Antifoanele Utreniei

Tot ce nu este legat de Liturghie şi Sfintele Taine
Artimonier
Confesiune: ortodox
Preocupări: muzică psaltică, design grafic

Antifoanele Utreniei

Mesaj necititde Artimonier » 11 Iun 2018, 12:08

Care explicația acestei rânduieli pentru Treptele Antifoanelor (sau Antifoanele Treptelor, nu știu cum se zice exact)?

Mai vreau să întreb dacă intervenția preotului dintre ultimul antifon și prochimen a existat dintotdeanua sau de la ultimul antifon se sărea direct la prochimen (cum apare și în videoclip).

protosinghel
Preocupări: liturgică, misiune

Re: Antifoanele Utreniei

Mesaj necititde protosinghel » 11 Iun 2018, 22:26

Se numesc "antifoanele treptelor", pentru că sunt legaţi de "psalmii treptelor", adică de psalmii din Catisma 18.
Intervenţia diaconului/preotului înainte de Prochimen era existentă în unele manuscrise şi s-a fixat definitiv în cărţile slavoneşti. De acolo a trecut şi în cele româneşti. Grecii tot cântă prochimenul direct după antifoane.

Artimonier
Preocupări: muzică psaltică, design grafic

Mesaj necititde Artimonier » 12 Iun 2018, 15:43

Mulțumesc pentru răspuns.

Când am întrebat care este explicația acestei rânduieli mă refeream la cea din videoclip: fiecare tropar din antifoane cântat cu stihuri intercalate și cu sfârștiul fiecărui antifon completat de cealaltă strană. Eu n-am văzut nicăieri așa o rânduială a antifoanelor în România și întreb deoarece pare a fi o rânduială veche care s-a pierdut. Mi se pare deosebit de impunătoare și de... matematică dacă pot spune așa :lol:.

protosinghel
Preocupări: liturgică, misiune

Mesaj necititde protosinghel » 12 Iun 2018, 20:36

În trecut prevalau stihurile din psalmi, apoi au început să se adauge diferite strofe, ca până la urmă să rămână doar ele şi să fie scoşi psalmii.
Canoanele de la Utrenie sunt cel mai elocvent model.

Înapoi la “Laudele bisericeşti. Istorie şi rânduială”