Rugaciunea

Învăţătura de credinţă ortodoxă pt "începători" şi "avansaţi"
Avatar utilizator
serghie
Mesaje:5
Membru din:05 Apr 2008, 23:28
Rugaciunea

Mesaj necititde serghie » 18 Apr 2008, 09:36

Eu am o mare nelamurire despre rugaciune.

Pe noi ne-a invatat Mantuitorul sa ne rugam pentru mantuire, si toate celelalte se vor da noua.

Sfintii Parinti Ioachim si Ana si multi alti sfinti s-au rugat indelung pana Dumnezeu le-a dat copii, desi nu ii impiedica la mantuire lipsa unui copil.

Spunea Cuviosul Paisie ca stie Dumnezeu de ce nu da unora copii. Si povestea cum doi soti l-au "batut la cap" pe Dumnezeu pana le-a dat un copil. Sotia a murit peste cativa ani, iar sotul s-a recasatorit cu o femeie mult mai tanara. Cand baiatul avea vreo 20 de ani, l-a prins pacatuind cu mama lui vitrega, si i-a omorat pe amandoi. Si acest om filosofa in inchisoare: "Stia mai bine Dumnezeu de ce nu mi-a dat copii, era mai bine daca ma rugam doar sa ne dea Dumnezeu ceea ce ne e de folos! Ca, pentru a ne arata ca gresim, daca insistam, Dumnezeu ne da ce cerem, dar nu iese bine!"

Oare daca Sfintii Ioachim si Ana spuneau: "Daca va vrea Dumnezeu sa ne dea un copil, ne va da!", se mai nastea din ei Maica Domnului? Cand stim ca e bine sa insistam in rugaciune pentru un lucru oarecare?

diaconul_Catalin

Re: Rugaciunea

Mesaj necititde diaconul_Catalin » 18 Apr 2008, 11:54

Pe noi ne-a invatat Mantuitorul sa ne rugam pentru mantuire, si toate celelalte se vor da noua.
Mantuitorul ne-a vorbit mult despre rugaciune, invatandu-ne sa ne rugam nu doar pentru mantuire, ci si pentru "painea noastra cea spre fiinta".
Cand stim ca e bine sa insistam in rugaciune pentru un lucru oarecare?
Nu stim! Totusi apostolul Pavel spune: Rugaţi-vă neîncetat! (I Tesaloniceni V, 17), dar tot el adauga in versetul urmator: Daţi mulţumire pentru toate (I Tesaloniceni V, 18), iar in alta parte spune: Bucuraţi-vă în nădejde; în suferinţă fiţi răbdători; la rugăciune stăruiţi. (Romani XII, 12).
Oare cum putem noi crede ca in aceste vremuri in care secularizarea a patruns pana in interiorul Bisericii, amenintandu-i din ce in ce mai mult "sanatatea", stim ce sa cerem de la Dumnezeu? Marturisesc ca sunt uimit de cele ce gasesc pe pomelnicele celor ce vin ca noi, clericii, sa ne rugam pentru ei (ei nu au timp, au serviciu, copii, greutati - asta e o alta discutie): Maria se roaga sa castige procesul cu Ion (desi ea a intentat proces pentru a-l scoate pe Ion de la mostenire, ca vrea casa numa pentru ea), Ana se roaga pentru insanatosire (desi boala ei e o complicatie ce o are in urma unui avort) si cate si mai cate. Nici sa nu ne fie in minte ca stim ce sa-i cerem lui Dumnezeu, iar uneori ii cerem osanda. Atunci cand spunem: "ne iarta noua gresalele noastre precum si noi iertam gresitilor nostri", adica "NU ne ierta, Doamne, caci nici noi nu iertam". Oare ne putem apropia in comparatie de "dreptii, dumnezeiesti parinti Ioachim si Ana"?
Cred ca Biserica ne invata pentru ce sa ne rugam insistent, caci ea se roaga pentru aceste lucruri in fiecare zi: vezi ecteniile slujbelor (nu are rost sa le sriu aici pe toate).
NB: cererea mea preferata este: "sfarsit crestinesc vietii noastre, fara durere, neinfruntat, in pace si raspuns bun la infricosatorul judet al lui Hristos sa cerem"

Avatar utilizator
elena -petra
Mesaje:172
Membru din:01 Apr 2008, 20:59
Confesiune:ortodox

Re: Rugaciunea

Mesaj necititde elena -petra » 18 Apr 2008, 21:39

NB: cererea mea preferata este: "sfarsit crestinesc vietii noastre, fara durere, neinfruntat, in pace si raspuns bun la infricosatorul judet al lui Hristos sa cerem"
Corect este:,,sfarsit crestinesc vietii noastre ,fara durere,neinfruntat,in pace si raspuns bun la INFRICOSATA JUDECATA a lui Hristos sa cerem".

Acum daca faceam parte din ,,sinodul moderatorilor si administratorilor" de pe forum IN SFARSIT ii gaseam si eu o greseala dl Catalin :D (ca la cate modificari mi-a facut dansul la mesaje,merita sa-i dau si eu macar o replica) :lol:
Dar cum nu fac parte ,raman in continuare sa primesc ,,bobarnace" la orice mica greseala. :cry:

PS. Stiu ,am incalcat iarasi regulamentul 3. :)

Avatar utilizator
CatalinM
Mesaje:96
Membru din:02 Apr 2008, 09:26
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Rugaciunea

Mesaj necititde CatalinM » 18 Apr 2008, 21:57

Nu e greseala. In unele zone din tara se mai foloseste inca acest cuvant, judet, cu sensul de judecata. Vei gasi si in DEX asta.

Avatar utilizator
elena -petra
Mesaje:172
Membru din:01 Apr 2008, 20:59
Confesiune:ortodox

Re: Rugaciunea

Mesaj necititde elena -petra » 18 Apr 2008, 22:16

Vai si cand am crezut ca a gresit si dl Catalin cu ceva!

Acum imi aduc aminte ca-i spunea pr Petru la un forumist :,,Daca taceai,filozof ramaneai! ".

Acum imi suna bine si mie. :oops:

JOAN
Mesaje:79
Membru din:16 Apr 2008, 22:49
Confesiune:ortodox

Re: Rugaciunea

Mesaj necititde JOAN » 20 Apr 2008, 21:16

Rugaciunea este modul tainic de viata al ortodoxului.A cere ceva lui Dumnezeu nu inseamna ca ne si rugam.Nu ne este dat noua a sti judecatile Domnului.In schimb daca si cerem punctual trebuie sa fim in asentimentul celor doua mari porunci:iubirea de Dumnezeu si de aproapele si daca se face si cu smerenie e si mai bine!Nasterea Maicii Domnului a facut parte din marele plan Divin al mantuirii, a nu se confunda.

Avatar utilizator
Dahnah
Mesaje:105
Membru din:20 Apr 2008, 20:21
Confesiune:ortodox
Contact:

Re: Rugaciunea

Mesaj necititde Dahnah » 21 Apr 2008, 00:57

Da, foarte buna intrebare despre cum sa ne rugam. Imi amintesc ca am citit mai demult ceva de 5 niveluri de rugaciune, stiu ca prima era de multumire, inainte de a cere trebuie sa multumesti pt. tot ce ai si PENTRU TO CE NU AI.
Urmeaza rugaciunea de IERTARE pentru tot ce ai facut rau sau pentru datile cand ai fi putut face ceva bine si totusi nu ai facut
Apoi cerintele tale (asta cu o lista de 2 metri :) )
Acestea 3 sunt cele mai comune, dar ordinea trebuie respectata.

La un nivel superior este rugaciunea "de lauda" a lui Dumnezeu si asta se face atat prin vorbe cat si (mai ales) prin cantari. Cred ca tot aici se adauga si rugaciunea ajunsa la un punct atat de intens incat Sf Duh se salasluieste in tine si de aici darul de a vorbi in limbi. (aceasta cred ca nu se intampla oricand si la oricine).

Ok, dar sa revenim la cele 3 tipuri de rugaciuni. Pimele 2 sunt destul de clare. Rugaciunea prin care ceri e cea care "pune probleme", intr-adevar. Va mentionez de la inceput ca da, sunt ortodoxa, dar imi place sa citesc tot felul de carti atat timp cat sunt crestine, si am vazut ca orice religie are partile ei bune si rele, de aceea ma rog ca Dzeu sa imi lase sa vad doar adevarul din fiecare pentru a imi largi mai mult viziunea asupra Lui.
Asadar unii spun ca trebuie sa cerem exact lui Dzeu ceea ce dorim, ca Dumnezeu nu vrea rugaciuni vagi de la noi, de genul... ajuta-ma in toate si gata. Nu, ca tb sa specific exact.
Un preot (catolic) pe care il apreciez in mod deosebit m-a invatat ca trebuie sa te rogi ca Sf Duh sa te ghideze sa implinesti planul pe care Dzeu il are pentru tine. Adica... "soarta" pe care o numim noi nu e altceva decat planul pe care Dzeu il are pt. tine inca dinainte de a te fi nascut, care este, un plan PERFECT. Noi, ca oameni normal ca mergem ba pe drum, ba pe alaturi, uneori chiar deviem 180°, insa, daca te incredintezi lui Dzeu, El te va aduce inapoi pe drumul LUI. Asadar, de aceea tb sa ne rugam sa facem VOIA LUI DUMNEZEU si nu a noastra, ca oameni, pentru ca numai acel drum este drumul perfect pentru noi.
Eu nu stiu, incerc sa trag o concluzie din ceea ce am citit si sa zic asa... Eu ma rog in mod specific, dar mentionez de asemenea... daca este in planul lui Dzeu, atunci ajuta-ma sa mi se implineasca, daca nu, chiar daca eu cred ca este bine pentru mine, ajuta-ma sa ma feresc de el.
Cam pana aici am ajuns eu, sa ne mai ajute cineva cu mai multa experienta! :D
"Desfătează-te în Domnul şi îţi va împlini ţie cererile inimii tale." (Psalmul 36:4)

Avatar utilizator
Dahnah
Mesaje:105
Membru din:20 Apr 2008, 20:21
Confesiune:ortodox
Contact:

Re: Rugaciunea

Mesaj necititde Dahnah » 21 Apr 2008, 01:52

Cereţi şi nu primiţi, pentru că cereţi rău
, Iacov, 4:3

Cred ca este fraza care ne chinuie pe multi, adica ce , trebuie sa folosim o formula magica? Desigur ca nu. In primul rand zice ca atunci cand te rogi trebuie sa o faci cu Credinta si Incredere. Nu conteaza atat de mult ceea ce zici ci ceea ce ai in suflet.

Am gasit aici unele raspunsuri foarte frumoase la acest citat, cum adica nu stim sa ne rugam? Nu stim, pentru ca punem accentul pe Problema si nu pe Dzeu, pe noi si nu pe EL.
Va atasez un link in engleza care merita citit. E cam lung, asa ca daca vrei puteti sa va opriti asupra celor 2 topicuri:

http://members.tripod.com/~robertwells/howtopray.html


WHY IS SO MUCH PRAYER NEVER ANSWERED?
HOW TO TALK TO GOD


Merita citit pe intregime daca aveti timp.
Bye!
"Desfătează-te în Domnul şi îţi va împlini ţie cererile inimii tale." (Psalmul 36:4)

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Rugaciunea

Mesaj necititde maria_andreea » 30 Apr 2008, 23:32

Hristos a Inviat!

Parintele meu ne invata sa ne rugam astfel: Doamne nu imi da ce-Ti cer eu ci da-mi Doamne ceea ce imi este de folos sufletului meu.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

diaconul_Catalin

Re: Rugaciunea

Mesaj necititde diaconul_Catalin » 01 Mai 2008, 08:44

Doamne nu imi da ce-Ti cer eu ci da-mi Doamne ceea ce imi este de folos sufletului meu.
Cred ca aici ti-ai raspuns si la subiectul cu acatistele si pomelnicele! Acum stii ce trebuie sa scrii pe pomelnic: NIMIC, caci stie Dumnezeu ce iti trebuie!

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Rugaciunea

Mesaj necititde maria_andreea » 01 Mai 2008, 09:08

Hristos a Inviat!

Aici mi-am raspuns la multe nelamuriri.
Sa va dea Dumnezeu sanatate!!
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Avatar utilizator
Dahnah
Mesaje:105
Membru din:20 Apr 2008, 20:21
Confesiune:ortodox
Contact:

Re: Rugaciunea

Mesaj necititde Dahnah » 11 Mai 2008, 11:22

Hristos a Inviat!

Parintele meu ne invata sa ne rugam astfel: Doamne nu imi da ce-Ti cer eu ci da-mi Doamne ceea ce imi este de folos sufletului meu.
Imi place tare asta, te-am parafrazat intr-un alt topic, dar nu mai stiam unde il citisem, asa ca nu am pus cu marca de citat.
"Desfătează-te în Domnul şi îţi va împlini ţie cererile inimii tale." (Psalmul 36:4)

Mirela
Mesaje:4
Membru din:31 Mai 2008, 13:41
Confesiune:ortodox

Re: Rugaciunea

Mesaj necititde Mirela » 10 Noi 2009, 19:29

Doamne ajuta! Am o intrebare. In Paraclisul Maicii Domnului exista un stih care spune asa " Asculta, fiica, si vezi si pleaca urechea ta si uita poporul tau si casa parintelui tau". Va rog sa imi explicati la ce anume se refera stihul. Multumesc! :)

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Rugaciunea

Mesaj necititde protosinghel » 10 Noi 2009, 19:57

Stihul e din Psalmul 44, despre care avem o altă discuţie.
E un verset profetic cu referire la Maica Domnului.


Înapoi la “DOGMATICĂ şi CATEHISM”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 24 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron