Relatii intre rude?

Tot ce e legat de domeniile de mai sus...
Dusty
Mesaje:1
Membru din:07 Apr 2009, 12:39
Confesiune:ortodox
Relatii intre rude?

Mesaj necititde Dusty » 07 Apr 2009, 12:56

Am o intrebare daca Biserica permite relatii sexuale si casatoria in cazul cind ai sentimente fata de fica verisorului de al doilea.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Relatii intre rude?

Mesaj necititde protosinghel » 07 Apr 2009, 13:29

Este al 7-lea grad de rudenie, minimumul adimis. Deci se pot căsători. Să le ajute Dumnezeu.

Nicoleta
Mesaje:2
Membru din:19 Iun 2009, 17:21
Confesiune:ortodox

Re: Relatii intre rude?

Mesaj necititde Nicoleta » 20 Iun 2009, 12:45

Buna ziua!!!

Am si eu o intrebare vis-a-vis de acest subiect:
Tatal meu a murit cand eu aveam 11 ani (mama deja murise de 5 ani) iar eu am fost infiata de sora mamei mele si de sotul acesteia.Unchiul meu(tatal vitreg) are un frate vitreg(sunt frati doar de mama) care are un baiat de varsta mea pe care eu il iubesc si as dori sa ne spuneti daca se poate oficia o cununie religioasa intre noi???

vasileos
Mesaje:36
Membru din:11 Sep 2008, 15:24
Confesiune:ortodox
Localitate:Moldova
Contact:

Re: Relatii intre rude?

Mesaj necititde vasileos » 20 Iun 2009, 13:50

Mai întâi trebuie să menţionez că chiar dacă fraţii sunt doar după mamă, ei sunt totuşi fraţi drepţi şi nu fraţi vitregi.
În cazul tău, între tine şi părinţii tăi adoptivi s-a creat o rudenie morală de gradul I, iar rudenia morală este impediment la căsătorie atunci când este cel mult gradul II inclusiv (spre exemplu ar fi interzis căsătoria cu fratele tău adoptiv). Cu toate că între tine şi mătuşa ta există rudenie de sânge (gradul III), acest lucru nu contează. Referitor la căsătoria cu "verişorul" tău, se permite deoarece ar fi gradul IV rudenie morală, ceea nu constituie impediment la căsătorie.

Nicoleta
Mesaje:2
Membru din:19 Iun 2009, 17:21
Confesiune:ortodox

Re: Relatii intre rude?

Mesaj necititde Nicoleta » 20 Iun 2009, 14:19

Iti multumesc din suflet vasileos...

Alexei Acsinte
Mesaje:2
Membru din:18 Oct 2009, 17:57
Confesiune:ortodox

Re: Relatii intre rude?

Mesaj necititde Alexei Acsinte » 19 Oct 2009, 09:22

In primavara eu si iubita mea, fara a fi casatoriti, am botezat un baietel. Desi nu eram casatoriti atat noi cat si familiile noastre stiau inca de la acel moment ca planul nostru era sa oficializam relatia noastra cat de curand. Acum suntem in pregatiri pentru cununia pe care ne-o dorim sa aiba loc la anu' in luna mai. Am fost amandoi descumpaniti ieri, cand un parinte staret de la o manastire ne-a spus ca spiritual am devenit rude si nu mai putem implini impreuna cununia religioasa. Din cate ne-a spus asta ar incalca canoanele bisericesti si mai mult, relatia noastra ar trebui sa se incheie pentru ca altfel am savarsi un mare pacat. Chiar daca ma pun in pielea lui Toma necredinciosul nu pot sa nu ma intreb daca nu cumva parintele s-a grabit dandu-ne acest raspuns.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Relatii intre rude?

Mesaj necititde protosinghel » 19 Oct 2009, 09:50

Căsătoriţi-vă, oameni buni. Nu există nici un canon care să oprească de la aşa ceva, ci doar nişte interpretări particulare şi destul de târzii, care n-au de-a face cu Tradiţia Bisericii.
Să-i cereţi părintelui să vă dea exact numărul Canonului şi Sinodul la care acesta a fost dat şi apoi îl veţi crede... ;)
Există într-adevăr conceptul de înrudire spirituală (Cf. Canonului 55 Trulan), dar aceasta se crează între:
- naşul de botez şi finul de botez,
- naşul de botez şi părinţii finului de botez. Restul sunt speculaţii.

Pe de altă parte, doar unul dintre voi a fost naş, iar celălat doar asistent. Până nu demult, în Biserică asista la botezul unul prunc sau matur întreaga comunitate. Oare asta înseamnă că toţi se înrudeau între ei...? :?

Alexei Acsinte
Mesaje:2
Membru din:18 Oct 2009, 17:57
Confesiune:ortodox

Re: Relatii intre rude?

Mesaj necititde Alexei Acsinte » 19 Oct 2009, 12:29

Multumim mult pentru raspuns. Cu toti norii de afara parca ziua de astazi e mai luminoasa.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Relatii intre rude?

Mesaj necititde protosinghel » 19 Oct 2009, 21:02

Ca să fie mai clar, am detaliat toate aceste idei în acest articol.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Relatii intre rude?

Mesaj necititde protosinghel » 10 Dec 2009, 19:03

Va rog frumos, as vrea sa stiu ce spune Biserica crestin ortodoxa despre relatia dintre nepota unei bunici si nepotul (de frate) al bunicii.
Este gradul 6 de rudenie şi nu este permis.

nicolae claudiu
Mesaje:37
Membru din:27 Feb 2010, 12:43
Confesiune:ortodox

Re: Relatii intre rude?

Mesaj necititde nicolae claudiu » 11 Mar 2010, 09:02

As vrea sa stiu daca se poate cununa baiatul nasului cu sora finei?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Relatii intre rude?

Mesaj necititde protosinghel » 11 Mar 2010, 22:10

As vrea sa stiu daca se poate cununa baiatul nasului cu sora finei?
Da, se poate. Iar dacă cineva vă va spune că nu, cereţi-i argumente canonice. ;)

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Relatii intre rude?

Mesaj necititde protosinghel » 29 Mai 2010, 14:08

Este permisa o relatie intre baiatul nasului si fina?
Canoanele nu opresc în mod expres o asemenea relaţie, dar cei care interpretează într-un anumit fel aceste canoane vă vor spune că o asemenea relaţie nu e permisă.
Pentru conştiinţa celui aflat în astfel de situaţie e bine să se reorineteze, pt că oricum preotul nu va dori să săvârşească cununia. Dacă însă relaţia este prea avansată, adresaţi-vă la episcopul/mitropolitul locului.

parintele cristian
Mesaje:3
Membru din:13 Iul 2010, 10:59
Confesiune:ortodox

Re: Relatii intre rude?

Mesaj necititde parintele cristian » 13 Iul 2010, 13:43

sunt pentru prima data pe forum si nu stiu unde sa intru pentru a putea adresa intrebarile, asa ca, sa ma lamuriti.
doresc argument scripturistic *daca este, apoi canoane (citate astfel: canonul x, de la sinodul cutare, anul, din cartea cutare, si toate indiciile unei carti *asa cum ar trebui sa apara la bibliografie), apoi orice alt tip de argument, in legatura cu urmatorul fapt: exista 2 persoane care sunt casatorite. si cea casatorita si sotul ei au: ea o sora iar el un frate. sora celei casatorite doreste sa se casatoreasca la randu-i cu fratele casatoritului. asadar, as dori canoane si alte dovezi care interzic acest lucru, cu multumiri.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Relatii intre rude?

Mesaj necititde protosinghel » 13 Iul 2010, 14:34

sunt pentru prima data pe forum si nu stiu unde sa intru pentru a putea adresa intrebarile, asa ca, sa ma lamuriti.
doresc argument scripturistic *daca este, apoi canoane (citate astfel: canonul x, de la sinodul cutare, anul, din cartea cutare, si toate indiciile unei carti *asa cum ar trebui sa apara la bibliografie), apoi orice alt tip de argument, in legatura cu urmatorul fapt: exista 2 persoane care sunt casatorite. si cea casatorita si sotul ei au: ea o sora iar el un frate. sora celei casatorite doreste sa se casatoreasca la randu-i cu fratele casatoritului. asadar, as dori canoane si alte dovezi care interzic acest lucru, cu multumiri.
Canonul 54 Trulan (anii 690-691, Constantinopol): căsătoria între 2 fraţi şi 2 surori este interzisă, iar dacă aceasta a şi avut loc (fie şi din neştiinţă), aceia să se despartă şi să fie opriţi pentru 7 ani de la împărtăşanie.
Menţionăm că acest Sinod Trulan, mai este numit şi Quinisext (al cincilea-al şaselea), pt că Sinoadele V şi VI Ecumenice nu au dat canoane disciplinare, iar acest Sinod, întrunit la 9 ani după al VI-lea Ecumenic "a împlinit acest gol", având rol de Sinod Ecumenic.
Textul acestui Canon îl găsiţi în "Canoanele Bisericii Ortodoxe" editate de arhid. Ioan Floca, Sibiu 2005, pp. 151-152 sau aici.

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: Relatii intre rude?

Mesaj necititde Pr Haralambie » 13 Sep 2010, 10:36

Am o nelamurire:eu si prietena mea vrem sa ne casatorim dar avem acelasi strabunic comun dar nu si aceeasi strabunica.este permisa casatoria?
va rog astept raspuns.multumesc!
Asa am inteles ,strabunic numiti pe bunicul unui parinte.
In acest caz chiar daca aveti un singur srabunic comun tot rudenie de gradul 6 sunteti,adica veri de al 2-lea si in acest caz nu este permisa casatoria.
Decit doar daca obtineti dispensa de la Arhiereu
Cu mult respect.

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: Relatii intre rude?

Mesaj necititde Pr Haralambie » 13 Sep 2010, 11:01

stiam ca verii de al doilea sunt de gradul 6:D.si ma gandeam ca pt ca daca nu avem aceeasi strabunici ci numai un strabunic comun suntem d e 7.bunicii nostri sunt frati vitregi de pe tata.nu au aceeasi mama.am mai intrebat la perotii din zona si ziceau ca suntem de grad 6 !credeti ca suntem de gradul 4?
Nu de 4, sunteti de gradul 6.
Cu mult respect.

Avatar utilizator
Geony
Mesaje:19
Membru din:04 Oct 2010, 00:09
Confesiune:ortodox

Re: Relatii intre rude?

Mesaj necititde Geony » 05 Oct 2010, 23:02

O intrebare:
Se pot casatori 2 tineri daca bunicul baiatului a fost frate cu strabunica fetei?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Relatii intre rude?

Mesaj necititde protosinghel » 06 Oct 2010, 14:37

O intrebare: Se pot casatori 2 tineri daca bunicul baiatului a fost frate cu strabunica fetei?
Este gradul 7 de rudenie. Ar fi bine să se ceară binecuvântarea ierarhului.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Relatii intre rude?

Mesaj necititde protosinghel » 06 Dec 2010, 10:54

Sunt intr-o relatie cu matusa de a doua, este mai mica decat mine, dar este verisoara de a doua cu tata. Cred ca suntem rude de gradul 7. Unde ar trebui sa mergem pentru dispensie, suntem din Bucuresti si cat de greu se poate obtine, este deajuns argumentul, ne iubim? De mers, mergem pana la capat, daca nu se poate acum, cand vine vremea copilului, mergem cu el in brate unde trebuie.
Multumesc.
Cred că de problema asta se ocupă unul din episcopii vicari ai Patriarhului. Ca să vă fie mai simplu, începeţi cu PS Varsanufie de la Radu Vodă, iar dacă nu, mergeţi direct în Dealul Patriarhiei şi întrebaţi de vreun consilier al Arhiepiscopiei Bucureştilor.


Înapoi la “CANOANE şi REGULI BISERICEŞTI”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX