Casatoria intre rude

Tot ce e legat de domeniile de mai sus...
lucian
Mesaje:1
Membru din:14 Mar 2014, 16:51
Confesiune:ortodox
Preocupări:calatoritul
Casatoria intre rude

Mesaj necititde lucian » 14 Mar 2014, 17:02

Buna ziua, am si eu cateva intrebari daca se poate sa mi se raspunda.
Eu si verisoara mea de a 2-a suntem intr-o relatie de 4 ani si urmeaza sa ne casatorim si religios sau cel putin asa speram.
Problemele cu care ne confruntam sunt urmatoarele:
-nici eu nici ea nu prea intelegem gradul asta de rudenie cum se calculeaza si nici schema aia care exista...
-are vre-o importanta daca bunica mea si bunicul ei sunt frati si mamele noastre sunt verisoare drepte fata de bunica mea si bunica ei sunt surori si mamele sunt verisoare drepte?sau daca fratii/surorile(bunicii nostri) sunt din partea mamei sau a tatalui lor?
-apoi ar mai fi chestia cu dispensa chiar nu o inteleg ce reprezinta ea de fapt si cum se acorda in functie de ce anume...
-o alta problema e daca putem sa ne casatorim religios si doar prin obtinerea acelei dispense nasii nostri de cununie savarsesc vre-un pacat?
Eu am mai fost la vre-o 2 preoti la diferenta de un an intre vizite si de la an la an si la preot la preot mi s-au dat raspunsuri diferite in sensul ca putem sau nu sa ne casatorim.Chiar nu mai inteleg nimica...
Si am cautat foarte mult si pe internet dar nu reusesc sa gasesc nimic care sa fie pe intelesul meu.Poate sunt mai greu de cap sau poate din cauza ca nu cunosc unii termeni nu reusesc sa inteleg ce si cum este permis.
Sper sa ma poata lamuri cineva.
Si sper ca am postat la sectiunea corespunzatoare daca nu, imi cer scuze si rog sa fie mutat.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Casatoria intre rude

Mesaj necititde protosinghel » 17 Mar 2014, 10:52

Dvs în nici un caz nu vă puteţi căsători. Pe lângă probleme canonice de oficiere a căsătoriei, riscaţi să naşteţi nişte monştri din cauza "amestecului de sânge".
A fost o greşeală. Despărţiţi-vă şi luaţi-o fiecare de la capăt.

Avatar utilizator
alexandru82
Mesaje:95
Membru din:25 Sep 2013, 17:27
Confesiune:ortodox
Preocupări:Pacatosul
Localitate:Moldova,Soroca
Contact:

Re: Casatoria intre rude

Mesaj necititde alexandru82 » 18 Mar 2014, 22:11

Rudenii de sange in linie colaterala, care se opresc de la casatorie pane la al saptelea grad inclusiv. Fratii de o mama sunt de gradul II de rudenie; verii primari sunt de gradul IV de rudenie; verii al doilea sunt in gradul VI de rudenie si nu se pot casatori unii cu altii; verii al treilea sunt in gradul VIII de rudenie si acestia au voie sa se casatoreasca intre ei. Fratii si verii de tata vitreg sau mama vitrega, nu se pot casatori intre ei tot pana la gradul VIII inclusiv. In cazuri de nedumerire se cere sfatul si dezlegarea episcopului locului.

Sursa: http://www.sfaturiortodoxe.ro/pcleopa/convorbiri6.htm


Înapoi la “CANOANE şi REGULI BISERICEŞTI”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX