:19 - Hristos, in natura Lui divina (ca Dumnezeu), n-a murit odata cu moartea trupului Sau omenesc; daca ar fi murit in natura lui divina (ca Dumnezeu), nu si-ar fi putut invia El insusi trupul Sau omenesc din morti, asa cum a spus ca va face

bogdanm
Mesaje:1
Membru din:02 Ian 2015, 19:37
Confesiune:ortodox
Preocupări:istorie, astronomie

Re: ADVENTISTII

Mesaj necititde bogdanm » 02 Ian 2015, 19:50

Doamne ajuta... am si eu o rugaminte la voi... ca sa imi fac un referat despre icoana la adventisti la misiologie (fiind cu mila Domnului student la teologie ortodoxa)... problema e ca stiu... ei le considera idoli dar in cartile lor nu ai sa gasesti scris asa ceva... cel putin nu in dogmatica lor oficiala (cea de site-ul adventist.ro) sau in manualul bisericii. acolo totul e lapte si miere... a se citi otrava... si am vorbit cu o fosta adventista care mi-a zis faza cu chipuri cioplite... problema este ca mie imi trebuie undeva unde sa gasesc scris asta... ca sa pot trece la bibliografie... si din cate vad chestiile astea sunt scrise in cartile lor din circuitul intern... si nu ai sa le gasesti pe site-uri sau la biblioteci.. unde totul trebuie sa para la vie en rose.... cat despre cel cazut in erezia adventista ii puteti spune... intr-adevar m-am uitat si eu pe dogmatica lor oficiala si este foarte bine construita..si cuiva care o crede greu il puteti convinge... dar ce e cu neputinta la om e cu putinta la Dumnezeu... ce ii puteti spune acestui baiat, dupa umila mea opinie este urmatorul lucru... frate crezi in Domnul Iisus Hristos ca salvatorul si Mantuitorul tau? spune-i atunci sa iti arate adevarul... si sa ceara adevarul cu nadejde.. si negresit Domnul il va conduce la ortodoxie... ca pe multi alti rataciti pe care El i-a adus la dreapta credinta


Înapoi la “Adventiştii şi "Martorii lui Iehova"”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX