Despre ajutor

Tot felul de probleme de Morală şi Spiritualitate Ortodoxă.
Discuţii pe marginea Operelor patristice, Filocalie, Pateric etc
alexandru
Mesaje:11
Membru din:27 Oct 2008, 15:46
Confesiune:ortodox
Preocupări:Mecanica
Localitate:Chișinău
Despre ajutor

Mesaj necititde alexandru » 06 Noi 2008, 15:01

Este bine ca un creştin ortodox sau o biserică să accepte ajutor de la comunişti?

diaconul_Catalin

Re: Despre ajutor

Mesaj necititde diaconul_Catalin » 06 Noi 2008, 16:52

Ce inseamna pentru tine comunistii?

alexandru
Mesaje:11
Membru din:27 Oct 2008, 15:46
Confesiune:ortodox
Preocupări:Mecanica
Localitate:Chișinău

Re: Despre ajutor

Mesaj necititde alexandru » 07 Noi 2008, 10:52

Ce inseamna pentru tine comunistii?
Comuniştii pentru mine sunt luptătorii cu Dumnezeu.

Pisoiu Fericit
Mesaje:379
Membru din:05 Apr 2008, 19:08
Confesiune:ortodox
Localitate:N-E Scotiei

Re: Despre ajutor

Mesaj necititde Pisoiu Fericit » 07 Noi 2008, 16:46

Comuniştii pentru mine sunt luptătorii cu Dumnezeu.
Atunci ar trebui sa te ingrijorezi: cu ce te-ai invrednicit sa iti ofere ajutorul cei care sunt impotriva lui Dumnezeu? Ca nu imi imaginez ca ei lupta ajutand...

Avatar utilizator
Florina
Mesaje:515
Membru din:02 Apr 2008, 06:16
Confesiune:ortodox
Preocupări:profesor de religie
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Despre ajutor

Mesaj necititde Florina » 07 Noi 2008, 17:57

Parerea mea despre titlul topicului: daca banii sunt obtinuti din munca cinstita si nu provin din afaceri ilegale, biserica trebuie sa primeasca si acea ramasita de gand bun din cei necredinciosi, iar Dumnezeu poate lucra pentru aceasta fapta buna, cat de mica ar fi ea, pentru binele donatorului.

Multi sunt atei, dar in adancul sufletului lor se simt neimpliniti.

Unul poate da bani, apoi sa vina de curiozitate la biserica: "ia sa vad ce a facut parintele cu banii mei!" Si harul poate lucra si in el, miscandu-l la rugaciune in Sfanta Biserica.

Doar banii obtinuti din crime sau din prostitutie nu cred ca ar trebui primiti. (In paranteza spus, nici fariseii nu au pus in templu aurul pe care l-a aruncat Iuda, ci au cumparat o tarina cu el).

vasileos
Mesaje:36
Membru din:11 Sep 2008, 15:24
Confesiune:ortodox
Localitate:Moldova
Contact:

Re: Despre ajutor

Mesaj necititde vasileos » 07 Noi 2008, 21:31

Atunci cei de facut cu sutele de locasuri sfinte ctitorite in acest fel?
Putini isi pun problema aceasta, insa cazurile sunt destul de numeroase.
Este necesara deci provinienta jertfei tale, milostenia fiind si ea o jertfa;
este necesar sa dai din putinul tau si nu din prisosinta - exemplul graitor cu banul vaduvei;
si nu in ultimul rind sa nu aiba milostenia ta un scop (o rasplata paminteasca sau altceva)
Luam aici ca exemplu pe Becali: merge la Sf. Munte sa se roage si sa faca milostenii (sute de mii de euro), pentru ca Steaua sa castige nu stiu eu ce meci!
halal de asa milostenie! :(

Avatar utilizator
Florina
Mesaje:515
Membru din:02 Apr 2008, 06:16
Confesiune:ortodox
Preocupări:profesor de religie
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Despre ajutor

Mesaj necititde Florina » 07 Noi 2008, 21:41

Sigur ca nu incurajez metoda Becali de milostenie, dar, decat sa mearga la vrajitori, asa are parte macar de rugaciunile Bisericii, caci pentru acei bani va fi pomenit la binefacatori!

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: Despre ajutor

Mesaj necititde Ioan Cr » 07 Noi 2008, 21:58

Mai este o vorba: "banul nu miroase". Nu scrie in Sf. Scriptura, in VT, ca daca ai adus jertfa necorespunzatoare, s-o lasi la altar si sa mergi dupa alta, mai potrivita? Daca ateul aduce bani "de ochii lumii", iar desfranatul cu gandul "sa aiba pile" la Dumnezeu - ce vina poarta Biserica? Nu jertfa trebuie oprita, ci autoinselarea, necredinta, pacatul si celelalte. Pentru acestea va raspunde si Biserica (inclusiv noi, mirenii), daca are cunostinta de cauza si nu intervine.
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

Pisoiu Fericit
Mesaje:379
Membru din:05 Apr 2008, 19:08
Confesiune:ortodox
Localitate:N-E Scotiei

Re: Despre ajutor

Mesaj necititde Pisoiu Fericit » 07 Noi 2008, 23:02

Nu are Biserica de unde stii de unde is banii. Daca io fur 100 de lei si maine merg la cutie si ii bag, de unde stie popa ca de la cine is... Sau si daca ii dau direct la preot, el nu stie de unde ii am io, el zice: "Doamne ajuta-l".

Becali saracu, mai bine decat sa se duca la vrajitoare, vorba Florinei, sau sa dea banii aia pe masini, mai bine sa vina la noi. Si daca vine la noi, noi de ce sa il judecam? Lasa judece Dumnezeu, noi sa ne rugam, si sa nu ne grabim cu judecata.

De Becalii la lume nu place, dar macar el incearca sa fie cu Dumnezeu, merge la biserica, se intalneste cu preoti, e de admirat. Pe cand lumea ce face??? Care e procentaju de ortodocsi care face atat cat face Becali??? Poate dupa ce va intalni un duhovnic priceput, duce o viata de sfant, vorba aia, au fost si imparati sfinti, si cati bogati nu au dat averile saracilor???

Pana la urma ajungem tot la vechea "baba murdara rugandu-se smerit si ateul laureat de premiu nobel" de care zicea Petre Tutea...

Avatar utilizator
elena -petra
Mesaje:172
Membru din:01 Apr 2008, 20:59
Confesiune:ortodox

Re: Despre ajutor

Mesaj necititde elena -petra » 08 Noi 2008, 20:27

Este bine ca un creştin ortodox sau o biserică să accepte ajutor de la comunişti?
Ce inseamna pentru tine comunistii?
Comuniştii pentru mine sunt luptătorii cu Dumnezeu.
Mie ,sincer iti spun , mi se pare o bazaconie ceea ce afirmi tu aici Alexandru. Conteaza ca esti ,,comunist" sau ,,capitalist" pentru ca jertfa ta sa fie primita, atata timp cat ,,milostenia" vine din inima?

De Becalii la lume nu place, dar macar el incearca sa fie cu Dumnezeu, merge la biserica, se intalneste cu preoti, e de admirat. Pe cand lumea ce face??? Care e procentaju de ortodocsi care face atat cat face Becali???
Din pacate, foarte mic! :(

diaconul_Catalin

Re: Despre ajutor

Mesaj necititde diaconul_Catalin » 08 Noi 2008, 22:34

Fericiţi cei milostivi, că aceia se vor milui - Matei V, 7
Pomeneste Hristos ceva de "sursa" milosteniei?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Despre ajutor

Mesaj necititde protosinghel » 08 Noi 2008, 22:42

Totuşi, sursa contează sau mai bine zis modalitatea de a câştiga banii. Sf. Ioan Gură de Aur, chiar la acest text biblic (din câte îmi amintesc), insistă pe felul în care câştigăm banii şi dacă milostenia noastră e muncită cu sudoare. Altfel ea este furt. Luăm de la unul şi dăm altuia, care s-ar putea să aibă mai multe decât cel pe care l-am nedreptăţit sau de la care am luat.
Aici aş mai pune problema procentului. E una să dai 10 din 1000 şi şi-i altceva tot 10 din 1.000.000!

danadoina
Mesaje:471
Membru din:01 Apr 2008, 22:26
Confesiune:ortodox

Re: Despre ajutor

Mesaj necititde danadoina » 09 Noi 2008, 00:07

Am citit undeva ca e mai bine sa dai sume mici pe care le uiti imediat ce le-ai dat decat sume mari pentru ca in ultimul caz te poate "faulta" diavolul la capitolul mandrie sau slava desarta cu asta ! ;)

Pisoiu Fericit
Mesaje:379
Membru din:05 Apr 2008, 19:08
Confesiune:ortodox
Localitate:N-E Scotiei

Re: Despre ajutor

Mesaj necititde Pisoiu Fericit » 09 Noi 2008, 00:19

Am citit undeva ca e mai bine sa dai sume mici pe care le uiti imediat ce le-ai dat decat sume mari pentru ca in ultimul caz te poate "faulta" diavolul la capitolul mandrie sau slava desarta cu asta ! ;)
Buna idee...

Oricum, in anumite cazuri banii care ii ai tu s-ar putea sa fie din surse considerate de biserica immorale. De exemplu, cati dintre noi avem un venit din neste bani care stau in banca (camatrie). Eu am de la 2 conturi (curente, cu vreo 0.2 % parca, ce-i drept) dar tot camatrie se chiama.

Plus ca am prieteni ai caror parinti au (multi) banii din surse imorale, si astfel, ei (fiind la liceu) au bani "murdari"

alexandru
Mesaje:11
Membru din:27 Oct 2008, 15:46
Confesiune:ortodox
Preocupări:Mecanica
Localitate:Chișinău

Re: Despre ajutor

Mesaj necititde alexandru » 11 Noi 2008, 15:08

Este bine ca un creştin ortodox sau o biserică să accepte ajutor de la comunişti?
Spune Iisus Hristos când este ispitit :" mergi înapoia Mea , satană!"...
Partidul comunist al r.Moldova este predecesorul P.C.U.S.,de la care a moştenit ideologia antihristă cu toate nuanţele ei.
Acum ÎPS Vladimir împreună cu biserica ortodoxă rusă îl acoperă cu decoraţii pe preşedintele P.C.R.Moldova pentru ajutorul acordat la reconstrucţia bisericilor.
Sunt de părerea,că sf.biserică ar trebui să se lepede de astfel de ajutor până când acest partid nu se leapădă de ideologia sa şi nu-şi cere iertare de la Dumnezeu pentru crimele făcute împotriva Lui.

Pisoiu Fericit
Mesaje:379
Membru din:05 Apr 2008, 19:08
Confesiune:ortodox
Localitate:N-E Scotiei

Re: Despre ajutor

Mesaj necititde Pisoiu Fericit » 11 Noi 2008, 23:35

Sunt de părerea,că sf.biserică ar trebui să se lepede de astfel de ajutor până când acest partid nu se leapădă de ideologia sa şi nu-şi cere iertare de la Dumnezeu pentru crimele făcute împotriva Lui.
Ar fi o idee, dar cam dificil de pus in practica... Plus ca nu prea stiu cum stau lucrurile pe la voi prin republica...

alexandru
Mesaje:11
Membru din:27 Oct 2008, 15:46
Confesiune:ortodox
Preocupări:Mecanica
Localitate:Chișinău

Re: Despre ajutor

Mesaj necititde alexandru » 12 Noi 2008, 10:19

Fericiţi cei milostivi, că aceia se vor milui - Matei V, 7
Pomeneste Hristos ceva de "sursa" milosteniei?
Aţi putea accepta ajutor de la satana?

Pisoiu Fericit
Mesaje:379
Membru din:05 Apr 2008, 19:08
Confesiune:ortodox
Localitate:N-E Scotiei

Re: Despre ajutor

Mesaj necititde Pisoiu Fericit » 17 Noi 2008, 13:41

Aţi putea accepta ajutor de la satana?
E o intrebare cam teoretica fiindca practic nu o sa te ajute satana niciodata, cel putin nu cred ca el are chef sa ajute crestini ortodocsi... Eu as zice ca daca iti ofera sa nu accepti ca e mai mult ca sigur o viclenie sau o cursa...

Io vaz ca tu esti suparat rau pe astia, si eu aveam o vreme cand eram suparat pe neste indivizi care modificasera DOOM-ul limbii romane si chiar eram nervos pana la punctul de a scrie o foaie cu injuraturi si blesteme in ora (foaie care a ajuns la diriginta profesoara de romana) pe ei. Si ce suparat eram eu, sa ma fi vazut ca eram frustrat ca celorlalti nu le pasa. Adevarat a zis Antonescu cand a zis ca moartea unui popor e atunci cand se asterne nepasarea...

Eram suparat ma iales pe faptul ca ei modificasera limba fiindca "majoritatea romanilor" o vorbeau gresita, desi tind sa spun ca numai cand am ajuns in bucuresti am auzit romani vorbind asemenea romaneste ca pe acasa toti vorbeau bine, prima data cand am auzit "florile este" am ramas ca traznit, sincer. Pai asa ma duc si io la englezi sa le zic ca sa modifice din "you are right" in "u r right", dupa cum scriu majoritatea tinerilor pe net...

Pana la urma, nu are rost sa tii asemenea sentimente in tine, linistea o sa te ajute mult mai mult...

Pisoi


Înapoi la “MORALĂ şi SPIRITUALITATE: aspecte practice ale vieţuirii ortodoxe”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 56 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron